۹نظر
 
عباس عبدی: از هاشمی فقط ایفای یک نقش بر می‌آید
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۲۷
 
معاون مركز تحقيقات استراتژيك رياست جمهور در دوره رياست هاشمي رفسنجاني معتقد است دوره ايفاي نقش هاشمي در دو عرصه «سياست عمومي» و «ساختار قدرت و نخبگان» به پايان رسيده و او صرفاً مي تواند به عنوان يك كاتاليزور عمل كند. عباس عبدي تصريح مي كند: «كاتاليزور در معادلات شيميايي فقط نقش واسطه را در شكل گيري فرمول شيميايي دارد و پس از انجام واكنش و ايجاد ماده جديد، كاركرد كاتاليزور به پايان مي رسد.»
به گزارش جهان به نقل از کیهان،‌ عبدي اين مطلب را در روزنامه زنجيره اي روزگار منتشر كرد، روزنامه اي كه توسط تيمي از همكاران روزنامه شرق منتشر مي شود. شرق در سال 84، پرچمدار حمايت سرسخت از هاشمي در انتخابات رياست جمهوري بود اما پس از آن اعتراف كرد كه اشتباه بزرگي مرتكب شده و هاشمي بايد نه به عنوان بازيگر بلكه به عنوان مربي مانند علي دايي روي نيمكت مي نشست.
عضو مستعفي حزب مشاركت در نوشته خود كه تحت عنوان «طرح عبدي درباره هاشمي » منتشر شده، نقد هاشمي را نوعي خدمت به او مي داند و تصريح مي كند كه دشمن ترين افراد نسبت به هاشمي را كساني مي داند كه از موضع دوستي و طرفداري، اقدام به روتوش كارهاي سياستمداران مي كنند. وي ادامه مي دهد: درست يك روز پيش از انتخابات مجلس ششم يادداشتي نوشتم كه روز بعد از انتخابات در روزنامه صبح امروز منتشر شد. در آنجا احتمالات گوناگون آراي جناب آقاي هاشمي را مطرح و تحليل كردم، بدترين گزينه راي 25درصد بود كه معتقد بودم بر اثر اين راي دوران سياسي ايشان در عرصه عمومي به پايان رسيده تلقي خواهد شد و در همان جا پيش بيني كردم كه متأسفانه احتمال رخ دادن اين گزينه بيش از ساير موارد است. چندي بعد در مصاحبه اي كه با فهمي هويدي روزنامه نگار برجسته عرب انجام دادم مجدداً بر پايان دوران سياسي ايشان در عرصه عمومي تصريح كردم، ولي ظاهراً اين سخنان من بيش از آنكه از جنبه عيني و واقعي شنيده شود از جنبه سياسي و حتي دشمني برداشت و در جهت عكس آن عمل شد و در نتيجه با حضور ايشان در انتخابات سال 84 و رفتن به دور دوم مواجه شديم كه در آنجا هم تحليل مفصلي كردم كه چرا ايشان در دور دوم راي نخواهد آورد، كه آن نيز شنيده نشد.
عبدي با بيان اينكه«اصرار هاشمي به حضور در عرصه عمومي و بازي در ورزشگاه 70 ميليوني، باعث از دست دادن جايگاه وي در عرصه نخبگان هم شده و ممكن است اين نقش در آينده كمرنگ تر هم بشود»، نوشت: اگر تصور شود ايشان مي تواند در عرصه سياست عمومي، ايفاي نقش كند و احتمال موفقيتي داشته باشد، به دلايل گوناگون خيال خام و باطلي است. اگر تصور شود كه در ساختار فعلي قدرت و نخبگان مي تواند بازسازي شود و ايفاي نقش كند، بازهم تصور درستي نيست، و احتمال وقوع آن كم است. تنها نقشي كه براي آقاي هاشمي قابل تصور است و از نظر تاريخي نقش بسيار مهمي هم خواهد بود، كوشش براي ايفاي نقش كاتاليزور سياسي جهت پيوند دادن ميان دو سطح پاليتي و (نخبگان) قدرت در موقع مناسبي كه دير يا زود فرا مي رسيد، خواهد بود. لازم به ذكر است كه كاتاليزور در معادلات شيميايي، فقط نقش واسطه را در شكل گيري فرمول شيميايي دارد، و پس از انجام واكنش شيميايي و ايجاد ماده جديد، كاركرد كاتاليزور به پايان مي رسد. ولي فراموش نكنيم كه بسياري از واكنش هاي شيميايي بدون حضور و وجود كاتاليزور انجام نمي شود.
عبدي همچنين به روزگار گفته است: مشكل آقاي هاشمي اين است كه برخي افراد اعم از دوستان يا نزديكان هستند كه مي خواهند در كنار ايشان ارتقاي جايگاه پيدا كنند و اين افراد براي ايفاي نقش بازيگري بر آقاي هاشمي فشار خواهند آورد. بايد اين افراد را كنار زد تا روي پاي خودشان بايستند. البته سن و سال و تجربه ايشان به گونه اي است كه به احتمال فراوان ديگر اجازه چنين اشتباهي را نمي دهند. من معتقدم اگر ايشان در سال 76 از حوزه رسمي قدرت كنار مي رفت و از ايفاي نقش بازيگري سياسي پرهيز مي كرد، قطعاً در اين مدت 14 سال و در مقاطعي مهم مي توانست برخي گره هاي بازنشدني سياست در ايران را باز كند در حالي كه در اين سال ها هيچ گرهي را باز نكردند اگر كورترش نكردند، زيرا خودشان به دليل نقش مستقيمي كه در عرصه سياست براي خود تعريف كردند به جزوي از اين گره ها تبديل شده بودند.
خاطرنشان مي شود هاشمي رفسنجاني روز شنبه در ديدار با «جمعي از فعالان سياسي، دانشجويي و مطبوعاتي» در پاسخ به سؤالي در مورد انتخابات آتي مجلس گفته بود: همان گونه كه قبلاً گفته ام در انتخابات آينده حزب، داوطلب و كسي را تعيين نكرده ام و در ملاقات با اقشار گوناگون هم به ديدگاه هاي آنان در مورد انتخابات احترام گذاشته ام.
بنا به گزارش دفتر هاشمي، وي «بازگشت از خطا، رجوع به مردم و ايجاد تقويت اتحاد و همدلي ميان مردم و مسئولان و نيز مردم و گروه هاي سياسي را راهكار عبور از گردنه هاي سخت مقطع كنوني نظام و انقلاب خواند.»
کد مطلب: 206189
Share/Save/Bookmark
 


 
 
هاشمی نیازی به هیاهو ندارد او قدرت خود را دارد . (601986)
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۰۸:۱۲:۰۱
 
اگر عبدی در طول عمرش یه حرف درست زده باشد همین مطلب است (602023)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۰۸:۴۸:۲۱
 
بنام خدا
در فتنه 88 هاشمی رفسنجانی با نوشتن نامه ای بدون سلام خطاب به رهبری از دود ، آتش و فتنه سخن به میان آوردند . آیا ثروت و قدرت دانشگاه آزاد که از شهریه های سنگین جوانان جمع آوری شده انصاف است در راه ایجاد فتنه علیه ولایت فقیه استفاده گردد؟! (602053)
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۰۹:۰۲:۲۷
 
این موضوع جزو آمال اشخاصی مانند آقای عبدی است که هاشمی کاتالیزور سیاسی باشد.
درضمن زمانی که همین آقای عبدی در مورد لزوم کناره گیری از رقابت سیاسی و عمل کردن مثل آقای علی دایی نوشت همین کیهان کلی با مجیزکویی به امثال آقای عبدی تاخت.آن زمان معلوم بود حرفهای آقای عبدی درست است چون چپی ها به نوعی اتحاد اعلام نشده با جناح کارگزاران و شخص هاشمی رسیده بودند و آقای عبدی از پشت پرده کاملا خبر داشت.
اما امروز با آشکار شدن مناسبات هاشمی با چپی ها(همان اصلاح طلبان امروزی) دیگر حنای وی رنگی ندارد.امروز هاشمی با علم کردن طیف کارگزاران در واقع با توجه به مقتضای سنی خود در هدفگذاری های آنها محو شده است و حتی مانند دهه 70 دیگر نمی تواند داعیه فراجناحی بودن داشته باشد.بنابراین وقتی خود وی به عنوان جناح سیاسی در متن تعاملات سیاسی(معادل واکنش شیمیایی) قرار دارد نمی تواند به عنوان تسریع کننده و کاتالیزور نقش ایفا کند. (602066)
Netherlands
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۰۹:۱۲:۳۰
 
جالب است از كدام مردم سخن مي گوئيد مگر اعتقادي به مردم هم دارد- هاشمي بايد باور كند ديگر تمام شد چون محکم پاي ولايت نماند ولی پاي اولاد و دنيا ماند. (602078)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۰۹:۲۱:۱۴
 
آقاي عبدي تو الان نقش خودت راتعريف كن كه الان چه جايگاهي داري و چه مي كني اگر هاشمي تاثير گذار نبود اين همه مورد هجمه نبود وكسي مثل شما به او كاري نداشت پس بدان دليل اين همه هجمه اثر گذاري اوست چرا با مردگان كاري ندارند چون بي اثرند تحليل خيلي آبكي كردي (602087)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۰۹:۲۸:۲۱
 
ضمن تاييد نظر آقاي عبدي بر پايان عمر سياسي آقاي هاشمي رفسنجاني ، جهت مزيد اطلاع، نقش كاتاليزوري آقاي هاشمي رفسنجاني بيشتر به نفع جريان آقاي احمدي نژاد بود تا انجام واكنش تعادلي در صحنه سياسي! آقاي هاشمي قرباني عملكرد غلط خود و خاندانش و تخريبهاي بي سابقه اي است كه اصلاح طلبان قبل از ظهور جريان احمدي نژاد بر او روا داشتند و همين امر بستر مناسب ظهور و موج سواري جريان احمدي نژاد شد. (602135)
Latvia
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۱۰:۱۴:۲۵
 
دادن نقش کاتالیزور به هاشمی مانند گرفتن کره از آب است ایشان بعد از این هیچ نقشی نمیتواند ایفا کند و با اقدامات خودش خود را از گردونه تاثیر گذاری خارج کرده تنها نقش مثبتش متاسفانه عبرت شدن برای دیگرانی است که معنای ولایت را نفهمیده اند. (602175)
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۱۰:۴۲:۱۹
 
باسلام
جناب هاشمی:
تعز من تشاء و تذل من تشاء خداوند است
اگر میخواهید قلوب مردم به سمت شما برگردد، بدانید که این کار در دست خداوند قادر است. برخی از نزدیکان شما مصداق آیه قرآن در خصوص فرزند حضرت نوح (ع) میباشند. اگر به جای شما بودم و در سنین کهنسالی، ضمن اعلام تبری از اعمال غیر منطقی و زراندوزی همه از جمله برخی نزدیکانم، بیشتر زمان خودم را به تفکر به مراحل سیر برزخی و آنچه پس از مرگ در پیش رو دارم و اعمالم میانداختم.
هنوز دیر نشده است.
حضرت علی (ع) میفرماید نزدیک، مرگ است و نزدیکتر قیامت.
خدا عاقبت همه ما و شما را ختم به خیر کند. (602188)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۱۰:۵۴:۵۰