يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ - 26 Jan 2020
 
۱
۲۶
تبعات فرهنگی و اجتماعی خانه‌های کوچک چیست؟

مدیران اجرایی به جای ارزانی قیمت مسکن به دنبال تقلیل محل سکونت مردم هستند؟/ دولت از «مسکن مهر» مزخرف به «خانه‌های ۳۰ متری» رسید!

يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۱
کد مطلب: 701589
پیشنهاد سازندگان مسکن شهر تهران برای عرضه مسکن‌های کوچک (۳۰متر) به مدیران شهری شهر تهران ارائه شده است و به نظر می رسد دولت و شهرداری تهران به دنبال تقلیل خانه و کاشانه بخشی از مردم است که تبعات اجتماعی و فرهنگی خاصی را به دنبال خواهد داشت.
مدیران اجرایی به جای ارزانی قیمت مسکن به دنبال تقلیل محل سکونت مردم هستند؟/ دولت از مسکن مهر مزخرف به «خانه‌های ۳۰ متری» رسید! 
گروه سیاسی جهان نيوز: ماجرای افزایش قیمت سرسام آور مسکن خصوصا در شهر تهران سبب بروز مشکلات مختلفی برای شهروندان شده است. از یک سو اجاره بهای سنگین باعث شد تا کمپین «صاحبخانه خوب» راه اندازی شود و حالا رکود در خرید و فروش مسکن به جایی رسیده است که مشکلات در این حوزه پویا و پرسود تبدیل به معضلی بزرگ شده است. جهش قیمت خانه منجر به افت ۷۳ درصدی معاملات و ریزش بی‌سابقه قیمت اوراق تسهیلات مسکن شده است.

براساس گزارش اخیر بانک مرکزی، قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در شهر تهران به میانه کانال ۱۲ میلیون تومان رسیده است که حاکی از رشد سه‌برابری (۲۰۰درصدی) در مقایسه با بهار سال ۹۲ است. دلیل مبنا گرفتن بهار ۹۲ این است که آخرین قله قیمت مسکن است و پس از بهار ۹۲، بازار مسکن وارد دوره رکود ۴ساله شد.

از سوی دیگر، طبق آمارهای جهانی، نسبت قيمت خانه به درآمد متوسط خانوار ايراني، ۱۲/۹ برابر است، (طبق آمار نمودار) اين درحالي است که در کشورهاي پيشرفته جهان و حتی کشورهای منطقه اين نسبت بسيار پايين‌تر است، به طوریکه این میزان در آلمان ۷/۸ برابر، در ترکیه ۹/۴۱ برابر، در امارات ۵/۲ برابر و در عراق ۸/۳۳ برابر است. همچنين در رده‌بندي شاخص توانايی تأمين مسكن، در بين ۹۰ کشور جهان، ايران در رتبه هشتادوچهارم قرار دارد.

همه این آمارها نشان می دهد که وضعیت مسکن درایران و بخصوص در شهر تهران به چه سمت و سویی گرایش یافته است. کارشناسان اما بیان می کنند که این رکود درحالی است که اگر در حوزه مسکن جنب و جوش و رونقی شگرف شکل بگیرد شاهد پویایی و چرخش چرخ اقتصاد کشور خواهیم بود. چراکه حوزه مسکن یکی از حوزه های بنیادی در کشور است که صنایع بسیاری در کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم به آن وابسته هستند و اگر حوزه مسکن رونق یابد این حوزه ها هم فعال می شوند و موتور اقتصادی کشور به راه می افتد.

اما دولت در این حوزه در این چند سال چه کرده است؟ دولت یازدهم با موج تخریبی علیه مسکن مهر همراه شد تا جایی که «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی سابق این طرح انبوه سازی مسکن را مزخرف نامید. اما در دولت دوازدهم که همه چیز گران شد و قیمت مسکن سر به فلک کشید، شاهد آن هستیم که مسکن مهر خریداران خوبی پیدا کرد و حتی دولت به طور کاملا عجیبی اعلام کرد که مسکن مهر را یک پروژه عالی ارزیابی می کند و در دولت روحانی بوده است که این پروژه پیشرفت چمشگیری داشته است!

این درحالی بود که دولت در فکر ساختن پروژه انبوه سازی دیگری به نام مسکن اجتماعی بود که چیزی از این طرح دیده نشد! حالا شهردار تهران در میان انبوه گرانی مسکن و رکود تورمی سرسام آور در این حوزه طرح مسکن کوچک را به شورای شهر ارائه داده است. 

مردادماه سال جاری بود که سخنگوی دولت از احداث خانه‌های کوچک متراژ برای مردم شهر تهران خبر داد. او گفت: «با بحث رئیس جمهور، شهرداری‌های کلانشهر و در پیشگام آنها حناچی در جلسه مسکن اعلام کرد که خانه‌های کوچک برای افراد به خصوص افرادی که تازه ازدواج کرده‌اند ایجاد می‌شود.»

در همین رابطه، «پیروز حناچی»، شهردار تهران ساخت مسکن توسط شهرداری‌های کلانشهرها به‌‌منظور تأمین مسکن کم‌درآمدها را به دولت پیشنهاد داد و در همین راستا آیین‌نامه‌ای در وزارت کشور با همکاری شهرداری تهران در دست تدوین است. هدف از ساخت مسکن توسط شهرداری‌ها ساخت مسکن‌های کوچک متراژ به‌‌منظور اجاره‌داری و تأمین نیاز دهک‌های هدف است. بر اساس ضوابط طرح تفصیلی شهر تهران حداقل متراژ واحدهای‌های مسکونی باید ۴۰ تا ۵۰ متر باشد اما اکنون خانه‌‎های ۳۰ متری، پیشنهاد سازندگان مسکن شهر تهران برای عرضه به بازار با اجاره ارزان هستند؛ پیشنهادی که در جلسه با مدیران شهری مطرح شده است.

پیشنهاد سازندگان مسکن شهر تهران برای عرضه مسکن‌های کوچک (۳۰متر) به مدیران شهری شهر تهران ارائه شده است اما عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تأکید دارد که «تقلیل» محل اسکان و زندگی خانوار به هیچ وجه در دستور کار شورا و شهرداری نیست.

«زهرا نژادبهرام» تأکید کرد که شورای شهر و شهرداری به‌ دنبال تقلیل محل اسکان خانوارهای شهر تهران نیست و قصد نداریم سکونت در مسکن کوچک را رویه و سبک زندگی قرار دهیم و شهرداری به‌دنبال آن تغییر سبک ساخت و ساز نیست اما با توجه به این که نیاز به خانه‌های کوچک مقیاس در شهر تهران وجود دارد، ساخت این نوع مسکن در دستور کار قرار دارد. در واقع ما در ساخت‌وساز به‌دنبال تنوع ساخت و تنوع متراژ هستیم اما به‌دنبال اعمال کاهش متراژ به هر قیمتی نیستیم.

اما این طرح مشکلات زیادی با خود به همراه خواهد داشت که از لحاظ انبوه جمعیتی که قرار است در این خانه ها حضور یابند و بعضا حالت مجردی و کم تعداد بودن افراد خود سبک زندگی خاصی را ترویج می کند. از سوی دیگر اینکه به جای رونق بازار مسکن مردم را در خانه های کوچک هدایت کنیم نیز به نوعی پاک کردن صورت مسئله است. 

هرچند با توجه به اینکه قیمت مسکن در تهران در برخی از مناطق سر به فلک کشیده است، باید گفت که این طرح ها نیز دردی از جامعه و افرادی که خانه ندارند را دوا نمی کند. مسکن مهر لااقل امید بسیاری را برای خانه دار شدن در مناطق مختلف کشور زنده کرد و باعث اشباع بازار مسکن و همچنین رونق خرید و فروش و ارزانی خانه شد. اما به نظر می رسد دولت و شهرداری تهران قصدی برای پایین آوردن قیمت مسکن ندارند که چنین طرحی را به شورای شهر پیشنهاد می کنند و دنبال تقلیل محل زندگی مردم ایران هستند که خود مشکلات اجتماعی و فرهنگی بزرگی را به همراه خواهد داشت.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
دولت اقای روحانی در بخش ساخت مسکن برای افراد بخصوص جوانان بسیار بسیار بی برنامه و شکست خورده عمل نموده است ...
United Arab Emirates
این در شرایطی است که خودشون با یک صدم حقوق مستمر ماهانه خود در مناطق خوش آب و هوای تهران پنت هوس های ۲۰۰ متری به بالا دارند..
Iran, Islamic Republic of
نتیجه ی تَکرار --> دخمه های ۳۰ متری
Iran, Islamic Republic of
به شما قول صد در صد میدم که اونم رو نمیسازن.یه متر هم در اخر کار ،مسکن تحویل مردم نمیدن.یک مشت حرفند وبس!
Iran, Islamic Republic of
نه ميخواهند كار كنند ونه مي توانند كار ي انجام دهند...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
فقط به دنبال جيب خود هستند
محمد
Iran, Islamic Republic of
جناب جهان
ساختار نظام ما که مبتنی برانتخابات است
مسئولین اجرائیش هر از چهار سال یا هشت سال عوض میشوند
چه باید کرد که با تعویض افراد بخصوص وزرا برنامه ها دجار مشکل نشوند
مثلا همین مسکن مهر که آن آقا مزخرفش خواند
و کلی علیه آن حرافی شد
United Arab Emirates
کار بدی نباید کرد!!
Netherlands
قبلا ها مسخره می کردند لونه موش حالا داره به واقعیت می پیونده..
Iran, Islamic Republic of
مقام معظم رهبری:
خیابان ها را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزل را می دهیم بدانیم از گذرگاه خون کدام شهید با آرامش و امنیت به منزل می رسیم.
........"" تنها هنرشون برداشت اسم شهدامون وگذاشتن اسم یه مشت..... بر خیابونهاست وبس"".ساختن مسکن مرد میدان میخواهد
Iran, Islamic Republic of
اگه وزیر راه و شهردار تهران میرن تو این خونه ها و تا آخر مسیولیتشون اینجا زندگی بکنن خب بقیه ملت هم میرن.
Iran, Islamic Republic of
...
سرباز عدالتخواه رهبری
Iran, Islamic Republic of
بهتر است کسانی که اصلاح طلب هستند به شعور مردم فهیم توهین نکنند و از خط مشی اصلاحات تبری بجویند..
Iran, Islamic Republic of
ما خود براي خود ارزش و كرامت قائل نيستيم وگرنه يك نه بگيم لرزه بر كاخ هاي پوشالي اينها خواهد افتاد كو غرش ارش
محسن
Iran, Islamic Republic of
بساط مسکن سازی برای شهرداری یک ممر در امد است
Iran, Islamic Republic of
دولت روحانی کارش بجایی رسیده که دست به حذف یارانه شده و حالا مردم امید دارن که براشون مسکن بسازه؟؟؟ ...
Iran, Islamic Republic of
دولتی که خودش ناامید شده توقع دارید برای مردم مسکن بسازه؟؟؟ زهی خیال باطل این ۳۰ متری را هم نمی سازند.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بنظر میرسه این نوع مسکن ۳۰ متری پشت پرده ای داره و اونهم فرهنگ مجردی زندگی کردن بین جوانها و جلوگیری از ازدواج وگرنه هیچ متاهلی نمیتونه تو این فضا زندگی کنه
Iran, Islamic Republic of
..
من‌من
Romania
از مختصات مسکن کوچک اینه که اگه توی خلاش بادی رها کنین فوری میخوره توی شقیقه آخوندی و حامیاش چون جا کمه و فاصله کوتاه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
تمام قوا درگرانی مسکن نقش دارند ....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
خیلی زشت است که مسکن گران با قیمت نجومی باشد بعدا اسم کوچه ها را به اسم شهید بگذاریم که منازل اون کوچه دراوج گرانی است وچشم آدمها که به اسم شهید کوچه میافته...