جمعه ۲۹ تير ۱۳۹۷ - 20 Jul 2018
 
۲
کفتربازی بلوغی

نکته ای درباره معنی واژه عید

چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۳
معنی اصلی واژه عید ” بازگشت ” هست . بهار رو هم برا این گفتند عید چون بازگشت طبیعت به سرزندگی و شادابی هست .
به گزارش جهان، وبلاگ "بلوغ راهی بسوی آسمان" نوشت:
روز عید رفتم خونه مادربزرگم برا عید دیدنی . کمی زودتر رفته بودم تا دایی خونه باشه و طبق معمول بریم حیاط پشتی برا کفتر بازی و نشاط ؛ جاتون خالی خیلی سرحال شدیم با کبوترها و عجایبی که عالم کبوترها داره . به خصوص که دایی روز عیدی خیلی رو فرم بود و واقعا کیفش کوک بود.
شاید باور نکنین، اون قدر خوشحال بود که شاید شب عروسیش نباشه.
پرسیدم پس چی شده؟
گفت : یه کفتر طوقی بود که خیلی دوستش داشتم و از بچگی بزرگش کرده بودم و خیلی باارزش و قیمتی بود ؟! گفتم خب!
گفت: هیچ چی چند وقت پیش رفته بود قاطی کفترهای بهرام سیاه.
و گیر افتاده بود. منم خیلی دمق و کسل بودم.
 
چند روزی از ترس کُرکُری های بهرام سیا ، قهوه خونه هم نمی رفتم.
ولی شکر خدا امروز صبحی بلند شدم دیدم طوقی خوشگلم برگشته. (بلوغی های عزیز کسیکه که نبوده توی فضای کفتربازی ، نمی تونه تصور کنه که بازگشت یه کفتری که رفته باشه و بعد از یه مدت برگرده ، چه حال و لذتی داره!!!! (بگذریم).
گفتم دایی ! تو که می گفتی کفترهای من حالیشونه و نمی رن قاطی کفترهای بهرام. گفت آره ! ولی یه هویی شده بود و غفلتا . مهم اینه که الان غیرت کرده و بعد این همه مدت برگشته و با بازگشتش منو خوشحال کرده .گفتم دایی طوقی الان خودش هم خوشحاله؟
گفت پس چی . طوقی بیشتر ازمن خوشحاله . چون برگشته کنار رفیقاش .پیش جفتش .به خانه اصلی اش برگشته و جدایی رو به وصال رسونده .
هر کسی کو دور ماند از اصل خویش
باز جوید روزگار وصل خویش
گفتم ایول دایی . شاعر هم شدی . عجب عید شده امروز برات . تا گفتم عید ، ناخودآگاه رفتم توی بحر معنی واژه ” عید “ آخه نمی دونم میدونین یا نه ” عید “ کلمه عربی هست از ریشه “عاد – یعود” (به معنی برگشتن ) .
آره ! معنی اصلی واژه عید ” بازگشت ” هست . بهار رو هم برا این گفتند عید چون بازگشت طبیعت به سرزندگی و شادابی هست .
 
با خودم گفتم امروز عید هست و همه خوشحالیم . آیا واقعا عید به معنای واقعی کلمه اتفاق افتاده است؟ اصلا عید واقعی کی حاصل می شود ؟!!
داییم مشغول بود و من کمی فکر کردم ،
به نظرم رسید وقتی که معنی ” عید ” بازگشت هست ؛ با کدام بازگشت برای انسان عید اتفاق می افتد؟
انسان از کجا به کجا بازگشت نماید عید می شود؟
اگر از راه اشتباهی که میرود برگردد؟ یا از گناهان بازگشت نماید آن روز عید هست؟
شاید اگر به سوی آسمان برگردد عید ش مبارک (پر برکت )خواهد بود.
و شاید اگر به سوی خویشتن خویش و به فطرت اولیه اش باز گردد آن روز عیدش مبارک خواهد شد. من توی این فکرها بودم و داییم همون جوری که داشت کفترها رو دون میداد ، زیر لب زمزمه می کرد :
از آسمان کفتر می آید...
باز با خودم فکر می کردم وقتی دایی مشتاق یک کبوتر ناچیز هست و اینقدر از بازگشت اون خوشحال می شه ؛ حسابشو بکن ، با این محبتی که خدا به ما انسانها داره ، خدا از بازگشت ما چقدر خوشحال میشه ؟؟ !!! مگه خود خدا نگفته:
” لو علم المدبرون عنی کیف اشتیاقی بهم و انتظاری الی توبتهم لماتو شوقا الی و لقطعت اوصالهم
ترجمه: ” اگر آنان که از من روی برمی گردانند می دانستند که من چه اشتیاقی به آنها دارم و منتظر بازگشت آنان هستم ، از شوق جان می دادند و بند بند بدنشان از هم گسیخته می شد.”
و یه چیزی که فکرمو همیشه مشغول می کنه ، اینه که چه مانع و حجابی باعث می شه ما انسان ها این همه محبت و اشتیاق خدا رو نسبت به خودمون حس نمی کنیم؟!!!
کد مطلب: 352585
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *