۲۴نظر
 
‫آموزش‌های تاسف‌آور مهدکودک‌ های تهران به کودکان! +فیلم‬
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۹
 
در دعوای همیشگی آموزش و پرورش و بهزیستی بر سر مهدکودک ها تنها چیزی که فراموش شده است نظارت بر عملکرد مهد ها است و نتیجه آن آموزش رقص و آواز و ... به کودکانی است که قرار است فردای جامعه را بسازند.
‫آموزش‌های تاسف‌آور مهدکودک‌ های تهران به کودکان! +فیلم‬
به گزارش جهان، صاحبان سرمایه در اروپا که به نیروی کار ارزان احتیاج داشتند به استخدام زنان و دختران در کارگاه ها و کارخانه پرداختند؛ اما برای این کار یک مشکل اساسی وجود داشت و آن بچه های خردسالی بودند که در زمانی که مادرشان در محل کار حضور میافت به نگهداری و آموزش احتیاج داشتند. از همین رو مهد کودک ها برای نگهداری و آموزش کودکان تاسیس شدند.

به همین جهت فردریک فریبل، اولین مهدکودک را در سال ۱۸۴۰ میلادی در آلمان تاسیس کرد اما خیلی ها مدعی تاسیس اولین مهدکودک ها در جهان بوده و هستند...


موفقیت فریبل در تاسیس موسسه پیش دبستانی در آلمان این نوع موسسات را با همین لقب «کیندرگارتن» جهانی کرد و بعد از آلمان در کل اروپا و جهان تکثیر پیدا کرد.

اولین مهدکودک در آمریکا توسط مارگاریت میرشورز (همسر فرماندار کارل شورز) سال ۱۸۵۶ و در ایالت واترتون وینسکونسین تاسیس شد. او این مهدکودک را بر پایه اصول فردریک فریبل که در اروپا فراگرفته بود پایه گذاری کرد.

خواهر بزرگ تر شورز «برتامیر» کودکستانی را در لندن، منچستر (۱۸۵۹ ۱۸۵۱) تاسیس کرد. مارگاریت شورز در ابتدا ۵ بچه ای که در خانه ش بودند را وارد مهدکودکش کرد.

موفقیت او باعث شد که بچه های دیگری را هم برای آموزش در مهدکودکش ثبت نام کند. همزمان با اولین مهدکودک آلمانی زبانی که او تاسیس کرد از تاسیس مهدکودک انگلیسی زبان نیز طرفداری می کرد. بعد از آن سال «پی بادی» اولین مهدکودک انگلیسی زبان را در بوستون آمریکا و با تقلید از مهدکودک شورز تاسیس کرد .


البته اولین مهدکودک رایگان در آمریکا در سال ۱۸۷۰ توسط کانرادپاپن هوسن تحت نام موسسه پاپن هوسن تاسیس شد که تا امروز هم وجود دارد و اولین مهدکودک عمومی آمریکا توسط سوزان بلو سال ۱۸۷۳ در لوییز تاسیس شد. الیزابت هریسن تئوری هایی در مورد آموزش در دوران کودکی نوشت و تلاش کرد تا استانداردهای آموزشی در مهدکودک را برای آموزگاران و موسسان بالا ببرد که به کالج ملی آموزشی در سال ۱۸۸۶ تبدیل شد.

بدین جهت مهد کودک سهم زیادی در آموزش و نگهداری کودکان، در زمانی که والدین آنها برای کسب در آمد بیشتر در بیرون از خانه مشغول کار بودند، داشتند. البته نوع آموزش هایی که در این مهد کودک ها به کودکان داده می شد منطق بر فرهنگ  و نیاز جامعه بود.

● اولین مهدکودک در ایران

در ایران هم حدود ۴۰ سال پیش خانمی ایرانی و فارغ التحصیل روان شناسی از فرانسه که نویسنده کتاب کودکان بود، اولین مرکز نگهداری و پرورش کودکان را بنا نهاد. این خانم، توران میرهادی بود و آن مرکز، کودکستان نامیده شد.

در چند سال اخیر بدلیل اجتماع مهدکودک ها و مراکز پیش دبستانی دعوای بلند مدتی بین بهزیستی و آموزش و پرورش بر سر نظارت بر مهد ها صورت گرفت. کودکان 3 ، 4 و 5 ساله زیر نظر بهزیستی و کودکان شش ساله تحت پوشش آموزش و پرورش بودند و بدلیل اجتماع آنها وحدت مدیریت از بین میرفت که در نهایت مجلس  نظارت عاليه بر كودكان سنين 4، 5 و 6 ساله به عهده آموزش و پرورش گذاشت و همچنین اعلام کرد اگر بهزيستي هم بخواهد متولي آموزش اين كودكان باشد، آموزش و پرورش بايد بر آن نظارت داشته باشد.

اما آنچه که در این دعوا ها مغفول ماند آموزش هایی بود که به کودکان داده می شود. در ایران کودکانی که به دلایل مختلف مهد کودک می روند آموزش هایی را می بینند که برخی از آنها نه تنها سنخیتی با فرهنگ و نیاز های جامعه ما ندارد بلکه ضد ارزش های جامعه ایرانی- اسلامی است .


آموزش مد روز لباس و .... بر اساس مدل های غربی

یکی از مواردی که در برخی از مهد کودک ها مشاهده می شود آموزش دادن مد روز لباس هایی است که برگرفته از مدل های غربی است. در این مهد کودک ها به کودکان آموزش می دهند که لباس ها و مدل مویشان را چگونه انتخاب کنند تا بتوانند جذابیت جنسی خود را به دیگران نشان دهند.

پخش و آموزش ترانه هایی که فحشا را ترویج می دهند

متاسفانه یکی از مواردی که در مهد کودک ها رواج یافته است پخش و آموزش ترانه های مفسده انگیز "آنور آبی" به بهانه شاد بودن است. این در حالیست که بسیاری از خواننده ها و ترانه ساز های داخلی متناسب با وضعیت روحی کودکان ترانه هایی را نیز کار کرده اند. اما این موضوع جای تعجب دارد که چرا در مهد کودک ها از ترانه های غیر مجاز استفاده می شود؟

آموزش رقص در مهد کودک ها

با اینکه آموزش رقص در مهد کودک ها ممنوع شده و مسئولین مکررا در این مورد تذکر داده اند ولی باز هم هستند مهد کودک هایی که مربی رقص دارند و به صورت جدی رقص را آموزش می دهند. حال جای سوال اینجاست که آموزش رقص چه نیازی از جامعه ما را بر طرف خواهد کرد؟

هر چند مسئولین آموزش و پرورش گفته اند با آموزش رقص و آواز مخالفند اما آنچه اتفاق می افتد حرفی دیگری دارد. در همین رابطه شنیده ایم که در همایشی که در یکی از سالنهای تحت مسئولیت ارگان (ن ه ا ج ا) اداره می شود عده ای از کودکان را که در مهد کودک های شهر تهران آموزش دیده اند (مهدکودک (د) در محله چهارصددستگاه که گفته شده یکی از بهترین مهدهای منطقه 14 است) بر روی سن آورده و با آهنگ های تند ترغیب به رقصیدن کرده اند. که در زیر گوشه ای قابل پخش از این مراسم نیز آورده شده است.

مراسمی که مجری آن نیز از مجریان کودک صداوسیما(عمو «ی») می باشد که نه تنها کودکان را به رقصیدن ترغیب می کند بلکه والدین و حضار را نیز برای همراهی کودکان تهییج می کند. که حضور این اشخاص در صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز خود جای سوال دارد؟

فیلم
کد مطلب: 276058
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرنامه دانشجویان ایران
 
 


 
 
به به چقدر اسلامی کودکان را پرورش میدهند بعد شما میخواهید این بچه ها در 14 سالگی حجاب داشته باشند انهم از نوع خوبش و مومن و دیندار باشند! در ایران چه میگذرد؟ موجب تاسف است و انگار انقدر اینگونه رفتارها زیاد شده که ار کنترل خارج شده مهد کودک کشور اسلامی را فهمیدیم چیست دستان پلید سالهاست در همه جا رخنه کرده از این مهد کودک تا معماری فراماسونی ساختمان مجلس از درون و بیرون . (831458)
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۱۲:۲۷:۲۰
 
ایرانی
جای تاسف فراوان خدایا چه به سر مردم ما آمده؟؟؟؟

جای تاسف برای این بچه های پاک و معصوم که از

الان آموزش گناه و ... را می بینند جای تاسف برای

خانواده های آنها !!!! (831552)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۱۳:۲۶:۴۱
 
خیلی جالبه تو این مملکت مثلا اسلامی یه عده آدم ... دین گریز آزادند تا هر کاری دلشون خواست بکنند و از امکانات دولتی هم استفاده میکنند و کودکان معصوم رو هم مثل خودشون بد بار میارن (831576)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۱۳:۴۲:۲۹
 
مسئولان امر كه احتمالا بچه هاشون در مهد كودك هاي خاص الخاص پرورش مي يابند! و كاري به بقيه مردم ندارند. خداوند ان‌شاءالله سزاي همه كساني كه به نوعي در "كج شدن ديوار تربیت كودكان تا ثريا"! نقش دارند را بدهد و مورد لعنت قرار دهد. (831593)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۱۳:۵۱:۵۸
 
یکی از اولیا
این مراسم را من از نزدیک دیدم خیلی بد بود ولی مسوولین اموزش و پرورش هم بودند!! (831606)
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۱۳:۵۸:۵۱
 
مهدی
آقا کجای کاری چند ساله که این بلا داره سرمون میاد وبی خبریم... (831622)
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۱۴:۰۸:۲۴
 
اینا بزرگ بشن چی میشن!!!؟؟؟ (831706)
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۱۵:۰۵:۱۴
 
ان‌شاءلله هدایت بشن ، اما اگر اینجور پیش بره ، میشن نمونه ی کسانی که سال 88 اومدن و زدن و رقصیدن و......
اللهم عجل لولیک الفرج (832215)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۲۲:۴۷:۰۴
 
بهزیستی با توجه به مشغله های زیاد از جمله رسیدگی به امور معلولین، زنان سرپرست خانوار، کودکان خیابانی، زنان و کودکان بدسرپرست، معتادان، تکدی گری و .... واقعا نه وقت مناسب دارد که این موضوع را مدیریت کند و نه جنس مدیریت مهد با کارهای دیگر آن سازمان همخوانی دارد.
بنابراین باید در این خصوص تامل بیشتری کرد (831769)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۱۵:۳۸:۴۵
 
پناه بر خدا! ببین به فرزندان پاک طینت مسلمان چی آموزش میدن. (831969)
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۱۸:۳۰:۲۳
 
اینا که بزرگ بشن میگیم اااا چرا حجابو رعایت نمیکنن؟!
ااا چرا با نامحرم دوست میشن؟!
غافل از اینکه همه چی از خانواده شروع میشه... (832078)
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۲۰:۳۱:۳۱
 
چشم دستگاههای نظارتی روشن واقعا (832155)
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۲۱:۵۴:۵۳
 
موصی
خدا به دادشون برسه اینا چی بشن خدا میدونه از الان باید بچه هارو با دین اشنا کنن برعکس مختلط بودن و بی حجابی و بی قیدی و دارن تو وجود این بچه های معصوم ریشه دار میکنن (832286)
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۲۳:۴۹:۴۶
 
متاسفانه در مهدها از این اتفاقات زیاد می افتد و نظارتی بر آن نیست . (832355)
۱۳۹۱-۱۲-۲۱ ۰۱:۲۰:۵۲
 
مصطفی
این دردها رو به کی بگیم ؟ واقعا تعجب کردم بچه من دو سالشه مادرش درصدد بود که شغلی برای خودش دست و پا کنه و بچه رو بذاریم مهد . اینو ببینه عمرا از خونه تکون بخوره و طفل معصوم رو بده به این جرثومه ها (832477)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۱ ۰۸:۱۶:۱۶
 
مریم
متأسفم برای آموزش و پرورش. لطفا فیلم را برای رئیس آموزش و پرورش و رئیس صدا و سیما بفرستید و پاسخ بخواهید. (832498)
۱۳۹۱-۱۲-۲۱ ۰۸:۲۹:۵۱
 
بنده پدر دو دختر ٤و٢ ساله هستم مدتيه دنبال يك مهد مناسب مي گردم پیدا نمي كنم اگه راهنمايي بفرمائيد در مركز شهر تهران ممنون مي شوم. (833786)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۰۹:۴۶:۲۴
 
عارف
واقعا به کجا داریم میریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (833844)
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۰:۳۷:۴۰
 
در تمامی نظر ها یک نفر انصافا" و به طور منطقی نگفته که عزیزان من اولا" این کودکان همگی زیر 6 سال بوده واز نظر شرعی هیچ اشکالی به آنها وارد نیست و ثانیا"این کودکان نباید شاد بودن وشاد زیستن را یاد بگیرند..واقعا" کمی منطقی باشید شما فکر می کنید اگر این کودکان الان راه شاد زیستن که لازمه زندگی ودر آینده تشکیل خانواده است را نیاموزند در سالهای بعد همگی از منظر شما نوجوانان، جوانان ،مردان وزنان ایده آل وپاکی در جامعه خواهند شد... (833864)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۰:۵۲:۴۵
 
عزیز من بدون رقص و آهنگهای آنچنانی‌ هم می‌شه شاد بود، مگه ما که تو بچگی‌ از این کارها نکردیم شاد نبودیم؟ (834406)
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۹:۱۷:۰۷
 
مهتاب
این حرفا دیگه تکراری شده،
همه می دونن برخی حس ها اتفاقا در سنینی از کودکی قوی تره و از روانشناسا هم میشه پرسید و اما
همه خوب می دونن این رفتارها بچه ها رو به چه فضایی می کشه...
مهدکودک ها هم سال هاست مشکلات عمیقی دارن حالا فقط نمود پیدا کرده،
امیدوارم از من بپذیرین؛پدر مادرا خودشون باید مراقب باشن،و به هر آب و آتیشی بزنن اما بچه رو مهد نفرستن،مهد خوب خوبش مراقبت پدر و مخصوصا مادرو نداره،تازه نه فقط مهد،حتی توی جمع فامیل هم پدر و مخصوصا "مادر" نباید از بچه غفلت کنه وگرنه پشیمونی...
فیلم" یه حبه قند" رو لطفا ببینن دوستان اون هم با دقت،گویا تلویزیون روز سال تحویل قراره بذاره

الهی به امید تو،نه خلق،نه روزگار... (836331)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۶ ۰۱:۰۸:۳۱
 
دوست عزیز
1- مساله صرفا بحث شرعی و غیر شرعی نیست بلکه مساله سر تربیت غلط و درسته.
2- کی گفته شاد بودن یعنی رقصیدن و موسیقی و امثالهم. یعنی پیامبر (ص) که ادم شادی بودن و همیشه لبخند به لب داشتن نعوذبالله دائم در حال رقص و نواختن موسیقی بودن؟!!!
به قول قدیمیا
خشت اول گر نهد معمار کج
تا ثریا می رود دیوار کج (836522)
۱۳۹۱-۱۲-۲۶ ۱۱:۲۷:۱۷
 
عماد
مطمئنید اینجا ایرانه؟ (833903)
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۱:۱۹:۱۵
 
والا ما بچمون که تو آمریکا داره مهد میره چنین چیزهایی بهش آموزش نمیدن، واقعا جای تأسّف داره ... (834403)
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۹:۱۳:۱۸