پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - 6 Aug 2020
 
۳
۱۲
طرح مسکن دولت در ماه‌های پایانی؛

سرنوشت «مسکن مهر» با وجود «مسکن ملی» چه می‌شود؟/ پروژه های مسکن در دولت روحانی ره به کجا برده‌اند؟

چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۲
کد مطلب: 706938
بسیاری می پرسند که وضعیت مسکن مهر در ادامه چه خواهد شد؟ دولت که پیشتر مسکن ملی را کلید نزده بود نتوانست این پروژه را تکمیل کند حال که خود را مشغول طرحی دیگر کرده است، معلوم نیست چه سرنوشتی در این دولت برای مسکن مهری ها رقم بخورد.
سرنوشت «مسکن مهر» با وجود «مسکن ملی» چیست؟/ پروژه های مسکن در دولت روحانی ره به کجا برده‌اند؟ 
گروه سیاسی جهان نيوز: مسکن مهر طرحی بود که بسیاری را به خانه دار شدن امیدوار کرد و این امیدواری هم تا حدودی به ثمر نشست. اما دولت یازدهم که بر سر کار آمد، با این طرح به عنوان یک پروژه سیاسی تبلیغاتی برخورد کرد. وزیر راه و شهرسازی وقت به شدت مسکن مهر را تخریب کرد. آنرا پروژه مزخرفی خواند وعاقبت با افتخار به اینکه حتی یک واحد مسکن مهر را در دوره چند ساله مدیریتش افتتاح نکرده است، این وزارتخانه را ترک گفت.

از سوی دیگر با کنار رفتن «سید عباس آخوندی» از وزارت راه و شهرسازی دولت رویه ای دیگری درباره مسکن مهر در پیش گرفت. البته با این وجود هنوز مسکن مهر با مشکلات عدیده ای روبرو است و چند سالی که دولت به این پروژه بی اعتنایی می کرد بسیار از متقاضیان مجبور به فروختن ساختمان های نیمه کار خود شدند و حالا دلالها با وجود گرانی قیمت مسکن روی این پروژه نیز چنبره زده‌اند.

حالا در دو سال مانده به دولت دوازدهم، وزارت راه و شهرسازی اقدام به کلید زدن پروژه انبوه سازی مسکن مشابه مسکن مهر زده است. اینبار با بحث مسکن ملی. البته تا به اینجای کار دولت چند پروژه دیگر را به جای مسکن مهر اعلام کرده بود. از جمله این پروژه ها «مسکن اجتماعی» بود که هیچگاه به ثمر ننشست. حالا دولت پروژه دیگری را آغاز کرده است که مشخص نیست بتواند با توجه به اینکه وقت زیادی از دولت باقی نمانده است آنرا به ثمر برساند.

البته شرایطی که برای خانه دار شدن مردم در این پروژه تعیین شده نیز کمی سخت است هر کسی نه شرایط حضور در این پروژه را دارد و نه اینکه می تواند از عهده پرداخت اقساط آن بر بیاید. در این زمینه دولت تنها به متاهلین اجازه ثبت نام در این حوزه را داده است.

کارشناسان اقتصادی این موضوع را تایید می کنند. در همین رابطه، « مهدی غلامی» کارشناس بازار مسکن بیان می‌کند: «با وجود ثبات قیمت ها در بازار مسکن باز هم بسیاری از خانواده ها و متقاضیان مصرفی، توان خرید مسکن در شرایط فعلی را ندارند و نباید انتظار خروج بازار مسکن از شرایط رکودی را داشت.»

 از سوی دیگر در طرح ملی مسکن که قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور ساخته شود،‌ عملیات اجرایی در کمتر از دو سال باقیمانده عمر دولت دوازدهم آغاز شده که گرفتار شدن دولت بعدی در این پروژه را به ذهن متبادر می‌کند.

شرایط اقتصاد کلان کشور باعث شده است که در ۲ سال اخیر با کاهش ارزش پولی ملی مواجه شویم؛ در حالی که درآمد مردم افزایش نیافته و هزینه‌ها چند برابر شده است. بخشی از این هزینه مربوط به هزینه‌های مسکن است و از آنجا که نرخ اجاره تابعی از قیمت مسکن است مستاجران در مقابل ارقام پیشنهادی مالکان امکان انتخاب ندارند. از سال ۹۷ تاکنون خانه بیش از ۲۰۰ درصد گران شده است و در چند ماه اخیر با قرار گرفتن در مسیر ثبات ۲۰ درصد کاهش داشته اما هم چنان در مقابل درآمد خانوار ایرانی رقمی بسیار سنگین است که باعث جلوگیری از خانه‌دار شدن مصرف کننده واقعی می‌شود.

سئوال اساسی اینجاست که آیا پروژه انبوه سازی مسکن ملی می تواند به بازار مسکن و کاهش قیمت ها نیز کمک کند؟ جالب اینجاست که «محمد اسلامی»، وزیر راه و شهرسازی درباره پروژه مسکن ملی بیان می کند: «از ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی  مسکن تاکنون ۱۴۰ هزار واحد کلنگ‌زنی شده است، البته تهرانسر نخستین منطقه در تهران است که این طرح در آن آغاز شده است.  قیمت تمام شده در شهرهایی غیر از تهران ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. در صددیم مشاغل مختلف از جمله فرهنگیان، نیروهای مسلح و بازنشستگان را در این طرح، صاحبخانه کنیم.»

اسلامی از موضوع دیگری در حوزه مسکن که به بالا رفتن قیمت آن انجامیده است اشاره کرد و گفت: «در اروپا و امریکا انقدر میزان مالیات خانه های خالی از سکنه زیاد است طرف ترجیح می دهد فقط اجاره بدهد تا مستأجر آن را برای او نگهداری کند. بیش از دو میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که این فاجعه است.»

اما دولت در این عرصه فقط آمار و ارقام ارائه می دهد و هنوز کاری در این حوزه انجام نداده است. از سوی دیگر بایستی بیان داشت که موضوع مسکن مهر که از دولت دهم کلید زده شده است و حالا در دولت دوازدهم هنوز به سرانجام مطلوب نرسیده است، با کلید زدن طرح مسکن ملی بیشتر از پیش با مخاطره روبرو می شود.

بسیاری می پرسند که وضعیت مسکن مهر در ادامه چه خواهد شد؟ دولت که پیشتر مسکن ملی را کلید نزده بود نتوانست این پروژه را تکمیل کند حال که خود را مشغول طرحی دیگر کرده است، معلوم نیست چه سرنوشتی در این دولت برای مسکن مهری ها رقم بخورد.  این درحالی است که گفته می شود دلال‌ها به این شهرک‌های مسکن مهر حمله برده‌اند و گفته می‌شود اطلاعات متقاضیان واقعی لو رفته‌است و هر روز دلالان برای خرید واحد‌های آن‌ها تماس می‌گیرند تا مسکن آن‌ها را با قیمت کم از دستشان خارج کنند.

با این حال دولت طرح مسکن ملی را کلید زده است. طرح های پیشین دولت در خصوص مسکن ره به جایی نبردند اما حالا گفته می شود که دولت در این طرح مصمم است. باید دید که دولت در این حوزه چه می کند اما موضوع مهم دیگر این است که طرح مسکن مهر به شدت دچار آسیب شده است. 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
تهي دستان هميشه بازنده اصلي هستند
حمید
Iran, Islamic Republic of
طرح مسکن ملی هرگز عملیاتی نخواهد شد و روی کاغذ باقی می ماند دولت روحانی دگه زمان ندارد.
امیرمسعود
Iran, Islamic Republic of
به نظر من طرح مسکن ملی بیشتر کارکرد انتخاباتی دارد؛ اگر دولت آقای روحانی به دنبال مسکن مردم بود مسکن مهر را دنبال می کرد تا مردم خانه دار شوند؛ نه اینکه شش سال رها کرده و نزدیک انتخابات های مجلس و سپس ریاست جمهوری اصلاح طلبان یاد مسکن ملی افتاده اند. همان طور که دولت آقای روحانی بیشتر دهک های نیازمند یارانه را حذف کرده و حالا که نزدیک به انتخابات شده می گویند به 18 میلیون نفر یارانه می دهیم. شما همین اخیراً عمده ی یارانه را حذف کردید حالا می خواهید به 18 میلیون نفر یارانه بدهید!!!!!!!؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
من امیدی به سرانجام این طرح ندارم !..
خرمشهر
Iran, Islamic Republic of
....
عبدالله حق پرست
Iran, Islamic Republic of
مطمئن باشید که کاری جز ثبت نام انجام نمی دهند مطمئن مطمئن
رسول
Iran, Islamic Republic of
مسکن هم به سرنوشت دلار دچار میشه همونطور که دلار مبادله ای سنا نیما ودلار ازاد داریم مسکن مهر ملی ملت و...تا 1400 با روحانی
Iran, Islamic Republic of
یک سوال ساده از دولت تدبیر وامید!
یک وعده را که تونستید عملی کنید لطفا نام ببرید!
Iran, Islamic Republic of
دولت وعده با وعده ای دیگر برای انتخابات پیشروووووووووو
Iran, Islamic Republic of
.
مسکن مهررادراین سالهای اخیرساختند
کلنگ آن راشخص موردستایش شمازد.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....