دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - 4 Mar 2024
 
۰

موتور جوان احمدی‎نژاد

کیانوش کیاکجوری
شنبه ۴ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۶:۵۳
کد مطلب: 150205
این روز‎ها به‎نظر می‎‎رسد علی‎رغم چندین سال همراهی و همکاری با محمود احمدی‎نژاد، قصد جدایی از حلقه یاران نزدیک احمدی‎نژاد را دارد و شاید دیر یا زود، باب همکاری با سایر جریان‎‎های اصول‎گرا را باز کند.
 
با انتخاب «محمود احمدی‎نژاد» در اردیبهشت 1382ش، به‎عنوان شهردار تهران، یکی از کسانی که در کنار او رشد کرد، «مهرداد بذرپاش»، فعال دانشجویی و مسئول بسیج دانشگاه صنعتی شریف بود؛ جوانی که تنها 23 سال داشت و از طریق فعالیت در شاخه جوانان تشکل نوپای آبادگران ایران اسلامی با محمود احمدی‎نژاد آشنا شده و مورد توجه وی قرار گرفته بود. 

رییس گروه مشاوران جوان شهردار تهران، اولین حکمی بود که بذرپاش از محمود احمدی‎نژاد دریافت کرد و از همین زمان وارد همکاری تنگاتنگ و جدی با او شد. 

در همین سال با انتخاب «اسفندیار رحیم مشایی»، به‎عنوان رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، از سوی محمود احمدی‎نژاد، بذرپاش نقش فعالی در شناسایی نیرو‎های فعال جوان برای حضور در این سازمان مهم شهر تهران بر عهده گرفت و خود نیز پس از چندی به‎عنوان مدیر فرهنگ‎سرای خاوران مشغول به‎کار شد. 

همکاری بذرپاش و مشایی در سازمان فرهنگی هنری، چندان ادامه نیافت و به‎تدریج زمینه‎‎های اختلاف میان جوان مورد علاقه احمدی‎نژاد و همکار قدیمی او شکل گرفت؛ اختلافی که با ورود احمدی‎نژاد به عرصه انتخابات ریاست جمهوری، رنگ باخت و بذرپاش این‎بار به‎عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد انتخاباتی احمدی‎نژاد، نقش مؤثری در حمایت تشکل‎‎های دانشجویی و فعالیت آن‎‎ها به‎نفع احمدی‎نژاد بازی کرد. به‎دلیل همین نقش، بذرپاش از نخستین افرادی بود که با پیروزی احمدی‎نژاد در انتخابات ریاست جمهوری، از وی حکم گرفت و به‎عنوان مشاور رییس‎جمهوری و رییس گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری، منصوب شد. 

با انتخاب رقیب انتخاباتی محمود احمدی‎نژاد، «محمدباقر قالیباف»، به‎عنوان شهردار تهران، بذرپاش با هدف تغییر شهردار تهران و شاید نشستن بر مسند شهرداری تهران در رأس ائتلاف رایحه خوش خدمت (حامیان دولت)، به رقابت انتخاباتی با فهرست محمدباقر قالیباف و فهرست جریان دوم خرداد، در سومین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران پرداخت؛ رقابتی که با پیروزی نسبی حامیان قالیباف و انتخاب دوباره وی به‎سمت شهرداری تهران، به پایان رسید تا روند موفقیت‎‎های بذرپاش این‎بار ادامه نیابد. در جریان این انتخابات بود که «محمدعلی رامین» او را به «اسامه ابن زید»، فرمانده 19ساله سپاه پیامبر اسلام (صلی‎الله علیه و آله و سلم)، تشبیه کرد. 

بذرپاش که برای حضور در عرصه انتخابات، از سمت مشاور و ریاست گروه مشاوران جوان رییس‌جمهوری استعفا داده بود، برای حضور در جایگاه‎‎های اجرایی، اعلام آمادگی کرده و به‎عنوان مدیر عامل پارس خودرو، فعالیت خود را پی گرفت. وی که از 1386، فعالیت صنعتی خود را آغاز کرد، به فاصله کوتاهی به پیشنهاد «احمد قلعه‌بانی»، رییس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و تأیید هیأت مدیره جدید سایپا، به‎عنوان مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا برگزیده شد و بر کرسی اداره یکی از بزرگ‎ترین شرکت‎‎های خودروسازی ایران نشست. از همین زمان بود که اسفندیار رحیم‎مشایی به‎تدریج نقش پررنگی را در حلقه اول نزدیکان محمود احمدی‎نژاد، پیدا کرد و زمزمه‎‎های اختلاف در حلقه اول نزدیکان ریاست جمهوری به گوش ‎رسید. 

با فرارسیدن دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، حضور پررنگ مشایی در کنار احمدی‎نژاد، این‎بار به وضوح دیده شد تا افرادی چون مهرداد بذرپاش برخلاف دوره گذشته، نقشی در حاشیه داشته باشند. به حاشیه رفتن بذرپاش زمانی در معرض دید قرار گرفت که جایگاه او در سایپا به یکی از نزدیکان مشایی سپرده شد و بذرپاش علی‎رغم میل باطنی، به سازمان ملی جوانان رفت؛ سازمانی که هرچند می‎‎توانست جایگاهی مهم در عرصه جامعه جوان ایرانی داشته باشد، اما از سوی بذرپاش به تبعیدی اجباری تلقی می‎شد و از همین‎رو برخلاف گذشته که بذرپاش حضوری پرتوان در سمت‎‎های خود داشت، این‎بار حضوری سرد را در یک سازمان دولتی تجربه کرد؛ مسأله‎ای که با تزریق قطره‎چکانی بودجه‎های سازمان از سوی دولت، به بایکوت وی ازسوی چهره‎‎های پررنگ این روز‎های دولت تعبیر می‎‎شد و به دلسردی بیشتر او در ادامه کار انجامید. 

مهرداد بذرپاش هفته گذشته درحالی سازمان ملی جوانان را ترک کرد و جای خود را به خانم دکتر فرحناز ترکستانی (خواهرزن حمید بقایی) سپرد، که این جابه‎جایی نیز پروسه‎ای پر سر و صدا و جنجال‎آفرین برای سازمان ملی جوانان و همچنین رسانه‎های پوشش‎دهنده اخبار این جابه‎جایی بود و منجر به جدال خبری بین دو خبرگزاری فارس و ایرنا شد. بذرپاش که در یک سال گذشته اختلافات جدی با مشایی پیدا کرده است، این روز‎ها به‎نظر می‎‎رسد علی‎رغم چندین سال همراهی و همکاری با محمود احمدی‎نژاد، قصد جدایی از حلقه یاران نزدیک احمدی‎نژاد را دارد و شاید دیر یا زود، باب همکاری با سایر جریان‎‎های اصول‎گرا را باز کند. 

در این میان کوچک شدن هر روزه حلقه یاران احمدی‎نژاد و قدرت یافتن هرچه بیشتر اسفندیار رحیم مشایی در عرصه اجرایی کشور، امری است که حساسیت‎‎ها و مخالفت‎‎های بیشتری را به‎دنبال خواهد داشت؛ مسأله‎ای که به زعم بسیاری در آینده نزدیک تبدیل به نقطه ضعف و پاشنه آشیل احمدی‎نژاد خواهد شد. 

منبع: هفته نامه پنجره/ شماره 74


نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *