سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - 26 May 2020
 
۱
۳۲
روایت صالحی از دوران تصدی وزرات خارجه:

داوود اوغلو و اردوغان مسلمانان واقعی هستند/ پیشنهاد محمد مرسی برای سوریه چه بود؟/ توصیه خیرخواهانه امیر قطر به ایران درباره سوریه!/ بشار اسد سریع فهمید حق و باطل کجاست و هزینه زیادی هم داد

شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۵
کد مطلب: 680203
اگر نبود پشتوانه رهبری و همت سردار سلیمانی و نیروی قدس قطعا ممکن بود ما تصمیمات دیگری اتخاذ کنیم.
اردوغان یک مسلمان واقعی است/ ماجرای سفارت خالی ایران در تونس/ پیشنهاد محمد مرسی و توصیه خیرخواهانه امیر قطر به ایران برای سوریه چه بود؟
گروه سیاسی جهان نيوز: علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه در دولت دوم احمدی نژاد که از ابتدای دولت روحانی در سال 92 به ریاست سازمان انرژی اتمی برگشت، در گفتگو با خبرگزاری دانشجو بیشتر به وقایع دوران وزارت خارجه در بین سال های 89 تا 92 پرداخته است.

به گزارش جهان نيوز، بخش های مهم این گفتگو را در ادامه خواهید خواند:

*اردوغان همواره از بشار اسد به عنوان یک الگو، مدیر یا شخصیت سیاسی برای سوریه نام می‌برد، اما این روابط در عرض چند ساعت از این رو به آن رو شد به این معنی که یک دفعه تا قبل از غروب آفتاب سوریه یک کشور محبوب برای ترکیه بود، اما صبح بعد از آن تبدیل به یک دشمن شد.

*امیر قطر معتقد بود ظرف هفته‌های آینده دولت سوریه فرومی پاشد و عنوان می‌کرد ما خیرخواهانه به شما توصیه می‌کنیم که موضع سیاسی تان را روشن کنید تا در دولت آتی سوریه هم نقشی داشته باشید. 

*ترکیه هم به طور متداوم فشار زیادی بر ایران وارد می‌کرد که جمهوری اسلامی حمایت خود را از سوریه بردارد و بیشترین تماسی که من در زمان تصدی وزارت خارجه با یک وزیر خارجه داشتم با وزیر خارجه ترکیه و با محوریت موضوع سوریه بود.

*خیلی‌ها عنوان می‌کردند ایران باید حمایت خود از سوریه را بردارد و اصطلاحا روی اسب بازنده شرط بندی نکند. اما رویکرد سیاسی ایران این بود که از حق پیروی و دفاع کند شما ببینید آیا سوریه باطل بود که ما از آن دفاع کردیم؟ مبارزه با داعش در عراق باطل بود؟ حمایت از مردم یمن و بحرین باطل بود؟ شما یک باطل نشان دهید که جمهوری اسلامی از آن دفاع کرده باشد .
 
*داوود اوغلو و اردوغان مسلمانان واقعی هستند به این معنا که عامل به احکام اسلام هستند و به طور ظاهری اسم اسلام را به دنبال نمی‌کشند به خاطر دارم روزی اردوغان به من گفت: مگر شما مسلمان نیستید؟ بشار اسد مسجد را خراب می‌کند، فلان روحانی را می‌کشد و این نشان می‌دهد که او ضد دین و ضد مسجد است. من در پاسخ گفتم اگر او ضد دین و ضد مسجد بود زمانی که در سوریه در راس قدرت بود این کار‌ها را انجام می‌داد. من گفتم شما با بشار اسد رفیق بودید و همواره او را به عنوان یک سیاستمدار سلیم النفس می‌شناختید، اما حالا او را دشمن تلقی می‌کنید؟ از طرف دیگر جو عمومی کشور حتی از جبهه‌های سیاسی مختلف می‌گفتند جمهوری اسلامی با رویکرد حمایت از سوریه خبط سیاسی می‌کند و به زودی بازنده خواهد شد و اعتبار سیاسی خود را از دست می‌دهد. حتی به یاد دارم در ابتدای بحران سوریه سایت تابناک گزارش مبسوطی نوشته بود که این چه وزارت خارجه‌ای است که نمی‌داند اتفاقات رخ داده در صحنه واقعی چیست و جهت گیری وزارت خارجه چه عواقبی را دنبال خواهد داشت.

*در زمان ناآرامی‌های تونس که سفیر ما به تنهایی و بدون خانواده در آنجا بود در بازه‌ای از زمان سفارت جمهوری اسلامی که استیجاری بود محل سفارت خانه را تحویل دادند و به مکان جدید نقل مکان کردند، اما بر در ورودی سفارت قبلی علامت جمهوری اسلامی وجود داشت و خبرنگار صدا و سیما به آنجا رفته بود و در طول تهیه یک گزارش نشان می‌داد که هر چه زنگ سفارت را می‌زد کسی در را باز نمی‌کرد و خبرنگار عنوان می‌کرد حتی جمهوری اسلامی نیز سفارت خانه خود در تونس را تخلیه کرده این درحالی بود که سفیر و کارشناسان ما در آنجا مستقر بودند، اما این فضاسازی علیه سیاست خارجه جمهوری اسلامی شکل گرفته بود.در بیداری اسلامی انصافا جمهوری اسلامی خوب عمل کرد .

*محمد مرسی آماده بود که یک کمیته چهار گانه را به نام رباعی متشکل از کشور‌های مصر، ایران، عربستان و ترکیه تشکیل بدهد که به کمک این کمیته بحران سوریه را حل و فصل کند البته سعودی‌ها هیچ گاه در این جلسات شرکت نکردند و همواره می‌گفتند مصر به نیابت از ما حضور خواهد داشت  لذا این سه وزیر خارجه دائما جلسه می‌گذاشتند و به واسطه این جلسات ما زیاد به مصر رفت و آمد می‌کردیم و سعی می‌کردیم کمیته رباعی را به سمتی ببریم که بحران سوریه را سامان دهی کند و بحران را تخفیف دهیم.

*مسائل اقتصادی در آن شرایط در سوریه از اهمیت بسزایی برخوردار شد ما تجربیات خود را در شرایط بحرانی در اختیار سوری ها قرار دادیم که اگر پولی به عنوان پس انداز در بانک های جهان دارند آن پول را قبل از آنکه بلوکه شود خارج کنند در این زمینه بانک مرکزی سوریه و تشکیلات حکومتی این کشور بسیار خوب و هوشمندانه عمل کرد.

*به خاطر دارم شبی سردار سلیمانی با بنده تماس گرفت و گفت بناست صبح فردا تروریست ها این 48 نفر را اعدام کنند و از ما خواست تا در این خصوص اقدامی انجام دهیم تنها کاری که در آن زمان به ذهن من رسید این بود که با نخست وزیر قطر که وزیر خارجه این کشور هم بود تماس بگیرم و موضوع را برایش تعریف کنم به او گفتم که 48 نفر از بچه های ما دستگیر شده اند و فردا قرار است که اعدام شوند و از آنجا که ما شما را دارای ید طولایی در سوریه می دانیم شما را مسئول این اتفاق می دانیم و در صورتی که این موضوع فرجام خوشی نداشته باشد قطعا روابط ایران و قطر به بدترین شرایط خود خواهد رسید. او در پاسخ به من گفت من در فاصله چندی ساعتی که تا صبح باقی است چه کاری می توانم انجام دهم؟ گفتم من نمی دانم شما همواره از این معارضین (تروریست ها)  حمایت می کنید پس حل این مشکل هم به عهده خودتان است نخست وزیر قطر اسم و مشخصات افراد دستگیر شده را از من خواست من در تماسی با سردار سلیمانی مشخصات این افراد را خواستم که سردار گفت هیچ نام و نشانی از آنها نداریم فقط تعداد آنها مشخص است براین اساس نخست وزیر قطر هوشمندانه این تصمیم را گرفت که از طریق مصاحبه زنده با شبکه الجزیره پیامی برای معارضین که قطعا آن شبکه را کنترل می کردند ارسال کند و براین اساس پیامی تهدید آمیز ارسال کرد که اگر این اتفاق بیفتد و این 48 نفر اعدام شوند قطعا خلاف انسانیت مروت و اسلام خواهد بود بعد از انتشار این پیام معارضین اعلام کردند که بر سراین 48 نفر حاضر به مذاکره هستند و بعد بحث مذاکره شروع شد و معاون وزیر خارجه قطر به تهران آمد و با امیرعبداللهیان که در آن زمان معاون عربی افریقایی وزیر خارجه بود قرار ملاقاتی منعقد شد و به لطف خدا آن 48 نفر آزاد شدند.

*در آن زمان شرایط خیلی سخت بود و وقتی بین مسئولین صحبت می‌شد اکثریت آن‌ها نظرشان بر این بود که ما بازنده این جهت گیری خواهیم بود جا دارد اینجا از نقش سازنده مقام معظم رهبری یاد کنم که اگر نبود پشتوانه رهبری و همت سردار سلیمانی و نیروی قدس قطعا ممکن بود ما تصمیمات دیگری اتخاذ کنیم، اما رهبری با قدرت و قوت فرمودند: حمایت از سوریه هم حمایت از مظلوم است و هم صیانت از جمهوری اسلامی و امروز شاهد پیروزی دولت بشار ارسد در سوریه هستیم و شرایط امروز سوریه برای خیلی‌ها مصداق ضرب المثل معما چو حل گشت آسان شود خواهد بود شما خودتان را در شرایط آن زمان تصور کنید فشار‌های بسیاری بر تصمیم گیران وجود داشت عده‌ای می‌گفتند آقا شما دارید می‌بازید، هفته دیگر بشار رفته چرا این را درک نمی‌کنید، اما الان به لطف خدا مشخص شد که تصمیم جمهوری اسلامی درست بوده و نتیجه آن حزب اللهی شد که امروز بسیار مقتدر است.

*بشار اسد به قول عرب‌ها سیاست مدار محنکی است انسان سلیم النفسی است و این سلامت نفس بود که بشار را نگه داشت خیلی سریع فهمید حق و باطل کجاست البته هزینه زیادی هم داد، اما به هر حال نام بشار تا ابد در تاریخ به نیکی خواهد ماند و او به عنوان یک قهرمان ملی توانست اسوه و نماد مقاومت را تبیین کند.

*ما در این سی سال یعنی بعد از جنگ تحمیلی که فعالیت‌های هسته‌ای در کشور شروع شد به طور متوسط سالی دویست تا سیصد میلیون دلار خرج صنعت هسته‌ای کردیم این مبلغ یعنی جمعا در طی این ۳۰ سال چیزی معادل ۶، ۷ میلیارد که پول یک پروژه ساده در کشور است آیا چنین هزینه کردی در قبال چنین اقتداری که یکی از آن‌ها هم ساخت همین نیروگاه بوشهر است رقم بزرگی برای یک کشور است؟
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


آدمیزاد
Colombia
...
آدمیزاد
Colombia
ایشان میگوید « سایت تابناک ...» امیدوارم حقیقت موضع آقای محسن رضایی در آغاز بحران سوریه را همه بدانند.
سرور
Iran, Islamic Republic of
برادر یا خواهر آدمی زاد
به حرف کسی که در مجلس قسم جلاله خورد و اردوغان و داود اوغلو را مسلمان واقعی می داند و در ادامه کلام همین را هم نفی می کند آیا اعتماد می کنید؟...
تف بروي منافق
United States
هر كشور ديگر با كسي كه نيروگاه هاي هسته ايشان را بتون ميگرفت چه ميكردند؟
محاکمه عادلانه
Iran, Islamic Republic of
قسم جلاله اش رو کجای دلمون بزاریم ! که رشد هسته ای هم خواهیم داشت ! توهم راکتور پیشرفته تری به جای راکتور بتن ریخته شده در اراک ! رو که قراربودبیگانگان برامون بسازند !
Colombia
اردوغان ادعا میکند که بشار اسد مسجد خراب میکند ، در حالیکه بشار اسد مراکز وهابی و سَلَفی وابسته به عربستان و ترکیه را خراب میکرد و با شیعیان کاری نداشت ، و البته سوریه ملتی با اقلیت های دینی است و حکومت اسد میخواست تا از گسترش تکفیری ها جلوگیری کند.
United States
معنی مسلمان واقعی از دید یک لیبرال بنفش
Iran, Islamic Republic of
لیبرال بنفش سبز منش!
ج . و
Iran, Islamic Republic of
لیبرال بنفش سبز منش بهاری نسب ، مردی برای تمامی فصول
علي
Iran, Islamic Republic of
عبارت «مردی برای تمامی فصول» عبارت قشنگي بود. فكر نكنم بهتر از اين بشه آقاي صالحي رو توصيف كرد.
Iran, Islamic Republic of
این گزارش و نخوندم...چون ایشون کسی هستن که قسم جلاله دروغ خورده
Iran, Islamic Republic of
احسنت!
به دلیل قسم دروغ جلاله، نه خودش و نه اخبارش کمترین ارزشی را ندارند!
روشن
Iran, Islamic Republic of
پس از اینهمه تروریست های داعشی چه کسی حمایت میکرد؟ از قسم ناحق جلاله ای که شما در قضیه برجام در مجلس خوردی اینطور تحلیل افراد کردن چندان هم بعید نیست!
جواد
Iran, Islamic Republic of
اردوغان و جبهه النصره پیوندتان مبارک
ممد
United States
از این وقایع یک فیلم یا سریال بسازند بسیار دیدنی خواهد بود!!!
بابائی
Iran, Islamic Republic of
دولت روحانی باید ازشکست آمریکا و کشورهای اروپایی و سازمان های بین المللی 70 سال در فلسطین اشغالی عبرت بگیرید!
ظریف باید ازشکست آمریکا و کشورهای اروپایی و سازمان های بین المللی و مدعیان حقوق بشر 70 سال در فلسطین اشغالی عبرت بگیرید!
عراقچی باید ازشکست آمریکا و کشورهای اروپایی و سازمان های بین المللی و مدعیان حقوق بشر 70 سال در فلسطین اشغالی عبرت بگیرید!
اگر سازمان های بین المللی قدرت و توانایی جلوگیری از جنایت آفرینی های آمریکا و اسرائیل وعربستان ومزدورانشان را ندارند بهتر است برای همیشه تع
Iran, Islamic Republic of
واقعا خندهدار است آمریکایی که مرتب در منطقه جنایت میکند و دستان آلودهاش برای همگان آشکار شده تصمیم گرفته باشد با داعشی که خود به وجود آورده مبارزه جدی بکند. سادهاندیشی است آن کس که امروز این ادعای آمریکاییها را بپذیرد. حتی ساکنان دارالمجانین هم از ژست ضدتروریستی اخیر آمریکا خندهشان میگیرد!

اگر سازمان های بین المللی قدرت و توانایی جلوگیری از جنایت آفرینی های آمریکا و اسرائیل وعربستان ومزدورانشان را ندارند بهتر است برای همیشه تعطیل بشوند.
بابائی
Iran, Islamic Republic of
ما از همان سال 2011 ازطریق رسانه ها اعلام کردیم که آمریکا،انگلیس،فرانسه،آلمان،عربستان سعودی،قطر،امارات،اردن،ترکیه و رژیم جعلی صهیونیستی حامیان اصلی تروریسم، تروریست های داعش ودیگرگروه های تروریستی درسوریه ولبنان وعراق وخاومیانه وجهان هستند.
چطورمی توان به رژیم صعیونیستی که لااقل ۲۰۰ کلاهک هسته ای دارد و اجازه داد مدعی جهان عاری از سلاح هسته ای و برنامه هسته ای ایران باشد؟
Iran, Islamic Republic of
چطورمی توان به رژیم صعیونیستی که لااقل ۲۰۰ کلاهک هسته ای دارد و اجازه داد مدعی جهان عاری از سلاح هسته ای و برنامه هسته ای ایران باشد؟

علاوه بر آنکه سلاحهای کشتار جمعی رژیم صهیونیستی باید تحت نظارت جامعه بینالمللی نابود شود و منطقه خاورمیانه اسلامی عاری از سلاحهای کشتار جمعی اداره شود کلیه قطعنامههای شورای امنیت علیه اسرائیل غاصب باید مو به مو اجرایی شود. در ضمن برای تحقق این امر خطیر پیشنهاد میشود در جهت سلامت نفوس انسانی در جامعه بشری امتیاز حق وتوی جمهوری اسلامی ایران که قطعاً به ندرت از آن استفاده خواهد شد توسط سازمان ملل متحد و افکار عمومی جامعه بشری طی یک همهپرسی جهانی به رسمیت شناخته شود.
بابائی
Iran, Islamic Republic of
ترکیه جنایتکار همراه با چند کشور جنایتکار دیگر ازسال 2011 تاکنون به خاطر غارت نفت سوریه و عراق با همدستی داعش و گروه های تروریستی بیش از 999 هزارنفر درسوریه وعراق قتل عام کرده است و همچنان نیزادامه می دهد.
United States
.....
Iran, Islamic Republic of
چقدر سادگی مي خواهد كه يك نفر اردوغان جاني را مسلمان بداند
Iran, Islamic Republic of
سادگی که نه! بفرمایید مکر و حیله و نفاق!
Iran, Islamic Republic of
اردوغان گاو صندوق كساني است كه پول گم ميكنند
Iran, Islamic Republic of
هم فكران و ياران عمو اردوغ
Iran, Islamic Republic of
اردوغ جعبه سياه مالي مسپولان دو اتيشه نظام
Iran, Islamic Republic of
اردوغان خوب طلا و دلار قايم ميكنند راست كار اصلاح طلبانه
Iran, Islamic Republic of
" اگر نبود پشتوانه رهبری و همت سردار سلیمانی و نیروی قدس قطعا ممکن بود ما تصمیمات دیگری اتخاذ کنیم"...
نه اقا جان اگر نبود پشتوانه رهبری و همت سردار سلیمانی و نیروی قدس، شما اصلاً نمی توانستید تصمیمی اتخاذ کنید چرا که دشمنان شما را مجبور به انجام تصمیم خودشان می کردند...
Romania
لطفا شما در هر مورد فرمایش بفرما ولی راجع به هسته ای سکوت پیشه کن.
Iran, Islamic Republic of
هر کس مسلمونیش توسط بلله تلله تایید بشه باید درش شک کرد
Iran, Islamic Republic of
ایشان همان کسی است که بیشترین حضور را در سازمان انرژی هسته ای داشته
موقع برجام آنچنان عجله ی برای واگذاری غنی سازی داشت که سر پا نمی شناخت اگر او را نمی شناختن با نماینده امریکا اشتباه می گرفتند
بعد از جلسه با مونیز وزیر امریکایی تماما حرف های او را با افتخار تکرار می کرد
اما یک چیز را امثال ایشان بدانند هر چه از سیایت می دانند به کار برند
"چرا که زود باشد حی و قیوم به حساب همگان بپردازند
الم یلم ان الله یرا "
آنجا دیگر هیچ مکر و حیله ای کارگر نیست
بهمن
Iran, Islamic Republic of
شما می فرمایید که اردوغان یک مسلمان واقعی است ولی البته با تمسخر .یعنی عملکرد ایشان را ضد مسلمان و ضد بشار اسد و همین طور راجب امیر قطر .در این که اردوغان یک دیکتاتور وخود را در زیر پوست اسلام جا زده که شکی نیست جون فکرش هر روز یک تغکر دارد .امیر قطر هم که تکلیفش مشخص است . پس چرا مدتی است که این دو نفر اینقدر عزیز شده اند . اردوغان برای مثلا کودتا بقدری افراد ترکیه را کشته ویا بازداشت کرده که در هیچ کشوری نظیر این مورد ندارد . چرا پس اینقدر از اینها حمایت می کنید