جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - 5 Mar 2021
 
۷
۶۶
سوال شکل گرفته در افکار عمومی؛

علت برخی مخالفت‌ها با آزمایش داروی معروف کرونا چیست؟/ چرا وزارت بهداشت به طور شفاف توضیح نمی‌دهد؟!

يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۰
کد مطلب: 740711
قطعاً جان ده ها میلیون انسان در ایران و میلیاردها انسان در کره زمین ارزش این را دارد که به صرف احتمال تأثیر هم که شده، بر روی این دارو آزمایش و تحقیق صورت گیرد و نتیجه آن به مردم گزارش شود.
علت برخی مخالفت‌ها با آزمایش داروی معروف کرونا چیست؟/ چرا وزارت بهداشت شفاف توضیح نمی‌دهد؟!
گروه جامعه جهان نيوز: با گذشت چند ماه از شیوع بیماری کرونا، همه دنیا در تکاپوی یافتن راهی برای معالجه آن هستند. از همین رو در ایران و سراسر دنیا راه های گوناگونی برای درمان این بیماری امتحان شده است. در این میان، تجربه های شخصی برخی بیماران در داخل کشور و گزارش های غیر رسمی که اتفاقاً در فضای مجازی نیز به وفور یافت می شود، از تأثیر گذاری برخی از داروها در درمان کرونا خبر می دهند. هر چند که وزارت بهداشت به عنوان عالی ترین نهاد متولی سلامت در کشور، تاکنون هیچ یک از این موارد را به عنوان درمان کرونا معرفی نکرده است.

یکی از این داروها که اتفاقاً سر و صدای زیادی هم در فضای مجازی و حقیقی، بین مردم داشته است، دارویی معروف به داروی امام کاظم است. قطعاً اظهار نظر در مورد این داروها به همین سادگی نیست، اما برای بسیاری از مردم این سؤال وجود دارد که آیا واقعاً این دارو برای پیشگیری و یا درمان کرونا کاربرد دارد یا خیر؟
 
علت برخی مخالفت ها با آزمایش این دارو چیست؟
دکتر سید محمد خادم الحسینی، دکترای پرستاری و عضو هیئت علمی دانشگاه، اوایل اردیبهشت ماه امسال، ضمن حضور در یک مناظره که خبرگزاری مهر نیز جزئیات آن را منتشر کرد، اظهار کرد: «بنده به همراه یک تیم پژوهشی چندین سال است که بر روی این دارو کار می‌کنیم و پیش از بیماری کرونا این دارو بر روی بیماران ریوی پاسخگو بوده است. در حال حاضر نیز این دارو را روی شماری از بیماران کرونایی به طور غیررسمی آزمایش کرده‌ایم و خوشبختانه باعث درمان شده است، اما متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم مجوزی برای انجام پژوهش‌های علمی و تحقیقاتی رسمی و ورود آن به چرخه درمان بیماران کرونایی دریافت کنیم».
 
از سوی دیگر، برخی دیگر از پزشکان نیز در مورد این دارو، نظرات مثبتی دارند و یا حداقل منکر اثرگذاری آن در درمان کرونا نشده اند و سکوت کرده اند. هر چند که برخی دیگر نیز بدون آزمایش  و تحقیق و تنها به دلیل لجاجتی که با مباحث مربوط به طب گیاهی دارند، با این دارو مخالف هستند.
 
بررسی علمی مفردات این دارو
در ترکیبات این دارو، شکر نیشکر، هلیله سیاه، مصطکی (برای زمستان) و رازیانه (برای تابستان) وجود دارد. هر چند در مورد این دارو، هنوز مراکز رسمی کشور، تحقیق و یا پژوهشی را  - به هر دلیلی - ارائه نداده اند، اما در مورد مفردات آن به صورت جداگانه و در ضمن بررسی خاصیت گیاهان، پژوهش هایی صورت گرفته است.

مثلاً بهمن ماه سال گذشته، ایسنا گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه دانشمندان منچستر انگلیس فاش کردند که مواد ضدویروسی جدیدی از شکر تولید کردند که می‌تواند در مقابله با بیماری‌های ویروسی مانند کرونا مؤثر باشند. تحقیقی که نتیجه همکاری دانشمندان دانشگاه منچستر، دانشگاه ژنو (UNIGE) و انستیتوی فناوری فدرال سوئیس (EPFL) در لوزان است. این در حالی است که یکی از ترکیبات داروی معروف شده به داروی امام کاظم، شکر نیشکر است.

همچنین برخی تحقیقات و پژوهش های منتشر شده، اثرات ضد ویروسی هلیله سیاه و مصطکی را تأیید کرده اند.

از سوی دیگر، نتایج مطالعات آزمایشگاهی که منتشر شده اند نیز گواه بر این مدعی هستند که رازیانه اثرات قوی ضد ویروسی از خود نشان می دهد. حتی برخی گزارش ها می گوید که رازیانه، به عنوان یک ترکیب طبیعی آنتی‌بیوتیکی در برابر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی است.
 
آیا تبلیغ این دارو دکان باز کردن است؟!
برخی افراد، وقتی سخن از این نوع داروها می شود، جملاتی نظیر «سوء استفاده از احساسات دینی مردم»، «دکان باز کردن»، «شیادی» و ... به زبان می آورند. این در حالی است که اگر مردم به طور دقیق از دستور تهیه این دارو مطلع شوند و به شرط آشنایی کامل با مفردات آن، حتی می توانند درون خانه نیز آن را تهیه کنند. از سوی دیگر، در حال حاضر در بازار غیر رسمی، این دارو به قیمت زیر ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد. قطعاً این قیمت به هیچ وجه قابل مقایسه با قیمت داروی رمدسیویر، که در مردادماه امسال، هر ویال یک میلیون و 200 هزار تومان و قیمت داروی فاویپیراویر که به ازای هر ورق قرص حدود 100 هزار تومان، از سوی معاون برنامه ریزی و نظارت ستاد فرماندهی مقابله با کرونای استان تهران اعلام شد، نیست.

همچنین برخی گزارش های مردمی که به دست جهان نيوز رسیده، حاکی از آن است که بعضی بیماران کرونایی به دلیل استفاده از داروهای با نرخ نجومی، صدها میلیون تومان برای درمان کرونا هزینه کرده اند! که البته جا دارد وزارت بهداشت و نهادهای نظارتی به صورت جدی پیگیر این موضوع شوند تا اگر تخلفات و یا مفاسدی وجود داشته، جلوی آن گرفته شود.

ضعف سند؟!
 یکی از اشکالاتی که منتقدین به این دارو مطرح می کنند، ضعف سند روایتی است که متضمن بیان این دارو است.

اما اولاً در علم حدیث، ضعف سند، به تنهایی دلیل بر جعلی بودن یک حدیث نیست. به عبارت دیگر نمی توان با قطعیت گفت که چنین حدیثی از زبان معصوم صادر شده است، اما از طرفی هم نمی توان گفت که قطعاً از سوی معصوم صادر نشده است. یعنی در بسیاری از اوقات، پنجاه درصد احتمال می دهیم که این حدیث از زبان امام معصوم صادر شده باشد. این احتمال را بگذارید کنار دستورات و فرضیات پزشکی که از سوی دانشمندان غربی تجویز می شود و ما صد درصد یقین داریم که از سوی معصومین صادر نشده است. حال چگونه حاضر می شویم که برای آزمایش و تحقیق در دومی با شور و شعف قدم برداریم اما در مورد اولی، هزار و یک اشکال بتراشیم؟!

و ثانیاً، اگر مبنا را بر این قرار دهیم که دانش پزشکی جزو دانش های تجربی است، در آن صورت به نظر می رسد که طرح این نوع مباحث، اساساً یک نوع انحراف از مسیر است. زیرا هدف از دانش پزشکی، حفظ سلامتی، پیشگیری و درمان بیماری ها است. حال اگر دستورالعملی از جانب معصومین علیهم السلام  و با نام آنها به دست ما برسد – فارغ از اینکه قطعی الصدور است یا نه – حداقل ارزش این را دارد که در کنار سایر فرضیه ها قرار داده شده و در بوته آزمایش و تحقیق و پژوهش قرار گیرد!

حتی اگر صدور قطعی از ناحیه معصوم نیز نداشته باشد، از این منظر که یک تجربه بشری است و در متون قدیمی نیز وجود دارد و چه بسا بارها از سوی حکما استفاده شده و نتیجه نیز داده باشد، قطعاً بی ارزش نیست.

نکته پایانی اینکه تحقیق و آزمایش در مورد این دارو به چند دلیل می تواند باشد. مثلاً برای پاسخ به این سؤال که این دارو جنبه پیشگیری دارد یا درمان و یا هر دو؟ آیا این دارو برای همه افراد، همه سنین و همه مناطق قابل استفاده است یا اینکه در استفاده از آن محدودیت هایی وجود دارد؟ نحوه استفاده از آن در پیشگیری و درمان به چه صورت مؤثرتر است؟ و سؤالات دیگری که برای پاسخ به آنها حتماً باید روش های تجربی مورد استفاده قرار گیرد.

قطعاً با کلی گویی هایی نظیر «این دارو مجوز ندارد» و یا «مستندی در اختیار نداریم» و ...  به هیچ وجه پاسخ به این سؤالات داده نخواهد شد.  قطعاً جان ده ها میلیون انسان در ایران و میلیاردها انسان در کره زمین ارزش این را دارد که به صرف احتمال تأثیر هم که شده، بر روی این دارو آزمایش و تحقیق صورت گیرد و نتیجه آن به مردم گزارش شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


آقا کریم
Iran, Islamic Republic of
وزارت بهداشت از بهداشت جهانی دستور میگیرد و بهداشت جهانی زیر نظر صهیونیسم هست ،صهیونیسم هم دشمن بشریت علی الخصوص شیعه
پس
قمی
Iran, Islamic Republic of
علتش تعهد وزارت بهداشت و دولت غربگرا به نظام جهانی سلطه در سازمان جهانی بهداشت است
همه چیز حتی جان مردم فدای این تعهد
دستگاه قضا و مجلس ورود و از ستاد کرونا تفحص کنند
همین وزارت غربگرا مسوول سلامت شماست...!!!!
علی
Iran, Islamic Republic of
در سال آخر دولت روحانی هم مانند 7 سال گذشته همچنان شاهد تلخ ترین واقع تاریخ ایران هستیم
این بار مصیبت محرومیت از زیارت اربعین.
خدا تا 1400 رحم نماید
Iran, Islamic Republic of
زمینه علمی داره یا نه؟!
Iran, Islamic Republic of
حتما داره اما بر خی ها نمی خواهند قوبل کنند
Iran, Islamic Republic of
بسیار متاسفم برای جهان نیوز که وارد فاز دفاع از طب اسلامی شده است. بنده سالها مسوول بررسی و تصویب پروپوزال های پژوهشی بوده ام. هیچ مخالفت ذاتی با هیچ دارویی وجود ندارد. اما وقتی ارائه دهنده پروپوزال اینقدر سواد ندارد که بدیهیات یک پژوهش تجربی را رعایت کند، چاره ای جز رد پروپوزال او نداریم. .
Iran, Islamic Republic of
پس اینکه آقای خادم الحسینی که اتفاقا دکتری هم داره نتونسته مجوز بگیری، به چه دلیلی بوده ؟!
Iran, Islamic Republic of
شما میدانی بگو
اگر در حوزه انجام تحقیقات علمی فعال باشید متوجه میشوید که برای معرفی یک‌پروپوزال نیاز به مقدمات ابتدایی و اتفاقا کاملا عقلایی و منطقی است که اگر مهیا نباشد نمی توان مجوز گرفت
آقا رضا
Iran, Islamic Republic of
بزرگوار اگر اطلاع نداری خواهشاً نظر نده. این رو مستند از واحد سلامت مصاف برات نقل می کنم. کانالشون هم هست: تمامی فعالیت های واحد_سلامت_مصاف در جهت مهیا کردن شرایط برای آغاز پژوهش در مورد داروی امام کاظم(ع) تا به این لحظه ناکام مانده، تا جایی که پروپوزال نوشته شده از طرف واحد سلامت مصاف -که البته وقت زیادی هم صرف تهیه و تدوین آن شد- با بی مهری تمام و بنا به دلایلی که در هیچ کجای دنیای علم امروز جایگاهی ندارد، مورد قبول هیچ نهادی در این کشور قرار نگرفت.
Iran, Islamic Republic of
شما که ادعا می کنید آدم علمی هستی چرا از همون اول متأسف شدی که جهان داره در مورد یه داروی طب اسلامی مطالبه می کنه؟ ! اون هم بسیار متأسف! مشکل دقیقا همینجاست.
Romania
....
Romania
برای خودت و امسال خودت متاسف باش پایه علم تو و طب جدید کجاست.
Iran, Islamic Republic of
باید از هردو علم استفاده شود منافاتی ندارد که به همیدیگر بپریم
Iran, Islamic Republic of
در طب سنتی اما برخی ها قبول نمی کنند
امیرعلی
Iran, Islamic Republic of

مردم دارند می میرند داروشم همینه تو از پروپوزال حرف می زنی؟
پژوهشگر
Iran, Islamic Republic of
بنده چندین ساله از این دارو برای خود وو خانواده ام استفاده کرده ام و خدا را شکر از شر داروهای آنتی بیوتیک و ... راحت شدم.
هزینه کمتر سلامتی بیشتر
.
Iran, Islamic Republic of
شما که باشی؟..
Iran, Islamic Republic of
شخصا از دو،سال قبل این دارو را مصرف می کنم.از سرماخوردگی و آنفولانزا راحت شده ام.
Iran, Islamic Republic of
اطمینان داری که از استفاده از این داروهای سنتی بوده است؟!
Iran, Islamic Republic of
حتما بوده وگرنه چه اجباری به دروغ گفتن هست؟!
Iran, Islamic Republic of
ریشه در نام مقدس امام موسی کاظم علیه السلام دارد .
اگر مثلا اسم یک ادم غربی روش بود تا الان وزارت بهداشت صد بار روی آن مانور داده بود..
Iran, Islamic Republic of
راهش این است که محققین ایرانی تحقیق در مورد این دارو را در یکی از موسسات غربی پیگیری نمایند و آن را به ثبت برسانند آنگاه داخلیها با آب و تاب از آن خبر خواهند داد و البته دیگر نام امام کاظم ع بر آن نخواهد بود بلکه خواهند گفت کاشف آن رابرت فیلد فرانسوی بوده و هر ویال آن 8 میلیون قیمت دارد نه 8 هزار تومان فعلی.
Iran, Islamic Republic of
همسرم کرونا گرفت همه‌ی اعضای خانواده پنج نفر داروی امام کاظم و زنجبیل و تربت امام حسین خوردیم هیچ قرنطینه ای هم در کار نبود در کنارش همسرم آموکسی کلاو و تب بر میخورد و به جای الکل فقط اسفند دود کردیم همسرم خوب شد ما هم مبتلا نشدیم
حسین
Iran, Islamic Republic of

هرکسی تا حالا مصرف کرده نتیجه گرفته.
Iran, Islamic Republic of
اطمینان پیدا کردن از ان نیازمند تاییدیه مراجع بهداشتی درمانیه
Iran, Islamic Republic of
خدا کنه وزارت بهداشت هم وارد بشه
محمد
Iran, Islamic Republic of
سلام علیکم من و خانواده و بسیاری از دوستان استفاده کردیم بسیار عالی است.
ابو علی
Iran, Islamic Republic of
چاره کار همین طب اسلامی هست، تا الان زندگی مون رو دادیم دست غرب پرست ها، دیگه تمومش کنید
Iran, Islamic Republic of
دین نیامده که آنچه را بشر به مدد تجربه و عقل باید کشف کند، بدون تلاش تجربی و عقلی در اختیار او بگذارد که اگر اینگونه بود جلوی رشد بشر را می گرفت.
Iran, Islamic Republic of
با سلام؛
اتفاقاً برعکس، دین آمده تا آنچه را که عقل ناقص بشر به آن نمی رسد، به او بیاموزد .
Iran, Islamic Republic of
اگر بشر دوهزار سال دیگه هم تجربه کنه و علم کسب کنه به یک قطره از دانش معصوم هم نمیرسه..
Iran, Islamic Republic of
احسنت به معرفت شما.
وبا را که ۱۰۰ قبل جمعیت ایران را نصف کرد ، جذام، آبله. دیفتری ، کزاز .و..و.. بیماری دیگر را تا قبل از کشف دارو و واکسن در یک قرن پیش طب اسلامی درمان نمیکرد ؟!!
Iran, Islamic Republic of
طب اسلامی برگرفته از روایات معصومین است که در کشور اسلامی ایران تو اوج دسترسی به اطلاعات بعد 40 سال هنوز مجوز ندادند.!!!!؟
روی خودتان ازمایش کنید کسی که جلو شما را نگرفته!
United Arab Emirates
همچین بهشون میگی آزمایش کنید انگار میخوان با آزمایش چند تا ترکیب گیاهی بدن ما رو تکه تکه کنن! .
Iran, Islamic Republic of
آزمایش کردیم خیلی موثر بوده ولی شما که به دید منفی به آن نگاه می‌کنید لطفا روی خودتان آزمایش نکنید چون قطعا اثر منفی خواهد داشت.
Iran, Islamic Republic of
ازمایش کرده و موفق بوده اند و این ادعا را دارند
Iran, Islamic Republic of
بعضی ها لیاقتشون همون واکسن غربی بیل گیتس کافره ....
کسی مخالف نیست از مجلس انقلابی شروع کنید بجای واکسن انفولانزا
Iran, Islamic Republic of
بنده بیش از بیست سفر حج و عمره رفتم یکی دو سال قبل از سفر واکسن آنفلوانزا زدم هیچ فرقی با سالهای دیگر احساس نکردم.
Romania
مرگ بر فراماسونری و تمام سازمانهای زیر دستش از جمله سازمان ماسونی صهیونیستی بهداشت جهانی
Iran, Islamic Republic of
فراماسونی و بهداشت دجهانی البته شاید باشه اما کرونا که هست
Iran, Islamic Republic of
عزیزان این دارو ی ارزان راحت در دسترس برای مافیای دارو سود ندارد ،پس تمام
Iran, Islamic Republic of
تاثیر این دارو درحد معجزه هست به خاطر همین از آزمایش این دارو می‌ترسند. .
Iran, Islamic Republic of
انصافا داروی خوبی است حتی عفونت چشم کودک من با مصرف این دارو خوب شد من خودم وقتی آنفولانزا گرفتم این دارو رو مصرف کردم اولش حالم بد شد و احساس سنگینی شدید در سرم کردم اما بلافاصله انقدر عفونت از بینی و سینم خارج شد که حالم خیلی بهتر شد ..
سید ابرقویی
Iran, Islamic Republic of
با سلام و احترام، والا من پزشکم که پزشکی جدید رو بشناسم نه از طب سنتی یا طب اسلامی چیزی بلد هستم، اما یه سوال! این صفحه پره از اینکه افرادی ادعا میکنند چیزی که بعنوان داروی امام کاظم شناخته میشه خیلی خوب و عالی هست و عده ای هم میگن که استفاده کردن و خوب شدن یا حتی از مبتلا شدنشون به کرونا جلوگیری کرده! با این اوضاع خب دیگه چه نیازی به مجوز وزارت بهداشت هست؟؟؟.
منتظر
Iran, Islamic Republic of
اگه واقعا هنوز متوجه نشدید خدایی اون مدرکت رو قاب کن بذار رو دیوار نیا مردم رو بدبخت نکن ..
Iran, Islamic Republic of
درشهر ما (لنگرود)این دارو به همت طلبه ها با قیمت 7هزار تومان دراختیار مردم قرار داده شده.والحمدلله خیلی تاثیر هم داشته
حسین
Iran, Islamic Republic of
گردانندگان با غیرت سایت جهان نیوز واقعا ازتون تشکر می‌کنم که برخلاف برخی رسانه‌های بی غیرت که هنوز دارن با طب اسلامی مخالفت بی اساس میکنن شما این مطلب رو کار کردید..
Iran, Islamic Republic of
بنده هم از فامیلمون که داروساز هست و خودش کرونا گرفت و خوب شد پرسیدم چی استفاده کردی گفت داروی امام کاظم - حالا چرا نمیان روش تحقیقات کنند الله اعلم
احمد
Iran, Islamic Republic of
ضمن عرض خسته نباشید خدمت استاد بزرگوار دکتر نمکی عزیز
لطفا به گفته های طب سنتی مثل دکتر روازاده درمورد بخور جوش شیرین و آیت الله تبریزیان درمورد داروی امام کاظم تحقیقات انجام دهید. باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرد. .
Iran, Islamic Republic of
فکر کردی نمکی میاد اینجا کامنت هارا بخواند ...
حمید
Iran, Islamic Republic of
سلام
دم جهان نیوز گرم که حرف دل خیلی ها رو زد
موثر بودن داروی امام کاظم از مجموع نظرات ثبت شده در اینجا هم بطور کامل مشخصه
Iran, Islamic Republic of
یکی از قوام ما همه دختر پسر و نوه هایش کرونا گرفتن اما این مادر عزیز چون هروز داروی امام کاظم رو مصرف میکردن با اینکه با بچه های در ارتباط بودن ، خدارو شکر نگرفتن
Iran, Islamic Republic of
عزیزان ،مصرف این دارو هم قوانین خاص خود را دارد لطفا با دستور درست استفاده کنید تا نتیجه بگیرید
Iran, Islamic Republic of
من قبلا همیشه سالی چند دفعه سرمامیخوردم یعنی جوری که یه باد سرد بهم میخورد میوفتادم از اسفند که کرونا اومد داروی امام کاظم ع که تبلیغ شد طبق دستورش خوردم معجزه س تا الان حتی یه علامت سرماخوردگی هم نداشتم ما خانوادگی مصرف کردیم هیچ مشکلی تا الان نداشتیم خدا رو شکر
Iran, Islamic Republic of
منم سه ساله این دارو رو مصرف میکنم و سه ساله پام به دکتر و بیمارستان باز نشده.‌

هر کسی که مصرف کرده نتیجه اش رو دیده.
کاش وزارت بهداشت دست از لجبازی برداره و کمتر با جون مردم بازی کنه
علی
Iran, Islamic Republic of
چند وقت پیش پروفسور عظیم زاده در شبکه سه سیما از درمان همه بیماران کرونایی چه وخیم و چه غیره با زهر زنبور عسل گفت ولی متاسفانه صحبت های ایشان را در صدا و سیما به نوعی قطع کرده و اعلام کردند مورد تایید نیست. ولی خدا رو شاهد میگیرم من و همسرم و فرزندان و حدود سی نفر از اقوام با زهر زنبور عسل کاملا خوب شدیم. جالب است که بدانید این زهر مجانی بوده و در درمان بیش از 70 بیماری دیگر موثر است. متاسفانه فروش داروهای وارداتی برای دلالان رسمی و غیر رسمی از جان مردم مهم‌تر است.
Iran, Islamic Republic of
بنده و خانواده ام نیز از وقتی که از این دارو استفاده کردیم سرما نخورده ایم. وقتی دولت و وزارت بهداشت کوتاهی می کنند وظیفه مجلس انقلابی و قوه قضائیه عدالت خواه است که به صورت حکیمانه وارد شده و از تحقیق در این باره حمایت کنند.
Iran, Islamic Republic of
غربگراها با هر چه بوی سنت و اسلام بدهد سر ستیز دارند.
این ها زمان رضاشاه حتی قبر حافظ و سعدی را که کریم خان زند ساخته بود تخریب کردند.
منصور
Iran, Islamic Republic of
برادر من هیچ فکر کردی اگه این داروی ارزان قیمت رو تایید کنند دکان ...... بسته میشه......
reza
Iran, Islamic Republic of
با سلام و اخترام
بنده و خانواده بیش از یکسال هستش که از این داروی شگفت انگیز استفاده می کنیم کرونا و سرما خوردگی نگرفتیم الان یک سال هستش الحمدلله دفترجه امان خالی و استفاده نشده هست ....
Lebanon
زنده باد داروی امام کاظم ع که مارا زنده کرد