يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - 23 Feb 2020
 
۶
۳۸
به بهانه اظهارات فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص)

یک نگاه متفاوت به ماجرای سیل‌های اخیر/ اوضاع سدسازی در ایران بعد از انقلاب چگونه شد؟/ آمار سدهای فعال و در حال احداث/ کدام دولت‌ها بیشترین و کمترین سد را ساختند؟

سه شنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۷
کد مطلب: 679727
تاکنون ۱۷۲ سد ملی در سطح ایران به بهره‌برداری رسیده که از این تعداد، ۱۹ طرح مربوط به قبل از انقلاب اسلامی و مابقی به بعد از انقلاب مربوط می‌شود.
یک نگاه متفاوت به ماجرای سیل‌های اخیر/ اوضاع سدسازی در ایران بعد از انقلاب چگونه شد؟/ آمار سدهای فعال و در حال احداث/ کدام دولت‌ها بیشتر سد ساختند؟
گروه اقتصادی جهان نيوز: شامگاه شنبه بود که سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در بازدید از مناطق سیل‎زده گلستان اظهار کرد: با اقدامات انجام‎شده سطح آب در آق‎قلا فروکش کرده اما با توجه به اینکه ظرفیت سدهای گلستان، بوستان و وشمگیر تکمیل است در صورت بارش مجدد باران، احتمال خطر برای آبگرفتگی در آق‎قلا وجود دارد.

محمد بیان کرد: سال‎ها است که احداث «سد نرماب» و «چهل‎چای» به دلیل عدم تخصیص اعتبار نیمه‎تمام مانده است و اگر این سدها تکمیل می‎شد امروز شاهد آبگرفتگی و سیلاب نبودیم.

به گزارش جهان نيوز، این اظهارنظر مهم فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا که پایان نیافتن عملیات عمرانی ساخت دو سد در استان گلستان علی رغم وجود و فعالیت سه سد دیگر باعث ایجاد چنین خسارت هایی شده و همچنین برجسته شدن اخبار مربوط به سدهای سایر استان هایی که این روزها در خطر سیل بوده یا هستند، باعث شد تا از نگاهی دیگر به مقوله سیل های اخیر و صنعت سدسازی در ایران بپردازیم.

یکی از نکاتی که در سال های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی توسط بدخواهان مورد تمسخر و تحقیر قرار می گرفت، ناتوانی جمهوری اسلامی در ساخت فعالیت پیچیده سدسازی بود که در زمان حکومت ننیگن پهلوی منحصرا در اختیار کشورهای خارجی بود. با این حال و با تکیه بر توان و استعداد داخلی از جمله مهندسان توانمند ایرانی، جمهوری اسلامی توانست به کشورهای خودکفا در عرصه سدسازی بپیوندد.

این موضوع یعنی استقلال در یک صنعت مهم به نام سدسازی از یک سو و مقایسه آمار سدهای معدود ساخته شده در دوران پهلوی با تعداد قابل تقدیر سدسازی در دوران چهل ساله جمهوری اسلامی که حدود هشت برابر دوران قبل از انقلاب است و همچنین آمار سدهای در حال ساخت به خوبی گویای حاکم شدن روحیه خدمت به مردم و استفاده از سرمایه ملی برای پیشرفت کشور در چهل سال گذشته است که جدای از ایجاد رفاه برای مردم توانسته است مانع بسیاری از خسارات احتمالی بشود.

در ادامه گزارش مهمی که خبرگزاری دولتی ایسنا در دی ماه سال گذشته از حوزه صنعت سدسازی به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تهیه و منتشر کرد را خواهید خواند:

 ۱۹ سد در زمان پهلوی، ۱۵۳سد بعد از پیروزی انقلاب
تاکنون ۱۷۲ سد ملی در سطح ایران به بهره‌برداری رسیده که از این تعداد، ۱۹ طرح مربوط به قبل از انقلاب اسلامی و مابقی به بعد از انقلاب مربوط می‌شود؛ البته روند سدسازی در آن زمان، بسیار کند بود، به‌گونه‌ای که در دولت‌های اول و دوم تنها یک سد، در دولت سوم، سه سد و در دولت پنجم نیز دو سد مورد بهره‌برداری قرار گرفت. اما از دولت ششم و هفتم می‌توان به‌عنوان دولت‌های میانه‌رو در سدسازی یاد کرد، چراکه در هر کدام از آن‌ها، تنها ۱۳ سد به بهره‌برداری رسید. این در شرایطی است که پس از دولت ششم، با حجم وسیع سدسازی‌ مواجه شدیم، به‌طوری که تنها در دولت هشتم، ۳۵ سد به مدار بهره‌برداری وارد شد.

دولت دهم علمدار سدسازی در ایران
در ادامه این روند، در دولت بعد یعنی دولت نهم، از اول مهرماه سال ۱۳۸۴ تا پایان شهریورماه سال ۱۳۸۸، بالغ‌ بر ۱۸ سد به‌بهره‌برداری رسید اما قله سدسازی در دولت دهم و با تعداد ۳۹ سد قرار داشت. پس از آن، دولت تدبیر و امید، به‌طور جدی در بحث سدسازی مورد انتقاد قرار گرفت و همین مساله موجب شد که تعداد سدهای بهره‌برداری شده در این دولت، با کاهش روبرو شود و دولت یازدهم، ۲۵ سد و دولت دوازدهم نیز تنها سه سد را به‌بهره‌برداری برساند.

اما درمجموع طی این سال‌ها، ۱۷۲ سد به ظرفیت ۵۱۷۶۵ میلیون مترمکعب به‌ بهره‌برداری رسیده و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، اکنون ۶۷۲ سد در دست بهره‌برداری، ۱۲۰ سد در دست ساخت و ۱۷۶ سد در دست مطالعه قرار دارد.فقدان طرح جدید سدسازی طی شش یا هفت سال اخیر
در این باره، محمد حاج‌رسولی‌ها - مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران - به ایسنا گفت: در حال حاضر ۱۲۰ سد نیمه تمام در حال ساخت در ایران وجود دارد که از این تعداد، ۴۳ سد هدف شرب را به‌دنبال دارد و باید حداکثر تا پایان برنامه ششم، به مدار بهره‌برداری وارد شود  اما باید اعلام کرد کهاجرای این طرح‌ها به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد. هم‌چنین در طرح ارزیابی و بازنگری سدها، مقرر شد که این ۴۳ سد به طور حتم اجرایی شود.

وی با تاکید به این موضوع که هیچ طرح جدیدی طی شش یا هفت سال اخیر در حوزه سدسازی ایجاد نشده و دولت خود را موظف به تکمیل طرح‌های گذشته می‌داند، تاکید کرد: ۴۰ درصد سدها، در برنامه پنجم و ششم توسعه به مدار بهره‌برداری وارد شده است و نمی‌توان سدهایی را که با هدف شرب ساخته و روی آن‌ها برنامه‌ریزی شده است را کنار گذاشت و به همین دلیل باید ۴۳ سد مذکور حتما تا پایان برنامه ششم به مدار بهره‌برداری وارد شود.

۴۳ سد تا پایان برنامه ششم بهره‌برداری می‌شود
این موضوع به این معناست که تا پایان برنامه ششم، تعداد سدهای ساخته شده در دولت دوازدهم نیز افزایش چشمگیری خواهد یافت؛ چراکه براساس عملکرد اهداف تعیین شده بر اساس سند تفصیلی برنامه ششم توسعه و در سرفصل برنامه تامین آب، ظرفیت آب تنظیمی سدها (غیرمرزی) مقرر شده است که در طول برنامه، ۱۴۰۱ میلیون مترمکعب اضافه شود که  در سال ۱۳۹۶، این هدف ۱۳۲ میلیون مترمکعب بوده و عملکرد این فعالیت بالغ بر ۱۱۲ میلون مترمکعب بوده است.

هم‌چنین در ظرفیت آب تنظیمی سدها (مرزی) مقرر شده که در طول سال‌های برنامه ششم توسعه، ۲۸۵۷ میلیون مترمکعب ظرفیت تنظیم اضافه شود که در سال ۱۳۹۶، این هدف، ۳۱۴ میلیون مترمکعب بوده و عملکرد هم بالغ بر ۲۲۸ میلیون مترمکعب اعلام شده است.

خودکفایی ایران در حوزه سدسازی
اما در این بین می‌توان با بررسی عملکرد ایران در حوزه ساخت سد به این موضوع اشاره کرد که در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی، سدسازی در ایران، توسط کشورهای مختلف به‌عنوان متولی و مشاور صورت می‌گرفت اما اکنون شرکت‌های ایرانی متعددی برای ساخت سد آماده هستند؛ در آن زمان شرکت‌های ایمپرجیلو، باستان - دایهو، پور اتریش، تکنو پروم اکسپورت، دبلیو. آ.آر. دی، ساسر، کوماگایی گومی، لوزان - پور - لوزینگر و موریسون نودسون به همراه چهار شرکت ایرانی عملیات ساخت سد در ایران را انجام می‌دادند اما اکنون دیگر خبری از شرکت‌های خارجی در ایران در این حوزه نیست، چراکه توانست‌ایم در این بخش به خودکفایی برسیم.

ترین‌های سدسازی ایران
هم‌چنین از جمله سدهای در دست بهره‌برداری ایران می‌توان به سد کارون ۳ با ارتفاع ۲۳۰ متر از پی به عنوان بلندترین سد بتنی کشور یاد کرد؛ سد گتوند علیا با ارتفاع ۱۸۲ متر از پی بلندترین سد خاکی و سد جگین با ارتفاع ۸۰ متر از پی و حجم مخزن ۳۰۰ میلیون مترمکعب در رقوم نرمال، بلندترین سد بتن غلطکی در کشور است.

بلندترین طول تاج نیز مربوط به سد چاه‌نیمه ۴ با طول تاج بیش از ۱۵ کیلومتر و حجم مخزن ۸۲۰ میلیون مترمکعب در رقوم نرمال در مرز بین ایران و افغانستان و بیش‌ترین حجم مخزن نیز مربوط به  سد کرخه با حجم مخزن ۵۳۴۷ میلیون مترمکعب در رقوم نرمال می‌شود.

علاوه‌بر این بلندترین سد مرزی مشترک بین دو کشور، سد دوستی با ارتفاع ۷۹ متر از پی و حجم مخزن ۱۲۲۳ میلیون مترمکعب بین ایران و ترکمنستان و روی رودخانه مرزی هریرود و بیش‌ترین حجم مخزن سد مرزی مشترک بین دو کشور برای سد خداآفرین با حجم مخزن ۱۶۱۲ میلیون مترمکعب در رقوم نرمال بین ایران و آذربایجان هستند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
باز هم محمود
Iran, Islamic Republic of
محمود سد نمکزار گتوند را ساخت با ان همه هز ینه حالا نمی دانند با این ابهای شور چه کنند باز هم محمد مرد م را بیچاره کرد
Iran, Islamic Republic of
همین سد گتوند هرچند کار کارشناسی دقیق نشد، اما اگر نبود خوزستان زیر آب بود.
مطلع
Iran, Islamic Republic of
سد گتوند با 95 درصد پیشرفت در دولت اصلاحات ساخته شد و در دولت دکتر احمدی نژاد تکمیل و آبگیری شد.
هادی
Iran, Islamic Republic of
اگه همین سد سازی ها . دست درازی به رودخانه ها . جاده سازی های غیر اصولی . تخریب منابع طبیعی نبود مطمئن باشین سیلی نداشتیم .
Iran, Islamic Republic of
....
علی
Germany
همین سد خوزستان رو به لطف خدا نجات داده از سیل شدید
United States
سد بد نیست اما بجا و مکان مناسب
خضری
Iran, Islamic Republic of
این سد در زمان دولت سازندگی هاشمی رفسنجانی طراحی و ساخت آن اغاز شده و در دولت احمدی نژاد تکمیل و بهره برداری شده است. بنابر این مسئله مطالعات و جایابی آن مربوط به دولت سازندگی است.
عدالت
Iran, Islamic Republic of
سد گتوند در دوره خاتمی بود کمی تاریخ بخوانید بد نیست افتتاح آن دوره احمدی نژاد بود
خوبه بدونی سد گتوند از زمان خاتمی شروع شد و زمان روی کار آمدن احمدی نژاد بیش از50درصد آن تکمیل شده بود.
اسنادش هم موجده و سرچی بکنی میفهمی دروغ گفتی
روح الله
Iran, Islamic Republic of
اکثر سدهایی که احمدی نژاد افتتاح کرد همینطور بوده وبه اسم خودش ثبت کرد چرا بقیه را نمی گید
Iran, Islamic Republic of
البته آب سد گتوند ديگر مانند قبل شور نيست.
Iran, Islamic Republic of
فقط محمود
Iran, Islamic Republic of
محمود چرا معاوناش و وزراش تكثرا بخاطر فساد تو زندونن يا پرونده دارن؟
Iran, Islamic Republic of
اگر نمایندگان خوزستان و چهارمحال گذاشته بودند که سد بهشت آباد ساخته شود تا حدود زیادی به مهار سیل لرستان و خوزستان کمک می کرد اما افسوس از کارشکنی هایی که به خاطر جلب رای مردم انجام شده و می شود!!!!
یک لر
Iran, Islamic Republic of
سد معشوره کوهدشت که در دوره محمود شروع به کارش انجام شد به بهانه اینکه توجیه اقتصادی نداره در دوره حسن تعطیل کردن. اگر بر روی رودخانه کشکان میساختند شاید اصلا سیلی رو نمیدیدیم.این همه نعمت خدا هم الکی هدر نمیرفت.
France
ساخت هر سدی لزوما مثبت نیست.بلکه مباحث علمی و کارشناسی زیادی پشت سرش هست.امریکا. در چند دهه پیش تعداد زیادی از سدهایی را که در سنوات قبلش ساخته شده بود را تخریب کرد.
آدمیزاد
Colombia
آمریکا از خشکسالی و آلودگی آب رنج میبرد ، هر کاری که آمریکا بکند دلیل بر خوب بودنش نیست.
United States
همه کارش خوب نیست چون اگر بود مثل ما بی مطالعه انهمه سد نمی ساختند .اما شجاعت اصلاح و اعتراف به خطا را دارند.
France
انهایی که منفی دادند یعنی هر جا عشقمان کشید سد بزنیم؟!
Iran, Islamic Republic of
تو هم خودتو امریکا برو تو بغل امریکا جونت که مردم رو به روز سیا نشونده با هم دستی شما
اگه همین سیلابها پشت سد قرار میگرفت تا ۵۰ سال هم خوشکسالی بود کشور از بی ابی رنج نمیبرد ویک نعمت فوق العاده بود
United States
تو که تخصصی نداری اعلام نظر نکن
سعید
Iran, Islamic Republic of
درود بر رئیس دولت دهم دکتر احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
مافیای پیمانکاران دنبال همین حرفاست. عامل نابودی دریاچه ارومیه همین سدها هستند. سد اکوسیستم رو نابود میکنه- حتی در مورد گلستان هم سدها نقش مناسبی نداشتند گول نخورید
United States
دقیقا حرفت درسته
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بله همون دولتی که میگید سرمایه ها را به باد داد بیشترین سد رو ساخت سرمایه هایی که دیگران حاپولی میکنند
United States
جهان ناپرهیزی کردی! یعنی همان دولتی که حضرات معتقدند کشور رو رها کرده بود در قله سد سازی قرار دارند؟ میگن دروغ گو کم حافظه هست امروز ایمان آوردم
Iran, Islamic Republic of
خدا وکیلی احمدی نژاد یک برکتی برای این مردم بود مانند ایشون رو گیر نمیارید خدا حفظش کنه بیشترین تهمت رو بهش زدند و مجلس هم متاسفانه سنگ جلوی ایشون کم ننداخت
امیر
Iran, Islamic Republic of
واقعا دوستان چرا از این همه سد سازی خوشحالن مگه نمیگین ایران کشور کم آبیه پس این همه سد دلیلش چیه خشک شدن دریاچه ارومه یک نمونش خشک شدن خوزستان و نابودی اکوسیستم یک نمونش فقط بخاطر جیب یک سری افراد این سد سازی ها صورت میگیره
Iran, Islamic Republic of
با این یک و نیم تریلیون پول دست مردم چه کارهای بزرگی میشه کرد .چقدر رهبر انقلاب تذکر دادن بجنبید!
Iran, Islamic Republic of
امروزه ثابت شده که سد زیاد ساختن کار درستی نیست زیرا انسان باید مداخله خود در طبیعت را به حداقل برساند و اوضاع امروز آب و هوایی دنیا ، ثابت کرده که همین سد ساختن و چاه زدن و قطع درختان و ..... باعث به وجود آمدن این اوضاع شده
Iran, Islamic Republic of
مجموع سد های دوره احمدی نژاد از لحاظ ظرفیت نصف دولت روحانی هم نیست!!
Iran, Islamic Republic of
سد های دوره روحانی تمام بیشتر کارشدر دوره دکتر احمدی نژاد انجام گرفت.
Iran, Islamic Republic of
هر جا پیشفتی بوده و یا کار عمرانی در کشور صورت گرفته نام دولت های احمدی نژاد می درخشد
Iran, Islamic Republic of
مجلس بعد از یک ماه تعطیلی نمیخاد برای سیل جلسه تشکیل بده
روح الله
Iran, Islamic Republic of
1-سدسازی های بی رویه خودش عامل سیل و خشکسالی و از بین رفتن کشاورزیهای مناطق پایین دست است
2-کیفیت و متراژ مکعب و اندازه سد مهم است نه تعداد و زمان افتتاح مهم نیست بلکه میزان درصد کار
3-سدهایی مانند سد گتوند را شما ملاحظه کنید چه خسارات و فاجعه هایی به بار آورد از جمله زیست محیطی و...
4-افتضاحی که دولت احمدی نژاد به بار آورد را حتی رهبری هم متوجه شدند و شورای نگهبان و دلسوزان نظام هم کتوجه شدند شما هنوز حمایتهای بی خود می کنید
5- تاریخ قضاوت خواهد کرد که چه جنایاتی در تمامی این دولتها در انقلاب رخ داده است و بی خود از ظالمین حمایت نکنید