کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نظریه جدید غرویان:

الان وقت مناظره در سطح بین‌المللی است/ روحانی هم قدرت مناظره خود را در انتخابات نشان داد

4 خرداد 1398 ساعت 23:16

در سطح جهانی به این مساله نیاز داریم که حرف و منطق خود را صریحا مطرح کنیم و تمام جهان آن را بشنوند اکنون وقت مناظره است و رئیس‌جمهور باید از دیگر کشورها برای مناظره دعوت به‌عمل آورد.


گروه سیاسی جهان نیوز: محسن غرویان، روحانی حامی دولت که اواخر فروردین نظریه خنده‌دار «رونق اقتصادی تا حدود زیادی به آزادی‌های سیاسی و مدنی ارتباط برقرار می‌کند» را مطرح کرده بود، در شماره شنبه روزنامه اصلاح طلب آرمان یادداشتی را منتشر کرد و با بیان اینکه خود مردم تحریم و بحران اقتصادی را حس می کنند، نوشته است: «مساله تحریم‌ها، بحران و فشار اقتصادی فزاینده روی مردم واقعیت‌هایی است که مردم خود آن را لمس می‌کنند. افزایش قیمت‌ها، نرخ تورم و... نشان دهنده یک سری از واقعیت‌های سیاسی و اقتصادی در کشورمان و جهان امروز است. بنابراین دولت نیست که مساله شدت فشارهای سیاسی و بین‌المللی و فشارهای اقتصادی را مطرح می‌کند، بلکه این خود مردم هستند که با لمس واقعیت‌ها منتظر ارائه راه چاره‌ای برای خروج از این مشکلات هستند.  اینکه دلواپسان این مسائل را به گردن دولت می‌اندازند برخلاف واقعیت‌هاست».
 
غرویان که چند روز پیش مهمان ضیافت افطار رئیس جمهور با علما و شخصیت های حوزوی بود، گریزی هم به صحبت های پرحاشیه روحانی در آن مراسم پیرامون مسئله اختیارات ویژه و بدون امکان دخالت سایرین زده و نوشته است: «چند شب پیش نیز که در افطاری رئیس‌جمهور بودیم آقای روحانی گفت؛ می‌خواهم تولید را افزایش دهم و کارخانه باید کار کند، اما این کارخانه قطعه‌ای دارد که باید از کشور دیگری وارد شود و آن کشور آن قطعه را به ما نمی‌دهد. لذا چگونه می‌توانم تولید را رونق دهم و بالا ببرم؟ از طرف دیگر محصولاتی داریم که می‌توانیم آنها را صادر کنیم و پول آن را وارد کشور کنیم، اما به دلیل تحریم‌ها کشورهای خریدار نمی‌توانند از طریق بانکی به ایران پول پرداخت کنند. با چمدان نیز نمی‌توان پول جابه‌جا کرد. عکس همین ماجرا از طرف ایران نیز صادق است که در صورت خرید کالایی نمی‌توانیم پول کالا‌ها را به صورت بانکی پرداخت کنیم. اینها درد دل‌های رئیس‌جمهور بود که برای علما توضیح داد و اذعان داشت که‌اینها واقعیت‌‌های غیر قابل انکار است. تعبیر آقای روحانی این بود که شرایط فعلی کشور مثل دوران جنگ با عراق است و باید شورای دارای اختیاراتی باشد که تمام مسائل مربوط به این شرایط جنگی و بحرانی در آن شورا تصمیم‌گیری شده و اجرا شود و کس دیگری نیز مداخله نکند. لذا اکنون هم در چنین شرایطی قرار داریم و باید چنین اختیاراتی به دولت داده شود تا بتوانیم از بحران عبور کنیم».

بیشتر بخوانید:
مردم از جریان اصولگرایی خسته شدند!
نمایندگان قم به مسائل کشور کاری نداشته باشند!
روحانی بهترین است، چون متعادل و معتدل است!


«آیت الله» مورد علاقه اصلاح طلبان در بخش دیگری از یادداشت خود از نظریه جدیدش یعنی «مناظره با طرف غربی» رونمایی کرده و تلاش کرده با یک ژست هوشمندانه همان فرآیند گفتگو با طرف‌های غربی را با تبدیل کلمه مذاکره به مناظره حفظ نماید. غرویان با بیان اینکه «دعوا بر سر الفاط نیست که دلواپسان مذاکره را بهانه کرده‌اند»، نوشته است: «اینکه دلواپسان می‌گویند که دولت درصدد است به جامعه ترس از جنگ را القا کند درست نیست چون اساسا بحث مذاکره مطرح نیست و آقای رئیس‌جمهور هم باید به جای مذاکره به مناظره بپردازد. همان‌طوری که آقای روحانی قدرت مناظره خود را در انتخابات ریاست جمهوری نشان داد اکنون نیز می‌تواند در سطح بین‌المللی به جای مذاکره، مناظره کند. از طرف دیگر در سطح جهانی به این مساله نیاز داریم که حرف و منطق خود را صریحا مطرح کنیم و تمام جهان آن را بشنوند اکنون وقت مناظره است و رئیس‌جمهور باید از دیگر کشورها برای مناظره دعوت به‌عمل آورد... دعوا بر سرالفاظ نیست که دلواپسان مذاکره را بهانه کرده‌اند و لفظ کاسب ترس را مطرح کرده‌اند. خود رئیس‌جمهور نیز طرفدار گفت‌وگو و مناظره است و واقعیت‌های جهانی نیز امروز نشان می‌دهد که همه‌چیز از راه گفت‌وگو حل می‌شود».


کد مطلب: 687823

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/report/687823/الان-وقت-مناظره-سطح-بین-المللی-روحانی-هم-قدرت-خود-انتخابات-نشان

جهان نيوز
  http://www.jahannews.com