دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - 27 May 2019
 
۴
۲۶
درباره افشاگری اخیر نیویورک تایمز

کینه شخصی بن سلمان از حاج قاسم چیست؟

چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۵
برخی شواهد نشان می‌دهد حضور سیاسی بن سلمان در معادلات داخلی سعودی نیز کم رنگ شده است. در همین چند هفته اخیر حداقل دو پروژه ملی – پروژه نیوم و پروژه بزرگترین قطار شهری غرب آسیا که جده را به مدینه متصل می کند– در حالی افتتاح شد که خبری از بن سلمان نبود.
کینه شخصی بن سلمان از حاج قاسم چیست؟
گروه بین الملل جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی که روز 11 نوامبر منتشر شد، فاش کرد برخی مقامات اطلاعاتی نزدیک به محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی سال گذشته برنامه‌ریزی‌هایی برای ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشته‌اند. آنطور که نیویورک‌تایمز اشاره کرده، مقامات وابسته به بن‌سلمان از تعدادی از  تجار خواسته بودند با پوشش شرکت هایشان برای ترور حاج قاسم سلیمانی اقداماتی را انجام بدهند.

حاج قاسم سلیمانی مرد اول امنیت خاورمیانه است و در نگاه اول اوست که در سرتاسر این منطقه حساس جهان تاکنون طرح های عبری، غربی و عربی زیادی را به شکست کشانده و طبیعی است که مقامات سعودی او را دشمن اصلی خود در منطقه بدانند. همچنانکه پرونده سوریه که عربستان همه اعتبار سیاسی و نظامی خود را در آن خرج کرد، به تنهایی کفایت می کند که مجموع خاندان سعودی برای ترور سردار سلیمانی اجماع داشته باشند!

اما در این میان محمد بن سلمان یک کینه شخصی بزرگ از حاج قاسم به دل دارد؛ در اینباره بخوانید:
1: بن سلمان از پرونده «معامله قرن» کنار گذاشته شده است. این پرونده اگر به سرانجام می رسید اینک پادشاهی بن سلمان نیز قطعی و تضمین شده در اختیارش از طرف آمریکا تقدیم میشد.

2: برخی شواهد نشان می‌دهد حضور سیاسی بن سلمان در معادلات داخلی سعودی نیز کم رنگ شده است. در همین چند هفته اخیر حداقل دو پروژه ملی – پروژه نیوم و پروژه بزرگترین قطار شهری غرب آسیا که جده را به مدینه متصل می کند–  در حالی افتتاح شد که خبری از بن سلمان نبود.

3: کار به جایی رسیده که محمد بن سلمان که محبوب‌ترین و مورداعتمادترین پسر ملک سلمان از آغاز دوران جوانی تا کنون محسوب میشده ، زمزمه های از تردیدهای پادشاه عربستان درباره میزان اختیارات او در جایگاه ولیعهد به رسانه ها نیز کشیده شده است.

4: اما برای روشن شدن موضوع باید 26 مارس 2015 را به خاطر آورد، که بن سلمان در جایگاه وزیر دفاع عربستان سعودی خبرنگاران را با تکبر دعوت کرد که به اتاق جنگ عربستان بیایند و آغاز جنگ بر علیه یمن را به دنیا مخابره کنند. آن روز بن سلمان محاسباتش این بود که طی مدت کوتاهی با سرکوب انصارالله و نفوذ سریع به خاک یمن از خود یک چهره موفق منطقه ای و بین المللی خواهد ساخت. به ظن او جنگ یمن می توانست دلیلی باشد برای اثبات لیاقت وی هم به آمریکایی ها و هم به شاهزادگان داخل عربستان سعودی. بن سلمان با جنگ یمن می خواست به آمریکایی ها پیام بدهد که می توانند بر روی جسارت و اقتدارش برای منطقه خاورمیانه حساب ویژه باز کنند. ضمن اینکه بن سلمان با دستاوردهای فوری در یمن به دیگر کشورهای خلیج نیز این پیام را می رساند که از این به بعد با یک چهره کاریزماتیک در دربار سعودی روبه رو خواهند بود.

5: یمن آنقدر برای بن سلمان مهم بود که اینک مشخص شده یکی از گمانه زنی های جدی درباره علت قتل فجیع خاشقجی، تصمیم این روزنامه‌نگار برای افشاگری از اقدامات بن سلمان در جنگ یمن بوده است. دیلی اکسپرس، چاپ لندن در مقاله ای به نقل از یکی از نزدیکان جمال خاشقجی، روزنامه نگار کشته شده عربستانی نوشت: او در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود.اکسپرس در تکمیل این گزارش، به نقل از یکی از دوستان خاشقجی نوشت: او [خاشقجی] در شرف دستیابی به اسنادی بود که ثابت می کرد، دولت ریاض در یمن از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است. این در حالیست که  خاشقجی چندی قبل در روزنامه «واشنگتن پست» از بن سلمان خواسته بود  جنگ پر هزینه یمن را پایان دهد. وی در این مقاله آورده که عربستان باید جلوی ضررهای ناشی از نبرد یمن که ۴ سال به درازا کشیده است را بگیرد. این نبرد امنیت ملی و چهره عربستان در جهان اسلام را مخدوش کرده است.

6:  اینک بیش از 43 ماه از جنگ یمن می گذرد. هیچکدام از اهداف بن سلمان نه تنها محقق نشده بلکه الان یمن به بلایی بزرگ برای او تبدیل شده است. هر سه بند اول دراین نوشته نیز از تبعات مستقیم جنگ یمن می باشد. الان مشخص شده که یمن نمونه بارز جاه طلبی و بی تدبیری یک شاهزاده جوان و کم تجربه به نام محمد بن سلمان است.

همچنین پرونده یمن به محل اختلاف شاهزاده های سعودی با ولیعهد تبدیل شده است. از ابتدای جنگ تا کنون ۶۰٫۰۰۰ خمپاره و ۲۰۰موشک بالستیک وارد مرزهای عربستان شده است؛ هیچگاه شاهزاده‌های سعودی اینقدر احساس ناامنی نداشته‌اند. فشار اقتصادی جنگ یمن نیز دیگر به عربستان علنی شده و علایم خود را پدیدار کرده است. هر روز منابع غربی لیست جدیدی از هزینه های نجومی عربستان در جنگ یمن مننشر می کنند. عربستانی ها برای اولین بار پس از سالها مجبور شده اند که وام خارجی بگیرند و سرمایه گذاری خارجی در این کشور نیز مبتلا به تبعات جنگ یمن شده است. به اعتقاد گارشناسان اقتصادی کسري بودجه این کشور نیز 52 ميليارد دلار ارزيابي شده است.

در همین راستا آژانس تحقیقاتی «یورونیوز» در گزارشی نوشته: وام گرفتن مداوم دولت سعودی سه دلیل دارد که بزرگترین دلیل آن، هزینه گزاف جنگ عربستان علیه یمن است که ماهانه شش میلیارد دلار برآورد می شود.به همین دلیل گفته می شود عربستان به سبب این جنگ بسیاری از ذخایر نقدی و غیر نقدی خود را از دست داده است.

عربستان در جنگ نیابتی و مسقیم زیادی در طول سالیان گذشته در منطقه حضور داشته ولی هیچکدام به اندازه یمن تبعات تبلیغاتی جهانی بر علیه این کشور به همراه نداشته است. دنیا اکنون بن سلمان را مسئول قتل هزاران زن و کودک و همچنین عامل اصلی قحطی و سو تغذیه میلیون ها یمنی می داند. سازمان ملل این جنگ را به عنوان بدترین بحران انسانی جهان توصیف کرده است.کار به جایی رسیده که احمد بن عبدالعزیز برادر کوچکتر پادشاه عربستان به صورت علنی در جواب برخی از معترضین گفته است که یمن محصول اقدامات بن سلمان است نه خاندان سعودی!
در هر صورت مجموع این شواهد یعنی اینکه در داخل و در خارج سرمایه گذاری برای پادشاهی بن سلمان با خطر تردید و هزینه‌زا بودن مواجه شده است.  

7: اما همه اتفاقات یمن را بن سلمان از چشم حاج قاسم سلیمانی می بیند. از منظر شاهزاده جوان سعودی،  سردار سلیمانی است که با مدیریت رزمندگان شجاع یمن – بخوانید لشکر پابرهنگان شجاع- این همه بلا در اطراف تاج و تختش گردآورده است. قاسم  سلیمانی از دل جنگ یمن یک حزب الله جدید بوجود آورده که نه تنها میزان تفنگدارانش با حزب الله لبنان نیز قابل قیاس نیست بلکه بسیاری از ارتش های بزرگ عربی را نیز پشت سر گذاشته اند. بن سلمان هربار که به پرونده یمن و تبعات آن بنگرد، نمی تواند از نقش فرمانده سپاه قدس بگذرد...

*مدیر مسئول جهان نيوز
کد مطلب: 652008
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


زهره
Iran, Islamic Republic of
درود بر سردار دلها.خدا نگهدارت دلاور
Iran, Islamic Republic of
بن سلمان خیلی کوچکتر از اونی ه که بتونه یه مو از سر سردار کم کنه . کلا انقد ریزه که دیده نمیشه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
جوجه سلمان کیلو چنده ؟!!! سردار رشید رو با این نسناس مقابسه نکنید
شهروند
Iran, Islamic Republic of
با آرزوی نابودی کامل آل سعود و سلامتی و طول عمر همه رزمندگان خالص به ویژه حاج قاسم سلیمانی مرد نبردهای سخت.
Iran, Islamic Republic of
وقتی ارزوی مرگ کسی رو داری مطمئن باش او هم ارزوی مرگ تو را خواهد داشت.حال بگردیم ببینیم اول مرغ بوده یا تخم مرغ.
Iran, Islamic Republic of
کسی که هزاران بی‌گناه را در قحطی نگه داشته و به بدترین وضع مرگ آنان را رقم زده تو از آرزوی مرگ برای او ناراحتی!!! یعنی خیلی انسانی.
خداوند به صاحبان افکار پلید هم مرک می‌فرست چه رسد به اعمال پلید.
شما خودت و خانواده‌ات در یمن بودید باز هم چنین می‌گفتی؟!!
Iran, Islamic Republic of
اول بن سلمان بود که به یمن حمله کرد. به همین سادگی. اصلا پیچیدگی خاصی ندارد.
مردم یمن هم از خودشان دفاع کردند.
Iran, Islamic Republic of
...
علی
Iran, Islamic Republic of
...
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
خائن پست فطرت
fajr47
Iran, Islamic Republic of
دعای خیر همه ما پشت سر سردار دلها قاسم سلیمانی است
سعید110
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
زنده باد سردار بزرگ امنیت برون مرزی
حاج قاسم سلیمانی
م ک
Iran, Islamic Republic of
در شأن سردار سلیمانی نیست که تصویر ایشان در عرض تصویر مسئولین وهابی گذاشته شود
این کینه شباهت زیادی به کینه معاویه از مالک اشتر دارد
Iran, Islamic Republic of
شخصیت بن سلمان کاملا مخالف حاج قاسم است بن سلمان یک ادم خود فروخته است که منافع اسلام را فدای دوستی خود با صهیونیست ها و ترامپ کرده اما حاج قاسم انسان وارسته و مسلمان واقعی است که حتی حاضر است جان خود را فدای انقلاب و ارمان فلسطین کند
دهقان اشکذری
Iran, Islamic Republic of
آقا حرفهای شما کاملا درست ولی خداییش عکس این خبیث ملعون که شرم دارم به حیوان تشیبهش کنم را کنار تصویر نورانی سردار سپاه اسلام قرار ندهید!
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
خیلی واضحه : اون نوکر آمریکاست و این دشمن آمریکا !!!
Iran, Islamic Republic of
چون اولادماغ خودش و خاندان وحشی درنده اش و اربابانش نتانیابو ترانس سوخته انگلیس روباه پیر مکار
سگها و کفتارهای درنده هم کیشش یعنی داعش وووووبه
خاک مالیده است وودردنیا خارزلیل شده اندودیکر نمی توانند سرشان رابلند کنند و دنبال سوراخ موش می گردن
ودر جنایت و قتل غارت کودک کشی انگشت نمای عالم آدم شده اندتایکی درآنور دنبا می گوید بزرگ ترین
تروریست و کودک کش چه کسانی هستن این بن شیطان
نتانیابو ترانس سوخته رانشان میدهند
Iran, Islamic Republic of
با سلام و تشکر از تهیه مقاله ،در بند 4 از لفظ خلیج استفاده شده است ،مناسب است از خلیج فارس استفاده نمایید.
Romania
مرگ بر آل سعود خاین. خدا ریششونو قطع کنه وبسوزونه. خدا برای همیشه وهرلحظه یارویاور سرداردلها سردارسلیمانی عزیزباشد ان شاالله
Iran, Islamic Republic of
بن سلمان داره جنایات می کند.
همه ما سردار سلیمانی هستیم. بن سلمان ها هیچ غلطی نمی توانند بکنند.
مرگ بر آمریکا
...
Iran, Islamic Republic of
این بن یهودی صهیونیستی است
اکبر
Iran, Islamic Republic of
برادرخسته نباشی
مجید
بن سلمان عمر حکومتی زیادی نخواهد داشت برای تطهیر حکومت آل سعود حتما کنارش میزارن.نهایتا این حکومت خونخوار تقاص جنایت مسلمان کشی های شان را با سقوط حکومت وهابی شان خواهند داد درود بر سردار بی ادعا و سربازان شجاع.