پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - 18 Jul 2019
 
۴
۲۶
دعواهای سیاسی سر هیچ؛

رکورد هر ۹ روز یک جنجال دولت خاتمی شکسته شد/ مطالبات مردم کجای مجادله‌ها قرار دارد؟

شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۷
این جدال‌ها بخشی از افکارعمومی را با خود همراه می‌کند اما در واقعیت باید گفت که نه تنها ارزش افزوده‌ای برای کشور ندارد بلکه بیشتر باعث دور شدن کشور و مسئولان از اهداف اصلی ‌و نیاز روز جامعه می شود.
رکورد هر ۹ روز یک جنجال دولت خاتمی شکسته شد/ مطالبات مردم کجای مجادله‌ها قرار دارد؟
گروه سیاسی جهان نيوز، امیر حمزه نژاد: این روزها اگر فضای سیاسی کشور را دنبال کنیم شاهد جدال‌های مکرر هستیم. جدال‌های لفظی که با شرایط اقتصادی و معیشتی که مردم در آن گرفتار شده‌اند فاصله دارد. این جدال‌ها بخشی از افکارعمومی را با خود همراه می‌کند اما در واقعیت باید گفت که نه تنها ارزش افزوده‌ای برای کشور ندارد بلکه بیشتر باعث دور شدن کشور و مسئولان از اهداف اصلی ‌و نیاز روز جامعه می شود. درواقع این نوع جنجال‌ها و جدال‌ها یک نوع جنگ زرگری برای مقابله با واقعیت است. سئوال اساسی اینجاست که اینهمه جدال سیاسی چه آورده‌ای برای کشور دارد. شاید باید گفت که این جدال‌ها سودی که ندارد بخصوص برای مردم نیز زیان آورد است و مصداق ضرب المثل دعوا سر لحاف ملاست. اما موضوع اصلی و معنادار این است که این جدال‌ها چرا راه می افتد.

ماجرای اتهام زنی ظریف و واکنش به ادعای پولشویی
موضوع پولشویی که «محمد جواد ظریف» در مصاحبه با یکی از رسانه‌های داخلی مطرح کرد یکی از همین مصداق‌هاست. ظریف از پولشویی گسترده در کشور و اتهام زنی به منتقدان لوایح مربوط به FATF سخن گفت. موضوعی که بلافاصله واکنش منتقدان این لوایح را به دنبال داشت. در ادامه مطرح شد که پولشویی که ظریف از آن سخن می گوید، کجاست؟ ظریف نیز در ابتدا بیان کرد که وظیفه ارائه اسناد را ندارد اما با ورود قوه قضائیه به ماجرا وزیر خارجه نامه 12 صفحه ای به مسئولان این قوه نوشت تا ادعای خود را اثبات کند. اما مسئولان قوه قضائیه بیان کردند که در سطور مختلف این نامه سند و مدرکی ندیدند.

جدالی که ظریف آغازگر آن بود درحالی در فضای سیاسی کشور هنوز ادامه دارد که بانک مرکزی در حوزه خود در حال انجام کارهای مثبتی است که هم مقابله با پولشویی است و هم قیمت ارز را مدیریت می کند. درواقع کسی نمی تواند منکر پولشویی در کشور شود اما اتهام زنی ظریف به منتقدان لوایح FATF باعث شد تا جنجالی به پا شود که امروز وزیرخارجه را مشغول خود کرده است و او ملزم به پاسخگویی به این ادعا شده است. درحالی که این وزارتخانه امروز موضوعات بسیار مهمی را در سطح بین المللی در دستور کار دارد و با دیپلماسی فعال باید آنها را پیگیری کند.

دعوای درون خانواده بر سر زیان چند ده میلیاردی دلار 4200 تومانی
جدال دیگری که در فضای سیاسی کشور اتفاق افتاده مربوط به بحث اقتصادی است. اخیرا بحثی درون خانواده در دولت به وجود آمده که مقصر تعیین دلار 4200 تومانی و تک نرخی کردن این ارز که به گفته بسیاری از کارشناسان به اقتصاد کشور در بحران افزایش قیمت دلار ضربه مهلکی زد و زیان چند ده میلیاردی به کشور وارد ساخت، کیست؟ رئیس جمهور در سفر به سمنان مشاوران اقتصادی را عامل این خسارت عنوان کرد.

پس از آن «حسام الدین آشنا» مشاور فرهنگی رئیس جمهور وارد گود شد و در دفاع از حسن روحانی بیان کرد که رئیس جمهور و اطرافیانش با این موضوع مخالف بودند. «مسعود نیلی» مشاور اقتصادی سابق دولت که به تازگی استعفا داده است و خود را در مظان اتهام دید نیز در واکنشی به صحبت‌های دولتمردان آز آنها خواست تا فایل صوتی جلسه دلار 4200 معروف به دلار جهانگیری را منتشر کنند تا معلوم شود چه کسی راست و چه کسی دروغ می‌گوید!

جدال میان اعتدالگرایان و کارگزاران  
آشنا اخیرا در مصاحبه ای گفته بود: «برای این که آقای کرباسچی از آقای روحانی خیلی تعریف بکند کافی است که آقای روحانی یک انتصاب را به توصیه ایشان انجام دهد. اگر آن انتصاب را انجام دهد کاملا بیدار است و اگر آن انتصاب را انجام ندهد در خواب غفلت است.»

غلامحسین کرباسچی در واکنش به این اظهارات آشنا گفت: «حسام الدین آشنا دروغ می‌گوید، از ایشان بپرسید اصلا طی 5 سال گذشته من با روحانی دیدار یا صحبتی داشته ام که بخواهم درباره انتصابات اظهار نظر کنم؟»

وی افزود: «آشنا سعی دارد با دروغ از دولت و روحانی دفاع کند، چراکه من در سالهای گذشته به جز چندین جلسه خصوصی که محدود هم بوده اند، دیداری با روحانی نداشته ام و صحبتی هم با او مطرح نکرده ام.»

وی با اشاره به حلقه نزدیک به دولت و عملکرد آنها گفت: «آشنا به عنوان شخصی نزدیک به روحانی هیچ عملکرد مثبتی تا کنون نداشته است، این را از وضع فعلی تبلیغات دولت می‌توان دریافت. ما عملکردی از ایشان ندیدیم که آن را خوب یا بد دانیم.»
آشنا نیز در توتیتر خود در پاسخ به صحبت های کرباسچی بیان کرد: «من خبر  نداده‌ام  نظر داده‌ام.گزاره‌ای مشروط را مطرح کرده‌ام  که حداکثر می‌توانید آن را از جمله «شرطیهای خلاف واقع »  تلقی کنید و اطلاق صفت دروغ‌گو به گوینده آن صحیح نیست.»

مجادله آقای مشاور فرهنگی با ضرغامی
حسام الدین آشنا که اغلب یک سر جدال‌های دولتی است، بحثی را با «عزت الله ضرغامی» رئیس اسبق صداوسیما بر سر پیام رسان‌های داخلی انجام داد. در همین رابطه، عزت الله ضرغامی عضو شورای عالی فضای مجازی در توییر خود با انتشار تصاویری از سخنرانی‌اش در یکی از دانشگاه‌ها نوشت: «کارنامه دولت در پروژه ملی پیام رسان داخلی، بسیار منفی است.اگر این دولت، در زمان جنگ تحمیلی سر کار بود، هرگز صنایع خودکفایی در مقابل دشمن شکل نمی‌گرفت.»

این توییت ضرغامی به سرعت در فضای مجازی چرخید و منجر به واکنش‌های زیادی از سوی کاربران شد. از جمله واکنش‌های مهم به انتقاد ضرغامی، واکنش مشاور رئیس جمهور بود. او در توییتر خود درباره انتقادات ضرغامی نوشت: «کدام دولت در زمان جنگ سرکار بوده است؟!

ضرغامی هم در پاسخ به این واکنش حسام آشنا از لغت زنانوبین استفاده کرد؛ همان کلمه‌ای که چند روز پیش و در جریان سفر رئیس‌جمهور به استان سمنان و بازدید از همشهریان سرخه‌ای خود، جهانی شده بود! زنونابین کلمه‌ی سرخه‌ای به معنای «می‌دانم، ولی نمی‌گویم!» است. این کلمه که کلیدواژه حسن روحانی در سخنرانی اخیرش بود، چند روزی نیز جز ترند‌های شبکه‌های اجتماعی قرار داشت. تنها چند ساعت پس از این واکنش‌ها اکانت حسام‌الدین آشنا از دسترس خارج شد!

اصلاح طلبان هم ساکت ننشسته‌اند
چندی پیش بود که اظهارات یکی از نمایندگان زن اصلاح طلب درباره چادر در فضای مجازی جنجال به پا کرد. اظهاراتی که حمله به حجاب برتر توصیف شد. «پروانه سلحشوری» در برنامه بسیج دانشگاه شهید بهشتی عامل گردن درد خود را چادری که وی چادر ایرانی یا همان چادر ساده می‌نامد، دانست. سلحشوری چند وقتی بود که با آتل گردن در مجلس حضور می‌یافت. بعد از واکنش‌های گسترده سلحشوری بیان کرد که وی به چادر احترام می گذارد و خود چادری است و خبرگزاری اصلاح طلب حرف های وی را تحریف کرده است، منظور وی چادر ایرانی بود و وی چادرهای جدیدی که آستین دار است را مناسب می داند و خود از آن استفاده می‌کند.

این جدال‌ها بعضا دوره اصلاحات را یادآوری می کند. دوره ای که هر 9 روز یک جنجال در کشور ایجاد شد و سپس آقایان مسئول مطرح کردند که نگذاشتند کار کنیم! جدالی که یکسر آن دولتمردان حضور داشتند و بیشتر از اینکه به مسائل داخلی و مهم پرداخته شود به مسائل سیاسی و جعلی توجه صورت گرفت. درواقع باید گفت که جدال اگر بر سر مسائل اصلی هم باشد و اقتصاد و نیاز روز مردم را هدف قرار دهد ممکن است ثمراتی داشته باشد اما جدالی که به سمت اتهام زنی و موضوعات فرعی هدایت شود قطعا برای مردم سودی ندارد بلکه ضرر ده نیز هست. امروز مردم ایران با توجه به مشکلات اقتصادی منتظر فرجی هستند تا چرخ اقتصاد و متعاقب آن چرخ زندگی‌شان بچرخد وگرنه این مجادله‌ها جز عده‌ای محدودی برای جامعه هیچ ارزشی ندارد.
کد مطلب: 658527
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ali
Iran, Islamic Republic of
دستو پیش گرفتی پس نیا فتی هر 9 روز بحران کی ایجاد می کرد برادر؟
سلام
Iran, Islamic Republic of
و یکی از اون نه بحران؟؟؟؟ بنا نیست که از این پس فقط اتهام بزنید و بعد هم فرار رو به جلو داشته باشید. لطفا اگر در گفته تان صداقت دارید، یکی، تاکید می کنم یکی از آن بحرانها را با وضوح و شفاف توضیح بدهید.
m
United Kingdom
با رای امثال شما مملکت به این روز افتاده .خجالت هم خوب چیزیه
جدالهای سرکاری!!!
Iran, Islamic Republic of
اینها همش بازی زرگریه!
میخوان اذهان عمومی رو از مسائل مهمتر جامعه دور کنند!!!
علی
Iran, Islamic Republic of
مردم از نظام گله مندند اصلاح طلب و اصولگرا نداره چشم ها رو باز کنید
Iran, Islamic Republic of
الان شده هر رور
Iran, Islamic Republic of
ما قهرمان اختلاس در جهانيم خوشبختانه!!!1
یک اتحاد نا نوشته ای برای شکست دولت بوجود امده
Iran, Islamic Republic of
الان هر روز 9 حاشیه از داخل برا دولت درست میکنن و از خارج هم در حال مشکل تراشی برای دولت هستن خلاصه یک اتحاد نا نوشته ای برای شکست دولت بوجود امده
سلام
Iran, Islamic Republic of
این گفته شما موقعی درست بود که این دولت کاری انجام میداد! ک ا ر ی انجام نمیدهد جز آوردن بلاهایی مثل برجام. بنابراین، 9 حاشیه که هیچ، یک حاشیه هم از سر این دولت کار نکن زیاد است.
m
United Kingdom
نه مردم از نظام گله مند نیستند. لطفا جمع نبند، از یک مشت بی بصیرت گله مندندن که با رای شون این وضع رو بوجود اوردن .
پس این برادران بصیر چرا بصیرت افزایی نمیکنن؟
Iran, Islamic Republic of
پس این برادران بصیر چرا بصیرت افزایی نمیکنن؟ این بصیرتشون چرا به هیچ دردی نمیخوره
United States
...
علی
Switzerland
این مشکل شماهاست که هر چیزی ولو خیلی کوچک و پیش پا افتاده را به عنوان یک جنجال تلقی میکنید یا میخواهید به عنوان جنجال جا بزنید. مثلا چرا باید در کشور صحبت از حق رفتن زنان به ورزشگاه یا مثلا برگزاری کنسزت های موسیقی و امثالهم جنجال تلقی شود. چرا هر چیزی را میخواهید جنجال تلقی کنید. خوب این مشکل مملکت ماست. چرا باید صحبت از احتمال پولشویی در کشور که خودمان معترف هستیم در سال رقمی نزدیک 12 میلیارد دلار قاچاق به کشور انجام میشود و چندین موسسه و بانک غیر مجازوجود دارد جنجال تلقی شود؟؟ چرا فکر میکنید اینها فقط مختص دولت است؟؟. اگر اینطور باشد که شما میگویید خیلی از رسانه ها و سایتها و روزنامه های کهکشانی و کیهانی هر روز یک جنجالی به پا میکنند. اصلا چرا فکر میکنید جنجال بد است و کشور باید ارامش گورستانبگی داشته باشد و هیچکس هیچ چیز نگوید؟؟
Iran, Islamic Republic of
احسنت على آقا حسابى پوز جهانيون و جنجال نيوز را زدى اما چه فايده ؟! آقايون پنبه چپوندند توى گوشهاشون !
Iran, Islamic Republic of
هر روز شده 9 حاشیه
United States
همه رکوردها در این دولت شکسته شد این که چیزی نیست
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
خب دولتمردان دارن تلاش میکنن که مردم زندیگ بهتری داشته باشن سرگرم زندگی باشن دیگه دولت تدبیر امید هست دیگه
United States
من به دولتمردان یه حرف دارم " یک روز فقط یک روز بزارید این ملت راحت باشه، انقدر بازی سیاسی و اقتصادی نکنید" مردم گناه دارن بزارید زندگی کنند همش گرانی و فشار به خدا اون دنیایی هم هست
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
به خدا نفهمیدم امسال چطوری 9 ماه گذشت همش استرس همش فشار هر روز سخت تر یکمی هم به فکر مردم باشید آقازاده هاتون تو پول غرق شدن مردم تو بدبختی
Iran, Islamic Republic of
چرا این دولت تموم نمیشه؟!
میزان رای ملت است
Iran, Islamic Republic of
تا وقتی میزان رای ملت است این دولت تمام نمیشه
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
دولت به این خوبی چرا آنقدر غر می زنید بابا. علی برکت الله
Denmark
اکثریت جامعه از اینکه از دست محمود آقا راحت شده اند راضی هستند /
دولت دکتر روحانی صداقت بیشتری دارد /