چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - 27 Jan 2021
 
۱
۳۱
تهرانی‌ها قربانی مدیریت اصلاح طلبان؛

خدمات شهری در مقابله با ویروس کرونا کم آورد!/ مردم چوب کم کاری مسئولان شهری را می‌خورند

شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۶
کد مطلب: 732812
مقابله با ویروس کرونا بایستی با تجهیزات و بسترسازی لازم صورت گیرد که این بستر در بسیاری از موارد خصوصا در حوزه شهری پایتخت چندان مهیا نیست.
خدمات شهری در مقابله با ویروس کرونا کم آورد!/ مردم چوب کم کاری مسئولان شهری را می‌خورند
گروه جامعه جهان نيوز: دوباره کشور به فضای تشدید بیماری کرونا بازگشت. این موضوع چند بعد دارد یکی از ابعاد آن متاسفانه عدم رعایت جمعی این موضوع است. برگزاری مراسمات عروسی و عزا باعث شده است ویروسی که بسیار سریع الانتقال است فرصت انتقال پیدا کرده و افراد بیشماری بازهم بیمار شوند. تا جایی روند بیماری پیش رفته است که برخی از بیمارستان از پر شدن دوباره تخت های درمانی خود خبر داده اند و گروه های کمک رسان ظرفیت های خود را برای مقابله جدی با این بیماری از جمله نقاهت گاه ها را دوباره فعال کرده اند. این در شرایطی است که این امیدواری وجود داشت که با رعایت جمعی این ویروس مرتفع شود اما متاسفانه با سهل انگاری دوباره این بیماری تشدید شده است.

از سوی دیگر تنها نبایستی تشدید این بیماری را به گردن مردم انداخت بلکه برنامه‌های نهادها و سازمان های مسئول در این حوزه هم بسیار تعیین کننده است. عادی سازی بیماری و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی یکی از عواملی بود که سبب تشدید این بیماری شد. متاسفانه دیده می شود که مترو و اتوبوس و وسایل حمل و نقل عمومی گنجایش نقل و انتقال مسافران را ندارند و اغلب در مکان های عمومی حتی مسافرانی که سعی در رعایت پروتکل های بهداشتی دارند امکان این موضوع برایشان فراهم نیست. متاسفانه با وجود اینکه چند ماهی است مسئله زدن ماسک در معابر و مکان های عمومی به طور لفظی اجباری شده است اما در مترو و اتوبوس هنوز کسانی هستند که از این موضوع امتناع می کنند و برخورد جدی هم با آنها صورت نمی گیرد.

جالب است که در محیط شهری ابتدا به طور هیجانی و گاها نمایشی مسئله مقابله با بیماری کرونا مطرح شد اما بعدها چندان برنامه های خاصی برای این موضوع تدارک دیده نشد و کار تنها به صورت لفظی و فرهنگسازی انجام شد. 

البته موضوع محدودیت حمل و نقل عمومی و همچنین خدمات دیگری که در شرایط ویژه کرونایی با محدودیت ها و خلل هایی روبروست نه تنها به امروز بلکه به اقدامات شورای شهر و شهرداری تهران خصوصا در سه سال گذشته باز می گردد.

اخیرا، «محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران درباره محدودیت های منابع و امکانات شهری خصوصا در حوزه عمل و نقل که در زمینه مقابله با بیماری کرونا بسیار اثرگذار است، بیان کرد: « اما در هفت سال سپری‌شده از این دولت، حتی یک اتوبوس هم به تهران تحویل داده نشده است.»

وی می افزاید: « عمر اتوبوس‌های شرکت واحد در این دولت از پنج سال به ۱۱ سال افزایش پیدا کرده و تعداد آن‌ها از حدود هفت هزار به پنج هزار دستگاه کاهش پیدا کرده است و به همین خاطر حجم مسافر جابه‌جا‌شده با اتوبوس در تهران به دو میلیون نفر رسیده و وسایل نقلیه شخصی عمدتا جایگزین آن شده‌اند. دولت در سال ۱۳۹۵ مصوبه خوبی برای تأمین ۱۹ هزار اتوبوس برای کشور که شش هزار اتوبوس سهم تهران می‌شد، داشت که این مصوبه هنوز اجرائی نشده و در سال جاری نیز دستور رئیس‌جمهور برای تأمین هزارو ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای تهران صادر شده؛ اما به مرحله عمل نرسیده است.»

رئیس شورای شهر تهران در خصوص توسعه مترو تهران اظهار کرد: « دستگاه‌های حفار مدرنی که برای کندن تونل‌های مترو و ساخت سازه تونل در دوره گذشته از سوی خودم تأمین و به کشور وارد شده بود، الان سه سال است که بی‌کار افتاده و در این سه سال حتی یک کیلومتر مترو در تهران ساخته نشده است؛ در‌حالی‌که اصولا ساخت تونل مترو بسیار کم‌هزینه است و مشکل مالی یا اجرائی ندارد و می‌توان اعتبار آن را از طریق بودجه غیرنقد تأمین کرد.»

وی افزود: «اگر این دستگاه‌ها در سه سال گذشته فعالیت می‌کردند، الان سه خط جدید مترو داشتیم یا در حوزه تکمیل و راه‌اندازی ایستگاه‌ها هم با وجود آنکه هزینه سنگینی نداشت و قرار بود ماهانه یک ایستگاه مترو افتتاح شود، متوسط هر سه ماه یک بار هم شاهد افتتاح ایستگاه مترو نیستیم.»

فرصتی که به جای پرداختن به توسعه خطوط مترو و تجهیز ناوگان اتوبوسرانی کشور پای طرح های نمایشی همچون دوچرخه سواری گذشت که نه تنها در حمل و نقل عمومی راهگشا نیست بلکه به گفته کارشناسان تنها 2 درصد از حمل و نقل شهری آنهم به صورت محدود را شامل می شود. 

آنچه در این شرایط ویژه مقابله با ویروس کووید 19 بسیار به چشم می آید کمبود زیرساخت‌ها برای مقابله با این بیماری است. درواقع این اپیدمی به دلیل اینکه حوزه های مختلف از جمله اقتصادی و شهری و ... را نیز شامل می شود بایستی به طور همه جانبه و چند بعدی با آن برخورد صورت گیرد. متاسفانه در این روند حتی شهرداری تهران از درآمد حاصل برای طرح ترافیک نگذشت تا بار ترافیک تردد مسافر در وسایل حمل و نقل عمومی کاسته شود. هر چند که این موضوع هم یکی از نقایص رفت و آمد شهری است که متاسفانه باعث تردد خودروهای شخصی در سطح شهر و آلودگی بیشتر می شود. 

موضوع تشدید بیماری کرونا و عدم لغو طرح ترافیک که باعث انتقاد بسیاری حتی مشاور وزیر بهداشت زده است یکی از همین موارد است. جالب است که «مناف هاشمی» معاون حمل و نقل تهران مطرح کرده است که اگر طرح ترافیک لغو شود باعث تشدید بیماری میشود. اینکه کارشناس وزارت بهداشت بیان می کند طرح ترافیک باید لغو شود و مسئولان شهرداری بر روی آن نظر کارشناسی می دهند و از لغو آن امتناع می کند موضوع بسیار جالبی است. شهردار تهران نیز بیان کرده که طبق پروتکل ها کار انجام شده و نظر ستاد مقابله با کرونا را انجام می دهد.

به هر جهت، مقابله با ویروس کرونا بایستی با تجهیزات و بسترسازی لازم صورت گیرد که این بستر در بسیاری از موارد خصوصا در حوزه شهری چندان مهیا نیست و مردم را با مشکلاتی مواجه ساخته است و به نوعی چوب کم کاری اعضای شورای شهر پنجم و شهرداری تهران در این چند ساله که با اعترافات آنان نیز روبرو هستند را مردم می‌خورند. 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
نه اینکه بقیه خیلی پر کار هستند.
Iran, Islamic Republic of
شهرداری تهرام و شهردار محبوب آن پرکار هستند اصلا نمی شود شهردار بود و در شهرداری کار کرد اما بیکار بود پس برداشت درست کنید
تقریبا"هیچ !
Iran, Islamic Republic of
در دوران قالیباف هر روز یک پل یا اتوبان و ایستگاه مترو جدید و یا پارک و کتابخانه افتتاح می شد اما حالا تقریبا"هیچ.
انصاف
Iran, Islamic Republic of
بی انصافی نکنیم
نام چند خیابان و تونل (!) تغییر کرده است
Iran, Islamic Republic of
تونل تغییر نکرده تونل همون نیایشه فقط بزرگراه شده هاشمی رفسنجانی
Iran, Islamic Republic of
....
علی
Iran, Islamic Republic of
درود بر حناچی استاد تمام دانشگاه تهران
Iran, Islamic Republic of
پرکار هم هستند شما باید ببینی که نمی بینی
مطلع
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان در 3 سال گذشته حتی یک کیلومتر خط مترو هم در تهران نساختن و پروژه های عمرانی شهر کلا"تعطیل شده است.
Iran, Islamic Republic of
شما كار شبانه اينها را نمي بينيد ميگويد كم كارند
Iran, Islamic Republic of
چرا کم آورد شهرداری که تابع تصمیمات ستاد کروناست دیگه باید چکار کنند
Iran, Islamic Republic of
احسنت کاملا درسته
معین
Iran, Islamic Republic of
برقراری طرح ترافیک در ایام کرونا اشتباه است و باعث شلوغ شدن مترو و اتوبوس و شیوع بیشتر کرونا شده است.
Iran, Islamic Republic of
شهرداری و وشرای شهر الام سرشون شلوغه در حال عوض کردن نام خیابانها هستند
Iran, Islamic Republic of
این هم مدیریت اصلاح طلبان در طی 7 سال!!!!!!!!..
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان بزرگترین مانع پیشرفت و آرامش کشور هستن.
شاکی
Iran, Islamic Republic of
برجامو پله کردند / ملتو ذله کردند
شجاع
Iran, Islamic Republic of
این که نمی شود بخاطر بی مدیریتی این همه مردم بی گناه قربانی شوند مردم باید مطالبه کنند و شهردار و شورای شهر بجای نشستن کارهای بی مورد برای شهر کاری بکنند
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
باسلام - سالی که نیکوست از بهارش پیداست . کسی که در رفاه کامل زندگی می کند و مسافرت های لاکچری می رود . واقعا می تواند برای ما مردم کار انجام دهد .
شهرداری کم نیاورده است .
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
گفتن قالیباف شهر سوخته تحویل داده الان فکر کنم شهر سوخته واقعی رو اصلاح طلبان تحویل می دهند... دولت سوخته ... کشور سوخته
United States
تحويل شهرداري با بدهي ٥٠ هزار ميلياردي ؟!
Iran, Islamic Republic of
دولت چرا بدهی 14000 میلیارد تومانی خود به شهرداری تهران را پرداخت نمی کند ؟!
Iran, Islamic Republic of
......
Luxembourg
لطفا عدم اداره کردن امور رفاهی مردم را با فرافکنی به احزاب دیگر توجیه نکنید چون همه میدانند فقط حرف است.
United States
اگر همه شهردار را الگو قرار میدادند و سوار دوچرخه میشدند اینقدر تلفات کرونا نداشتیم......
در کرونا همه ی نهادها از دولت تا مجلس بازی را واگذار کردن.
Iran, Islamic Republic of
البته دولت ۷ سال واگذار کرده مجلس دهم که وا گذاشت و رفت مجلس یازدهم هنوز قضاوت زوده ، شهرداری تهران هم باید بره سوییس تا بتونه کار کنه !
Iran, Islamic Republic of
.....
مرصاد
Iran, Islamic Republic of
در این شرایط کرونایی ؛ که فعالیت بخشهای نظافتی شهرداری ، باید مضاعف باشد ، متاسفانه ؛ شرکتهای واسطه خدمات شهرداری ، با تعدیل نیرو ، موجب اوضاع نابسامان خدمات شهری شده اند ! این کم کاری ، با گشتی در معابر شهر ، براحتی قابل لمس است !!