چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - 14 Apr 2021
 
۱
۳۱
آقای معاون اول منتقد است یا حامی دولت روحانی؟

بازی مثلا زیرکانه جهانگیری در دو ژانر انتقاد و حمایت/ یک نگاه به معاون اولی یک نگاه به کاندیداتوری +جزئیات

سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۷
کد مطلب: 759086
سئوالی که بسیاری از فعالان سیاسی حتی بدنه اصلاح طلب از جهانگیری می پرسند این است که چرا تا لحظه آخر می خواهد از حضور در دولت استفاده کند و با اینکه مخالف مدیریت دولت است استعفا نمی دهد و در مواقع لزوم نقش یار کمکی و پوششی را به خوبی برای حمایت از دولت ایفا می کند.
بازی مثلا زیرکانه جهانگیری در دو ژانر انتقاد و حمایت/ یک نگاه به معاون اولی یک نگاه به کاندیداتوری +جزئیات
گروه سیاسی جهان نيوز: حضور «اسحاق جهانگیری» در دولت یازدهم و دوازدهم به عنوان معاون اول یکی از نشانه‌های عمیق ائتلاف جریان اصلاحات با اعتدالیون بود که تا به امروز تداوم یافته است. فصل بندی که این روزها اصلاح طلبان سعی دارند با دولت انجام دهند و اقدامات دولت تدبیر و امید را خارج از خواسته خود عنوان کنند همانطور نچسب و غیر قابل باور است که سخنان دولتمردانی چون جهانگیری که گاه گداری اقدام به انتقاد از دولت می کنند تا خود را منتقد جلوه بدهند، پذیرفتنی نیست. البته ژست های انتقادی از سوی دولتمردان چندان چیز عجیب و غریبی نیست و بسیاری از کارشناسان و حتی رهبر معظم انقلاب نسبت به این برون سپاری مسئولیت تذکر داده اند که مخاطب بایدهایی که دولتمردان می گویند باید انجام بشود خودشان هستند.

اخیرا جهانگیری با تشکیل صف‌های طویل مرغ و مشکلات عدیده مردم در تامین مایحتاج ضروری خود عنوان کرده است که « افتخار نیست که مردم در صف مرغ بایستند.» این سخنان از آن حرف‌هایی است که شنیدنش از سوی یک مسئولی که حدود 8 سال در مقام دوم قوه مجریه حضور داشته کمی سنگین است. اینکه چه کسانی بایستی این وضعیت بغرنج اقتصادی را ترمیم کنند دقیقا به خود آقای معاون اول باز می گردد. برخی با این اظهار نظر عنوان کرده اند که جدی جدی گویی دیگرانی مسئول هستند که آقای جهانگیری در حال تذکر به آنهاست.

اما جهانگیری یک شخصیت دوگانه‌ای را در این حوزه از خود نشان داده است. از یکسو مدافع دولت است و از دولت به طور تمام قد حمایت می کند اما گاهی به یاد آینده اصلاح طلبی و بویژه شاید کاندیداتوری خود در انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری می افتد که خود را در کاراکتر منتقد می نشاند و از وضعیت بدیهی اقتصادی کشور و اقداماتی که به طور مشخص باید انجام شود صحبت می کند.

این تناقضات رفتارهای جهانگیری را به نوعی خاص کرده است. وی در جایی عنوان می کند که به تمان انتقادات نسبت به دولت در مدت کوتاهی چون 5 دقیقه می توان پاسخ داد و ازسوی دیگر از مدیران انتقاد می کند که « بی انگیزه هستند و اگر تاکنون آنطور که باید از ظرفیتهای آن برای توسعه و پیشرفت و رفاه مردم استفاده نشده است به ما مدیران کشور بازمی‌گردد.»

از سوی دیگر وی اخیرا گفته است: «در کشور خانواده‌هایی وجود دارند که هیچ منبع درآمدی ندارند و متأسفانه در برخی از استان‌ها این جمعیت زیاد است و دولت به دنبال حل مشکلات این بخش جامعه است».

اما خطاب به منتقدانی که از نظر او در کار دولت دخالت می کنند گفته است: «اول رای بیاورید بعد برنامه هایتان را اجرا کنید».

اخیرا «سید عباس آخوندی» وزیر سابق راه و شهرسازی نیز که از قطار دولت با استعفای اجباری خارج شده در سخنانی گفته است:  «اگر ما نبودیم در ایران قحطی صورت می گرف».

این سخنان به نحوی دیگر از سوی جهانگیری تکرار شده و وی در این راستا عنوان کرده است: «با تلاش های دولت اقدامات خصمانه دشمنان علیه ملت کنترل شد و اجازه ندادیم در کشور قحطی به وجود آید.»

جهانگیری در سخنانی جنجالی گفته بود که حتی اختیار عوض کردن منشی خود را نیز ندارد. موضوعی که این ذهنیت را در شنونده ایجاد می کند که معاون اول روحانی اختیاری در دولت ندارد. موضوع بی اختیاری در دولت و حضور ویترینی از جمله تاکتیک های انتخاباتی اصلاح طلبان است. بعد از دولت اول اصلاحات نیز رئیس دولت عنوان کرد که نمی گذارند کار کنم وبا گریه سعی کرد از مردم رای دوباره بگیرد. طوری این مظلوم نمایی در تاریخ تبلیغات سیاسی کشور ماندگار شد که «صادق خرازی» درباره آن گفت: «خاتمی گریه کرد، مردم 24 میلیون رای به او دادند!»

هر چند خرازی برای همین تاکتیک سیاسی خود پا پیش گذاشته و در مصاحبه ای برای جداسازی جهانگیری از دولت گفته است: «قرار بود دولت را آقای جهانگیری انتخاب کند. زمانی که آقای جهانگیری و روحانی آمدند، قول دادند که آقای جهانگیری دولت را انتخاب کند. بعد آقای روحانی گفت: «خودم می خواهم اداره کنم». که نتیجه اداره کردنشان هم می‌‌بینیم.»

وی با مطرح کردن خانه نشینی جهانگیری اظهار کرده است: «قای جهانگیری شاید ده‌‌ها موضوع در دلش باشد که نخواهد بگوید. آقای جهانگیری بعد ماجرای بنزین آبان ماه، ۱۲ روز در خانه نشست  و وزرا به دنبالش رفتند و وی را برگرداندند.چرا اینها را نمی­‌گویند؟ بیایند و به مردم بگویند. اینها باید برای جامعه و مردم گفته شود.»

هرچند خرازی خود به این موضوع که جهانگیری یار پوششی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 بوده است نیز اشاره می کند و می گوید: «دور اول مناظره آقای روحانی بازنده بود و انتقادات نسبت به ایشان وسیع و صریح بود. آقای جهانگیری بود که به میدان آمد و پشت ایشان ایستاد.»با این حال سئوالی که بسیاری از فعالان سیاسی حتی بدنه اصلاح طلب از جهانگیری می پرسند این است که چرا تا لحظه آخر می خواهد از حضور در دولت استفاده کند و با اینکه مخالف مدیریت دولت است استعفا نمی دهد و در مواقع لزوم نقش یار کمکی و پوششی را به خوبی برای حمایت از دولت ایفا می کند.

جهانگیری در بسیاری از مواقع می خواهد ازدولت حمایت کند اما در موضوعاتی که مردم بسیار درگیر آن هستند سعی می کند حساب خود را از پاستور جدا کند. به نظر می رسد این انتقادات را نیز به عنوان نمونه هایی در حال جمع آوری می کند که اگر در انتخابات به عنوان نامزد حضور یافت از همین موارد برای اثبات مخالفت خود با دولت استفاده کند. به هر جهت جهانگیری هم می خواهد در دولت باشد که در این رابطه حضور وی نیز تا انتهای دولتی که کمتر از چهارماه به پایان آن بیشتر نماده است قطعی است و هم می خواهد برای ریاست جمهوری اقدام کند که اینچنین جداسازی ضمنی خود را از دولت بنا می نهد. آنچه این رفتار ضدو نقیض را توجیه می کند همین حضور انتخاباتی معاون اول روحانی درانتخابات سیزدهم ریاست جمهوری است که به هر لحاظ با توجه به اینکه جهانگیری نفر دوم دولت های تدبیر و امید بوده است این فصل بندی های کاذب امکان پذیر نیست.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اینکه مردم در سراسر کشور روی کار آمدن یک دولت انقلابی با مدیریت جهادی را آرزو و دنبال می‌کنند بیانگر بلوغ سیاسی و رشد جامعه است. نمونه‌ای از این بلوغ را در انتخابات مجلس در اسفند ماه سال 98 دیدیم. ان‌شاءالله بلوغ سیاسی کامل ملت را در انتخابات ریاست جمهوری خرداد امسال شاهد باشیم.
Iran, Islamic Republic of
دولتی‌ها که با پخش سریال گاندو 2 این‌گونه مثل اسپند روی آتش شده‌اند و جلوی آن را گرفته‌اند چرا زیر بار کنترل و سالم‌سازی فضای مجازی با این همه وقایع تلخ ناشی از یله بودن آن نمی‌روند؟!.
Iran, Islamic Republic of
اگه دست دولت بود از همون اول از پخشش جلوگیری میکرد...!!!
Iran, Islamic Republic of
نه پخش سریال نه جلوگیری از پخشش ربطی به دولت نداره دنبال مقصر جای دیگه باشین
Iran, Islamic Republic of
پس نظرات حضرات دولتی(اشنا،ربیعی،میرزایی،جهرمی، ظریف)به کی ربط داشت؟....۰
Iran, Islamic Republic of
صدا و سیمای میلی باید پاسخگوی عملکرد خود باشه به دولت ارتباطی نداره
Iran, Islamic Republic of
رئیس‌جمهور گفته بود چنان رونقی در اقتصاد ایجاد می‌کند که مردم به گرفتن یارانه نیازی نداشته باشند ولی کاری کرد که مردم به هزار تومان و پانصد تومان آن هم محتاج‌اند..
Iran, Islamic Republic of
سخنگوی دولت مصاحبه کرده و گفته دست‌هایی در کار است که مردم را نسبت به شرکت در انتخابات دلسرد کنند. عرض می‌کنم مگر این دست غیر از دست دولت است که هر روز با سوءمدیریت خود فشار به مردم را بیشتر می‌کند؟
Iran, Islamic Republic of
این گونه منفی زدن ها یک کم مشکوکه!!
Iran, Islamic Republic of
در حال حاضر خواسته ملت این است که ادامه دولت آقای روحانی به رفراندوم گذاشته بشود. آقای رئیس‌جمهور اگر به گفته خود درباره رفراندوم پایبند است باید چنین درخواستی را از مجلس بکند.
Iran, Islamic Republic of
تصور ما این بود که با توقف پخش سریال گاندو2 فقط انگلیس و آمریکا خوشحال خواهند شد ولی با کمال تعجب دیدیم روزنامه‌های زنجیره‌ای آفتاب و شرق به اندازه آنها بلکه بیشتر خوشحال شده‌اند!
Iran, Islamic Republic of
واقعا تصورت این بود برادر؟ عجب تصوری داری عزیز دل
Iran, Islamic Republic of
.........
Iran, Islamic Republic of
برای اینکه مردم در تشخیص نامزد اصلح دچار اشتباه نشوند پیشنهاد می‌کنم رسانه ملی در خردادماه اقدام به پخش ادامه سریال گاندو 2 نماید. این کار خدمت بزرگی به تشخیص درست مردم می‌کند.
حمید
Iran, Islamic Republic of
......
جانباز
Iran, Islamic Republic of
وقتی بی تقوائی و بی اخلاقی در فضای سیاسی و خبری کشور موج می زند ببینید چه عکسی از آقای جهانگیری انتخاب و در اول گزارش نشان داده می شود!!!!!
خوش بحالت که جانبازی. . ....
رزمنده
Iran, Islamic Republic of
تو هم به خودت جرات میدادی از جونت میگذشتی برای دفاع از دین و میهنت تا اینقد آرزو به دل نشی
Iran, Islamic Republic of
مطمئنی نرفتیم....
...
صادق خرازی: نتیجه فکر اقتصادی دولت روحانی تعطیلی واحد‌های صنعتی شد..
Iran, Islamic Republic of
...
علي
Iran, Islamic Republic of
درود بر احمدي نزاد
به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود...
.........
صابر
Iran, Islamic Republic of
جهانگیری علاوه بر ناکامی در تحقق وعده ها ، در ناکار امدی امور روز مره هم نمی تواند!
United States
ناکارآمدی اشخاص و احزاب که برای گرفتن پست های مدیریتی رقابت می کنند بخاطر نبودن نقشه راه منطقی و مورد تایید مردم در روش اداره کشور است.
Iran, Islamic Republic of
. تا چند ماه دیگر ورق کامل برمیگردد.
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
....
امیر
Iran, Islamic Republic of
این دولت در تنها بخشی که موفق عمل کرد ، در بخش بسیار حیاتی تولید سنگ پاهایی! بمراتب مرغوبتر از سنگ پای قزوین بوده..!!