سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 4 Aug 2020
 
۱۴
۳۳
ارزیابی ویژه//

چه کسانی در داخل ایران پشت حادثه سایت نطنز هستند؟/ حادثه نطنز چه ربطی به برجام و مذاکرات هسته‌ای می تواند داشته باشد؟+فیلم

شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۱۴
کد مطلب: 732705
علت حادثه برای ایران طبق اظهارات رسمی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی کاملا مشخص هست و بیان رسمی آن به دلایل امنیتی با کمی تاخیر در آینده نه چندان دور اتفاق خواهد افتاد.
چه کسانی در داخل ایران پشت حادثه سایت نطنز هستند؟/ حادثه نطنز چه ربطی به برجام و مذاکرات هسته‌ای می تواند داشته باشد؟+فیلم
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: صورت مساله اولیه حادثه در سایت هسته‌ای نطنز به این شکل است:

الف: حادثه در یکی از سوله‌های در حال تکمیل در محوطه باز سایت نطنز که احتمالا در آن تجهیزات فنی وجود داشته یا در حال ساخت بوده اتفاق افتاده است.

ب: علت حادثه برای ایران طبق اظهارات رسمی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی کاملا مشخص هست و بیان رسمی آن به دلایل امنیتی با کمی تاخیر در آینده نه چندان دور اتفاق خواهد افتاد.

ج:  هیچ کشور و رژیمی به صورت رسمی مسئولیت این حادثه را نپذیرفته است. برخی منابع آمریکایی و صهیونیستی البته مقداری از اطلاعات این حادثه را منتشر و عوامل خارجی را دلیل حادثه بیان کرده‌اند.

اطلاعات منابع غربی به نظر می‌رسد بیشتر از رصد و تجزیه و تحلیل داده های شبکه‌های ماهواره‌ای بیان شده است.

در این میان بی‌بی‌سی فارسی نیز بیانیه گروهی از داخل ایران را منتشر کرده که مدعیست این خرابکاری هسته‌ای را انجام داده است.

درصورتی که حادثه نطنز یک حادثه ضدامنیتی بوده باشد؛ ارزیابی‌ها و فرضیه‌های اطلاعاتی ذیل را می‌توان درباره آن بیان کرد:

یک: در حادثه نطنر هیچ علائمی از بمباران با هواپیما و یا موشک نظامی شلیک شده خارج از مرزهای ایران وجود ندارد. همچنین این حادثه در محیط و سوله‌ای اتفاق افتاده که در آن شکستن خط قرمزهای سخت هسته‌ای و نظامی اتفاق نیافتاده و عوامل احتمالی خرابکاری ظاهرا بیشتر به دنبال صدور پیام‌های صرفا سخت نظامی نبوده و القای محاسبات و اهداف دیگری را نیز در نظر داشته‌اند.

دو: مکان و ویژگی محل حادثه یک چیز را مشخص می‌کند و آن اینکه ضربه به رشد فنی هسته‌ای ایران مدنظر بوده است. توقف رشد فنی هسته‌ای ایران نیز در حالی که جمهوری اسلامی در ریل کاهش تعهدات هسته‌ای است، معنای آشکاری جز کند کردن روند خروج ایران از برجام و دور نشدن از ادامه مذاکرات هسته‌ای نمی‌تواند، داشته باشد. با این وجود با یک گزاره قطعی روبه رو هستیم : «هم در داخل و هم در خارج از کشور انگیزه سیاسی و امنیتی برای ایجاد خلل در تعهد کاهش تعهدات هسته‌ای وجود دارد.»

سه: عدم بیان علت حادثه امنیتی از طرف ایران؛ به معنای این است که باید علت حادثه را در فرضیه‌های دیگر ضدامنیتی نیز جستجو کرد که در آن پای اقدامات پنهان اطلاعاتی و خرابکاری در میان است. بدین معنا که در عملیات نیمه سخت نظنز، نقش عوامل انسانی و نفوذ جایگاه ویژه پیدا می‌کند.

چهار: حال اگر ماجرای نطنز یک حادثه ضدامنیتی باشد،چه کسانی این حادثه را بوجود آورده‌اند؟! در این صورت این حادثه بدون کمک عوامل داخلی صورت نمی‌گرفته است. البته سطح این عوامل داخلی به زودی مشخص خواهد شد که این افراد فقط افراد اجیر شده ضد امنیتی از طرف خارجی بوده اند یا با برخی از عوامل سطح سیاسی و امنیتی در داخل ایران نیز در ارتباط بوده اند.

پنج: پس از وقوع حادثه نطنز با یک عملیات روانی پیچیده نیز همراه بودیم؛ اینکه بلافاصله برخی منابع غربی از رژیم صهیونیستی و عوامل خارجی در خرابکاری هسته‌ای در نطنز گزارش منتشر کردند، می‌تواند یک عملیات فریب برای دور کردن ذهن‌ها از عوامل داخلی و تثیبت یک آدرس غلط در محیط امنیتی در ایران باشد. حتی وارد کردن به یکباره بیانیه یک گروه زیرزمینی و ناشناخته با نام "یوزپلنگان وطن" توسط بی‌بی‌سی فارسی در افکار عمومی به عنوان عامل حادثه نطنز خود یک آدرس غلط می‌تواند باشد.

شش: دستگاه امنیتی ایران اما در آرامش جالبی در حال طی کردن رمز گشایی امنیتی ماجرا است. هرچند مساله حتما قطعی است؛ اول اینکه ایران در تشخیص ابعاد حادثه بسیار زود موفق بوده؛ دوم نیز اینکه ایران طی چند سال اخیر ابایی از معرفی مجرم و مجرمان و تنبیه  داخلی و خارجی ماجراهای ضدامنیتی و نظامی خود ندارد. مساله بعدی نیز که احتمالا برای طرف مقابل گیج کننده خواهد بود، ابعاد پاسخ ایران است.

کافیست بدانیم برخلاف تصور بسیاری ایران به برخی اقدامات رژیم صهیونیستی پاسخ‌های دردآوری تاکنون داده که گرچه برخی تاکنون رسانه‌ای هم نشده ولی صهیونست‌ها خود می‌دانند از کجا خورده‌اند! در کنار همه فرضیه‌های گفته شده، دستگاه امنیتی ایران به زودی ابعاد حقیقی و تبعات این حادثه را برای دوست و دشمن مشخص خواهد کرد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
این 7 سال وادادگی دشمن را جری و پر رو کرده است
Iran, Islamic Republic of
تحلیل بسیار سطحی وآبکی بود وفقط برای ضربه فنی رقیب نوشته شده بود، طبیعی است که سرویسهایی اطلاعاتی دشمن در پی ضربه زدن هستند واز هر فرصتی استفاده میکنند.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
طبق معمول تحلیل‌های این نویسنده خیلی تخیلی و آبکی هست. متاسفانه هم نوشتن ارزیابی ویژه و خبر اول کار کردن
Iran, Islamic Republic of
الان دیگه تقریبا چهره همه برای اکثریت مردم روشن شده بعدا وقایع 7 سال را مرور کنید متوجه حقیقت می شوید یا بروید بین مردم آمار بگیرید که چند درصد از دولت راضی هستند
Iran, Islamic Republic of
خب چه کسی می تواند پشتوانه امنیتی قوی و محکم در کشور ایجاد کند؟ غیر از دولت؟؟؟؟ ایجاد کرده است؟؟؟
یحیی
Iran, Islamic Republic of
آیا ارتباطی بین این خرابکاری با نامه پرانی مرد خاکستری اصلاحات وجود ندارد؟
Iran, Islamic Republic of
فضا و آهنگ کلیپ به گونه ای غرورمندانه! بود که مخاطب به اشتباه می افتاد که شاید این ما بوده ایم که تاسیسات اسراییل را تخریب کرده ایم!
Iran, Islamic Republic of
بسیار آبکی و لاف گونه بود." ایران بارها به اسراییل پاسخ داده ولی صدایش در نیامده". فهرستی از ضربات ما به صهیونیست ها که صدایش درنیامده(!):
تحویل دو دستی آب سنگین اراک به دشمن و از بین بردن توانایی هسته ای مان مطابق برجام ، از دست دادن افراد استثنایی و مقتدری چون قاسم سلیمانی و عماد مغنیه ، و در نهایت: دلار 21000 تومانی و سکه ی 10 میلیون تومانی ، و آخری هم نطنز!
Iran, Islamic Republic of
دقیقا درست می گویید چون در این مدت فقط فقر و فساد بیشتر شد و این افسارگسیختگی نمی تواند به غیر از یک دولت ناکاآمد بوجود آمده باشد
Iran, Islamic Republic of
ببین با این دولت به کجا رسیدیم ما که 7 سال پیش داشتیم راکتور اراک را راه اندازی می کردیم ما که داشتیم سر غنای 50% به توافق با آژانس می رسیدیم با یک انتخاب اشتباه مردم حالا شاهد خرابی اوضاع معیشت مردم، و تخریب سرمایه های ملی و منافعشان و تحریم بیشتر باشیم!!!!
Iran, Islamic Republic of
قبل از برجام نه آزانس ونه دنیا غنی سازی ما را در هیچ درصدی به رسمیت نمیشناختند حالا شما میگویی در حال توافق برسر غنای 50 درصد بودیم .....؟!!!
Iran, Islamic Republic of
قبل از برجام آژانس ما را به رسمیت نمی شناخت و البته غنی سازی ما به 20 درصد و ساخت صفحات سوخت رسیده بود، دلار 3350 و سکه 1 میلیون تومان بود، نطنز و اراک و فوردو هم سرجایش بود، ایران در حال تبدیل به قدرت اول فناوری فضایی منطقه بود و هر دانشگاه داشت یک ماهواره می ساخت، و البته قاسم سلیمانی هم زنده بود.
Iran, Islamic Republic of
ببخشید اشتباه منفی دادم
Iran, Islamic Republic of
پس از برجام، اما، همه چیز را دادیم، هسته ای منهدم شد ولی یک شومن هم هست که هر سال فروردین می آید چند تا پارچه از چند دستگاه به اسم رونمایی بر می دارد و کوانتوم کشف می کند!، برنامه ی فضایی متوقف شد و ایران حتی از امارات و نیجریه عقب افتاد، دلار هم شد 21000 و سکه هم 10 میلیون، قاسم سلیمانی هم رفت، به جایی رسیدیم که داعش در درون خاک ایران عملیات کرد، و البته آژانس هم برای چندماهی ما را به رسمیت شناخت! بله! آقایان و خانم ها! لیدیز اند جنتلمن! برجام! توجه بفرمایید! آجانس ما را به رسمیت شناخت!
Iran, Islamic Republic of
خدا شاهد دشمن نمی توانست بلایی را که این دولت در این 7 سال بر سر ما آورد بر ما نازل کند
Iran, Islamic Republic of
....
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
عراقچی» نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز اقای عراقچی حرف های دیگه ای هم در مورد برجام وموضوعات دیگه زدن؛اگه دوست داری اونا رو هم مطالعه بفرمایین،البته اگه اهل مطالعه هستین
Iran, Islamic Republic of
ایشون فقط همین جمله را یاد گرفته تا در ذیل بسیاری از خبرها مزه پراکنی می کنه ، عراقچی این جمله را برای چانه زنی در مذاکره با دشمنان کشور بیان داشته واین نمی تواند موضع رسمی او باشد.
Iran, Islamic Republic of
آقای عراقچی هنگام جوش دادن معامله به گونه ای حرف می زدند که پس از جوش دادن آن، ترجیح دادند دیگر در انظار عمومی حاضر نشوند.
Romania
قریب به یقین زنجیره اتش سوزیهای اخیر همچنین پارچین ونطنزمیتواندعمدی وبرنامه ریزی شده باشد
Korea, Republic of
همان کسانی که می خواهند جام زهر سازش رابه رهبری بنوشانند
رر
Iran, Islamic Republic of
اينها همان كساني هستند كه دانشمندان هسته اي كشورمان را ترور كردند.....
.
Iran, Islamic Republic of
......
Romania
دولت بنفش

مردم رو بیچاره کرده
Romania
این دولت مملکت را به فنا داد.
غلام
Iran, Islamic Republic of
حضرات خودشون فعلاً گير كردند و نميدونند چى به مردم بگن ، بعد تو چی میگی !
طاهر
Iran, Islamic Republic of
فرمودین" کافیست بدانیم برخلاف تصور بسیاری ایران به برخی اقدامات رژیم صهیونیستی پاسخ‌های دردآوری تاکنون داده که گرچه برخی تاکنون رسانه‌ای هم نشده ولی صهیونست‌ها خود می‌دانند از کجا خورده‌اند!"
یک نمونه برای ملت بازگو فرمائید چون حرف باد هواست
Iran, Islamic Republic of
.......
علی
Iran, Islamic Republic of
دشمن در پوشش خودی در همه جا نفوذ کرده ...
Iran, Islamic Republic of
...........
Iran, Islamic Republic of
.. برو يه ذره مطالعه كن... !
Iran, Islamic Republic of
...........