کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

کشاورزی پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها

کاهش دغدغه؛ افزایش سود

29 آذر 1389 ساعت 9:06

این تحول بزرگ اقتصادی بر بخش‌های مختلف از جمله بخش کشاورزی می‌تواند اثر مثبت داشته باشد. چرا که با شفاف‌سازی اقتصاد و مشخص‌شدن رابطه تولید، درآمد و کار، میزان بهره‌وری افزایش می‌یابد.سرویس اقتصادی جهان - افزایش درآمد کشاورزان، ارتقای وضعیت معیشتی آنها و توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، می‌تواند از نتایج ارزشمند قانون هدفمندی یارانه‌ها است.

حسین باقدمی کارشناس کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی جهان نیوز با بیان اینکه اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را در بخش کشاورزی سیاستی قابل احترام از سوی دولت است افزود: بخش کشاورزی به عنوان یک بخش اقتصادی مهم در تولید، امنیت غذایی، تحقق شاخص‌های توسعه، ایجاد ارزش افزوده، توسعه صادرات غیر نفتی و ایجاد اشتغال در کشور، ایفای نقش می‌کند و بدون‌شک این بخش نیز از آثار و نتایج مثبت قانون هدفمندسازی یارانه‌ها بهره‌مند خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه افزایش بهره‌وری، تحقق عدالت اجتماعی و توزیع بهینه منابع و یارانه‌ها را از مهم‌ترین اهداف قانون هدفمندسازی یارانه‌ها است افزود: افزایش درآمد کشاورزان، ارتقای وضعیت معیشتی آنها و توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، می‌تواند از نتایج ارزشمند این قانون باشد.

باقدمی تصریح کرد: در رابطه با مواردی چون ارتقای بهره‌وری آب، بهینه‌سازی مصرف آب، اصلاح روش‌های مصرف نهاده‌های کشاورزی و اصلاح مصرف حامل‌های انرژی، پیش‌بینی‌های خوبی از سوی وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است.

این کارشناس کشاورزی خاطر نشان کرد: به طور مثال دولت در رابطه با بهینه‌سازی مصرف آب، اقدامات بسیار خوبی انجام داده است، که از آن جمله می‌توان به تصویب تخصیص اعتباری معادل هزار و 350 میلیارد تومان جهت بهینه سازی مصرف آب واصلاح روش های آبیاری اشاره کرد.

باقدمی با اشاره به ارتقای دانش فنی در بخش کشاورزی و آموزش‌های ترویجی، گفت: توسعه و بهینه‌سازی صنایع تبدیلی، گسترش مکانیزاسیون تجهیزات کشاورزی، استفاده از تجهیزات بهینه و مکانیزه و ماشینی‌ کردن فعالیت‌های کشاورزی از جمله اقدامات دولت در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها است.

وی در پایان توضیح داد: اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نه تنها سبب کاهش تولید در این بخش نمی شود بلکه کشاورزان با تلاش بیشترو مصرف بهینه و هدفمند باید میزان هزینه ها را کاهش دهند و از سوی دیگر با بالا بردن میزان بهره وری سبب رونق بخش کشاورزی و افزایش میزان صادرات شوند.

همچنین کیانوش پیر محمدی کارشناس کشاورزی  با بیان اینکه با اجراي قانون هدفمندی یارانه ها ، ضمن ايجاد يک فضاي رقابتي، قيمت ها براساس عرضه و تقاضا تعيين مي شود و کيفيت کالاها ارتقا مي يابد افزود: دولت با در نظر گرفتن یک بسته حمایتی در بخش کشاورزی و با اصلاح شیوه آبیاری و حفاظتی زمینه برای افزایش بهره وری حوزه کشاورزی فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: این تحول بزرگ اقتصادی بر بخش‌های مختلف از جمله بخش کشاورزی می‌تواند اثر مثبت داشته باشد. چرا که با شفاف‌سازی اقتصاد و مشخص‌شدن رابطه تولید، درآمد و کار، میزان بهره‌وری افزایش می یابد. بنابراین با انجام بهتر هر کاری نتیجه بهتری دریافت خواهیم کرد.

این کارشناس کشاورزی با اشاره به آثار کوتاه مدت افزایش قیمت های حامل های انرژی گفت: نهاده‌های کشاورزی شامل این قانون نیست ولی حامل‌های انرژی که در کشاورزی هم نقش دارند، تاثیر خود را در این بخش بر جای خواهند گذاشت.

پیر محمدی با بیان اینکه ازجمله مزایای اجرای این قانون پرداخت نقدی یارانه‌ها و تعلق30 درصد از ناحیه درآمد حاصل ازهدفمند کردن یارانه‌ها به بخش تولید است توضیح داد: تولید کنند‌گان خصوصا بخش کشاورزی و صنعت ومعدن از این مسئله سود خواهند برد، چنانچه در این قانون آمده است دولت با دراختیار گرفتن این بودجه وظیفه دارد با حمایت از تولیدکنندگان میزان فشار حاصل از این قانون را کاهش دهد.

وی خاطر نشان کرد: تاثیری که قانون هدفمندی یارانه ها بر روی قیمت تمام شده خواهد گذاشت بعد از آزاد سازی، موجب افزایش بهره وری، کاهش هزینه و مدیرت صحیح می‌شود.

این کارشناس کشاورزی یادآور شد: برای اجرای بهتر قانون هدفمندی یارانه ها در بخش کشاورزی نیاز به نوسازی ماشین آلات کشاورزی است که دولت با شناسایی دقیق آن سعی در اجرای هرچه بهتر این قانون خواهد داشت.


کد مطلب: 149260

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/analysis/149260/کاهش-دغدغه-افزایش-سود

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com