سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - 22 Sep 2020
 
۵
۲
سالروز بعثت خاتم الاانبیاء محمد مصطفی(ص)؛

بزرگ‌‌ترین روز در تاریخ بشریت/ رابطه ظهور امام زمان(عج) با مبعث چیست؟/ افضل زیارات در ۲۷ رجب کدام است؟/ سخن امیرالمومنین پیرامون مبعث +تصاویر و مولودی

شنبه ۲ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۹
کد مطلب: 722377
یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان عید مبعث است، روزی که برای اولین بار نخستین آیات الهی بر رسول مهربانی پیامبر اکرم (ص) در غار حرا نازل شد. « اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ».
بزرگ‌‌ترین روز در تاریخ بشریت/ رابطه ظهور امام زمان(عج) با مبعث  چیست؟/ افضل زیارات در ۲۷ رجب کدام است؟/ سخن امیرالمومنین پیرامون مبعث +تصاویر و مولودی
گروه فرهنگ جهان نيوز: 27 رجب سال 13 پیش از هجرت، هنوز زمانی که حضرت محمد (ص) در شهر مکه سکونت داشتند، ایشان از جانب پروردگار الهی به رسالت پیامبری  مبعوث شدند. در این زمان پیامبر اکرم (ص) چهل سال سن داشتند و در راه رسیدن به سعادت، آگاهی و هدایت مردم رنج و تلاش های بسیاری را پشت سر گذاشته بودند.

پس از وحی الهی جبرئیل، نزول آیات الهی و مبعوث شدن پیامبر (ص) آنچه بسیار حائز اهمیت بود، اهداف بعثت پیامبر (ص) است. اهدافی مانند؛ دعوت به یکتا پرستی، قیام به برپایی عدالت، مبارزه با جهل و خرافه پرستی، تقویت و ارتقای سطح اندیشه و تفکر، برداشتن اختلافات از میان مردم و تلاوت آیات و احکام الهی برای مردم که رسول اکرم (ص) به عنوان خاتم الانبیاء بر دوش داشتند.

مبعث چه روزی است + وقایع بعثت پیامبر (ص)
غار حرا یکی از کوه های اطراف شهر مکه است که پیامبر (ص) وقت های زیادی برای عبادت به آنجا می رفتند و با خداوند نجوا می کردند و در همان غار هم به پیامبری مبعوث شدند. در آن دوران مردم زیادی به بت پرستی و یا دیگر ادیان مشغول بودند، به همین منظور خداوند به واسطه حضرت محمد (ص) مردم جاهل را به خداپرستی دعوت کرد.

به همین منظور، پس از دعوت حضرت رسول اکرم(ص) از مردم به خدا پرستی، از بین خویشاوندان و نزدیکانشان حضرت امیرالمومنین (ع) و حضرت خدیجه (س) به خداوند ایمان آوردند و دین خداپرستی ترویج پیدا کرد. ما مسلمانان هم هر ساله بیست و هفتم ماه رجب را مبارک برشمرده و جشن خواهیم گرفت.

گفتنی است؛ دعا، غسل و نماز از جمله اعمال مستحبی این روز است که روایات بسیاری از آنها یاد شده است.

رهبر انقلاب: مبعث بزرگ‌ترین روز تاریخ بشر است

چرا در عید مبعث زیارت امیرالمؤمنین(ع) افضل است؟
زیارت امیرالمومنین(ع) یکی از اعمال وارد شده در شب عید مبعث می باشد بلکه افضل اعمال آن شب است.
 
مرحوم حاج شیخ عباس قمی(ره) در مفاتیح الجنان در اعمال شب مبعث ، سه زیارت برای امیرالمومنین(ع) ذکر می کند و سپس به داستانی عجیب به نقل از ابو عبدلله محمد بن بطوطه، یکی از علمای اهل جماعت(اهل سنت) اشاره می کند که مربوط به ششصد سال پیش می شود.
 
ابن بطوطه در سفرنامه خود که به "رحلة ابن بطوطه" معروف است درباره ورود خود از مکه مکرمه به نجف اشرف و دیدار مرقد مطهّر امیرالمومنین(ع) چنین می نویسد:
 
اهل این شهر ، همه رافضی(شیعه) هستند و برای این روضه مبارکه (مرقد مطهر امیرالمومنین(ع))کراماتی ظاهر شده
 
از جمله اینکه در شب بیست و هفتم ماه رجب که نام آن شب در نزد اهل نجف "لیلةالمحیا" (شب بیداری و زندگی) است، از عراق و خراسان و سرزمینهای فارس و روم ، هر بیمار شَل و فلج و زمین گیری که هست را به این شهر می آورند؛
 
سپس بعد از نماز عشاء ، این مبتلایان را کنار ضریح مقدّس می آورند؛مردم هم جمع می شوند و منتظر خوب شدن و برخاستن آنها هستند؛ این جماعت مردم ، بعضی نماز می خوانند،بعضی ذکر می گویند،بعضی قرآن تلاوت می کنند و بعضی به تماشای ضریح مطهر می نشینند.
 
تا آنکه نصف یا دو ثلث از شب بگذرد؛در آن هنگام است که تمامی این مبتلایان و زمین گیران که نمی توانستند حرکت کنند، برمی خیزند و در حالی که صحیح و تندرست شده اند و هیچ درد و مرضی در آنها نیست،می گویند:
 
" لا اله الا الله ، محمّد رسول الله ، علی ولی الله "
 
و این امری است مشهور و مستفیض(زیاد نقل شده) .
 
البته من (ابن بطوطه)خودم آن شب را در نجف درک نکردم اما از افراد ثقه و مطمئن که اعتماد بر سخن آنها بود شنیدم؛
 
و همچنین دیدم در مدرسه ای که مهمانسرای آن حضرت است، سه نفر زمین گیر که قادر بر حرکت نبودند؛یکی اهل روم،یکی اهل اصفهان و سومی اهل خراسان بود. از آنها پرسیدم : چگونه شما خوب نشده اید  و اینجا مانده اید؟
 
گفتند: ما به شب بیست و هفتم نرسیده ایم و همین جا مانده ایم تا شب بیست و هفتم سال آینده که شفا بگیریم.
 
نکته مهم این است که این داستان توسط یکی از علمای اهل جماعت(اهل سنت) نقل گردیده است.
 
و اما اینکه چه ارتباطی میان مبعث رسول مکرّم اسلام (ص) و زیارت امیرالمومنین(ع) وجود دارد،
 
توجه به آیه شریفه 3 و 67 سوره مبارکه مائده و دقّت و تأمّل در شأن نزول آنها، سرّ این ارتباط را به روشنی بیان می کند.
 
 
در آیه 67 سوره مبارکه مائده می خوانیم:
 
" یا ایّها الرّسول بلّغ ما أنزل الیک من ربّک و إن لم تفعل فما بلّغت رسالته "
 
ای پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است را کامل به مردم برسان و بدان که اگر نرسانی رسالت او را انجام نداده ای!
 
به تصریح تمام مفسّران شیعه و تعداد زیادی از مفسّران اهل جماعت(اهل سنّت) این آیه در داستان غدیر خم نازل گردیده که پس از نزول این آیه ،پیامبر بزرگوار اسلام،رسما جانشینی و ولایت امیرالمومنین(ع) را اعلام نموده و دست آن حضرت را به عنوان جانشین پس از خود بالا بردند و از همه مردم حاضر که قریب به صد و بیست هزاز نفر بودند،بیعت گرفتند.
 
به تعبیر آیه شریفه دقّت بفرمایید؛عجیب است که خداوند متعال صراحتا می فرماید: اگر این کار را انجام ندهی ، رسالت و پیامبری تو تمام و کامل نیست!
 
و دقیقا پس از این اعلان و بیعت گرفتن بود که آیه دوم که بسیار پر محتوا و قابل تامّل است(آیه 3 سوره مبارکه مائده) نازل گردید:
 
" الیوم یئس الّذین کفروا من دینکم "
 
(امروز کفّار از دین شما نا امید شدند)
 
آری کفّار پس از اعلان جانشینی امیرالمومنین(ع) توسط پیامبر(ص)مأیوس گردیدند زیرا آنها انتظار داشتند که آئین اسلام ، قائم به شخص باشد و با از دنیا رفتن پیامبر(ص)،اوضاع به حال سابق برگردد و بساط اسلام تدریجا برچیده شود اما هنگامی که مشاهده کردند مردی که از نظر علم و تقوا و قدرت و عدالت بعد از پیامبر(ص) در میان مسلمانان بی نظیر بود،به عنوان جانشینی پیامبر(ص) انتخاب شد و از مردم برای او بیعت گرفته شد،لذا یأس و ناامیدی نسبت به آینده اسلام آنها را فرا گرفت و فهمیدند که اسلام ، آئینی است ریشه دار و پایدار.
 
" الیوم أکملت لکم دینکم "
 
(امروز دین شما را کامل گردانیدم)
 
آری در این روز بود که آئین اسلام با تعیین و اعلان رسمی جانشین برای پیامبر (ص) و روشن شدن وضع آینده مسلمانان به تکامل نهایی خود رسید.
 
 
" و أتممت علیکم نعمتی "
 
(امروز نعمت خود را بر شما تمام نمودم)
 
در این روز بود که نعمت خداوند با تعیین رهبر لایقی همچون امیرالمومنین علی (ع) برای آینده مردم تمام و تکامل یافت.
 
" و رضیت لکم الاسلام دینا"
 
(و امروز اسلام را به عنوان آئین جاویدان برای شما پذیرفتم)
 
و نیز در همین روز بود که اسلام با إکمال دین و إتمام نعمت به عنوان آئین نهایی از طرف خداوند پذیرفته شد و مورد رضایت قرار گرفت.
 
شاهد این سخن از کتب اهل جماعت(اهل سنت)روایتی است که خطیب بغدادی در کتاب تاریخ خود،از ابو هریره نقل می کند که بعد از جریان غدیر خم و پیمان ولایت علی(ع)و گفتار عمر بن خطاب به علی(ع) که گفت :
 
"بخّ بخّ یابن علی بن ابی طالب أصبحت مولای و مولا کلّ مسلم" :
 
مبارک باد بر تو ای پسر ابوطالب!
 
که مولای من و مولای هر مسلمانی گردیدی!
 
در این هنگام بود که آیه" الیوم أکملت لکم دینکم "نازل گردید. (الغدیر/ج1/ص 230)

لحظه بعثت در فیلم «محمد رسول الله»
 
کوتاه سخن اینکه رسالت پیامبر گرامی اسلام(ص) بدون ولایت جانشین بر حقّش امیرالمومنین(ع)ناقص است.
 
لذا برای توجه دادن به این نکته مهم که رسالت،بی ولایت،تمام نیست و هر که پیامبر(ص) را قبول دارد ولی جانشینی امیرالمومنین(ع) را قبول ندارد، در حقیقت به تصریح قرآن کریم ، دینش ناقص است و مورد رضایت پروردگار عالم نیست،
 
لذا در شب میلاد آئین اسلام یعنی مبعث پیامبر اعظم(ص)،أفضل اعمال ، زیارت امیرالمومنین علی(ع) قرار داده شده که  این مطلب اساسی به صاحبان عقل و خرد و پیروان نبیّ مکرم اسلام(ص ) یادآوری شود؛چرا که به فرموده خداوند در آیه 55 سوره ذاریات :
 
"فذکّر فانّ الذّکری تنفع المومنین"
 
یادآوری کن که یادآوری،اهل ایمان را فایده بخشد.
 
 
مهدویت تکمیل گر بعثت است
دینی که بر رسول الله نازل شد و او به مردم ابلاغ کرد بی اشکال بود اما مسلمانان نتوانستند این برنامه کاربردی را حفظ کنند و به کار گیرند.

از طرفی دین اسلام آخرین دین است و اگر کامل نشود غرض خداوند از هدایتگر بودن آخرین دین زیر سوال می رود لذا باید کسی باشد که دین را همانگونه که هست به مردم عرضه کند.

آنچه که از احادیث برداشت می شود این است که در حکومت امام زمان(عج) همه آرمان های دین اسلام تحقق پیدا می کند؛ اکثریت مردم دنیا یکتاپرست می شوند و تحت لوای واحد قرار می گیرند و حکومت یکپارچه جهانی فعلیت می یابد. از طرفی وضعیت معیشت مردم به قدری خوب می شود که دیگر هیچ کس نیازمند نخواهد بود و این یعنی تحقق عدالت. مردم آن عصر هیچ انگیزه ای برای خیانت یا دزدی و یا تجاوز به حقوق دیگران ندارند و این یعنی پیاده شدن اخلاقی که پیامبر برای تحقق آن مبعوث شدند.

سخن امیرالمومنین(ع) پیرامون مبعث رسول الله(ص)
امام علی علیه ‏السلام درباره بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمودند: خداوند او را در زمانی فرستاد که روزگاری بود پیامبری برانگیخته نشده بود ، و مردم در خوابی طولانی به سر می ‏بردند.

و فتنه‏ ها بالا گرفته و کارها پریشان شده بود، و آتش جنگ‏ ها شعله می‏ کشید، و دنیا بی فروغ و پر از مکر و فریب گشته، برگ ‏های درخت زندگی به زردی گراییده و از به بار نشستن آن قطع امید شده بود.

مولودی به مناسبت مبعث پیامبر رحمت، حضرت محمد مصطفی(ص)

لب نگار که باشد رطب حرام بود/ با نوای حاج میثم مطیعی  
حیران شد چشمان حرا در عید قرآن/ با نوای حاج میثم مطیعی  
 
تاج نبوته که رو سر پیغمبره/ با نوای حاج میثم مطیعی

سید افلاک سلامٌ علیک خواجه ی لولاک سلامٌ علیک/با نوای محمود کریمی
 
زائرمو تو مشهدم با دست خالی اومدم/با نوای سید مجید بنی فاطمه
 
پر میزنم به سوی حرا/ با نوای محمدرضا طاهری
 
گردآوری:حسام ربیراوی
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


رضا
Iran, Islamic Republic of
خداى من !
شرط مى بندم خود جهان تيغى هم تا الآن نمى دونسته آيه ٣ مائده بعد از آيه ٦٧ نازل شده ؟!
...
Iran, Islamic Republic of
صلوات شیخ جعفرمجتهدی یکی از زیباترین صلواتهابرای تقرب به امام زمان (عج)است که دعای فرج را نیز به زیباترین وجه در خود دارد:
اَللّهُمَّ صلِّ علی الکَهفِ الحَصین وَغیاثِ المُضطَرِّالمُستَکین حُجَّتِکَ وکَلِمَتِکَ النّٰاموسِ الْاَکبَراَلاِمام ِالمَهدیِّ المُنتَظَر
اَللّهُمَّ عَجِّلْ فرَجَهُ وَسَهِّل مَخرَجَهُ وَاجعَلنا مِن اَنصارِهِ وَاَعوانِه وَالفائِزینَ بِلِقٰائِهِ.