۱۶نظر
 
کهن ترين شهر جهان در ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ فروردين ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۳۸
 
شوش کهن ترین شهر جهان حدود 5 هزار سـال پیش از میلاد به عنوان کانون مذهبی ساکنان دشت اطراف بنیاد نهاده شد .

این شهر بـاستانی به این علت که از آغاز حیات آن تـاکنون زندگی شهری در آن جریان دارد به عنوان کهن ترین شهر جهان شناخته شده است . شوش پـایتخت عیـلام از موقعیت ممتازی برخوردار بود .

عیلام در واقع تلفظ آشوری سرزمین "هل تم تی" به زبان عیلامی به معنای سرزمین خدایان است . این شهر از دیرباز بستر تولد و گسترش تمدن هـای بزرگی بوده ، تمدن هـایی که اکنون چهره ای ماندگار در تاریخ از آنان به جا مانده است . دراین شهر تاریخی عیلامی ها ، آشوری ها ، هخامنشیان ، سلوکیان، پارتیان ، بابلی ها وساسانیان حکمرانی داشته اند . از دیدنی های این شهر می توان به موزه شوش ، بـارگاه دانیـال نبی (ع) ، کـاخ شـاپور ، تپـه های باستانی و قلعه شوش اشاره کرد . محوطه باستانی شوش در شهر شوش ، محوطـه وسیعی را در بـر می‌گیرد کـه بناها و سازه‌ های معماری بسیار متنوعی پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را در خود جای داده است .

کـاخ «آپـادانا» یکی از بـاشکوه‌ تـرین کاخ ‌های آن از شهرت عالمگیر برخوردار است و یکی از کم نظیرترین آثار باستانی جهان به شمار می رود . کـاخ آپادانا به دستور داریوش پادشاه هخامنشی درحدود سال‌های 521 - 515 پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاده شد .

دیوارهـای کـاخ از خشت و ستون ‌های آن از جنس سنگ است ، کاخ داریوش دارای قسمت‌ های مختلفی از جمله تالار بار عام ، دروازه و کاخ پذیرایی و دارای سه حیاط مرکزی است . قلعه فرانسوی ها ، تپه هـای باستانی آپادانا ، موزه شوش ، هفت تپه ، موزه هفت تپه ، زیگورات چغازنبیل و مقبره دانیال نبی (ع) از دیگر مکان های دیدنی این شهر تاریخی است . بهترین موقع برای بازدید از این شهر زمستان و بهـار است ، در اسفند و فـروردین هوای منطقه بسیار مطبوع و دلپذیر است .
کد مطلب: 103721
Share/Save/Bookmark
 


 
 
البته شهر های قدیمی تری هم در جهان هست، مثل لریحا در فلسطین که ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بنا شده. (52300)
France
۱۳۸۹-۰۱-۰۸ ۱۶:۰۴:۵۳
 
سابقه شوش و عیلام این اندازه نیست. ضمنا چیزی از آن شهر دیگر باقی نمانده است. تمدنهایی مثل سومر قدیمیتر از شوش هستند. یک مطلب دیگه، گفته می شود اهرام مصر 6000 سال قدمت دارند. (52416)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۸۹-۰۱-۰۹ ۰۷:۱۰:۴۶
 
قدیمی ترین شهر و تمدن ایران در تپه های سیلک کاشان با 8 هزار سال قدمت مورد تایید تمام باستان شناسان و مورخان می باشد . (52420)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۸۹-۰۱-۰۹ ۰۸:۲۴:۲۶
 
عالي (199603)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۸۹-۰۷-۰۵ ۱۰:۰۲:۰۴
 
خیلی مطالبه تاریخی رو دوست دارم این مطلب هم خیلی جالب بود . (422397)
۱۳۹۰-۰۳-۳۱ ۱۰:۳۴:۳۰
 
قدیمی ترین شهر دنیا اشتهارد است بیخودی وقت خودتونو تلف نکنید (466163)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۵-۱۲ ۱۶:۵۸:۲۳
 
اگه میخواین قدیمی ترین تمدن و شهر و خلاصه دروازه تمدن دنیارو منصفانه و دقیق بشناسین بهتره باستان شناساتونو بیارین به گیلان ؛زمانی که ایرانی وجود نداشت تو گیلان 5 تا خط وجود داشت .اصلا کسی میدونه تاریخ گیلان رو ؟؟؟؟واقعا تاسف داره !!!! (639658)
۱۳۹۱-۰۱-۱۵ ۱۲:۲۷:۴۲
 
شهري در سمنان به تازگي كشف شده كه قدمتش 15000سال قبل ازميلادمسيحه (725914)
United States
۱۳۹۱-۰۶-۰۱ ۱۶:۰۵:۲۰
 
رضا
نهاوند میدونید کجاست؟
قدمت ده هزار ساله داره . میگی نه جستجو کن. (948781)
۱۳۹۲-۰۵-۲۷ ۱۵:۴۰:۳۴
 
بهار
سلام ممنون ازسایت خوبتون (1121205)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۱۱-۲۳ ۰۹:۱۵:۱۶
 
مصطفی
دوست عزیز متعصبانه نظر ندید هر بنایی و هر تجمعی در تاریخ شهر محسوب نمیشه این که میگن قدیمی ترین شر جهان شوش هست دلایلی داره و این گغته باستان شناسان ایران و جهان هست (1406051)
۱۳۹۳-۰۹-۲۳ ۱۶:۲۹:۰۲
 
ذوالفقاری همدان
دوستانِ خوبـم
کهن ترین شهـر جهان "هگـمتانه" هست
تاریخ نمـره چند شدید؟!؟! وامصیـبتا (1409472)
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۷:۱۲:۱۷
 
فاطمه
ممنون عالی بود (1410906)
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۲:۲۷:۴۶
 
اشکان
شما تاریخ چند شدی (1451189)
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۰۱:۴۹:۰۴
 
داریوش
طبق آزمایش های رادیو کربن توسط دانشمندان سوئدی و بلژیکی در غارهای پنج گانه خرم آباد قدمت آن را از 40 تا 50 هزار سال دانستند، افتخار داره به خدا (1469614)
Germany
۱۳۹۳-۱۲-۰۱ ۲۳:۵۳:۰۲
 
جواد
پيشنهاد ميکنم ىه سرى به شهر باستانى ازبک واقع در نظرآباد استان البرز بزنيد,جالب اينه که اين منطقه باستانى 7000سال قدمت داره و به دوران ماد و قبل آن دوره آهن بر ميگرده (1488258)
۱۳۹۳-۱۲-۲۲ ۱۳:۲۵:۰۱