يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - 11 Apr 2021
 
۲
۸
ول بودن فضای مجازی در ایران؛

تحریف سخنان رهبری در مورد مدیریت فضای مجازی؟!/ آدرس غلط برای جلوگیری از مدیریت و حکمرانی جمهوری اسلامی بر فضای مجازی

يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۴
کد مطلب: 758934
تجربه گذشته نشان داده که عده ای بدشان نمی آید که سخنان و مطالبات مقام معظم رهبری را تفسیر به رأی و حتی تحریف کرده و راه های راحت تر را برگزینند!
تحریف سخنان رهبری در مورد مدیریت فضای مجازی؟!/ آدرس غلط برای جلوگیری از مدیریت و حکمرانی جمهوری اسلامی بر فضای مجازی
گروه سیاسی جهان نيوز، رضا صفری: مدیریت فضای مجازی یکی از اساسی ترین موضوعاتی است که امروز  با توجه به قدم نهادن در گام دوم انقلاب اسلامی، برای جمهوری اسلامی ایران بسیار ضروری است. با وجود تأکیدات چند ساله مقام معظم رهبری درباره حکمرانی و مدیریت فضای مجازی، ایشان در سخنرانی نوروزی سال 1400، با بیان «ول بودن فضای مجازی» در حقیقت عملکرد منفعلانه دولت و شورای عالی فضای مجازی را به چالش کشیده و بیان داشتند: «... متأسّفانه در فضای مجازیِ کشور ما هم که آن رعایتهای لازم با وجود این همه تأکیدی که من کردم صورت نمیگیرد و در یک جهاتی واقعاً ول است، که بایستی آن کسانی که مسئول هستند حواسشان باشد. همه‌ی کشورهای دنیا روی فضای مجازیِ خودشان دارند اِعمال مدیریّت میکنند، [در حالی که] ما افتخار میکنیم به اینکه ما فضای مجازی را ول کرده‌ایم! این افتخار ندارد؛ این به هیچ وجه افتخار ندارد. فضای مجازی را بایستی مدیریّت کرد. از این امکان مردم استفاده کنند، برای مردم بلاشک وسیله‌ی آزادی است، خیلی هم خوب است امّا نباید این وسیله را در اختیار دشمن گذاشت که بتواند علیه کشور و علیه ملّت توطئه کند... »
 
 هر چند این نارضایتی از سوی ایشان بارها مطرح شده است و  مسئولان هم با بیان مسائل حاشیه ای  یا فرار از پاسخگویی به مردم و قانون، در هر صورت به دنبال راهی برای نجات خود بوده اند، اما بعضاً مشاهده می شود که برخی از گروه های انقلابی نیز با تمسک به قسمت هایی از سخنان مقام معظم رهبری و غفلت از بعضی سخنان دیگر ایشان، اصل و فرع را با هم خلط کرده و ناخواسته راهی دیگر برای فرار از  پاسخگویی، پیش روی مسئولان قرار می دهند.

مثلاً اخیراً با دست به دست شدن و انتشار گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار سال 96 با اعضای شورای عالی فضای مجازی و توجه ایشان به موضوع تولید محتوا، مشاهده شده است که برخی از افراد، موضوع مدیریت فضای مجازی را که مد نظر معظم له است و اخیراً هم چند روز قبل به آن اشاره کردند، مطرح می کنند و در ضمن آن، به بزرگنمایی موضوع تولید محتوا می پردازند.

حال اینکه اساساً این بیان ایشان و نظایر آن، ضمن اینکه قطعاً بدون برنامه ریزی و مدیریت میسر نیست، اما جدای از مباحث کلان حاکمیتی و مدیریتی فضای مجازی است و در راستای فعالیت های حوزه کاربری باید تفسیر گردد. مثل توصیه های قبلی ایشان به طلاب و روحانیون در استفاده از فرصت فضای مجازی که آن هم در همین راستا است.

برای این ادعا به طور اجمالی چند دلیل می توان آورد:

1. باید توجه داشت که مقام معظم رهبری مدیریت فضای مجازی را امری کلان و راهبردی می دانند.

ایشان شهریور ماه سال 99 در دیدار تصویری با هیئت دولت، خواسته اصلی خود را در حوزه مدیریت و حکمرانی فضای مجازی به این شکل بیان کرده و از عبارت «تأکید مؤکد اینجانب» برای آن استفاده کردند:
 
 «... الان واقعاً فضای مجازی، یک بخش حقیقی از زندگی مردم شده؛ حالا دولت الکترونیک و از این قبیل که به جای خود محفوظ است- شکّی نیست [امّا] آنچه عرضِ من است و من روی آن تکیه میکنم این است که فضای مجازی بدون اختیار ما، از بیرون از اختیارِ ما دارد مدیریّت میشود؛ بحث این است. فضای مجازی یک چیزی نیست که آدم بتواند مثل یک آب روانی هر جور که میخواهد از آن استفاده بکند؛ دیگران دارند این آب را به یک سمتی که خودشان میخواهند هدایت میکنند؛ آنها دارند مدیریّت میکنند این فضا را. خب وقتی که ما میدانیم کسانی از بیرون دارند فضای مجازی را -که ما هم دست‌اندرکارش هستیم و مبتلابهِ ما است- هدایت میکنند و مدیریّت میکنند، ما نمیتوانیم بی‌کار بنشینیم در مقابل او؛ ما نمیتوانیم مردممان را که با فضای مجازی ارتباط دارند، بی‌پناه رها کنیم در اختیار آن مدیری که دارد پشت پرده، فضای مجازی را اداره میکند. عوامل مسلّط بین‌المللی در این زمینه‌ها بشدّت فعّالند: از لحاظ خبردهی، خبررسانی، تحلیل داده‌ها و امثال گوناگون؛ هزاران کار دارد انجام میگیرد روی فضای مجازی. برای خاطر این است که بنده روی مسئله‌ی شبکه‌ی ملّی اطّلاعات این‌ همه تأکید میکنم. این شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملّی فضای مجازی که تشکیل داده‌ایم و بنده اصرار داشتم و دارم که این [شورا] تشکیل بشود و رؤسای محترم در آن شرکت کنند و تصمیم‌گیری کنند و اجرا کنند، به خاطر اهمّیّت این مسئله است؛ نمیشود این مسئله را رها کرد. و من میبینم که آن اهتمام لازم به خرج داده نمیشود. خب الان شبکه‌ی ملّی اطّلاعات اجزائی دارد، این اجزا باید در زمان‌بندی‌های مشخّص تحقّق پیدا کند؛ آدم میبیند که تحقّق پیدا نمیکند، از زمان‌بندی‌ها عقبند؛ یا سیاستهای اصولی‌ای در زمینه‌ی پهنای باند وجود دارد که مکرّر ابلاغ شده، خب این سیاستها باید رعایت بشود و اینها مورد درخواست و تأکید مؤکّد اینجانب است.» (بیانات در ارتباط تصویری با جلسه هیئت دولت 1399/6/2)

بیشتر بخوانید:
چگونه یک خبر دروغ به راحتی در افکار عمومی جا خوش می‌کند؟
ترور فیزیکی در آبسرد؛ ترور مجازی در اینستاگرام +تصاویر
مسئولان آمریکایی در پی منافع ملی؛ مسئولان ما گرفتار رودربایستی!
ماجرای «زاکربرگ» و چند حساب کاربری

حکومت خودمختار اینستاگرام در دل جمهوری اسلامی!
نقطه زنی آمریکا در فضای مجازی ایران/ غفلت عمدی یا سهوی؟

2. اگر مدیریت فضای مجازی را در حد تولید محتوای فاخر تقلیل دهیم یا تصور کنیم، آنگاه فلسفه تشکیل شورای عالی فضای مجازی با حضور سران سه قوه و اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین فلسفه تأسیس مرکز ملی مجازی در راستای آن و این همه هزینه کردن ها، زیر سؤال خواهد رفت. زیرا اگر موضوع و دغدغه اصلی، تولید محتوا باشد، قطعاً با بسیج کردن تعدادی از نهادهای فرهنگی و اجتماعی و همچنین با کمک برخی نیروهای جهادی، کم و بیش این امر امکان پذیر است و حال اینکه موضوع اصلی  این نیست.
 
3. فرض کنید که در طراحی و تولید محتوای فاخر به مرحله 100 درصد رسیدیم، آنگاه با مشکلات زیر چه باید کرد:
 • - وابسته کردن فعالیت های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و امورات گوناگون مردم و کشوربه دشمن اصلی آنها، با در نظر گرفتن نقش حیاتی فضای مجازی در زندگی امروز همه ملت ها.
  - خروج Big data ( اطلاعات حجیم) از کشور
  - امکان مهندسی پیام ها و فیلترینگ حبابی که توسط پلتفرم های خارجی بر محتوای فاخر ما إعمال می شود
  - محدود سازی یامسدودسازی اکانت های انقلابی و فعال در جبهه مقاومت
  - خبرپراکنی، بمباران شایعات، تهمت و بازی با افکار عمومی
  - تعرض به حریم خصوصی کاربران
  - عقب ماندن صنعت ICT از سایر کشورهای صاحب فناوری از جمله آمریکا و چین
  - اشغال شدن فضای سایبری کشور
  - تولید و انتشار محتوای غیر اخلاقی، از جمله تصاویر و فیلم های مستهجن و مبتذل
  - هجمه به مقدسات اسلام و ادیان آسمانی
  - .....
   
قطعاً مسیر مدیریت و حکمرانی بر فضای مجازی کشور از طرق دیگری می گذرد و باید همراه با اقدامات ایجابی و سلبی و همچنین سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های مناسب صورت گیرد.
 
با همه اینها تجربه گذشته نشان داده که عده ای بدشان نمی آید که سخنان و مطالبات مقام معظم رهبری را تفسیر به رأی و حتی تحریف کرده و راه های راحت تر را برگزینند!

تولید محتوای مناسب و عملیاتی کردن آن در قالب طرح ها و روش های گوناگون حتماً ضروری است و به هیچ وجه قابل انکار نیست، اما جریان انقلابی باید مراقب باشد که به جای بزرگنمایی شاخ و برگ ها، بهتر است با مطالبه گری ها و روشنگری های خود، بیشتر به ریشه و تنه اصلی درخت فضای مجازی یعنی استقلال زیرساخت ها ی ارتباطی و اطلاعاتی کشور بپردازد و با این آگاهی بخشی و مطالبه گری ها، نهادهای اجرایی و نظارتی را پای کار بکشاند. اگر این ریشه و تنه قدرتمند شود، قطعاً تولید و انتشار محتوای فاخر نیز ضریب دهی و اثرگذاری بیشتری پیدا می کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.....
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
....هیچ کشوری تو دنیا فضای مجازیش به اندازه ای ما افسار گسیخته نیست..حتی خود آمریکا هم برای حفاظت از کودکان و نوجوانان خط قرمزی داره .
علی
Iran, Islamic Republic of
این ضعف تخیل ماست که فکر میکنیم علیه ما جنگی نیست موشک های ضد فرهنگ غرب سالهاست که خانواده های ایرانی رو هدف قرار گرفتن و تا عمق افکار مردم ما نفوذ کردن.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
...
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
به نام خدا.کسانی که نصایح حاکمیت را در اداره نهاد زیر مجموعه خود بکار نمیگیرند با چه رویی حاکمیت را به دیکتاتوری متهم میکنند مطالب فوق نمونه کوچکی از زمانشناسی حاکمیت و قدرنشناسی برخی مدیران است.
Iran, Islamic Republic of
دیگه جایی هست که فیلتر شود؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
یعنی از نظر شما مدیریت فضای مجازی همسنگ با واژه فیلترینگ هست؟ تازه تو خود چین و امریکا هم کلی محدودیت اعمال میشه.جهت اطلاع