سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - 16 Jul 2019
 
۳
۳۴
مدیران ناکارآمدی که آویزان دولت هستند

وقت کنارگذاشتن زنگنه رسیده است/ چرا رفتن آخوندی و قاضی‌زاده به روحانی کمک کرد؟

پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۵
کد مطلب: 682224
تفکر برخی از دولتمردان و نوع مدیریت آنان که مدیریت ورشکسته ای است این موضوع را بوجود می آورد که آیا دولت قرار نیست از گزینه تعویض استفاده کند؟
وقت کنارگذاشتن زنگنه رسیده است/ چرا رفتن آخوندی و قاضی‌زاده به روحانی کمک کرد؟
گروه سیاسی جهان نيوز: دولت یازدهم از وزرایی تشکیل شد که برخی از آنان نام و آوازه «ژنرال» و «برند» حاکی از تجربه کاری در دوره‌های ریاست جمهوری گذشته بود را یدک می کشیدند. همین موضوع میانگین سنی دولت را به شدت افزایش داد تا جایی که برخی بیان می کردند که دولت مدیران بی انگیزه زیاد دارد و به دولت لقب «پیر وخسته» دادند. موضوعی که با واکنش سلبی «اسحاق جهانگیری» معاون اول روحانی مواجه شد و وی گلایه کرد که چرا به دولت لقب پیر و خسته می دهید؟ اما هم او بود که بعدها در سخنانی مطرح کرد که « برخی مدیران بی انگیزه آویزان دولت شده اند.» بعد از همین سخنان بود که رسانه‌های اصلاح طلب و حامی دولت از روحانی خواستند که مدیران خسته را مرخص کند. 

پس از تشدید مشکلات اقتصادی در سال 97 و زمزمه پوست اندازی و مطالبه ترمیم ساختار دولت، برخی از همین وزرا از کابینه روحانی یکی یکی خارج شدند. «سید عباس آخوندی» از جمله همین وزرا بود که خروج وی از دولت بار زیادی از حاشیه‌های پاستور کاست. آخوندی در برهه‌های مختلف عملکرد ضعیف و رفتار جنجالی از خود به نمایش گذاشت. توهین به مسکن مهر که خانه و کاشانه بخش زیادی از هموطنان است، توهین به خبرنگاران اصحاب رسانه و رفتار ناشایست در فرودگاه با مردم از جمله همین موارد بود.

پس از وی بود که «سید حسن قاضی زاده هاشمی» از قطار دولت روحانی پیاده شد. وی نیز مشکلات زیادی در دولت داشت. طرح تحول سلامت که یکی از نقاط قوت دولت روحانی شناخته می شد به جایی رسید که به یک طرح شکست خورده بدل شد و از جمله عللی بود که قاضی زاده به سبب آن از دولت جدا شد. قاضی زاده وزیر پرحاشیه‌ای هم بود. از توصیه «خودت بمال» به یک پیرمرد که از آقای وزیر به جهت بالا بودن هزینه فیزیوتراپی گلایه کرد گرفته تا توهین به فرمانداران بدره حواشی وزیر سابق بهداشت طول و دراز است. قاضی زاده یکی از مسئولان ضدرسانه بود و با رسانه‌ها نه تنها رابطه خوبی نداشت بلکه همواره در سخنرانی‌هایش رسانه‎ها را تقبیح می کرد. ابراز رضایت و خوشحالی قاضی زاده از تعطیلی برنامه تلویزیونی «حاشیه پزشکی» یکی از همین موارد است.

پیشتر از این دو وزیر حضور «محمدرضا نعمت ‍زاده» وزیر صمت دولت یازدهم در کابینه روحانی حاشیه‌های زیادی از جمله فعالیت های اقتصادی خانواده این وزیر اسبق در فضای سیاسی کشور بوجود آورد. حتی در این خصوص «احمد توکلی» نماینده ادوار گذشته مجلس و از چهره های شاخص اقتصادی به معاون اول روحانی نامه نوشت و از وی خواست تا نعمت زاده را عزل کنند و به مشکلات وزارت صنعت معدن تجارت رسیدگی شود.

رفتن سخنگوی دولت در مردادماه سال 96 نیز اتفاق جالبی در نوع خود بود. «محمد باقر نوبخت» از جمله دولتمردان دو شغله‌ای بود که علاوه بر ریاست بر سازمان برنامه و بودجه، سخنگوی دولت نیز بود. سخنگویی که مورد انتقاد گروه‌های مختلف سیاسی قرار گرفت. تکذیب‌های مختلف از سوی نوبخت سبب شد تا اصحاب رسانه وی را «مرد تکذیب» بنامند. با کناره گیری وی از این سمت تا به امروز جایگاه سخنگویی دولت خالی است اما حاشیه‌های سخنگوی دولت مشکلات و جنجال زیادی برای دولت ایجاد کرده بود.

اگر از حواشی مربوط به «محمد جواد ظریف» که یکبار در سال 97 به مدت 24 ساعت استعفا داد و جنجال زیادی بوجود آورد بگذریم به حاشیه‌های مربوط به « بیژن نامدار زنگنه» می رسیم. زنگنه هم در نوع خود رفتار جالبی از خود در دولت بروز داده است. فروش نفت یکی از چالش‌های مختلفی است که حضور ژنرال زنگنه هم نتوانسته آنرا حل و فصل کند. زنگنه در ابتدا جلو تولید بنزین را گرفت و کارت سوخت را باطل کرد. استدلال او این بود که کاری که در هیچ جای دنیا انجام نمی شود چرا در ایران باید انجام شود! حالا زمزمه های احیای کارت سوخت برای مدیریت مصرف و هدفی که افکارعمومی آنرا گران کردن حامل های انرژی می دانند، چندین و چند بار است که به گوش می رسد. موضوع قرارداد دوباره وی با شرکت فرانسوی توتال سبب شد تا کشورمان در این زمینه خسارت دیگری ببیند. خسارتی که نحوه مدیریت زنگنه بر کشور در این وزارتخانه تحمیل کرده است از این نوع کم نیست. قرارداد کرسنت یادآور خسارت دیگری است که زنگنه به کشور تحمیل کرد. دو نرخی کردن قیمت بنزین از جمله طرح‌هایی بود که مجلس نسبت به آن واکنش منفی نشان داد. 

فعلا آخرین خبری که درباره این طرح وجود دارد این است که مجلس با دونرخی کردن قیمت حامل های انرژی مخالفت است. در همین رابطه، «علی‌عسگر ظاهری»، عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: «مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص اینکه در سال 98 در قیمت حامل‌های انرژی نسبت به سال 97 تغییری وجود نداشته باشد، به معنای این است که تا امروز هرگونه افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در سال 98 و هرگونه دونرخی شدن یا سهمیه بندی این فرآورده‌های نفتی در سال آینده منتفی است.»

با همه وعده‌هایی که دولت درباره فروش نفت و لغو تحریم ها داده بود حالا گفته می شود که به درستی وزارت نفت نتوانسته این موضوع را مدیریت کند و کار به مرز هشدار رسیده است. در این زمینه، «نقوی حسینی»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فشار‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: «سال ۹۸ اوج فشار‌های آمریکا وارد می‌شود و تحریم‌ها بیشتر و فروش نفت صفر می‌شود.»

برخی از وزرای پرحاشیه‌ در سال گذشته از دولت جدا شدند. موضوعی که ظرفیت‌های مثبتی برای دولت بوجود آورد و البته در برخی از موارد چون وزارت صمت هنوز این مشکلات ادامه دارد و حتی تشدید شد. اما باید گفت که دولت هنوز مدیران به گفته جهانگیری بی انگیزه آویزانی دارد که بایستی در این خصوص تجدید نظر اساسی کند. افرادی که نگرش و نوع فعالیت آنها به وضوح نشان می دهد که مسئولانی ورشکسته هستند و دولت به جای آسیب دیدن قوه مجریه و خصوصا کشور در این حوزه باید از گزینه تعویض هم استفاده کند. 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


خوزستان تسلیت
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
ای کاش فقط همین بود : مدیران بی انگیزه ، اما ظاهراً فراتر از این است مدیران بی انگیزه ، خسته و اشرافی که نه درد مردم را می فهمند و نه با مردم سنخیتی دارند !!! البته خود کرده را تدبیر نیست !!
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
زنگنه وزارت نفت را ویران کرده است .بر اساس نظر سنجی سایت نفت نیوز نود ودو دصد از کارکنان صنعت نفت مخالف زنگنه هستند و خواستار برکناری او
Iran, Islamic Republic of
مثل نظر سنجی ساختگی که برای برنامه 90 صدا و سیما جعل کرد؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
یه نظر سنجی راه اندازی کنید تا بفهمید که چند درصد مخالف زنگنه هستند تازه نیاز به نظر سنجی هم نیست...
Iran, Islamic Republic of
کلا با نظر سنجی مخالفن برادرا چون بازنده مطلقن
Iran, Islamic Republic of
کجا باید فریاد کرد این درد را به که باید گفت !! کنار گذاشتن تنها کافی نیست . اگر مسئولی خیانت کرده و میلیاردها دلار به بیت المال و مردم ضرر وارد کرده و مهمتر از اینها به انقلاب و اعتماد ملی خیانت کرده کنار گذاشتن تنها چه فایده ای دارد ؟ باید اینگونه اشخاص و عقبه های فکری انها محاکمه بشوند و به مردم معرفی شوند و برای همیشه از مسئولیت خلع شوند . مگر این انقلاب و این اعتماد ملی و این سرمایه اجتماعی اسان و کم هزینه بدست امده که با قصور و تقصیر و خیانت افراد و جریانات غیر انقلابی از دست برود ؟چرا کسی و نهادی و سازمان نظارتی یقه افرادی مثل اخوندی و علی ربیعی و زنگنه و نعمت زاده وده ها مثل این افراد را نمیگیرند ؟ چرا برای اینها همیشه حاشیه امن درست میکنند ؟ایا مشی حکومتی امیرالمومنین (ع) اینگونه بود که خادم با .... یکسان باشد . علی ربیعی حالا بعد از این همه ناکارامدی و خرابکاری که کنار گذاشته شده دارد برای نظام مظلوم خط و نشان میکشد و گردنکشی میکند !!!
سید
Iran, Islamic Republic of
زنگنه مثل آخوندی وزرات نفت را از روحانی و هاشمی خریده است به این راحتی ول نمی کند
Iran, Islamic Republic of
چطور است رستم را دوباره منصوب کنیم؟ از دکل چه خبر؟؟
Iran, Islamic Republic of
....
دادگاه دکل برگزار میشود نقش پسر عطاالله مهاجرانی را هم که یادت نرفته؟
United States
پسر مهاجرانى كه تبرئه شد و حكمش قطعى !
سرور
Iran, Islamic Republic of
سید عباس آخوندی؟!!!
از کی تا حالا سید شده؟
Turkey
آخوندی نباید می رفت. اتفاقات ایشان یکی از بهترین مدیران دولتی بودند. تفکراتش بسیار عالی بود.
Iran, Islamic Republic of
اتفاقات ؟
یا اتفاقاً
Romania
این وزرا اول باید محاسبه عمل بشن تا معلوم بشه چقد خسارت به بیت المال وارد کردن؟؟بدون حساب کتاب کجا برن؟؟
بی نام
Iran, Islamic Republic of
زنگنه وزارت نفت رو نابود کرد ،اکثریت از او راضی نیستند،اصلا معلوم نیست برنامه ای به مصلحت کشور و این ملت در سر دارد یا کلا فقط به ضرر و زیان ملت می اندیشد
Iran, Islamic Republic of
یک روز ماندن زنگنه در وزارت نفت به زیان مملکت است او باید سریعا برکنار و محاکمه شود
Iran, Islamic Republic of
بجای تعویض زنگنه به فکر تصویب لوایح درمجلس مصلحت باشیدگندی که در دولت قبل وزارت نفت زده هنوزبوش میآید....‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
United States
زنگنه باید قبل از هر چیز محاکمه بشود ....!!!
Iran, Islamic Republic of
مدیران غربزده را هم باید اضافه کنیم
Iran, Islamic Republic of
وزرای روحانی به کرسی وزارتخانه ها آبرو داده اند ؛
پرستیژ اجتماعی و دیسیپلین مدیریتی همه وزرا کم نظیر است /
United Kingdom
اتفاقا درست می گویید با رفتن قاضی زاده هاشمی و آمدن دکتر نمکی وضعیت وزارتخانه خیلی بهتر شد و بجای زیگزاگ کاری های هاشمی انتصاباتی شد که دل انسان از آن شاد می شود نمونه اش دکتر تقوی نژاد و دکتر پیرصالحی دو اصلاح طلب شناسنامه دار به ترتیب به سمت معاون پشتیبانی و معاون دارو غذا (دو معاونت کلیدی این وزارتخانه) منصوب شدند .
Iran, Islamic Republic of
ملت انتظاردارد که قوه محترم قضائیه به ریاست آیه اله رئیسی هرچه زودتر مسئولان خائن به کشور و ملت را شناسایی و محاکمه کند . فقط کنار گذاشتن مسئول کافی نیست ....
United Arab Emirates
...
Iran, Islamic Republic of
فکر نمی کنم جرات این کار وجود داشته باشه
Iran, Islamic Republic of
مگر زنگنه چکار کرده که اینقدر حمله می کنید >؟اصلا مدرکتون کو ؟
Iran, Islamic Republic of
چكار كرده؟! اصلا" كاري نكرده ! طفلك مثل خود جناب شيخ اون گوشه نشسته و نون ماستشو مي خوره!
Iran, Islamic Republic of
آخوندی هم مدرکی علیه اش نبود اما بدون دلیل بیکارش کردید!
Iran, Islamic Republic of
جك نگو !! اصلا" آخوندي ,خودش مهمترين مدرك بر عليه خودش بود!!
Iran, Islamic Republic of
شما که مدیر می خواهید وارد کنید این هم دو تا مدیر دیگه چی می خواستید که بیرونشون کردید؟
Iran, Islamic Republic of
جوونگرایی کنیین.....
Iran, Islamic Republic of
دعوای زرگری...!!!