چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - 24 Feb 2021
 
۰
۹

بغض کرباسچی از دوری اصلاح طلبان از قدرت/ معیارهای شورای نگهبان شدیدتر از اطلاعات سپاه است!

سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب: 752000
این‌که عده‌‌ای بگویند با اضافه شدن نام اطلاعات سپاه به نهادهای استعلامی، شرایط برای حضور کاندیداها سخت‌تر شده، چنین نیست. چرا که قبلا نیز این نهاد درباره اشخاص اظهارنظر و در بررسی صلاحیت‌ها ورود‌‌ می‌کردند. با این تفاوت که پیش‌تر از طریق وزارت اطلاعات یا قوه قضائیه نظرات خود را اعمال‌‌ می‌کرد
بغض کرباسچی از دوری اصلاح طلبان از قدرت/ معیارهای شورای نگهبان شدیدتر از اطلاعات سپاه است!
گروه سیاسی جهان نيوز: غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با همدلی درباره مصوبات اخیر مجلس گفت: «این مجلس محصول کار مشترک عده‌‌ای از ‌‌اصلاح‌طلبان و جناح راست افراطی است. مجموعه‌‌ای از ‌‌اصلاح‌طلبان از شرکت فعالانه در انتخابات کناره‌گیری کردند و جناح افراطی راست نیز برای قبضه کردن مجلس از هیچ تلاشی فروگذار نکرد. بنابراین دو جریان مذکور به هم کمک کردند تا حاصلش مجلسی شود که‌‌ می‌بینیم.»

به گزارش جهان نيوز، او در این زمینه اضافه کرد: «از لحاظ شکلی حق قانونی این مجلس است که چنین اقداماتی انجام دهد و هیچ توقعی هم غیر از آن‌ نمی‌رود. گلایه‌ها و نقد افرادی که به انتخابات پشت کردند هم به نظر من نابجاست. چون از این ترکیب مجلس‌ نمی‌شود انتظار داشت که خواسته‌های کسانی را برآورده کنند که در انتخابات نبودند. در عین حال به نظر‌‌ می‌رسد خیلی از اقدامات و طرح‌های مجلس هم شعاری بیش نیست. به عنوان مثال، بحث اخیر مجلسیان در راستای افزودن نام اطلاعات سپاه به نهادهای استعلامی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری، فقط جنبه‌‌ای شعاری و سیاسی دارد. قبل از این تغییرات هم اگر اطلاعات سپاه، نظری درباره یک کاندیدا داشت اعلام و اعمال‌‌ می‌کرد و این مسئله مانع از تایید صلاحیت اشخاص‌‌ می‌شد.»

برخی مصوبات مجلس فعلی جنبه شعاری دارد
دبیرکل حزب کارگزاران در این خصوص ادامه داد: « اطلاعات سپاه و نهادهای دیگر امنیتی اگر پرونده‌‌ای یا حتی نکته‌‌ای از اشخاص داشته باشند به راحتی‌‌ می‌توانند اعلام نظر کنند و به آسانی‌‌ می‌توانند با ارسال آن به شورای نگهبان، مانع تأییدصلاحیت آنها شود. از طرفی به نظرم، خود شورای نگهبان هم معیارهای ارزیابی‌اش بسیار شدیدتر و بسته‌تر از یک نهاد امنیتی و اطلاعاتی است و تازه در گذشته، گاهی در مورد بعضی افراد، این نهادهای اطلاعاتی بوده‌اند که واسطه تایید صلاحیت پیش شورای نگهبان‌‌ می‌شدند.»

کرباسچی افزود:«چنین مصوباتی بیشتر جنبه شعاری داشته و تغییر محسوسی در روند موجود ایجاد‌ نمی‌کند. کسانی که دنبال محدود کردن کاندیداها هستند و درصددند تا تنها افرادی با ویژگی خاص و مورد قبول آنها وارد مجلس یا ریاست جمهوری شوند، پیش‌تر نیز همین روش‌ها را دنبال‌‌ می‌کردند. ممکن است برخی مواقع به دلیل معادلات خاص سیاسی که در کشور به وجود آمده، افرادی خارج از دایره مقبولیت آنها تایید شده باشند، اما در مجموع شرایط تاکنون به همین منوال بوده و تغییری اتفاق نیفتاده است.»

نمایندگان‌‌ می‌خواهند بگویند کاری انجام داده‌اند
کرباسچی، اضافه کرد: «این‌که عده‌‌ای بگویند با اضافه شدن نام اطلاعات سپاه به نهادهای استعلامی، شرایط برای حضور کاندیداها سخت‌تر شده، چنین نیست. چرا که قبلا نیز این نهاد درباره اشخاص اظهارنظر و در بررسی صلاحیت‌ها ورود‌‌ می‌کردند. با این تفاوت که پیش‌تر از طریق وزارت اطلاعات یا قوه قضائیه نظرات خود را اعمال‌‌ می‌کرد.»

دبیرکل حزب کارگزاران گفت:«به نظرم چنین بحث‌هایی درون مجلس شعاری بوده و اگر از طرف ‌‌اصلاح‌طلبان به آن پرداخته شود بی‌فایده است و بیشتر از تأثیر در ماهیت مسئله، ابزار تبلیغاتی و جنجال بیهوده را ایجاد‌‌ می‌کند که دستاویز رسانه‌های بیگانه هم‌‌ می‌شود. آنچه مسلم است تغییر خاصی در روندی که پیش‌تر وجود داشته، ایجاد‌ نمی‌شود. متاسفانه نمایندگان‌‌ می‌خواهند بگویند کاری انجام داده‌اند در حالی که این نوع اقدامات هیچ تاثیری نخواهد داشت.»
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


۰۰۰
Iran, Islamic Republic of
برخی خار در چشم و استخوان در گلو می شوند تا وقتی بمیرند....
مهدی
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان و کارگزاران اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
Iran, Islamic Republic of
32 سال و اندی است که مملکت و ملت را داغون کردید هنوز دست بردار نیستید!
Iran, Islamic Republic of
امام شما ها رو میشناخت ... که شورای نگهبان را درست کرد تا انقلاب وخون شهدا حفظ شود.
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
واقعا" انقلاب و خون شهدا حفظ شده ؟؟؟
شما اينطور فكر مي كنيد ؟؟.
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
خدا ریشه چپ و راست وکارگزران را بکنه.....!!!!
Russian Federation
آقای کرباسچی بهتر است کمی به اعمال و کرده خود فکر کنید.
مرصاد
Denmark
تجربه نشان داده که ؛ اصلاح طلبان ، در این وضعیت ، به هر چیزی چنگ می زنند ! .