۶نظر
 
نظر حضرت آیت‌الله بهجت درباره محدوده و اختیارات ولی فقیه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۲
 
حضرت آیت‌الله بهجت(ره) معتقد است: ولی فقیه باید تمام شئونات امام معصوم به استثنای امامت و آنچه را که مخصوص امام معصوم است، داشته باشد و بدون تشکیلات حکومتی، دشمنان نخواهند گذاشت که حکومت و آئین اسلامی عملی شود.
به گزارش جهان، حضرت آیت‌الله العظمی بهجت(ره) در کتاب «پرسش‌های شما، پاسخ‌های آیت‌الله بهجت» درباره ولایت فقیه و محدوده اختیارات آن می‌فرماید:

می‌دانیم که دین اسلام آخرین دین، و احکام و قوانین اسلام آخرین مقرراتی است که از ذات مقدس پروردگار وضع شده است، و پیغمبری بعد از خاتم انبیا صلی‌الله علیه و آله نخواهد آمد ‌و کتابی آسمانی بعد از قرآن کریم فرستاده نخواهد شد و باید این کتاب تا قیام قیامت، کتاب قانون بوده و عترت اهل‌بیت پیامبر اکرم علیهم‌السلام، مبیّن آن باشند.

و نیز روشن است که امت محمدی صلی‌الله علیه وآله در زمان حضرت حجت و معصوم حق، هر چند در زندان یا در حال تبعید باشند، می‌توانند وظیفه خود را ولو با مشقت بسیار و تحمل مشکلات فراوان به دست آورند. ولی سخن درباره زمان غیبت کبرای حجت حق است که در این موقعیت نمی‌توان برای مسئله بیش از سه صورت فرض کرد:

1- کتاب خدا و احکام و قوانین دین تعطیل شود؛

2- خود به خود بماند، یعنی خودش وسیله ابقای خود باشد؛

3- نیاز به سرپرست و حاکم و مبیّن دارد که همان ولی امر و مجتهد جامع‌الشرایط است.

فرض اول عقلا و نقلا باطل است، زیرا دین مبین اسلام، آیین خاتم است و تا ختم نسل بشر باید راهنما و آیین امت باشد.

و فرض دوم نیز باطل است، زیرا قانون خود به خود اجرا نمی‌شود و نیاز به شخص و یا اشخاص دارد تا آن را حفظ و به اجرا در آورند.

ناچار باید به فرض سوم قائل باشیم و بگوییم:‌ جامعه مسلمین را باید ولی امر به همت شئونات و ابعاد آن اداره کند.

از سوی دیگر نیز روشن است که جامعه نیاز به تشکیلات فراوان از جمله: ارتش، آموزش و پرورش، دادگستری و ... دارد، لذا باید دست ولی فقیه، در همه شئونات مادی و معنوی، مبیّن، شارح، راهنما و حلال مشکلات باشد.

در نتیجه، ولی فقیه باید تمام شئونات امام معصوم (ع) به استثنای امامت و آنچه را که مخصوص امام معصوم است داشته باشد تا بتواند اسلام را در جامعه پیاده کند ‌وگرنه در صورت عدم وجود تشکیلات حکومتی، دشمنان نخواهند گذاشت که حکومت و آئین اسلامی عملی شود. دلیل دیگر اینکه با استدلال خلف می‌توان گفت: هیچ جامعه و کشوری با هرج و مرج پایدار نمی‌ماند از این رو باید قانون و حاکم و حکومتی در آن حکمفرما باشد و اگر حکومت طاغوت حاکم باشد دین مبین اسلامی باقی نمی‌ماند و این خلاف فرض است چون گفتیم به دلیل عقلی و نقلی باید دین مبین اسلام تا قیام قیامت باقی بماند؛

«وَمَن یَبْتَغِ غَیْرَ الإِسْلاَمِ دِینًا فَلَن یُقْبَلَ مِنْهُ»؛ هر کس دین دیگری غیر از اسلام را بجوید، هرگز از او پذیرفته نمی‌شود.
فارس
کد مطلب: 247830
Share/Save/Bookmark
 


 
 
متشکرم از سایتتون به خاطر این خبر (746923)
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۲:۱۹:۱۹
 
در دورت حیات ایشان چرا چیزی گفته نشد! (746959)
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۱۲:۱۲
 
قابل توجه بعضی ها...
با سلام و تشکر از مطالبی که از این کتاب در سایتتان می گذارید.
بنده واقعا از این کلام ایت الله بهجت حظ کردم . چرا که بسیاری از بیسوادان و مقدسان خشک چنین تبلیغ می کردند و می کنند که ایت الله بهجت مخالف ولایت فقیه بوده است. هر چند کسانی که از نزدیک ایشان را می شناسند از روابط صمیمی ایشان با مقام معظم رهبری نیز حکایات شنیدنی نقل می کنند. (746976)
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۵۰:۲۲
 
خداوند ایشان را رحمت کند
روح بزرگ دوران ما آیت الله بهجت شاد (746981)
Sweden
۱۳۹۱-۰۷-۱۲ ۱۳:۵۴:۱۷
 
اين مطلب در زمان حيات ايشان نيز در کتاب پرسش‌ها و پاسخ‌ها و استفتائات از ايشان منتشر شده بود ولي کسي روي آن تبليغاتي نکرد
بنده در همان زمان نظر ايشان را خوانده بودم (747438)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۳ ۱۴:۴۰:۱۰
 
بنده شخصا از پسر ایشون در مورد کتابهایی که نظرات ایشون رو منعکس می کنند سوال کردم و این کتاب رو تایید نکردند.لطفا از منابع موثق نقل کنید (748177)
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۵ ۱۷:۵۴:۴۲