نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » جامعه

نحوه اطلاع از ممنوع الخروج شدن

۱۲ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۱۷

رئیس پلیس گذرنامه و مهاجرت گفت: در 6 ماهه امسال یک میلیون و 400 هزار گذرنامه الکترونیک در کشور صادر شده است.

به گزارش جهان، سردار محمود صادقی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در هفته نیروی انتظامی از 96 دفتر خدمات الکترونیکی پلیس، 20 دفتر منتخب تا ساعت 18 آماده پاسخگویی و ارائه خدمات به متقاضیان گذرنامه هستند.

وی ادامه داد: در 6 ماهه امسال یک میلیون و 400 هزار گذرنامه الکترونیک صادر شده است این در حالی است که از اسفند 89 که کار صدور این گذرنامه ها آغاز شد تاکنون 5 میلیون گذرنامه الکترونیک صادر شده است.

رئیس پلیس گذرنامه و مهاجرت در پاسخ به سوال مهر در مورد گذرنامه دیومتریک گفت: این گذرنامه در دستور کار نیروی انتظامی قرار دارد و در مرحله بعدی گذرنامه ها به صورت دیومتریک صادر می شود.

صادقی از انهدام دو باند بزرگ جعل ویزا و مهرهای دولتی خبر داد و افزود: این دو باند در 3 ماه گذشته در پایتخت شناسایی و منهدم شدند و در مجموع 5 نفر دستگیر و استفاده کنندگان از مدارک جعلی نیز شناسایی شدند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد کشف دلار سیاه گفت: در چهار ماه گذشته هیچ باند فروش دلار سیاه کشف نشده است اگرچه همچنان به هموطنان توصیه می کنیم ارز خود را از بانک ها و صرافی های مجاز خریداری کنند. یکی از ترفندهای افرادی که اقدام به فروش دلار سیاه می کنند این است که ارز را پایین تر از قیمت بازار می فروشند.

به گفته رئیس پلیس گذرنامه و مهاجرت برای تسریع در روند صدور گذرنامه سیستم پیامک راه‌اندازی شده و در صورتیکه پرونده متقاضیان دارای نقص باشد از طریق پیامک موضوع به اطلاع آنها می رسد تا نقص پرونده را رفع کنند.

وی ادامه داد: گذرنامه حجاج نیز با توجه به ضرورت سفر و ابلاغ به مدیریت گذرنامه استان ها در کمترین زمان در اختیارشان قرار می گیرد. البته هم اکنون زمان صدور گذرنامه 6 تا 8 روز است.

صادقی با بیان اینکه سال گذشته 22 میلیون تردد شامل ورود و خروج اتباع ایرانی و خارجی در کشور به ثبت رسید، گفت: از این تعداد بیش از 15 میلیون تردد اتباع کشور و بیش از 6 میلیون و نیز تردد افراد خارجی است.

صادقی در خصوص اطلاع افراد از ممنوع الخروج شدنشان نیز به مهر افزود: افراد می توانند با در اختیار داشتن گذرنامه به مدیریت استان ها مراجعه و در مورد ممنوع الخروج بودن یا محدودیت های سفرشان استعلام بگیرند. بانک ها اداره مالیات و سایر دستگاه ها هر روز لیست افراد ممنوع الخروج را در اختیار پلیس قرار می دهند در حالیکه لیست رفع ممنوع الخروج نیز روزانه به روز می شود.

رئیس پلیس گذرنامه و مهاجرت با بیان اینکه هر فردی که قصد خروج از کشور را دارد، باید دارای گذرنامه باشد، تاکید کرد: با توجه به اینکه گذرنامه های الکترونیک به صورت فرضی صادر می شود هر فردی در هر سنی باید دارای گذرنامه همراه با تصویر باشد.

صادقی با اشاره به اینکه افرادی که در سن مشمولیت هستند و می خواهند از کشور خارج شوند، باید به سازمان وظیفه عمومی مراجعه کرده و مجوز خروج بگیرند تصریح کرد: این افراد در صورتیکه دارای مجوز هستند باید با کارت ملی، شناسنامه و مجوز خروج به مدیریت گذرنامه استان ها مراجعه کنند. اگر این افراد دارای گذرنامه نیستند باید به مراکز پلیس+10 برای دریافت گذرنامه مراجعه کنند.

وی در خصوص افرادی که گذرنامه یشان در خارج از کشور مفقود شده است، گفت: آنها می توانند با مراجعه به کنسولگری‌های ایران برگه عبور بگیرند، اما اگر قصد دارند مدت بیشتری را در خارج بمانند می توانند در کنسولگری ایران گذرنامه دریافت کنند، اما به محض ورود به کشور باید به پلیس گذرنامه مراجعه و مفقود شدن آن را اطلاع دهند.

وی در پایان افزود: هر تبعه ایرانی برای ورود به کشور مشکلی ندارند و می توانند با کارت ملی یا اسناد هویتی که نشان دهنده ایرانی بودن آن است وارد کشور شوند.