کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ظریف در جمع ایرانیان مقیم سوئد:

یک توئیت من از ۱۰ تا بیانیه موثرتر است/ چرا ما ایرانی‌ها گول دروغ‌ آمریکایی‌ها را می‌خوریم؟/ حاضریم همین فردا با عربستان گفتگو کنیم/ در همان زمان آیت الله هاشمی آن‌ها می‌گفتند باید «سر مار را برید»

30 مرداد 1398 ساعت 10:03

من می‌گویم اگر می‌خواهید راجع به موشک صحبت کنید اول فروش تسلیحات را به کشور‌های منطقه متوقف کنید.


گروه سیاسی جهان نیوز: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مراسم شب عید سعید غدیر در جمع ایرانیان مقیم سوئد حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش جهان نیوز، بخش های مهم اظهارات ظریف در این دیدار را خواهید خواند:

*اتفاقی که افتاده با تحریم‌های آمریکا، آثار درازمدت قابل توجهی خواهد داشت نه به ایران بلکه برای روابط بین المللی. علتش هم این است که آمریکا از قدرت دلار استفاده افراطی می‌کند و استفاده افراطی از هر عامل قدرتی باعث کاهش قدرت می‌شود، ولی در کوتاه مدت این چنین نیست. در کوتاه مدت، استفاده افراطی می‌کند و فشار آن به مردم ایران می‌آید.

*در معاملات بسیاری از کشور‌ها دلار کم کم در حال حذف شدن است. مثلا روسیه و چین در معاملاتشان از ارز ملی استفاده می‌کنند. سال گذشته ۳۵ درصد معاملات ما با ترکیه با ارز ملی بود.

*ممکن است اینستکس در کوتاه مدت برای ما درمان مشکلاتمان نباشد، ولی این واقعیت را نشان می‌دهد که نزدیکترین متحدان آمریکا برای دور زدن آن یک سازوکار درست کردند. البته احساسم این است که اروپایی‌ها بیش از حد در این زمینه با تحریم‌ها محافظه کاری می‌کنند.

*آمریکایی‌ها رسما می‌گویند اگر مردم ایران می‌خواهند نان بخورند، باید سیاست هایتان را عوض کنید. یعنی ارعاب برای رسیدن به اهداف سیاسی، یعنی ترور. هدف این ترور هم مردم عادی ایران هستند.

*حالا درست است اسم من را گذاشتند در فهرست تحریم ها، اما الان خدمت شما در سوئد هستم، خیلی هم به من فشار نیامده است. یکشنبه با مقامات کویت دیدار کردم، امروز در فنلاند با رئیس جمهور، وزیر خارجه و وزیر تجارت خارجی فنلاند ملاقات کردم، در سوئد با تعدادی از وزرا دیدار دارم و پنجشنبه با وزیر خارجه و نخست وزیر نروژ دیدار خواهم کرد و جمعه نیز وزیر خارجه و رئیس جمهور فرانسه را می‌بینم. هفته دیگر چین و بعدش به ژاپن می‌روم. تحریم‌های آمریکا کاری به من ندارد؛ ولی این مردم هستند که هدف تحریم‌ها هستند.

*هدف جنگ نظامی، نظامیان هستند، ولی در تحریم، هدف مردم عادی هستند و به همین خاطر باید به آن تروریسم اقتصادی گفت، نه تحریم.

*اینستکس در تروریسم اقتصادی که امروز علیه ایران اعمال می‌شود ممکن است خیلی مؤثر نباشد، اما در درازمدت نشانگر روندی است که آنچه به آن تسلیح دلار می‌گویند، باعث شود کم کم اقتصاد‌ها از دلار فاصله بگیرند.

*الان نگرانی که اروپایی‌ها دارند و خودشان هم بیان می‌کنند این است که اگر فردا به ما گفتند نمی‌توانید با چین ارتباط داشته باشید، چه کار کنیم؟ معتقدم اینستکس مکانیسم خوبی است، به شرط اینکه راه بیفتد. اینستکس ما را از تبادلات فرامرزی بی نیاز می‌کند. شما می‌توانید تبادلاتتان را در ایران داشته باشید، طرف‌های معامله شما تبادلاتشان را در اینجا (سوئد) داشته باشند بدون اینکه پولی بین اینجا و ایران رد و بدل شود. این می‌تواند کارآمدی داشته باشد. ولی چند مشکل دارد، اول اینکه باید داخل آن پولی برود و پولی که می‌تواند برود با فروش فرش و خاویار پول کافی در اینستکس نمی‌رود که شما اینستکس را با پولی که وارد آن می‌شود، سر پا نگهدارید؛ حتما باید پولی از نفت ایران وارد اینستکس شود، یا اعتبار معادل نفت ایران وارد اینستکس شود.

*مشکل دوم این است که اینستکس نمی‌تواند ابزاری فقط برای معاملات انساندوستانه باشد. دوستان هیچ وقت گول تبلیغات را نخورند، گرچه امروز هم خرید غذا و دارو برای ایران کار راحتی نیست، به خاطر اینکه بانک‌ها مانع می‌شوند حتی برای تبادلات بانکی برای غذا و دارو؛ لذا اگر آمریکایی‌ها می‌گویند غذا و دارو شامل آن نیست، دروغ می‌گویند. هر بانکی بروید بگویید می‌خواهم ال سی باز کنم برای اینکه به ایران غذا و دارو بفرستم، اگر باز کرد.

*ضمن اینکه شما باید در ایران کار داشته باشید که بتوانید پول در بیاورید که غذا و دارو بخرید. برای کارتان باید کارخانه‌های ایران بگردد و کارگر ایرانی بتواند سر کار برود. هنوز ما متاسفانه به مواد اولیه از خارج نیاز داریم، حتی صنعت دارویی ما که ۹۷ درصد داروی ما در ایران تولید می‌شود، نیاز به مواد اولیه دارد.

*نیاز است این مکانیسم (اینستکس) فقط محدود به غذا و دارو نباشد. سوئدی‌ها خیلی فعال بودند و وزیر خارجه سوئد از سیاستمدارانی است که با فشار‌های آمریکا علیه مردم ما مقابله کرده و یکی از دلایل اینکه همکاری ما با سوئد خوب است همین مواضع اصولی وزیر خارجه و دولت سوئد است. ایرانی‌هایی که سوئد هستند بدانند که سوئدی‌ها رفتار نسبتا خوبی دارند. از حضور ایرانی‌ها در اروپا استفاده کنیم، برای اینکه آن‌ها برای خودشان خیالبافی نکنند که با اینستکس می‌خواهند کمک کنند.

*در صورتی اینستکس می‌تواند مفید باشد که پولی وارد آن شود و آن درآمد نفتی ماست و ثانیا ایران بتواند از اینستکس استفاده کند نه فقط برای خرید غذا و دارو بلکه برای خرید ماشین آلات و ... و آن زمان است که می‌توان از اینستکس استفاده مناسب کرد.

*امروز افراد و افکار عمومی در دیپلماسی موثر هستند. انحصار دولت‌ها در همه چیز تمام شده است. الان یک فرد می‌تواند یک طوفان خبری درست کند و دوران جدیدی است که قدرت گرفتن عامل انسان در روابط بین الملل است.

*همه ما می‌توانیم رسانه باشیم. من باید تلاش کنم، همکاران در وزارت خارجه باید تلاش کنند، ولی این تلاش ناقص است مگر اینکه همه کمک کنیم. امروز آدم‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند. امروز نیاز ندارید رویترز و آسوشیتدپرس و ... داشته باشید. الان مخاطب دیپلماسی آدم‌ها شده اند که آدم‌ها می‌توانند تاثیرگذار باشند. البته ما هم کمبود داریم.

*هنوز خیلی‌ها در ایران ممکن است فکر کنند من به جای اینکه توئیت کنم، بیانیه بدهم، موفق‌تر هستم. خیلی‌ها به من طعنه می‌زنند که با دو تا توئیت دیپلماسی پیش نمی‌رود، اتفاقا می‌رود. اتفاقا یک توئیت از ۱۰ تا بیانیه موثرتر است، به خاطر اینکه جنس دیپلماسی و کار عوض شده است. ما هنوز این را باور نکرده ایم و هنوز در ایران فکر می‌کنیم یک بیانیه دادن خیلی بهتر از یک توئیت نوشتن است، در حالی که یک توئیت نوشتن ۱۰ برابر یک بیانیه دادن، وقت از من می‌گیرد.

*امروز عامل انسانی در دیپلماسی مهم است نه عامل سازمانی. ما در دیپلماسی عمومی عقب هستیم. این جا یکی از حوزه‌هایی است که ایرانی‌ها می‌توانند کمک کنند، با یک «ری توئیت کردن».

بیشتر بخوانید:
کری: بعد از پیروزی روحانی و انتصاب ظریف خیال‌مان آسوده شد
چرا ظریف گره ذهنی‌اش را از حاج قاسم نمی‌پرسد؟


*من مشکلات و دلخوری‌ها را می‌دانم و هشتگ‌ها را نیز می‌بینم. چون اگر کسی وقتش را روی فضای مجازی بگذارد و اعتقاد داشته باشد که فضای مجازی قابل کنترل نیست متوجه می‌شود چه هشتگ‌هایی ترند می‌شود. ولی ما به عنوان ایرانی باید سبک سنگین کنیم که منافع و تمامیت ارضی ما کجاست.

*همه ما ممکن است با همدیگر اختلاف سلیقه داشته باشیم، اختلاف سلیقه یک واقعیت است و چیز بدی نیست. همه ما دارای دیدگاه‌های متفاوتی داریم. بنده هم ممکن است با ۱۰ تا سیاست مخالف باشم. اما وقتی که به پای منافع ملی می‌رسد، ما همه راجع به یک موجودیتی به نام ایران صحبت می‌کنیم. این موجودیت به نام ایران از تحریم ضربه می‌بیند، مردم ایران از تحریم ضربه می‌بینند.

*حالا خط سیاسی ما پیروز است یا نیست، همه ما در یک کشتی نشسته ایم. همه ایرانی‌ها در یک کشتی نشسته اند، اگر کشتی ایران سوراخ شود، کسی نمی‌پرسد شما سلطنت طلب هستید یا طرفدار جمهوری اسلامی، این ایران است که ضربه می‌بیند. کسی نمی‌پرسد شما محافظه کار هستید یا اصلاح طلب یا اصولگرا، این ایران است که ضربه می‌بیند، ما باید مقداری در پس دعوا‌های سیاسی که متاسفانه امروز عامل اصلی شده، واقعیت ایران و کشور را ببینیم.

*بدانیم که آقای بولتون خوبی ایران را نمی‌خواهد. پامپئو با اسم دروغ از خلیج فارس نام می‌برد بعد ادعا می‌کند که طرفدار مردم ایران است. آقایی که آمده غذا خوردن مردم ایران را موکل به دنباله روی مردم ایران از سیاست هایش کرده است.

*چه کسی باور می‌کند که آمریکا و اروپا طرفدار حقوق بشر باشند. خاشقچی را با اره تکه تکه کردند، چه اتفاقی افتاد؟ کدام یک دلار سرمایه گذاری در عربستان کم شد؟ باور نکنید که می‌گویند ما به خاطر حقوق بشر در ایران سرمایه گذاری نکردیم. آیا یک دلار از سرمایه گذاری خودتان را در عربستان و امارات کم کردید؟ این همه مردم یمن را کشتند، آیا یک دلار از سرمایه گذاری‌ها کم شد؟

*چرا ما ایرانی‌ها گول این دروغ‌ها را می‌خوریم؟ چرا ما ایرانی‌ها باورمان می‌شود. بنده هم به خیلی چیز‌ها منتقدم، ولی نباید باورم شود این‌هایی که دارند از ایران انتقاد می‌کنند، باور دارند. نه این‌ها باور ندارند. اگر یک روزی ما احتمال می‌دادیم که این‌ها دلشان برای حقوق بشر بسوزد، خاشقچی تمام این باور‌ها را باطل کرد.

*چه کسی باور می‌کند انگلیس نگران حقوق بشر باشد؟ چه کسی باور می‌کند بولتون یا فرانسه نگران حقوق بشر باشند؟ ممکن است نعره هایشان در حمایت از حقوق بشر گوش همه ما را کر کند، ولی با خاشقچی چه کار کردند؟ با یمنی‌ها چه کار کردند؟ می‌گویند ما از سیاست ایران در منطقه نگران هستیم، سه هفته نخست وزیر لبنان در عربستان زندانی بود، نخست وزیر یک کشور که دارای شهروندی فرانسه است را گرفتند و کتک زدند و گفتند متنی را از رو بخوان که من استعفا دادم به خاطر دخالت‌های ایران.

*چه کسی برای خاشقچی ابرویش را کج کرد؟ چه کسی برای حمایت عربستان از داعش به عربستان گفت که بالای چشمت ابروست؟ اگر کشور غربی جرأت کرد به عربستان یک ایراد بگیرد، عربستان تمام حمایت‌های اقتصادیش را با آن کشور متوقف کرد تا اینکه آن‌ها مجبور شدند دنبالش بدوند. کشوری بود که از عربستان انتقاد کوچگ کرد و عربستان همه روابط تجاری اش را متوقف کرد؛ لذا باور نکنیم که این‌ها این نگرانی‌ها را دارند، باور نکنیم که این‌ها به خاطر مردم ماست که دارند سنگ این‌ها را به سینه می‌زنند.

*ما ایرانی‌ها را در داخل گرفتار اصلاح طلب و اصولگرا کرده اند در این دعوای حیدری نعمتی منافع ملی را گم کرده ایم در خارج هم گرفتار این حرف‌ها کردند، آن وقت این وسط رئیس جمهور آمریکا رسما نام غلط برای خلیج فارس استفاده می‌کند و بعضی ایرانی‌ها کف می‌زنند. این چه منفعتی است که ترامپ در سخنرانی علیه ایران اسم مجعول خلیج فارس را استفاده کند و ایرانی ها، آن‌هایی که ادعا دارند و هشتگ درست می‌کنند و آن‌هایی که به دروغ می‌گویند خلیج فارس و دریای خزر را فروختند و فضا درست می‌کنند و تمامیت ارضی کشور را زیر سوال می‌برند، کک شان نگزد. ایرانی چطور می‌تواند بیاید و بگوید که تمامیت ارضی من فروش رفته است؟ چشم مان را باز کنیم. ما ایرانی‌ها هم در داخل و هم خارج.

بیشتر بخوانید:
ظریف یک روز قهرمان رابطه با آمریکا، امروز قهرمان مقابله با آمریکا

روایت ظریف از دیدار با نماینده ترامپ چقدر افتخارآمیز است؟ 

*چرا اجازه می‌دهیم یک دولتی که با رای الکترال کالج بر سر کار آمده به مملکت ما توهین کند و قسمتی از آبی که در تمام تاریخ و ۶۰ سال قبل روی سر برگ امیر کویت نوشته «کویت-خلیج فارس». آن وقت یکی بیاید به خاطر اینکه یک جای ذره‌ای که استان ایران بوده و حالا برای ما ادعا می‌کند، به خاطر اینکه ناوگان پنجشم را آنجا مستقر کرده، اسم خلیج فارس را عوض کند و ایرانی حرف نزند. اگر یک سوراخ کوچک در این کشتی ایجاد شود همه ما را آب می‌برد و خیلی‌ها ایستاده اند که ما را آب ببرد.

*برای اسرائیل، ایران زیادی بزرگ است. کاری ندارد چه کسی در ایران حاکم باشد. اصلاح طلب، اصولگرا یا سکولار حاکم باشد، هر که حاکم باشد، برای اسرائیل، ایران زیادی بزرگ است. ایرانی که ۴۰ سال است روی پای خود ایستاده، این ایران برای آن‌ها قابل تحمل نیست.

*به نظر نمی‌رسد سیاست‌های حمایتی اقتصادی در درازمدت به اقتصاد آمریکا کمک کند. احتمال اینکه ترامپ ۴ سال دیگر مهمان یا مزاحم دنیا باشد، زیاد است.

*وزیر خارجه در پاسخ به سوالی درباره اینکه ما در زمان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی روابط خوبی با عربستان داشتیم و چگونه می‌شود در منطقه با همسایگان عادی سازی روابط داشته باشیم، بیان کرد: من طرفدار رابطه خوب با همسایگان هستم و اولین مقاله‌ای که وزیر شدم نوشتم در روزنامه الشرق الاوسط بود.

*وی با بیان اینکه صحبت امیر عبدالله زمانی که، ولی عهد بود به آمریکایی‌ها در اوج روابط خوب ما با عربستان این بود که «سر مار را ببرید»، یادآور شد: قدرت ایران به خاطر هژمونی نیست، دنیای هژمونی تمام شده و آمریکا دیگر نمی‌تواند هژمون دنیا باشد چه برسد به اینکه ما هژمون منطقه باشیم. حتما احتمال هژمون بودن نیست و قدرت در دولت خلاصه نمی‌شود و هیچ دولتی نمی‌تواند آنقدر قدرت داشته باشد که سیاست‌های بقیه را به نفع سیاست‌های خود تغییر دهد. ما باید برای روابط خوب با همسایگان تلاش کنیم.

*وقتی آمریکایی‌ها می‌گویند موشک ایران باید متوقف شود، من می‌گویم اگر می‌خواهید راجع به موشک صحبت کنید اول فروش تسلیحات را به کشور‌های منطقه متوقف کنید. در پاسخ به من می‌گویند این‌ها بلد نیستند از این تسلیحات استفاده کنند.

*زمانی که در کویت بودم به کویتی‌ها گفتم همین فردا (عربستان) آمادگی داشته باشند با ما گفتگو را شروع کنند، حاضریم. حرف‌های عجیب غریب می‌زنند. سعودی‌ها می‌گویند ظریف کاره‌ای نیست و مشکل ما با سردار سلیمانی است، برای اینکه بدانید دروغ می‌گویند. وقتی که وزیر شدم با آقای سلیمانی صحبت کردم به سعود الفیصل پیشنهاد کردیم حاضریم راجع به یمن، بحرین، عراق، سوریه و لبنان صحبت کنیم، در همان پیشنهاد پیغام فرستادم اگر فکر می‌کنید به قول خودتان من «ماله کش اعظم» هستم - آقای پامپئو خیال می‌کند اگر بدهد یک چاله میدانی برایش توئیت بنویسد من ناراحت می‌شوم - آقای سلیمانی با شما صحبت کند. سعود الفیصل پاسخ داد «جهان عرب به شما ربطی ندارد». حالا می‌بینید جهان عرب به ما ربط دارد یا ندارد. در سوریه، یمن و شکست خوردند در لبنان نخست وزیر آن را زندانی کردند.

*من به عنوان کسی که حامی روابط هستم، فشار آوردم و برای بهبود روابط با همسایگان هزینه دادم و هنوز هم حاضرم هزینه بدهم. خیال نکنید گناه نداشتن روابط با ماست. در همان زمان آیت الله هاشمی، آن‌ها می‌گفتند باید «سر مار را برید.»

*دست ما دراز است و سفره ما پهن است و هر همسایه‌ای که بخواهد سر سفره رابطه خوب همسایگی بنشیند ما آماده هستیم.


کد مطلب: 698651

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/report/698651/یک-توئیت-۱۰-بیانیه-موثرتر-چرا-ایرانی-ها-گول-دروغ-آمریکایی-ها-می-خوریم-حاضریم-همین-فردا-عربستان-گفتگو-کنیم-همان-زمان-آیت-الله-هاشمی-آن-ها-می-گفتند-باید-سر-مار-برید

جهان نيوز
  http://www.jahannews.com