يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - 20 Sep 2020
 
۱
۷۳
تمام نامزدهای اصلاح طلبان برای ریاست دولت؛

رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و علی لاریجانی تا سید حسن خمینی!

يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۹
کد مطلب: 735780
تعدادی از نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب که به‌شدت ادامه سیاست ائتلافی را نهی می‌کنند، مانند عبدالله ناصری، ناصر قوامی یا صادق زیباکلام از ضرورت نامزدی محمدرضا خاتمی، مصطفی معین و محسن صفایی‌فراهانی در انتخابات 1400 سخن می‌گویند
رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و علی لاریجانی تا سید حسن خمینی!
گروه سیاسی جهان نيوز: روزنامه اصلاح طلب شرق آخرین لیست انتخاباتی اصلاح طلبان را برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 بررسی کرده است. لیستی که نشان می دهد که اصلاح طلبان عملا هیچ شخصیتی مقبولی در حال حاضر برای ورود به انتخابات آتی ندارند و همه گزینه های آنها جزء حامیان حسن روحانی و شریک کارنامه دولت تدبیر و امید هستند.

به گزارش جهان نيوز، در بخشی از این گزارش آمده است: اخیرا مصطفی درایتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از اعضای حزب اتحاد ملت گفته است این احتمال وجود دارد که اصلاح‌طلبان به سمت نامزد غیراصلاح‌طلب بروند: «شاید شرایط کشور و منطقه‌ و رویدادهای بین‌المللی به‌گونه‌ای رقم بخورد که اصلاح‌طلبان دوباره مجبور شوند از چهره‌ای غیراصلاح‌طلب حمایت کنند؛ اما امروز اصلاح‌طلبان بنای رفتن به سمت‌وسوی کاندیدای غیراصلاح‌طلب را ندارند». گزاره مطروحه درایتی در حالی است که دست‌کم بارها سیاست ائتلافی از سوی خودِ اعضای اتحاد رد شده است. سخن اخیر درایتی را یا باید یک نظر شخصی دانست یا آنکه باید گفت نظر حزب اتحاد است. پیش‌تر حزب کارگزاران سازندگی بر استمرار سیاست ائتلافی اصرار داشت و اعضای این حزب می‌گفتند که همچنان می‌توان با نیروهای غیراصلاح‌طلب اما معتدل ائتلاف کرد؛ سیاستی که مجموع اصلاح‌طلبان در دو انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های 92 و 96 و انتخابات مجلس سال 94 پیش گرفتند و توانستند حسن روحانی را راهی پاستور و جمعی از نیروهای اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب را راهی بهارستان کنند که در ادامه مسیر به‌دلیل برآورده‌نشدن نسبی انتظارات جامعه، محور انتقادها به سمت اصلاح‌طلبان رفت؛ زیرا افکار عمومی دولت یازدهم و دوازدهم و مجلس دهم را برآمده از حمایت اصلاح‌طلبان می‌دانستند.

در ادامه این گزارش نیز آمده است: مشخص نیست در صورت ردصلاحیت نیروهای شاخص اصلاح‌طلب مجموعه اصلاح‌طلبان بین نظاره‌گربودن یا حمایت از یک نامزد غیراصلاح‌طلب اما نزدیک به مواضع‌شان کدام‌یک را انتخاب می‌کنند؟ در عین حال تا این لحظه سیاست واحد انتخاباتی خاصی در میان اصلاح‌طلبان دیده نمی‌شود، اما جسته و ‌گریخته نام‌هایی مطرح می‌شود که هرکدام البته ویژگی‌هایی دارند اما اینکه آیا همه آنها با تمام تعاریف اصلاح‌طلبی همخوان باشند، جای تأمل دارد.

‌محمدرضا عارف
برخی می‌گویند محمدرضا عارف می‌تواند گزینه مناسبی برای اصلاح‌طلبان باشد اما عارف هم با محدودیت‌هایی روبه‌روست. نخست آنکه عارف هم به دلیل عملکرد لیست امید در مجلس در معرض انتقادهایی قرار دارد و از سوی دیگر با توجه به اختلاف‌هایی که حزب کارگزاران سازندگی با او دارد، بعید است دست‌کم این طیف از اصلاح‌طلبان بر او به اجماع برسند.

‌علی مطهری
علی مطهری هم اگر بتواند تأیید شورای نگهبان را بگیرد، می‌تواند یک گزینه قوی برای اصلاح‌طلبان باشد. او اخیرا در گفت‌وگو با «شفقنا» تلویحا گفته است که در 1400 حاضر می‌شود: «بستگی به شرایط دارد. اگر احساس کنم آنجا جایی است که باید بیایم و ممکن است من رأی داشته باشم، ولی کسی دیگر رأی ندارد، در چنین شرایطی ممکن است حضور پیدا کنم». مطهری چند سالی است از نظر سیاسی دیگر اصلاح‌طلب شناخته می‌شود تا جایی که بارها خودش گفته از نظر سیاسی به اصلاح‌طلبان و از نظر فرهنگی به اصولگرایان نزدیک است. علی مطهری به دلیل اظهارات صریحش در مجلس همیشه با اقبال عمومی مواجه شده است و این احتمال می‌رود که او شخصا هم دارای سبد رأی باشد. البته این مانع بر سر راه او وجود دارد که شورای نگهبان گویا نگاه مثبتی به او ندارد؛ زیرا صلاحیت مطهری در انتخابات مجلس در سال 98 از سوی شورای نگهبان تأیید نشد.

‌سیدحسن خمینی
یکی‌ دیگر از چهره‌هایی که اخیرا حسین کنعانی‌مقدم از ضرورت نامزدی‌اش سخن گفته، سیدحسن خمینی است. حسن خمینی گرچه یک نیروی کاملا اصلاح‌طلب شناخته می‌شود، اما تا کنون هیچ‌گاه مسئولیت اجرائی کلان نداشته؛ هرچند او همیشه مورد احترام تمام نیروهای اصلاح‌طلب قرار داشته است.

‌اسحاق جهانگیری
اسحاق جهانگیری هم به گفته برخی می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب اصلاح‌طلبان در انتخابات سال آینده باشد. او که جبهه سیاسی‌اش اصلاحات و پایگاه حزبی‌اش کارگزاران سازندگی است، همواره به‌عنوان یک نیروی اصلاح‌طلبِ معتدل شناخته شده است. جهانگیری در سال 96 به‌عنوان نامزد پوششی حسن روحانی حاضر شد، اما سخنان او به میزانی مورد اقبال سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان قرار گرفت که در همان زمان گفته می‌شد جهانگیری نامزد بالقوه اصلاح‌طلبان است؛ از سوی دیگر مناسبات حسنه او با طیف‌های مختلف جبهه اصلاحات این احتمال را قوی می‌کند که در صورت حضورش در انتخابات، مورد اجماع نیروهای اصلاح‌طلب خواهد بود. در مجموع به نظر می‌رسد اسحاق جهانگیری با سابقه استانداری، دو دوره نمایندگی مجلس، وزارت و حالا معاون اولی رئیس‌جمهوری می‌تواند گزینه خوبی برای اصلاح‌طلبان باشد.
میزان تأثیر او در دولت که خودش گفته بود اختیار تغییر منشی دفترم را هم ندارم، نام او و دولت حسن روحانی به یکدیگر گره خورده است و اصلاح‌طلبان تنها در صورتی می‌توانند روی او سرمایه‌گذاری کنند که بخواهند در پایان کار دولت از سیاست‌های دولت به‌طورکامل دفاع کنند و مسیر سیاسی خود را مانند سال 92 و 96 پیش ببرند که چنین شرایطی بعید است؛ زیرا در مدت اخیر بسیاری از اصلاح‌طلبان ادامه حمایت از دولت را صحیح ندانستند و حتی بارها از سوی اصلاح‌طلبان راه‌حل بازگشت سرمایه اجتماعی جداکردن حساب اصلاح‌طلبان از دولت عنوان شده است. جهانگیری به دلیل پایگاه حزبی‌اش و البته جنس سیاست‌ورزی‌ و نزدیکی‌اش به دولت روحانی احتمالا مورد حمایت حزب کارگزاران خواهد بود.

‌علی لاریجانی
یکی‌ دیگر از شخصیت‌هایی که به احتمال زیاد از حمایت کارگزاران برخوردار است، علی لاریجانی است. در حقیقت اگر قرار باشد اصلاح‌طلبان باز هم به‌سمت ائتلاف بروند حتما علی لاریجانی گزینه مناسبی است؛ زیرا او در سال‌های اخیر نه‌تنها هیچ‌گاه چالشی با اصلاح‌طلبان نداشته است، بلکه در مقاطعی مورد حمایت اصلاح‌طلبان نیز بوده است. علی لاریجانی که این‌روزها به گفته حقیقت‌پور، مشاورش در دوره ریاست بر مجلس، مشغول خواندن کتاب است و البته مسئولیت پیشبرد قرارداد 25‌ساله ایران و چین را بر عهده دارد، از یک‌ سو با علمای قم ارتباط خوبی دارد، از سوی دیگر مورد اعتماد رهبری است؛ زیرا بعد از ریاستش بر مجلس به‌سرعت به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رهبر انقلاب منصوب شد و از دیگر سو اصلاح‌طلبان احساس خطر از جانبش نمی‌کنند. علاوه بر این، زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که خود او بدش نمی‌آید که برای ریاست‌جمهوری اقدام کند؛ زیرا او بعد از 12 سال ریاست بر مجلس، دیگر در انتخابات مجلس حاضر نشد و بعید است بخواهد همین‌جا پایان عمر سیاسی‌اش را اعلام کند.

‌محمدرضا خاتمی، معین و صفایی‌فراهانی
تعدادی از نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب که به‌شدت ادامه سیاست ائتلافی را نهی می‌کنند، مانند عبدالله ناصری، ناصر قوامی یا صادق زیباکلام از ضرورت نامزدی محمدرضا خاتمی، مصطفی معین و محسن صفایی‌فراهانی در انتخابات 1400 سخن می‌گویند. به‌ نظر می‌رسد که طرح نام این شخصیت‌ها بیشتر ناظر به تأکید بر هویت اصلاح‌طلبی و نوعی واکنش به سیاست ائتلافی سال‌های 92، 94 و 96 بوده و احتمالا مطرح‌کنندگان نام این شخصیت‌ها هم بدانند که احتمال تأیید صلاحیشان بسیار اندک است. شاید سخن‌گفتن از محمدرضا خاتمی، معین یا صفایی بیشتر برای آن باشد که حجت اصلاح‌طلبان در عرصه سیاسی تمام شود و اگر آنها نخواستند نامزدی معرفی کنند، بتوانند بگویند نامزد ایدئال ما ردصلاحیت شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Romania
سید حسن خمینی در قلب اکثریت ملت جا داره و خیالتان راحت کاندیدای ریاست جمهوری نخواهد شد.
این اکثریت رو خوب اومدی!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
ملت قدرشناس امام خمینی و خاندان مکرمش هستن
سوال
Iran, Islamic Republic of
آخه سید حسن خمینی با کدام سابقه کار مدیریتی و اجرایی می خواهد رئیس جمهور بشود ؟!
Iran, Islamic Republic of
حساب امام و دیگران جداست
Iran, Islamic Republic of
برای امام ومردم ملاک عمل صالح بوده وهست نه وابستگی به کسی وجایی.
Iran, Islamic Republic of
این بهترین روس و ساده ترین راه در انتخابات برای پیدا کردن فرد اصلح است
Iran, Islamic Republic of
ما عاشقان امام خمینی ره هستیم و هر کسی که در عمل و گفتار راه و روش ایشان را رفته باشد
Iran, Islamic Republic of
ملت قدرشناس امام راحلمان تا ابد خواهد بود .
Iran, Islamic Republic of
اگه احمدی نژاد نباشه مشارکت به بیست درصد هم نمیرسه؟!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد به بایگانی پیوست.
Iran, Islamic Republic of
برخی وقتها می شود برخی پرونده ها رو از بایگانی بیرون اورد ایشون سوختند
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
تو چکاره هستی که بجای اکثریت ملت تصمیم میگیری
Iran, Islamic Republic of
....
درس عبرت
Iran, Islamic Republic of
دلار 25000 تومانی و سکه 11 میلیونی و تورم 500 درصدی نتیجه عملکرد اصلاح طلبان و کارگزاران است آزموده را دوباره آزمودن خطاست.
اصغر
Iran, Islamic Republic of
اکثریت چی بید؟!
Iran, Islamic Republic of
فقط احمدی نژاد و دیگر هیچ
Iran, Islamic Republic of
فقط هینو یاد گرفتین . استدلال و منطقت رو بگو نکنه کلک از جایی ساپورت میشی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
خیالمون راحته که ایشون توان اداره مملکت رو نداره ....
Iran, Islamic Republic of
مردم و جوانان انشاءالله به فردی رای دهند که با خاتمی فتنه گر فاصله زیادی داشته باشد...
Iran, Islamic Republic of
دوستان و هموطنان عزیزم کسی را انتخاب کنید که ولایت پذیر، باهوش انقلابی، مردم گرا و خردمند باشد ....
Iran, Islamic Republic of
فقط مردمی
Iran, Islamic Republic of
نامه حضرت علی علیه السلام به مالک اشتر:
خواص جامعه همیشه بار سنگینی را بر حکومت تحمیل می کنند زیرا در روزگار سختی یاریشان کمتر، در اجرای عدالت از همه ناراضی تر، در خواسته هایشان پافشارتر، در عطا و بخشش کم سپاس تر، به هنگام منع خواسته ها دیر عذر پذیرتر و در برابر مشکلات کم استقامت تر هستند..
Iran, Islamic Republic of
حالا نامزد هم بشه.ی توضیحی در مورد سوابق و مسئولیتای اجرایی ایشون میدید؟
Iran, Islamic Republic of
اگر کسی که وسط کرونا، و فشار اقتصادی میره جشن تولد 50 سالگی بهشت زهرا کیک میبره در قلب ملت جا داشته باشه باید فاتحه ملت رو خوند.!!
Romania
...!!
معین
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
حمید
Iran, Islamic Republic of
آقای معین، چرا می گویید اقتصاد را نابود کردند مثل اینکه شما چشمان خود را بسته آید.
Iran, Islamic Republic of
قلب تنها محل عشق نیست
Iran, Islamic Republic of
بابا به چوب رای بدیم عملکردش بهتر از افسادطلبانه حداقل نابود نمیکنه اگه کاری نکنه
حسن
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اکثریت اشرافگراهاولیبرالها نه اکثریت مردم
Iran, Islamic Republic of
بنظرتون ایشون که سابقه اجرایی هم نداره اگر هم میخواست رای می اورد
احمد
Iran, Islamic Republic of
بربادرفته فیلمی از اصلاح طلبان
Romania
درود ورحمت بی پایان الهی به روح بلند وملکوتی امام راحل ، خداوند خاندان محترم امام به ویژه حاج حسن آقا را برای آینده نظام وکشور حفظ نماید .
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
آی پی شما از کجاست گلم؟
برای آینده کدام کشور اون کشور که با آی پیش پیام میذاری؟/
Iran, Islamic Republic of
درود ورحمت بی پایان الهی به روح بلند وملکوتی امام راحل
111
Iran, Islamic Republic of
جالبه . دو جمله گفتی با 180 درجه اختلاف . البته خوب آموزش دیدی .
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
فقط صفائی فراهانی!!!
Iran, Islamic Republic of
میخواهی مسیح علیزاده را خوشحال کنی؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
........
محمد ص
Iran, Islamic Republic of
لاریجانی یکی از بهترین افراد برای ریاست جمهوریه ولی رای نداره
Iran, Islamic Republic of
اتاق‌خصوصی‌در‌بیمارستان‌مسیح‌دانشوری
علی
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
..........
Iran, Islamic Republic of
گام دوم انقلاب نقطه عطف گذراز چهره های بسیارتکراری وناکارامد وانتخاب مسولین وکاندیداهای جوان وانقلابی وشجاع وولایتی است تمام مسولینی که تا بحال زحمت!!کشیدن توسط مردم بازنشست میشوند...
Iran, Islamic Republic of
اکثریت مردم احمدی نژاد را میخواهند و کسی نمیتواند جلوی خواسته اکثریت مردم بایستد
Iran, Islamic Republic of
مطمئن باش 16 میلیون رای ولایی پشت سر احمدی نژاد نیست و البته در حال حاضر به این 16 میلیون اضافه هم شده است زیرا عملکرد روحانی و 4 سال دوم احمدی نژاد تفکرها را فعال نموده است
Iran, Islamic Republic of
شما که اینطور فکر میکنید پس بزارید انتخابات برگزار بشه تا احمدی نژاد رای نیاورد بره پی کارش
Iran, Islamic Republic of
اینهایی که منفی دادند به نظرشون اکثریت ملت نمیتوانند کاری کنند ...
Iran, Islamic Republic of
باسلام این عده ای که نام بردید همه شریک حال روز وضع الان کشور هستن .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
از نظرات معلومه چه مردم بصیری داریم.!!!
United Kingdom
...
Iran, Islamic Republic of
حیف است احترامی که آقای حسن خمینی در جامعه دارد با سیاسی بازی از بین برود
Iran, Islamic Republic of
اگر احترامی هست بخاطر امام است !
Iran, Islamic Republic of
وابستگی خانوادگی به تنهایی ارزشی در درجه دوم اهمیت داره ملاک تقوا وعمل صالح است
جواد
Iran, Islamic Republic of
رآی ما فقط عزیز دلمون جناب اقای دکتر محمود احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
تاکنون به گواه تاریخ آنچه باعث کم شدن سرعت رشد و یا ازبین رفتن زیرساخت‌ها و یا باج دادن ها و فاصله طبقاتی است در زمان اصلاح طلبها و غربگرا ها بوده است خواهشا بروند کنار تا افرادی از جنس عموم مردم بیایند نه اشرافیگر
ب
Iran, Islamic Republic of
..م.
Iran, Islamic Republic of
گىرم پدر تو بود فاضل ازفضل پدرتورا چه حاصل ..
اعوانى
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
فقط زاکانی،انقلابی،جوان،تحصیلکرده ، با انگیزه
Iran, Islamic Republic of
فقط و فقط احمدی نژاد
حمید
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
خواب دیدن خیره!!
Iran, Islamic Republic of
....
عبدالله حق پرست
Iran, Islamic Republic of
آن آقای مطهری ( که خداوند روح بلند پدرشان را شاد فرماید ) لطفا خودشان یا اگر کسی طرفدار ایشان است نشان بدهد که حداقل کدام دبیرستان شش کلاسه را در این کشور اداره کرده است یا چرا این دولت کمترین پست مدیریتی در این کشور به او نمی دهد ....