يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - 23 Feb 2020
 
۳
۱۱
کارنامه اقتصادی دولت چگونه است؟

چند استان درگیر سیل آب؛ بقیه هم درگیر سیل ضعف‌های اقتصادی دولت!

پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۳
کد مطلب: 680931
سیل گرانی در سال گذشته بازارهای مختلفی را با خود برد و عواقب آن گرانی‌هایی است که امروز در بازار مستولی شده است.
چند استان درگیر سیل آب؛ بقیه هم درگیر سیل ضعف‌های اقتصادی دولت!
گروه سیاسی جهان نيوز، امیر حمزه نژاد: آنچه از اوضاع بازار اقلام مصرفی مردم دیده می‌شود نوعی عدم توازن جدی است که سبب شده مردم در این زمینه متضرر اصلی باشند. درواقع مدیریت کالاهای مصرفی روزانه مردم از سوی دولت به مانند فنری است که دولت تنها اقدام به کنترل و نگهداری یک سمت آن می کند و با عدم کنترل سمت دیگر آن این فنر در می رود و بازار بهم می ریزد.

تنظیم بازار گوجه فرنگی یک مثال نغز در این زمینه است. از زمانی که مسئولان امر مطرح کردند که صادرات این محصول کشاورزی دوباره آغاز شده است شاهد افزایش قیمت گوجه فرنگی در میادین میوه و تره بار شدیم. این درحالی است که سیاست دولت با افزایش قیمت همین کالا در سال گذشته توقف صادرات آن به خارج از کشور بود.

اقلام خوراکی دیگر از جمله پیاز هم که قیمت کیلوی 17 هزار تومان را نیز رکورد زد دچار همین بیماری مدیریتی کنترل یکطرفه و رهاسازی طرف دیگر بود.

پیچ رادیو را که باز می کنیم مسئولان ذی ربط از سرریز شدن بازار از کالاهایی صحبت می کنند که دچار گرانی شده اند، کالاهایی که وقتی بازار حس می کند با کمبود آن مواجه است بر قیمت آنها افزوده می شود و این موضوعی طبیعی است اما بعد از مدتی که بازار با کمبودها و افزایش سرسام آور قیمت ها مواجه می شود، مسئولان این کمبودها را با افزایش میزان آن محصول در بازار سعی می کنند مرتفع سازند اما ماشین گرانی ها آنقدر با اقدام دیرهنگام و عدم کنترل به موقع سرعت می گیرد که متوقف کردن آن دشوار است و چند متر آن طرف تر از جایی که دولت ترمز کرده، می ایستد و در نتیجه گرانی کالاها تثبیت شده و مردم متضرر اصلی این روند قیمتی می شوند. گوشت مرغ یکی از همین اقلام مصرفی مردم است که مسئولان ذی ربط بیان می کنند عرضه آن در بازار بیش از تقاضاست اما قیمت افزایش یافته این کالا تا حدود زیادی تثبیت شده است.

افزایش سرسام آور قیمت گوشت یکی دیگر از ضررهایی است که از سیاست انبساطی و انقباضی دولت سرچشمه می‌گیرد. طنز تلخ ماجرای گوشت قرمز در سال گذشته این بود که وقتی دولت در حال وارد کردن گوشت بود از سوی دیگر این محصول از مبادی رسمی و غیر رسمی در حال خروج از کشور بود.

ماجرای مدیریت غلط و عدم تنظیم و تعادل بازار کالاهای مصرفی مردم یک بعد روانی هم دارد که جالب توجه است که مدیران دولتی این بخش آن را بهانه گرانی کالاها قرار می دهند تا ضعف مدیریتی خود را بپوشاند، جالب اینکه همین بعد روانی منفی هم به دلیل عدم درست مدیریت و تنظیم بازار بوجود آمده است.

مسئولان مطرح می کنند که اقدامات لازم جهت بازگشت بازار به روند عادی خود را انجام داده‌اند اما بازار با بار روانی منفی روبر است و اقدامات مثبت آنان آنطور که باید جواب نمی دهد و بازار این تمهیدات را پس می زند. مسئولان یک نکته را در این توجیه فراموش کرده اند که بهم ریختگی بازار به سبب بی ثباتی مدیریتی و عدم تعادلی است که قیمت کالاها را افزایش داده و همین بی اعتمادی به مدیریت بازار سبب ایجاد این جو روانی می شود.

البته مسئولان امر سعی دارند از قیف به صورت برعکس استفاده کنند که قطعا عدم استفاده صحیح از هر ابزاری سبب ایجاد خسارت می شود. تجربه نشان داده که کاهش قیمت‌ها در بازار ایران یک امر بسیار مشکلی است و بازار و خصوصا کاسبانی که به سود بیشتر دل بسته و اجناس را کمی بالاتر از گذشته خریداری کرده اند، تن به کاهش قیمت نمی دهند.

سیل گرانی در سال گذشته بازارهای مختلفی را با خود برد و عواقب آن گرانی‌هایی است که امروز در بازار مستولی شده است و متاسفانه دیده می شد امسال نیز همین روند در حال تکرار است.

باید دید برنامه دولت دوازدهم برای جبران مشکلات دوسیل پرمخاطره یعنی آب و اقتصادی چیست؟ خصوصا آنکه کارنامه دولت، علی رغم اظهارات بزرگشان در حوزه تصمیمات مسئولان اقتصادی چندان برای مردم ملموس نبوده و عملا مشکلات تثبیت شده اند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


شاکی
Iran, Islamic Republic of
اگر سیاست های غلط دولت روحانی نبود هرگز دلار 15 هزار تومان و پیاز 17 هزار تومان و گوشت 125 هزار تومان و رب گوجه 18 هزار تومان و مرغ 17 هزار تومان و پراید 50 میلیون تومان نمی شد.
Iran, Islamic Republic of
اینکه ما بخواهیم تمام مشکلات کشور را در عملکرد قوه مجریه خلاصه کنیم و دیگر نهادها را کنار بگذاریم فقط بدر بازی سیاسی میخورد
Iran, Islamic Republic of
نجومی بگیر ها کجایند ؟ اگر در جایی از مناطق سیل زده مشاهده شدند خبر کنید تا مدافعان آنان شیپور بزنند ! اگر سندی ارائه کردند که یک قلم کالا اهدا کردند جار بزنند ! .
Iran, Islamic Republic of
احساسم این است دولت درهرکجا قدم میگذارد برنامه ای میخواهداجراکند آنجا خراب میشودفکر کنم اگر دولت نبود
کارها راحتتر وآسانتراجرامیشد
Iran, Islamic Republic of
یعنی رسما سیل ما رو برده...
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
دولتی که به جای توکل بخدا و اعتماد به توان و تولید داخلی تمام تلاشش توکل بر برجام 1+1 است و هیچ حمایتی از تولید داخلی اتجام نمیدهد و هر روز کشور را وابسته تر میکتد نتیجه ای جز سیل گرانی نداریم. در عوض به سبک زندگی اروپایی نزدیک شدیم قابل توجه دوستداران وابسته ٰمیوه و حتی سیب زمینی وپیاز را کیلویی نمی خریم دانه ای و به تعداد خرید ومصرف میشه
محمد
Iran, Islamic Republic of
....
United States
چرا سانسور میکنی؟!
Iran, Islamic Republic of
....
United States
دولت خود باعث 99% از گرانیها و کمبودهاست.
Iran, Islamic Republic of
علت اصلی گرانی ها عدم تدبیر بی مسیولیت ترین ، بی برنامه ترین و رفاه زده ترین دولت تاریخ جمعوری اسلامی است.
هرچه می کشیم از مسولین است و بس. از عدم کار ، تلاش ، همت ، طرح و ایده. اندیشه و فکر.
بازار تمام محصولات دقت کنید ، تمام محصولات رها و ازاد است.
مردم له شدند. له.