دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - 27 Jan 2020
 
۰
۲۷
درباره ابهامات مالی «نود»؛

روزهای سخت‌ در انتظار عادل فردوسی پور/ ادعای مردمی بودن تا کجا دوام دارد؟

سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۵
کد مطلب: 695442
با تأیید درآمدزایی خارج از چارچوب برنامه ۹۰ از سوی دست اندرکاران مالی برنامه حتی با درنظر گرفتن تفاوت در ارقام گفته شده به نظر می‌رسد که حالا روزهای سخت‌تری در انتظار عادل فردوسی پور است.
روزهای سخت‌ در انتظار عادل فردوسی پور/ ادعای مردمی بودن تا کجا دوام دارد؟
به گزارش جهان نيوز، بعد از چند ماه بی خبری از عادل فردوسی پور و برنامه نود، گزارش یک روزنامه توجه اهالی رسانه و ورزش را دوباره به سمت این پدیده رسانه‌ای پرحرف و حدیث جلب کرد. فردوسی پور حالا با یکی از سخت‌ترین چالشهای حرفه‌ای عمر کاری اش مواجه شده است.

پرونده ویژه فرهیختگان درباره مسائل مالی برنامه نود بود و در گزارشی تحقیقی مبالغ حیرت انگیزی از میزان درآمد این برنامه از پیامک‌های ارسالی و برگشتی مخاطبان به نود و همین طور سایر افزونه‌های تکمیلی برنامه ذکر شده بود.

در گزارش این روزنامه ادعا شده بود که میزان تخمینی مابه‌التفاوت پیامک‌های خریداری شده و فروخته شده برنامه ۹۰ در ۱۰ سال اخیر بیش از ۶ میلیارد و تخمین مجموع درآمدهای برنامه ۹۰ از افزونه‌های خود حدود ۲۵ میلیارد تومان است.

انتشار این گزارش با واکنش‌های وسیع و متفاوتی روبرو شده است. مسئولین روزنامه فرهیختگان ادعا کرده بودند که این گزارش را پیش از انتشار عادل فردوسی پور خوانده است و پاسخگویی به آن را به زمانی نامعلوم معوق کرده است.

در عین حال به فاصله تقریباً اندکی پس از داغ شدن این گزارش در فضای رسانه‌ای کشور؛ از سوی دست اندرکاران برنامه نود سه پاسخ متفاوت به این گزارش منتشر شده است.

در اولین پاسخ که امضاءکننده مبهمی به نام برنامه ۹۰ دارد؛ مطالب روزنامه فرهیختگان ناصحیح، غیر مستدل، به دور از انصاف، اخلاق و اصول کار رسانه‌ای نامیده شده است و نویسنده این بیانیه معتقد است که برنامه نود در تمام عمر فعالیت خود در مقابل زیاده‌خواهی و پیشنهادهای ناصواب برخی افراد و اسپانسرها ایستادگی کرده و هرگز اجازه ورود سرویس‌های ارزش افزوده و سوءاستفاده از مردم را نداده و حتی یک ریال از جیب مخاطبان شریف نود درآمدزایی نکرده‌است.

اما دو بیانیه بعدی که به ترتیب از سوی شرکت آتیه داده پرداز، شرکت مجری سایت و کانال تلگرامی برنامه ۹۰ و شرکت بهکاوان نوآور آرنا (آرناتک) صادر شده است نظر دیگری درباره این گزارش جنجالی دارند. در هر دو بیانیه پاسخگویان به شکلی تلویحی و در مواردی صریح درآمدزایی برنامه ۹۰ و متعلقات آن را پذیرفته‌اند و تنها به اختلاف ارقام به زعم آنان واقعی با ارقام منتشر شده از سوی روزنامه فرهیختگان اعتراض دارند.

بیشتر بخوانید:
درباره حذف «۹۰» از کنداکتور شبکه ۳/ چرا حواس «عادل» جمع نیست؟
عادل در چالش شفافیت/ چند سوال درباره‌ درآمدهای برنامه ۹۰

بر پایه گزارش مهر، در بیانیه شرکت آتیه داده پرداز آمده است: موضوع مورد بحث در مقاله روزنامه فرهیختگان در مورد پیامک‌های برگشتی به شرکت‌کنندگان در نظرسنجی برنامه نود بوده است. در این مقاله نرخ خرید هر پیامک برگشتی از مخابرات به غلط ۶۹ ریال عنوان شده که درواقع ۸۹ ریال است. از طرفی تأمین هزینه‌های ارسال پیامک برگشتی به عهده اسپانسرهای برنامه بوده است. در مقاله روزنامه فرهیختگان نرخ متوسط فروش هر پیامک برگشتی به اسپانسر برنامه ۱۵۰ ریال عنوان شده که اختلاف فاحشی با واقعیت دارد چرا که متوسط نرخ فروش پیامک به اسپانسر طی سالیان گذشته ۱۰۶ ریال بوده است (لازم به ذکر است که طی حدوداً ۴۰۰ برنامه‌ سالیان گذشته تعدادی از برنامه‌ها اسپانسر نداشتند و هزینه‌ی پیام‌های برگشتی از طرف این شرکت پرداخت شده است). ضمناً اجرا، پشتیبانی و پایداری سیستم نظرسنجی برنامه ۹۰ طی سالیان گذشته حدود یک میلیون و دویست هزار تومان به ازای هر برنامه برای این شرکت هزینه دربر داشته است. لذا همانطوری که ملاحظه می‌فرمایید محاسبه‌ی درآمد ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی بابت اجرای نظرسنجی پیامکی طی ده سال گذشته در برنامه‌ ۹۰ کذب محض بوده.

از طرف دیگر شرکت آرناتک نیز در پاسخ به گزارش فرهیختگان آورده است: نگارنده مطلب از چند نکته اساسی غفلت کرده است. اول آنکه فقط به محاسبه درآمدها پرداخته و هزینه‌های سایت و کانال تلگرامی برنامه نود را در محاسبات خود در نظر نگرفته است. همچنین در محاسبه درآمدها نیز اعداد و ارقام ارائه شده در مطلب منطبق با واقعیت نیست. بر اساس قرارداد منعقده فیمابین شبکه ۳ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در زمان مدیریت جناب آقای مجید زین العابدین و شرکت بهکاوان نوآور آرنا (آرناتک) در خرداد ۱۳۹۳ با موضوع “مشارکت در راه اندازی، نگهداری، تأمین محتوا و پشتیبانی وب سایت برنامه ۹۰”، مقرر گردید درآمد حاصل از بهره‌برداری تجاری وب‌سایت برنامه تلویزیونی ۹۰، در ازای تقبل تمامی هزینه‌های تولید، راه‌اندازی، تأمین محتوا و تأمین زیرساخت و سرورهای لازم از سوی شرکت آرنا تک به صورت ۵۰٪ صدا و سیما و ۵۰٪ شرکت آرناتک تسهیم گردد. قرارداد فوق تا سال ۹۶ با مدیریت جناب آقای پورمحمدی در شبکه ۳ سیما و تا زمان عقد قرارداد ارزش افزوده‌ی سازمان صدا و سیما با تغییر سالانه‌ برخی از مفاد تمدید گردید.

علاوه بر آن شرکت آرناتک درآمد کانال تلگرامی و سایت نود را نیز تأیید می‌کند و در بیانیه‌اش می‌نویسد: درباره کانال تلگرامی برنامه نود که طبق قرارداد مذکور شرکت آرناتک حق بهره‌برداری تجاری از آن را داشت، ذکر این نکته ضروری است که در این کانال برای مدت کوتاهی تبلیغات محدودی انجام شد که تمامی درآمد آن صرف تأمین هزینه‌های محتوایی خود کانال و تبلیغات آن شد و با ابلاغ مدیریت محترم سازمان در فروردین ۱۳۹۷ و تغییر سیاست‌های کشور نسبت به تلگرام، تمامی تبلیغات از این کانال حذف شد و پس از آن با حذف تبلیغات از کانال تلگرام، هیچ درآمدی از تبلیغات در آن حاصل نشده است. در مورد درآمد و هزینه‌های مرتبط با وب‌سایت نود شایان ذکر است که درآمد این وب‌سایت طی پنج سال گذشته از سال ۱۳۹۳ تا کنون هر سال به طور میانگین حدود یک میلیارد تومان بوده که کمتر از نصف مبلغ مورد ادعای مطلب روزنامه فرهیختگان است.

با تأیید درآمدزایی خارج از چارچوب برنامه ۹۰ از سوی دست اندرکاران مالی برنامه حتی با درنظر گرفتن تفاوت در ارقام گفته شده به نظر می‌رسد که حالا روزهای سخت‌تری در انتظار عادل فردوسی پور است. فردوسی پور کماکان سکوت کرده است؛ چالش شفافیت در کشور در حال گسترش است و همه ادعاهای مردمی بودن و عدم ابهام را دعوت به نبردی سخت و نفس گیر می‌کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
لطفا در خصوص مسابقه برنده باش هم چالش شفافیت را پیگیری نمایید.
Iran, Islamic Republic of
پس این همه هیاهو برای رفتنش بود
نگو تخلف مالی هست؟؟/
مگه اینکه امثال فروغی جلوی رانت و...را بگیرن!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چقدر راحت شماها به مردم تهمت میزنید
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
نه عادل اولیش بوده نه آخریشه...!!1
Iran, Islamic Republic of
...
تهرانی مقدم
Iran, Islamic Republic of
فردوسی پور به راحتی با تکنیک های رسانه ای دست به فرافکنی میزنه و جریان رسانه ایه حامی ایشون(دلیل حمایتشون چیه واقعا؟!)بشدت با بزرگنمایی و حقیقت نمایی حرفای ایشون افکار عمومی رو ابتدا متزلزل و بعد از اون منحرف میکنن .....
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
جناب تهرانی مقدم اگر شما همونی باشید که تو توئیتر خیلی فعال هستید نیازی به پاسخ ندارید چون خط ومشی شما مشخصه.فقط بفرمائید بازم از این مدیرهای لایق مثل فروغی دارید بفرستید تو صدا وسیما
Iran, Islamic Republic of
...
احمد
...
Iran, Islamic Republic of
برنامه نود از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شده ،اگر تخلفی بوده ،کل مجموعه باید جوابگو باشند،هر چند که اگر مورد مشخصی وجود داشت ،قبلا در بوق و کرنا شده بود.
عادل عدالت
Iran, Islamic Republic of
کسایی که برنامه نود رو دنبال نکردن فقط از روی حرفهای عده ای که مشخص هست جزو چه باند هایی هستن راه میرن ولی معلوم بود عادل قراره حذف بشه ...!!!
Iran, Islamic Republic of
یعنی الان منی که برنامه نود رو دنبال نمیکردم معلومه که با حرف کدوم باندها راه میرم ؟! یه حرفی بزن که لااقل امثال من بجای اینکه خندمون بگیره ..ناراحت بشیم از تهمتی که امثال تو میزنند..نخندون عزیز جون
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
اینکه فکر میکنی نمیدونیم جزء کدوم باندی خنده مون میگیره
رضا
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
فعلا که می بینید به کوری چشم شما عادل نرفته
Germany
چرا کوری چشم ما ؟!.. انگار هر کسی مخالف میل شما کاری انجام بده شماها باهاش دشمن میشید !!! آخه چرا ؟!
آرس
Saudi Arabia
نمیدونید حتی در نظر بچه انقلابی هایی که سیاست زده نیستند چقدر خسته کننده و ناامیدکننده شده اید...
تهرانی مقدم
Germany
..
Iran, Islamic Republic of
اگر شما و افرادی مثل شما ایشون رو فراری ندهند عادل مردمی میمونه. ...!!!!
ممد
United States
یعنی عادل هم بعله؟؟!!!
Iran, Islamic Republic of
عادل به رسم رفاقت مزدک را تنها نگذار برو پیش مزدک نگذار احساس تنهایی کند.
حسن
Iran, Islamic Republic of
...
شبکه ۳ و مدیریت صدا سیما عادل را برگردانند مسلما منافع این کار به نفع حکومت خواهد بود چون تا حدودی الام روحی مردم با سرگرمی فوتبال کم میشود اما الان بیننده تلویزیون حداقل برای تفسیر فوتبال کم شده.
Iran, Islamic Republic of
عادل محبوب است و از نظر اکثریت مردم سالم و بدون حاشیه. این انگهای خبیثانه در محبوبیت ایشان تاثیری ندارد.