پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - 13 Dec 2018
 
۲
۱۴
مظلوم نمایی شهردار تهران در عصر بی عملی

نجفی شهروندان تهرانی را از کدام لولو می ترساند؟

پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸
محمدعلی نجفی در حالی از عدم سیاسی کاری شهرداری دفاع می کند که بیشتر کسانی که از عملکرد وی انتقاد دارند خواهان ارائه گزارش کار وی در ماههای اخیر و در 100 روز نخست مدیریتش شده اند و نقدها جنبه تخصصی در حوزه مدیریت شهری داشته است. اما باید یادآور شد که دقیقا کسانی ساز ناسازگاری با شهرداری نجفی می زنند که در اردوگاه اصلاحات قرار دارند.
نجفی شهروندان تهرانی را از کدام لولو می ترساند؟
گروه سیاسی جهان نيوز: درست زمانیکه شیب تند انتقادات نسبت به عملکرد محمدعلی نجفی تند شد، دستگاه پروپاگاندای حامی وی فعال شد تا وی را از وداع تلخ با بهشت نجات دهد، امری که به نظر نمی رسد برای آقای شهردار ارزان تمام شده باشد.

به گزارش جهان نيوز، در روز نخستی که وارد صحن شورای شهر برای دفاع از خود جهت رسیدن به بهشت شد گفت ردای سیاست را از تن به در خواهد کرد:«بی‌تردید در صورت انتخاب بنده از همان روز اول جامه سیاسی از تن درمی‌آورم و جامه خدمت خواهم پوشید چراکه شهردار باید موضعی فراجناحی داشته باشد.» جملاتی که در مرداد ماه عنوان شد ولی هرگز رنگ واقعیت به خود نگرفت.

نجفی پس از افزایش انتقادات به عملکردش و نداشتن برنامه ای مدون و مشخص  برای اداره پایتخت 12 میلیون نفری، تمام روزنامه ها و نشریات سیاسی اصلاح طلب را به صف کرد تا از ضعف عملکردش دفاع کنند و خود نیز در مصاحبه ای بلند و بالا در ویژه نامه روزنامه شرق با تیتر« اما من ایستاده ام» از مقاومت ها و نیروهای غیبی گفت که مانع از کارش شده اند. ویژه نامه ای در 160 صفحه تحت عنوان "ویژه نامه شهر و شورا"ی روزنامه شرق که تقریبا چنین حرکتی از سوی شرق بی سابقه بوده است. استفاده ابزاری از پروپاگاندای اصلاحات توسط شهردار تهران دقیقا برخلاف آن چیزی بود که از وی انتظار می رفت. عدم تحمل نقدپذیری و قبول خطاهای مدیریتی و اصرار برطرح هایی که شکست آن قبل از شروع کاملا مشخص است.

پلیس و فرمانداری تهران با طرح جدید ترافیک شهرداری مخالفت کردند. دو ارگان تخصصی و فنی در امور شهری با وجود اصرارهای شهردار، طرح ترافیک نجفی را برخلاف عدالت و اجحاف در حق مردم ارزیابی کردند که منتج به آلودگی و ترافیک بیشتر نیز می شود.

شهردار تهران در اظهاراتی گفته است: «متاسفانه کارشکنی برخی نهادها که با شهردار شدن من مخالف بودند، ادامه دارد. » حال مشخص نیست کدام نهاد یا سازمان و حتی اشخاصی مخالف شهردار شدن نجفی هستند یا بودند که همچنان بر راهبرد خود اصرار می ورزند. وی در ادامه بازخاطر نشان کرده بود: «به اعتقاد من، شهرداری نهادی سیاسی نیست و باید تا جای ممکن از مسائل سیاسی به معنای روزمره و پیش‌پاافتاده دور و تبدیل به نهادی شود که مردم نسبت به آن احساس تعلق کنند.»

محمدعلی نجفی در حالی از عدم سیاسی کاری شهرداری دفاع می کند که بیشتر کسانی که از عملکرد وی انتقاد دارند خواهان ارائه گزارش کار وی در ماههای اخیر و در 100 روز نخست مدیریتش شده اند و نقدها جنبه تخصصی در حوزه مدیریت شهری داشته است. اما باید یادآور شد که دقیقا کسانی ساز ناسازگاری با شهرداری نجفی می زنند که در اردوگاه اصلاحات قرار دارند.

روزنامه سازندگی وابسته به حزب کارگزاران سازندگی از اختلافات مابین نجفی و کارگزاران پرده برداشت و عنوان کرد از روز نخست نیز زعمای این حزب و اعضای شورای شهر کارگزارانی موافق شهردار شدن نجفی نبودند و محسن هاشمی در درجه اول و حسین مرعشی در رتبه دوم گزینه های این حزب بودند.

ولی به خاطر اینکه مهدی چمران به شورا راه نیابد و یکدستی آن برهم نخورد، اجماع بر نجفی صورت می گیرد و مرعشی نیز از خیر شهردار شدن می گذرد. با وجود آنکه مرعشی در برخی از اظهارات اعلام کرده بود به اتاق فکر شهردار جدید تبدیل می شود و به وی کمک خواهد کرد، نجفی عنوان کرد نیاز به سخنگو نیست و مواضع عملی اش رو خودش اعلام می کند که تلویحا به تفسیر روزنامه سازندگی به معنی پشت کردن به خاستگاه خود بود.

هرچند در این گزاره روزنامه سازندگی باید با شک و تردید نگریست و در همین انتصابات نجفی برخی از اعضای حزب و حامیان آن  در کیک بزرگ شهرداری به پست و مقام رسیده اند، ولی نمی توان اختلافات درون حزبی را کتمان کرد. در همین زمینه عملکرد ضعیف  نجفی باعث شده تا جبهه مخالف وی در میان اصلاح طلبان با قدرت بیشتری دست به نقد وی بزنند و شورای عالی سیاست گذاری نیز به فکر جایگزینی برای نجفی افتاده است.

جایگزینی که بتواند از پایگاه اجتماعی که به لیست امید در انتخابات شورای شهر تهران به صورت کامل رای داد همچنان حفظ شود و مانع از ریزش آرای اصلاح طلبان در تهران در آستانه انتخابات مهم مجلس در سال 1398 گردد. اما هزینه حذف نجفی در این سناریو نباید بر دوش اصلاح طلبان بلکه بر دوش رقبای وی باید نوشته شود.

به نظر می رسد دیدار سیاسی مهرماه شهردار تهران و هیات رئیسه شورای عالی سیاستگذاری نیز تا حد زیادی اثرات خود را از دست داده است. نجفی در آن دیدار خواهان حمایت اصلاح طلبان از خود شده بود و به صورت تلویحی موفقیتش را موفقیت اصلاحات تفسیر کرده بود: «مصالح کشور و مصالح آینده اصلاحات در گرو کارآمدی مدیران اصلاح‌طلب است.

ما در موقعیتی هستیم که باید در موضع گیری‌های خود به دنبال تقویت گفتمان اصلاحات، حفظ سرمایه اجتماعی و ترجیح منافع عمومی بر منافع گروهی باشیم.» این دیدار سیاسی نیز برخلاف ادعای شهردار برای خارج کردن ردای سیاست از تنش بود. با این وجود در عملکرد ضعیف شهردار در برف بهمن ماه، شدیدترین انتقادات از سوی رئیس شورای عالی سیاست گذاری نثار نجفی شده بود: «تاسف میخورم از اقدامات شهرداری که برای بارش متوسط برف، شهر به این وضع درآمده است.»

این ابراز تاسف ها و ندامت اقدامات شهردار تهران در زمان مشکلات تنها مختص محمدرضا عارف نبود و بسیاری از فعالین اصلاح طلب نیز مدیریت وی را در زمان بحران مورد تردید قرار دادند. مطرح شدن سناریوهای عبور از نجفی و جایگزین کردن گزینه کارآمدتر دقیقا در این زمان رقم خورده است.

حال محمدعلی نجفی در شرایطی که توسط هم حزبی های خود مورد تردید قرار گرفته توپ را به زمین رقبای سیاسی خود انداخته و بار دیگر با متهم کردن نهادها و سازمان هایی که هیچ نامی از آنها نمی برد، به دنبال فرار رو به جلو و مظلوم نمایی است.

زیرسوال بردن عملکرد شهردار سابق و دستاوردهای وی نیز به ترجیع بند اظهارات و شاه بیت سخنان و نوشته های نجفی تبدیل شده و مشخص نیست چه زمانی واقعا قرار است ردای سیاست را از تن به در کند و به فکر خدمات رسانی برای تهران باشد. شهری که وی معتقد است باید به آن روح و جان دمید، حال آنکه نجفی برای این اقدام انتزاعی نیز برنامه مشخصی ندارد به غیر از شعار و وعده و پاس دادن توپ مشکلات به قبل!
 
کد مطلب: 593289
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
خدا به داد مردم تهران برسه
Iran, Islamic Republic of
نه دوستم. خلایق لایق همین فرد
United States
نجفی تله است برای اینکه ی فاصله بین مدیریت قالیباف و شخص بعدی که احتمالا محسن هاشمی یا جهانگیریه بیفته تا عملکرد اینا رو با نجفی مقایسه کنند نه قالیباف!!
Iran, Islamic Republic of
تله کدومه برادر؟؟؟ اتفاقاً دقیقاً زده به هدف!!! مطمئن باشید تا 4 سال برنامه همینه!!! مگه روحانی بعد از 4 سال بی عملی با همین فرمول رأی جمع نکرد؟؟؟ این فرمول جواب داده پس شاید اگه منم جای نجفی بودم بجای کار کردن ماهی یه بار یه تیکه به نظام مینداختم بقیه اش هم نیاز به زحمت نداره چون زنجیره ای ها و ضد انقلاب ها زحمت بقیه رو می کشند
Iran, Islamic Republic of
در مصاحبه ای بلند و بالا در ویژه نامه روزنامه شرق با تیتر« اما من ایستاده ام» از مقاومت ها و نیروهای غیبی گفت که مانع از کارش شده اند......
راست میگه ناتوانی +بیماری قلب"دیسک کمر ! همه نادیدنی وازغیب هستندونمیگذارند کاری بکند.
Iran, Islamic Republic of
محض رضای خدا هم که شده یک باز گزارش یکی از خدماتتون رو به مردم تحویل بدید.یک عده منتقد دور هم جمع شدن فکر میکند انتقاد چه کار عظیمیه!پدربزرگ منم براحتی میتونه صبح تا شب همه چیز و زیرسوال ببره!جمله ی تاثیر گذاری در زندگی من جریان داره:بجای اینکه مثل مرغابی ها ک مدام واک واک میکنند،غرغر کنید،به خود بیایید و مثل عقاب ها اوج بگیرید
Iran, Islamic Republic of
اینها شورای شهرن یا شورای افشاگر!دوستان روی احمدی نژاد رو دارن کم کم سفید میکنن.اون حداقل تو مناظره افشا میکرد ب طرفش فرصت دفاع میداد،اینا ک یه تنه ب قاضی میرن بدون اینکه طرف مقابل فرصت دفاع از خودش داشته باشه خبر رو پخش میکنن.این بی اخلاقی بزرگی نیست?
Iran, Islamic Republic of
ظاهرا جبهه اصلاحات توقعشان از اقای نجفی بیشتر است و خواستار برخورد شدیتر ایشان با متخلفین در شهرداری هستند و از مصلحت اندیشی ایشان زیاد راضی نیستند
Iran, Islamic Republic of
قالیباف بهترین گزینه برای نه تنها شهرداری بلکه ریاست جمهوری یک بار مردم اطمینان کنند و ازش خواهش کنند که بیاد کشور رو درست کنه عین تهران
Iran, Islamic Republic of
قالیباف از هر دو جناح میخوره چون برای منافع کسی کار نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
باشه چشم بهش ميگيم!!
Iran, Islamic Republic of
نجفی بهترین شهردار تهران میشه یکم وقت میخاد
Iran, Islamic Republic of
...
کاربر گرامی . با تشکر رعایت اخلاق اسلامی ایرانی از شما دوست گرامی مد نظر است . جهان نیوز
ویشگون
Iran, Islamic Republic of
سلام یکی بگه آقای شهردار رفت سفر به فرنگ چه تحفه ای رو در آینده می خواهد به ملت تهران هدیه بده .شایدم بخواهد کارهای پیمانکاری رو به فرنگیا بده .الله و اعلم