جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - 14 Dec 2018
 
۱۷
۷۷
شواهد تکان دهنده از اجرای 2030 توسط وزارتخانه‌های بهداشت و آموزش پرورش

ترویج خزنده فحشاء/ آموزش جنسی بدهید تا بچه‌هایتان ایدز نگیرند! + تصاویر

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۹
واقعیت این است که برخی از مسئولین و کارشناسان، با وجود حضور فیزیکی در ایران، در فضای فرهنگی غرب تنفس می کنند و گمانشان بر این است که وضعیت خانواده و بالتبع آمار انحرافات جنسی در ایران مانند کشورهای غربی است و ما نیز باید به شیوه آنها عمل کنیم.
ترویج خزنده فحشاء/ آموزش جنسی بدهید تا بچه‌هایتان ایدز نگیرند! + تصاویر
گروه جامعه جهان نيوز، حسین مروتی: بعد از پذیرش سند توسعه پایدار 2030 توسط رئیس جمهور در مهر ماه سال 1394، اتفاقات جدید و بعضا عجیبی در حیطه آموزش مسائل جنسی در کشور رخ داد. کتاب هایی منتشر شد، ان جی او هایی (گروه های مردم نهاد) در این زمینه ایجاد و یا فعال شدند، نهادهای به اصطلاح بین المللی، تمام عیار دست به کار شدند، گروهی از کامش شناس ها (سکسولوژیست) در اقصی نقاط کشور، کارگاه آموزش جنسی برگزار کردند و حتی دستگاه های دولتی، مبادرت به انجام آموزش هایی کردند که سابقه نداشت. اما آیا این حجم از عملکرد، برآمده از تقاضای مردم و نیاز جامعه بود؟ آیا شیوه عملکردها در این زمینه، بر اساس کار کارشناسی متخصصین متعهد بود؟ آیا برای اجرای این پروژه، تحلیل هزینه فایده صورت گرفته بود؟ اساسا به چه دلایلی، آموزش جنسی به مردم، به خصوص به کودکان و نوجوانان تجویز شد؟
 سه علت عمده برای تجویز این آموزش ها را بررسی می کنیم.
 
آموزش جنسی بدهید تا بچه هایتان ایدز نگیرند!
هیچ عاقلی نیست که بخواهد فرزندان این آب و خاک دچار بیماری خطرناک ایدز شوند، اما چه چیزی را باید به دانش آموزان، آموزش داد تا ایدز نگیرند؟

انتقال ایدز از سه طریق عمده صورت می گیرد: نخست مادر به جنین و نوزاد، سپس خون (معمولا سرنگ مشترک در معتادان تزریقی) و فراورده های خونی (مانند بلایی که جنایتکاران فرانسوی بر سر بیماران ایرانی آوردند) و راه سوم نیز: ارتباط جنسی. در مورد انتقال از مادر، آموزش به کودک و نوجوان ضرورتی ندارد و در مورد انتقال خون و فرآورده های خونی نیز به دلیل آزمایش های دقیقی که بر روی آنها صورت می گیرد، احتمال انتقال ویروس عامل ایدز، قریب به صفر است. پس برای آموزش، می ماند اعتیاد تزریقی و سپس بحث ارتباط جنسی. حال در این دو مورد باید چه چیزی را به دانش آموز یاد بدهیم؟

علی القاعده در مورد اعتیاد تزریقی باید به دانش آموز گفت: «به سراغ مواد نرو! اگر رفتی، زیاد مصرف نکن! زیاد مصرف کردی، تزریقی نشو! تزریقی شدی، از سرنگ آلوده ی دوستت استفاده نکن!

خواستی استفاده کنی، ابتدا آن را ضدعفونی کن! ضدعفونی نکرده استفاده کردی، برو تست ایدز بده! مثبت شدی، رابطه ی جنسی برقرار نکن! رابطه ی جنسی برقرار کردی، لااقل از وسیله ای استفاده کن که طرفت ایدز نگیرد!»

در مورد ارتباط جنسی نیز باید به دانش آموز گفته شود که «رابطه جنسی نداشته باش. خواستی رابطه داشته باشی از وسیله ای استفاده کن که ایدز نگیری! اگر به این وسیله نیاز پیدا کردی، اینگونه تهیه کن و این را هم بدان که وسیله مزبور، بدین صورت استعمال می شود. نهایتا گمان هم نکن که آن نوع رابطه جنسی منجر به ایدز نمی شود، بلکه احتمال این که از آن طریق مبتلا شوی، بیشتر از این طریق است. البته این را هم بدان که آن یکی فعل جنسی و آن دیگری، تو را به ایدز مبتلا نخواهد کرد. شاید باورش برایت سخت باشد ولی فلان فعل جنسی هم منجر به ایدز نمی شود!»

در نگاه نخست واضح است که این آموزش ها آسیب زا هستند، چرا که به صورت ضمنی به عموم دانش آموزان القا می شود که در معرض ابتلا به اعتیاد و فحشا هستند. آموزش هایی که معمولا مانع رفتارهای غلط نیز نمی شوند، بلکه تنها آنها را بهداشتی می کنند. البته که این آموزش ها می توانند زمینه ترویج این سوءرفتارها را نیز فراهم کرده و به عنوان مثال به نوجوان القا کنند که در صورت رعایت برخی ملاحظات، رابطه نامشروع هم برایش مشکلی ایجاد نمی کند! همچنین از آنجا که آموزش های مزبور، رابطه ی جنسی را خارج از چارچوب نهاد خانواده مورد بررسی قرار می دهند، ناخودآگاه این تلقی را در مخاطب خود ایجاد می کنند که «ازدواج تنها راه مجاز ارضای نیاز جنسی نیست»، از این طریق از روابط نامشروع، قبح زدایی کرده و انحرافات جنسی را از معضلی اجتماعی، به مسئله ای فردی یا بین فردی تنزل می دهند.

البته به صرف این که این آموزش ها آسیب زا هستند، نمی توان مانع آنها شد، چرا که ممکن است خطر، آنقدر بزرگ باشد که مجبور شویم با تحمل این آسیب ها مانع خسارت بزرگتر شویم و به قول معروف، دفع افسد به فاسد کنیم. حال، خطر ابتلای دانش آموزان به ایدز چقدر است و تا کنون که آموزش های جنسی منظمی صورت نگرفته، چه نسبتی از دانش آموزان به ایدز مبتلا شده اند؟

آخرین تخمین از مبتلایان به ویروس عامل ایدز نشان می دهد که تا پایان سال 1395، 56 هزار و 882 نفر در کشور مبتلا به ایدز بوده اند، یعنی 7 نفر از هر 10 هزار ایرانی. از این تعداد 25 هزار و 472 نفر شناسایی شده اند (45 درصد کل بیماران) و مابقی از بیماری خود بی اطلاع هستند. در طول این سالیان نیز 9 هزار و 477 نفر از مبتلایان به ایدز مرده اند. از مجموع مبتلایان شناسایی شده، 66 درصد، معتاد تزریقی بوده اند که از طریق سرنگ مشترک بیمار شده اند، 19 درصد از طریق رابطه جنسی (که عمدتا همسران مردان معتاد تزریقی هستند) و 1.5 درصد نیز از طریق مادر به کودک، ویروس عامل ایدز را گرفته اند. از بین مجموع بیمارانی که شناسایی شده اند، ۸۴ درصد مرد و ۱۶ درصد زن هستند (1). البته در چند سال اخیر، درصد زنان مبتلا به ایدز شناسایی شده، افزایش داشته که عمدتا ناشی از کنترل اپیدمی ایدز در مردان معتاد تزریقی بوده است (طبق مطالعات متعدد اکنون در کشور، بیش از نیمی از معتادان تزریقی به سرنگ استریل دسترسی دارند. این میزان در برخی مطالعات تا 70 درصد نیز عنوان شده (2)) در واقع پایین آمدن کفه «انتقالِ ناشی از سرنگ مشترک» بوده است که سبب شده کفه «انتقال جنسی» بالا برود.

در این میان قریب به 500 نفر از مبتلایان شناسایی شده، زیر 20 سال دارند (3) که ما در اینجا تسامحا تمام آنها را دانش آموز حساب می کنیم، (در حالی که از 6 تا 18 سالگی دانش آموز شمرده می شوند) و مبتلایان شناسایی نشده در این سنین را نیز 600 نفر به شمار می آوریم.

حال باید دید از مجموع این 1100 مبتلا به ایدز در سنین زیر 20 سال، چه تعداد از طریق رابطه جنسی و اعتیاد تزریقی مبتلا شده اند؟

 با توجه به این که عمده شیوه ابتلا در این رده سنی، از طریق مادر به جنین است، در بدبینانه ترین حالت فرض می گیریم که نیمی از این 1100 نفر از طرق جنسی و اعتیاد، به ایدز مبتلا شده باشند. حال با توجه به وجود جمعیت بیش از 12 میلیون و 600 هزار دانش آموز در کشور (4)، متوجه خواهیم شد که شیوع ایدز در بین دانش آموزان، کمتر از 9 هزارم درصد است و از هر صدهزار دانش آموز، نهایتا 4 نفر از طریق اعتیاد و رابطه جنسی به ایدز مبتلا شده اند.

حال با این وصف کدام عقل سلیم است که برای جلوگیری از ابتلای 4 نفر به ایدز، صدهزار دانش آموز را در معرض قبیح ترین مسائل جنسی و مطالب آسیب زای مرتبط با اعتیاد قرار دهد؟ چرا باید برای این آمار اندک، آموزش های جنسی را به کل جامعه ی دانش آموزی تسری داد؛ آن هم در حالی که بسیاری از کودکان و نوجوانان مبتلا به این بیماری، جزء گروه های پرخطر (High Risk) هستند، در نقاط خاصی از شهرها زندگی می کنند، بی خانمان هستند و اساسا معلوم نیست که به مدرسه بروند یا خیر؟! آیا بهتر نیست، به جای عمومی کردن این آموزش های آسیب زا، صرفا به آموزش گروه های در معرض خطر بپردازیم؟!


آنچه گذشت تا حدودی وضع بیماری ایدز در کشور را نشان می دهد. حالا باید دید که این وضعیت، چه تناسبی با عملکردهای وزارت بهداشت دارد؟

واقعا مشخص نیست که برچه اساس آموزش های ایدز به مهدکودک ها، مراکز پیش دبستانی، دبستان ها و دبیرستان ها کشیده شده است؟ (5) چرا علیرغم شیوع بسیار پایین ایدز در بین نوجوانان، ایران اولین کشوری بوده که در آسیای جنوب غربی و شمال آفریقا به طرح همگانی (all-in) پیوسته و همراه با یونیسف، به کودکان و نوجوانان 13 و بعضا 10 سال به بالا آموزش ایدز می دهد؟ (6) چرا شئونات اخلاقی در این آموزش ها رعایت نمی شود و چرا با عملکردهای بی خردانه از مفاسد اخلاقی قبح زدایی می شود؟ بر چه اساس و به چه حقی، آموزش پرورش با وزارت بهداشت تفاهم نامه امضا کرده که به فرزندان مردم آموزش ایدز بدهد تا ایشان به عنوان سفیران سلامت، آموزشهای آسیب زای مزبور را به سایر دانش آموزان و خانواده‌های خود منتقل کنند؟! (7) راه انداختن اتوبوس های ایدز در تهران و شهرستان ها، چه تناسبی با الگوی انتقال این بیماری در کشور دارد؟ (8) مقصود از راه اندازی خودپرداز ارائه کاندوم در برخی مراکز بهداشتی شهر مشهد چیست؟ (9) چه شده است که اکنون در «رویکرد نوین آموزش اچ آی وی» به مربیان بحث ایدز، توصیه می شود که دیگر «ﭘﺎﯾﺒﻨﺪي ﺑﻪ ﺧﺎﻧﻮاده» را به عنوان راه ﭘﯿشگيری از اﺑﺘﻼ ﺑﻪ اچ آي وي ﻣﻄﺮح نکنند؟! (10)


در حالی که صرفا 19 درصد انتقال ویروس از طریق جنسی بوده و همان نیز عمدتا از مردان معتاد به همسرانشان بوده، چرا باید مراکز کاهش آسیب (و البته افزایش فحشا) با رویکردی ضددین، مشغول خدمت رسانی به زنان روسپی باشند؟ چنان که مدیر یکی از مراکز کاهش آسیب مورد حمایت وزارت بهداشت در اظهاراتی تکان دهنده گفته است: «کار مرکز، امر به معروف و نهی از منکر نیست. ما نمی توانیم به زن بگوییم تن فروشی نکن! مشاور مذهبی هم نداریم. کار ما کاهش آسیب است. ما تنها می توانیم سرنگ و کاندوم رایگان در اختیار زنان قرار دهیم تا رابطه ایمن تری برقرار کنند. حتی به آن ها می گوییم، اگر می خواهی رابطه داشته باشی از میان ۲۰ رابطه، ۵ رابطه ی سالم با پول زیاد انتخاب کن!» (11)

چرا باید افرادی که عقاید و افکاری فاسد دارند، در مورد بحث ایدز تصمیم گیری کنند؟ دکتر مینو محرز در مهر ماه سال 1394 در سخنرانی خود در نشست تخصصی «سلامت زنان و رفتارهای پرخطر» می گوید: «ما از نظر علمی کلمه ی تن فروش را یک انگ می دانیم. چون همان جور که گفتم جزء اولین شغل ها بوده! (لابد مِن باب «الفضل لِلمتقدّم!») ما می گوییم صنعت سکس و اسم آن خانم را نمی گوییم تن فروش؛ بلکه می گوییم زن کارگر جنسی! بنابراین خواهشم این است که این کلمه را به کار نبریم... ما صنعت سکس می گوییم و کارگر جنسی، حالا چه زن و چه مرد! ... ما نباید بر روی این زنان انگ بگذاریم، نباید سعی کنیم شغل آنها را عوض کنیم! بلکه باید آنها را سالم نگه داریم تا جامعه مصون بماند!»

نگارنده قبلا از «فقر فهم فرهنگی» برخی از مدیران وزارت بهداشت نوشته بودم، اما وقتی اظهارنظرهای وقیحانه و بی پایه این متخصص بیماری های عفونی را از نظر می گذرانیم به خوبی در می یابیم که دیگر اینجا مسئله، فقر فهم فرهنگی نیست، بلکه علنا با «بی شعوری فرهنگی» مواجهیم. با کمال تاسف این فرد، عضو کمیته کشوری ایدز و رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران است و حقیقتا اگر خروجی تصمیمات چنین افرادی، چیزی جز این بود که اکنون شاهد آنیم، جای تعجب داشت.

استقبال سایت معاند تریبون زمانه از اظهارات سخیف دکتر محرز

بی شک مسئولان وزارت بهداشت باید به جای مدنظر قرار دادن تعهدات بین المللی (به خصوص تعهدات سند توسعه پایدار 2030) و پیروی کورکورانه از دستورالعمل های ترجمه ای و خوش رقصی برای آژانس های سازمان ملل، بساط این آموزش ها را جمع کرده و بر اساس شواهد علمی و با مدنظر قرار دادن مشخصات فرهنگی مردم ایران، به مبارزه با ایدز بپردازند.
 
به بچه هایتان آموزش جنسی بدهید تا به آنها تجاوز نشود!
از دلایل دیگری که برای لزوم آموزش جنسی شمرده می شود، بحث کودک آزاری جنسی (Sexual Child Abuse) است. در بهترین حالت توصیه می کنند که باید به بچه ها یاد بدهیم که نقاط خصوصی بدنت کدام است و بگوییم مراقب باشد که کسی به آن نقاط دست درازی و تعرض نکند. اما مشخصا با این اقدام برای کودک سوالاتی پیش می آید: برای چه تعرض کنند؟ چه سودی به حالشان  دارد؟ و ...
در واقع این آموزش سبب می شود که آنچه به ذهن کودک خطور هم نکرده است، برای او تبدیل به مسئله شده، مقدمه ای شود برای کنجکاوی های بیشتر. مسئله ای که خود می تواند خطراتی را برای کودک به دنبال داشته، همچنین اسباب فساد اخلاقی وی را در بزرگسالی فراهم آورد؛ چرا که به فرموده حضرت امام على (ع): «مَن کَثَّر فِکرَه فِى المَعاصى دَعَته إِلَیها» (12) کسى که در مورد گناهان زیاد فکر کند، گناهان او را به سوى خود می کشند. همچنین با ارائه آموزش های اینچنینی، فضای مدارس نیز برای پرده دری های بیشتر آماده می شود. (معلمین و دانش آموزان، توصیف های نغزی از فضای کلاس ها هنگام تدریس این مباحث دارند، که البته امکان انتشارشان وجود ندارد!)

همچنین معدود مطالعاتی که در مورد میزان شیوع کودک آزاری جنسی صورت گرفته، نشانگر شیوع بسیار اندک این آسیب در شهرهای مورد مطالعه بوده است (13). از همین رو عقلانی نخواهد بود که به خاطر این تعداد اندک، ذهن، دل و ضمیر پاک میلیون ها کودک این سرزمین درگیر چنین مباحثی شود؛ به خصوص که می توان مراقبت های لازم را به والدین کودکان آموزش داد تا فرزندانشان اساسا در معرض آزار جنسی قرار نگیرند. البته همین آموزش های آسیب زا را می توان برای کودکان در معرض آسیب، مثلا کودکانی که والدین معتاد دارند، تجویز نمود (14). اگرچه در کارایی این آموزش ها در این موارد نیز تردیدهای اساسی وجود دارد؛ چرا که معمولا این کودک آزاری ها با توسل به زور صورت می گیرد و مشخصا فنون رزمی در این آموزش ها جایگاهی ندارد و بر فرض وجود نیز، کمکی به این کودکان بی گناه نخواهد کرد!

متاسفانه آموزش و پرورش به بهانه پیشگیری از کودک آزاری جنسی، برنامه های بیشرمانه ای را برای دانش آموزان کلاس های اول تا سوم ابتدایی ترتیب داده است که اعتراض والدین دانش آموزان را نیز به دنبال داشته. اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران، بر اساس مجوزی که مورخ 12/09/1396 صادر شده، تحت عنوان «مداخلات مددکاری اجتماعی» و «نظام مراقبت های اجتماعی» به این آموزش ها پرداخته است و در برخی از شهرستان ها نیز آموزش های مزبور با همکاری آموزش و پرورش و برخی از ان جی او ها ارائه شده است.
 
به دانش آموزان، آموزش جنسی بدهید، تا اطلاعات جنسی را از منابع غیر معتبر دریافت نکنند!
مسئولان پیگیر آموزش جنسی می گویند: «دیگر آن زمان گذشته است که اگر ما اطلاعات مربوط به مسائل جنسی را در اختیار نوجوان قرار ندهیم، او نتواند این اطلاعات را کسب کند. می رود از فضای مجازی و فیلم های مبتذل آن اطلاعات را به دست می آورد و همین مسئله سبب انحراف وی می شود»

اما در مورد این استدلال نیز باید چند نکته را متذکر شد: نخست این که آیا واقعا نوجوان برای دریافت اطلاعات جنسی است که به سراغ فضای مجازی و فیلم های مبتذل می رود؟

در پاسخ باید گفت: موضوع برای دختر و پسر متفاوت است. پسر عمدتا برای پاسخ به نیاز جنسی به سراغ این مفاسد می رود، در حالی که دختر بیشتر برای کنجکاوی، به این عمل غیر اخلاقی می پردازد. پس لااقل پسران، برای علم آموزی و دانش اندوزی به سراغ این منابع نمی روند و اگر معلمین به آنها اطلاعات معتبر بدهند هم، تا آن زمان که به نیاز طبیعیشان پاسخ داده نشود، ابدا تضمینی وجود ندارد که دست به دامان این منابع نشوند و از تاثیرات منفی آنها در امان بمانند.

در مورد دختران نیز باید گفت که پاسخ دادن به کنجکاوی هایشان آنچنان فایده ای ندارد، زیرا اساسا کنجکاوی حد یقفی ندارد. بر فرض که دختری، پاسخ سوالاتش را از معلم و مدرس گرفت، حال اگر باز کنجکاویش در سطحی بالاتر گل کرد چه؟! پس آموزش با هدف ارضای کنجکاوی دانش آموز، آن هم در بحثی مانند مسائل جنسی، هرگز معقول به نظر نمی آید. این کنجکاوی ها نیز معمولا، پس از ازدواج دختران به صفر می رسد، نه لزوما به این دلیل که پاسخ سوال هایشان را گرفته اند، بلکه به این علت که نیاز جنسی- عاطفیشان ارضا شده است.

البته آموزش برخی مسائل، مانند «نکات بهداشتی در سنین بلوغ»، «نحوه ی صحیح مواجهه و تعامل با جنس مخالف» و «تکالیف شرعی پس از بلوغ» لازم است که بهتر است همین آموزش ها نیز از طریق والدین و روحانیون مبلغ صورت گیرد. همچنین موضوعاتی از قبیل «نحوه ی پاسخ به سوالات جنسی کودک و نوجوان»، «تغذیه ی نوجوانان در سنین بلوغ»، «مسائل پیرامون خواب و استحمام کودک و نوجوان» و «حفظ حدود و حریم ها در مسائل جنسی» نیز باید به والدین کودکان و نوجوانان آموزش داده شود.

با وجود این توضیحات، این سوال همچنان باقی می ماند که: چرا برخی از مسئولین در داخل کشور مجدانه پیگیر ورود آموزش جنسی به مدارس هستند؟

واقعیت این است که برخی از مسئولین و کارشناسان، با وجود حضور فیزیکی در ایران، در فضای فرهنگی غرب تنفس می کنند و گمانشان بر این است که وضعیت خانواده و بالتبع آمار انحرافات جنسی در ایران مانند کشورهای غربی است و ما نیز باید به شیوه آنها عمل کنیم.

خوب است که در این مجال مروری اجمالی بر وضعیت اخلاق جنسی و شیوه های آموزش جنسی در آمریکا داشته باشیم.

آموزش جنسی در آمریکا
در آمریکا از هر 10 هزار نفر، 40 نفر به ایدز مبتلا هستند (15). یک نفر از هر 8 کودک آمریکایی، قربانی کودک آزاری جنسی شده است (16) و صرفا سه درصد از جوانان، رابطه جنسی را به بعد از ازدواج موکول می کنند (17). قریب به نیمی از جمعیت بالای 18 سال آمریکا نیز مجرد هستند (18).

از هر 30آمریکایی تنها یک نفر، رابطه جنسی را به بعد از ازدواج موکول می کند
 
در این شرایط دو روش عمده برای آموزش جنسی در آمریکا وجود دارد. نخست آموزش جامع جنسی (Comprehensive Sexuality Education) و دیگری روش خویشتنداری و ریاضتی (Abstinence Only Sex Education). حامیان روش نخست معتقدند که باید وسایل جلوگیری از بارداری در اختیار نوجوانان باشد و راه های جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی به آنها آموزش داده شود، اما حامیان روش دوم معتقدند که دانش آموزان نباید پیش از ازدواج، رابطه ی جنسی داشته باشند، همچنین با آموزش روش های جلوگیری از بارداری به دانش آموزان نیز مخالفت می کنند. تفاوت بین این دو رویکرد و تاثیر آنها بر رفتار نوجوانان، همچنان در آمریکا یک موضوع بحث برانگیز باقی مانده است (19) و هر دو گروه شواهدی مبنی بر اشتباه بودن رویکرد مقابل دارند.
 
طرفداران آموزش «مدل غربی خویشتنداری» معتقدند که آموزش جامع جنسی، منجر به بیشتر شدن آمار فساد جنسی، بیماری های مقاربتی و بارداری های نامشروع خواهد شد. از سوی دیگر نیز طرفداران آموزش جامع جنسی استدلال می کنند که از هر 30 آمریکایی، تنها یک نفر رابطه  جنسی را به بعد از ازدواج موکول می کند، پس باید به آنها مسائل جنسی را کاملا آموزش داد. همچنین بر اساس مطالعات صورت گرفته مدعی هستند که آموزش جامع جنسی، منجر به افزایش فعالیت جنسی نوجوانان و یا افزایش ابتلا به بیماری های مقاربتی نشده است، مسئله ای که البته می تواند تا حدودی صحیح باشد؛ زیرا در جامعه ای مثل آمریکا، با بی بندوباری های گسترده و ولنگاری های بی حد و مرز، چه بسا این آموزش های آسیب زا نیز نتوانند کمکی به بدتر شدن وضع موجود بکنند!

نمونه ای از تمسخر آموزش خویشتنداری در آمریکا، توسط طرفداران آموزش جامع جنسی
معلم خطاب به دانش آموزان: "رابطه ی جنسی نداشته باشید، چون باردار می شوید و می میرید!"
 
نهایتا گذشته از این که کدام یک از دو روش فوق اشتباه تر است، آنچه گفته شد عبرت هایی برای کارشناسان و مسئولین مذکور دارد که می تواند برای جبران گذشته به آنها کمک کند:

قطعا این موضوع بسیار جالب و تامل برانگیز است که در جامعه ای مانند آمریکا نیز، کارشناسان زیادی به آسیب زا بودن آموزش های جامع جنسی اذعان دارند و همین مسئله منجر شده است که 37 ایالت از 50 ایالت آمریکا، به مباحث خویشتنداری بپردازند (20). تاسف آور آن که طبق سند 2030، روش آموزش جامع جنسی در کشور ما پیگیری می شود.

این هم که در آمریکا پس از مطالعه و فهم شرایط اجتماعی، اقدام به آموزش می کنند، خود درس مهمی برای مسئولین مربوطه در کشور ما است و به عنوان نمونه مسئول آموزش و پرورش شهرستان فنوج زاهدان باید بگوید که بر اساس کدام مطالعه و یا چه شواهدی به این نتیجه رسیده که باید دوره ی آموزشی پیشگیری از آزار و سوء استفاده جنسی از کودکان را برای دانش آموزان 7 تا 12 ساله، اعم از دختر و پسر برگزار نماید؟! (21)

نهایتا هم خوب است مسئولین بدانند که هیچ یک از این دو نوع آموزش، توفیقی در توقف رشد فساد اخلاقی نداشته اند و صرفا در برخی مقاطع زمانی، وضع فاجعه بار آمار بارداری های ناشی از زنای نوجوانان و موارد اقدام به جنایت سقط جنین تعدیل شده است. اکنون نیز آمریکا بیشترین آمار بارداری های دختران 15 تا 19 ساله را در بین کشورهای توسعه یافته دارد (22).

اما یکی از دلایلی که باعث شده این آموزش ها صرفنظر از محتوایشان، در عمده کشورهای غربی توفیقی نداشته باشند این است که آگاهی نسبت به مضرات یک رفتار اشتباه، لزوما مانع وقوع آن رفتار نخواهد شد. به عنوان مثال چرا پزشکان زیادی وجود دارند که سیگاری هستند؟ آیا این پزشکان نمی دانند که بدن به سیگار نیاز ندارد و سیگار عامل انواع و اقسام بیماری های خطرناک است؟

سیگار می تواند باعث مرگ شود و انحراف جنسی هم در صورت ابتلای فرد به ایدز می تواند به مرگ بینجامد؛ اما کدام یک از این دو، فی نفسه جاذبه ی نفسانی بیشتری دارد؟ قطعا انحراف جنسی که مربوط به یک نیاز حقیقی و غریزی قدرتمند است، جاذبه ی بیشتری نسبت به سیگار دارد. حال وقتی که آگاهی از خطر مرگ با مصرف سیگار، لزوما نمی تواند مانع سیگار کشیدن شود، قطعا آگاهی از خطر مرگ به دنبال انحرافات جنسی نیز به طریق اولی نخواهد توانست مانع وقوع این انحرافات شود.
غرض این که باید متوجه بود که موضوع مسائل جنسی به خصوص در نوجوانان و جوانان مجرد، بیش از آن که عرصه ی کارکرد علم و تعقل و آموزش باشد، میدان تاخت و تاز نفس است و مطرح شدن موضوع انحرافات جنسی و مضرات آن، نه تنها لزوما منجر به عدم تمایل به این انحرافات نمی شود، بلکه می تواند با گشودن عرصه ای برای ماجراجویی در پیشاروی فرد، او را به ارتکاب فعل خطا متمایل نیز بکند.

اما راه حل مفاسد اخلاقی در جامعه ما چه هست و چه نیست؟
به نظر می رسد که عمده مفاسد اخلاقی که اکنون در جامعه وجود دارد، ناشی از بی توجهی به نیاز جنسی- عاطفی نوجوانان و جوانان باشد. یعنی معمولا فرد پس از آن که نمی تواند به این نیاز خود از طرق مشروع پاسخ بدهد، به ورطه گناه افتاده و روز به روز به انحرافات اخلاقی وی افزوده می شود تا جایی که مفاسد اخلاقی وی، بروز اجتماعی می یابد.

مشخصا برای پیشگیری از این روند، ابتدا باید نیاز فرد برآورده شود و صدالبته در مواجهه با یک نیاز حقیقی، قدرتمند و طبیعی، توصیه های اخلاقی کار خاصی از پیش نخواهند برد.

اما در برخی از مواقع، دیگر بحث بر سر نیاز جنسی نیست، بلکه موضوع، میل جنسی است. اینجاست که توصیه های اخلاقی کارکرد پیدا می کنند. در این مواقع برای بازگرداندن اسیران شهوات جنسی به مسیر تعادل انسانی، باید یک خودآگاهی در ایشان ایجاد کرد که متوجه شوند، در وجود خود معادن طلا و نقره ای را معطل گذاشته اند و همتشان را مصروف امور کم ارزش کرده اند.
متاسفانه از منظر طیف مهمی از کارشناسان و مسئولین، حل معضلات جنسی در جامعه، هزار راه حل دارد که از این هزار، یکی هم ازدواج نیست! در این طرز تفکر، آموزش مسائل جنسی با تمام مضراتش از حقوق نوجوان شمرده می شود، ولی ارضای مشروع این نیاز برای وی، خلاف عقلانیت تلقی می شود. در این طرز تفکر، اگرچه نیاز جنسی نوجوان به رسمیت شناخته می شود، ولی راه حلی مشروع برای ارضای آن معرفی نمی شود و تنها از امور حرام و مضر قبح زدایی شده، مورد توصیه قرار می گیرند. تازه اگر نوجوانی بخواهد از راه مشروع به نیازش پاسخ دهد، برخی از مسئولین نگران می شوند که مبادا کنوانسیون بین المللی حقوق کودکان نقض شود و فردی پیش از 18 سالگی ازدواج کند! در این میان هم کسی نمی پرسد: چرا مجامع بین المللی، افزایش سن ازدواج را که می تواند مفاسد بسیاری را به دنبال بیاورد، نادیده می گیرند و مدام نگران موضوع به اصطلاح «ازدواج زودهنگام» هستند؟ این نهادها چرا تاکنون فکری به حال معضل «ازدواج دیرهنگام» نکرده اند؟ واقعا اگر فردی پیش از 18 سالگی نیاز جنسی داشت، چه باید بکند؟!


فقط ازدواج نکند!
آشکار و در خفا می گویند که هر کار خواست می تواند بکند، ولی نباید ازدواج کند. وقتی می گوییم: چرا؟ می گویند چون احتمال طلاق در «ازدواج های جنسی» بیشتر است! در حالی که اتفاقا کمترین میزان طلاق در کشور، در ازدواج های سنین پایین است (23).

همچنین برخی از روانشناسان معتقدند که ازدواج هایی که در سنین پایین و برای رفع نیاز جنسی صورت می گیرند، باعث پشیمانی فرد می شوند، آن هم به دو دلیل؛ نخست آن که این افراد جوانی نکرده اند و دیگری آن که در انتخاب یا پذیرفتن فردی به همسری، عجله کرده اند و معیارهای لازم را در نظر نگرفته اند. اما چند نکته در اینجا باید مورد اشاره قرار بگیرد:

کسی موافق این مسئله نیست که نوجوان، تنها با هدف ارضای نیاز جنسی- عاطفی ازدواج کند، ولی از طرف دیگر اگر کسی احتمال بدهد که اگر ازدواج نکند به گناه خواهد افتاد، ازدواج بر او واجب می شود. حال اگر ازدواج بر یک نوجوان واجب شده باشد، باید چه کند؟ علی القاعده این فرد می تواند با انگیزه ی رفع نیاز جنسی به دنبال آموختن معیارهای انتخاب همسر برود، مهارت های همسرداری را بیاموزد، برای ازدواج آماده شود و سپس ازدواج کند؛ همانگونه که اگر نماز بر کسی واجب شد، وضو نیز به عنوان مقدمه ی نماز بر او واجب می شود. یعنی به کسانی که مدام بحث بلوغ فکری و اجتماعی را به عنوان بهانه ای برای به تاخیر انداختن ازدواج مطرح می کنند، باید گفت: این بلوغ مانند بلوغ جسمی نیست که لزوما منتظر بمانی تا در سنی خاص اتفاق بیفتد، بلکه می توان آن را کسب کرد. بی شک مخاطبان، مواردی را سراغ دارند که یک فرد در سنی کمتر از بیست سال به تنهایی یک خانواده را مدیریت می کند و جوانی در سن بیشتر از سی سال هم هست که بدون کمک والدین، هنر اداره ی خودش را نیز ندارد.

پس ایرادی ندارد که فرد با انگیزه ی رفع نیاز جنسی به سراغ ازدواج برود و به اهداف غایی ازدواج نیز  دست پیدا کند، بلکه ایراد اصلی این است که نوجوانان و جوانان ما در زمان لازم، به بلوغ اجتماعی نمی رسند و مهارت های لازم برای زندگی مشترک را نمی آموزند.

اما بر فرض این که یک نوجوان بخواهد برای در امان ماندن از گناه، ازدواج کند، آیا اساسا این امکان برای او فراهم است که مهارتهای لازم برای همسرداری را کسب کند؟ خیر و یا به سختی. ما تاکنون به خصوص در نظام آموزش و پرورشمان چنین امکانی را برای نوجوانان فراهم نکرده ایم و البته باید این کار صورت بگیرد؛ یعنی باید همزمان با متوسط سن بلوغ، به دختر و پسر آموزش همسرداری داده شود، تازه اگر در آستانه ی ازدواج قرار گرفتند، می توانیم برایشان دوره های بسیار مفصلی بگذاریم و به آنها مدرک فوق تخصص مسائل جنسی نیز بدهیم!

نکته دیگر هم این که: ازدواج ها در سنین نوجوانی می توانند، با مسئولیت محدود آغاز شوند، یعنی تا زمانی که پسر شغل مناسبی نیافته است و دختر و پسر شرایط زندگی مستقل را پیدا نکرده اند، می توانند نامزد باشند و نیازهایشان را از طریق مشروع پاسخ گویند و در عین این که برای زندگی آینده ی خود برنامه ریزی می کنند، جوانی هم بکنند. صدالبته اهل اندیشه می دانند، که جوانی کردنِ پس از ازدواج با جوانی کردنِ پیش از آن، بسیار توفیر دارد و نه فقط با ازدواج، جلوی آسیب های این جوانی کردن گرفته می شود، که به زوجین نوجوان، آینده نگری و برنامه داده، سبب می شود ایامشان را به بطالت نگذرانند.

اما اگر ازدواج در آغاز احساس نیاز ترویج شود، آیا خانواده ها و نوجوانان از آن استقبال می کنند؟ در پاسخ باید گفت: مسئولان امر تاکنون چنین راهی را برای خانواده ها و نوجوانان معرفی نیز نکرده اند و یک نوجوان آنقدر در خانواده، جامعه و مدرسه، دور از مسائل زندگی مشترک تربیت می شود که حتی به تخیل خود نیز راه نمی دهد که بخواهد تشکیل خانواده بدهد و مسئولیت آن را بر عهده بگیرد. از سوی دیگر کسی خطرات و آسیب های به تاخیر افتادن ازدواج را به والدین دانش آموزان متذکر نشده است. در این شرایط بدیهی است که والدین، سری که درد نمی کند را دستمال نبندند و دانش آموزان، حتی به ازدواج فکر هم نکنند. به نظر می رسد با رفع این دو عیب عمده، دلیلی برای رد ازدواج در آغاز احساس نیاز وجود نخواهد داشت.

اما یک سوال دیگر: در صورت ترویج ازدواج در ابتدای احساس نیاز، پایداری این ازدواج ها چگونه خواهد بود؟

به نظر می رسد در سنین نوجوانی، از آن رو که شخصیت زوجین کاملا شکل نگرفته و دختر و پسر برای تغییر رویه های اخلاقی و رفتاری، منعطف تر هستند، امکان کسب تفاهم حداکثری، بیشتر خواهد بود و همین موضوع اساسی سبب خواهد شد که این زندگی ها پایدارتر باشند. همچنین افرادی که در ابتدای احساس نیاز جنسی- عاطفی، ازدواج کرده اند از آن رو که گرفتار رفتارهای انحرافی و روابط خارج از چارچوب نشده اند، پس از ازدواج نیز معمولا دچار تنوع طلبی در رابطه، نارضایتی جنسی در زندگی مشترک و خیانت نخواهند شد، که این مسئله نیز در اندازه ی خود به استحکام بیشتر نهاد خانواده کمک خواهد کرد. به هر حال این حقیقت که در ازدواج های سنین پایین تر، احتمال وقوع طلاق کمتر است، خود می تواند گواهی بر پایداری بیشتر اینگونه ازدواج ها باشد.


نهایتا این که راه حل محوری و اساسی یک کلام است: «ترویج ازدواج در ابتدای احساس نیاز به همسر و مهیا کردن ساختارها در خدمت این هدف»

صدالبته برای نگارنده ی این سطور نیز کاملا آشکار است که کار در این زمینه تا چه حد دشوار است، ولی بی شک حل آسیب های اجتماعی به خصوص آسیب های معطوف به غریزه ی جنسی، راه میانبر ندارد. مشخصا بی آنکه سن ازدواج جوانان کم شود، معضلات جنسی حل نخواهد شد. نمی شود بدون استخراج «الگوی پاسخ به نیاز جنسی- عاطفی در اسلام»، به افق جامعه اسلامی رسید. نمی شود به وضع حجاب و عفاف بی توجه بود و توقع داشت که بین بلوغ جنسی نوجوان و بیداری غریزه در وی، فاصله بیفتد. نمی توان در منبرها توصیه ی حضرات معصومین علیهم السلام به غیرت را قلم گرفت و توقع داشت فساد زیاد نشود! نمی شود توصیه ی اسلام در مورد مهاجرت از محیط های آلوده را نادیده گرفت و در عین حال جلوی ابتلای میلیون ها نفر از مردم به فساد و فحشاء را گرفت. نمی شود به کودک و نوجوان آموزش جنسی داد و همزمان مانع بیداری زودهنگام غریزه ی جنسی نوجوان شد. نمی شود در جامعه ای امر شرعی ازدواج موقت، نزد مردم منفورتر از زنا باشد و آن جامعه روز به روز بیشتر و بیشتر به سمت فساد نرود. نمی شود نسبت به نیاز جنسی فرزندانمان بی تفاوت باشیم و برای کشیده نشدنشان به فساد، توکل کنیم. نمی شود فضای مجازی را بی هیچ قاعده ای در اختیار فرزندانمان بگذاریم و متوقع باشیم که فرزندانمان به فساد کشیده نشوند.

واقعا نمی شود و البته از غرائب روزگارند، والدینی که به دلیل نظارت نکردن بر فرزندانشان، به دیگران فخر نیز می فروشند که: «ما به حریم خصوصی و خلوت فرزندمان احترام می گذاریم!» ایشان نمی دانند که اگر هم می خواهند کار باکلاسی انجام دهند باید مانند استیو جابز –موسس شرکت اپل- دسترسی فرزندان خود به فضای مجازی را محدود کنند (24)، یا مثل اوباما به دخترشان اجازه ی استفاده از فیسبوک را ندهند! (25) 

البته همین طرز تفکر را می توان در برخی از مدیران وزارت ارتباطات نیز دید، چرا که احساس می کنند اگر نظارت خود بر فضای مجازی را کمتر کنند، به مردم آزادی داده، کار روشنفکرانه ای کرده اند؛ حال آن که در مبدا روشنفکری مصطلح –اروپا- قرار است که در همین سال ۲۰۱۸، هیچ نوجوان کمتر از ۱۶ سالی بدون اجازه والدین نتواند از شبکه‌های اجتماعی، نظیر توئیتر و فیسبوک استفاده کند (26).
مشخصا نمی شود با این طرز تفکرهای اشتباه و همت های کوتاه با آسیب های اجتماعی مبارزه کرد و حل این معضلات راه میانبر ندارد.

نقل است، بطلیموس اول –پادشاه یونان- وقتی که خواست هندسه بیاموزد، آن را دشوار یافت و ترجیح داد که از راه ساده تری به فهم آن موفق شود؛ پس، نزد اقلیدس رفته از وی پرسید: آیا امکان دارد قضایا را به نحو ساده تری بیان کرد؟ اقلیدس بی معطلی به وی گفت: «آموختن هندسه، راه و رسم شاهانه ندارد!»

الغرض که حل آسیب های اجتماعی نیز راه و رسم شاهانه ندارد و با جلسات اداری بی پشتوانه و بدون کار جهادی دلسوزانه، هیچ کاری به پیش نخواهد رفت.

 
منابع:
1. http://l1l.ir/4kah
2. http://documents.worldbank.org/curated/en/473151468052141714/pdf/548890PUB0EPI11C10Dislosed061312010.pdf
3. طبق متن نامه دکتر گویا (رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر) خطاب به رئیس وقت شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و خانواده در تاریخ 25/11/1394، 498 نفر از مبتلایان به ایدز تا 01/07/1394 زیر 20 سال سن داشته اند.
4. http://tn.ai/1517312
5. http://saberin-khonj.com/mahd/
6. https://www.unicef.org/iran/fa/1562_10999.html
7. https://www.isna.ir/news/96061106517/
8. http://www.ana.ir/news/311774
9. http://l1l.ir/4kai ص 80
10. http://l1l.ir/4kak ص 11
11. http://aftabnews.ir/fa/news/374016/
12. غرر الحکم، ج5، ص 321
13. نوروزي، فاطمه (1372). بررسي پيشينه كودك آزاري و بي توجهي با توجه به تفاوت هاي جمعيت شناسي و ارتباط آن با شدت افسردگي در دانش آموزان دبيرستان هاي دولتي تهران، پايان نامه كارشناسي ارشد، دانشگاه علوم پزشكي تهران.
توفیقی، حسن (1374). بررسـی مـوارد کـودک آزاری جنسـی در تهران، مجله پزشکی قانونی، سال دوم، شماره 5 ،13-12.
Nilchian F, Sadri L, Jabbarifar SE, Saeidi A, Arbab L. Evaluation of orofacial lesions relating child abuse, Esfahan, Iran: A quantitative approach. Dent Res J (Isfahan) 2012;9:748–751.
14. http://www.ensani.ir/storage/Files/20121212103442-9494-31.pdf
15. https://www.avert.org/professionals/hiv-around-world/western-central-europe-north-america/usa
Donna K. Hammaker ,‎ Thomas M. Knadig. Health Care Management and the Law: Principles and Application. Page 546
کد مطلب: 592622
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


بیژن
...
Iran, Islamic Republic of
آقای دلواپس عصر ماهواره است راهکار شما چیست .گفتن حدیث و روایت راهکار نیست چهل سال فرصت داشتید چرا هیچ کاری از دستتان جز حجاب اجباری بر نمی آید .لطفا طرحی بدهید که بشود در جامعه اجرایی شود .همون آموزش و پرورش ان ... به درک واصل شده از صد تای اسلامی اسلامی گفتن شما بهتر بود
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا سند جامع تحول نظام اموزشی به صورت بومی تهیه شده است.منتهی عشق این دولت برای اجرای 2030به هر قیمتی ،کاملا این سند را کنار زده است.درد اینه که دولت برای هیچی ،اینطور پای کار نیست، که برای 2030 در حد خودکشی حاضره.......
Iran, Islamic Republic of
خدا لعنت کند مشاوران نفوذی را که دولت را زمین گیر کرده
Iran, Islamic Republic of
مطمئنی!!!!!!!!!!!داداش.عزیزم کمترین کار رییس یه دولت کنترل هیئت دولت و مشاوراشه.اگه این کارم از دستش نیاد که ...
Iran, Islamic Republic of
این چیزی که شما گفتید در سطح شما که ظاهرا اعتقادی به چیزی ندارید فقط در حد شنیدن خوب است....
اما واقعیت عالم خلقت چیزی دیگری است که امثال شما فقط بعد از مرگ متوجه خواهید شد.
Iran, Islamic Republic of
خدا را شکر که شما قبل مرگ فهمیدید
Iran, Islamic Republic of
اینکه به جهلت افتخار میکنی برای من عجیبه.
Iran, Islamic Republic of
از نظر شما من انسان جاهلی هستم ولی از نظر من شما انسانی هستید که تحقیق نکرده قضاوت میکنید
Romania
فقط خوشم میاد که شما چهل ساله در حسرت اوضاع بی بند و باری زمان شاه دارید می سوزید وآرزوی آن دوره را به گور خواهید برد دوست عزیززززززززز!
Romania
عصر ماهواره است !تو غذا می خوری مثل عصر حجر . دستشوئی میری مثل عصر حجر .!!!!!!چه ربطی داره هی کور کورانه یه سری جملات رو یاد گرفته اید و تکرار می کنید . در عصر حجر راستگویی و کمک به هم نوع و صداقت ، ارزش بوده هنوز هم هست . حسادت و کینه ضد ارزش بوده هنوز هم هست . محبت ارزش بوده هنوز هم هست . پز روشنفکری می دهید ولی گویا در مغزتان خاکه ارّه ریخته اند
Iran, Islamic Republic of
شما در مغز بچه های ما خاک اره ریختید و در جیبهای خودتان پول کشور و سهم مردم را
Iran, Islamic Republic of
همان به درک واصل شده بود که افکار پست تو را شکل داده.
Iran, Islamic Republic of
چرا بعضيها نه اين وري هستن و نه اون وري. چرا تعارف داريد. يا اسلام را بپذيريد يا خالصا مخلصا كنار بذاريدش ولي الله وكيلي تحقيق شده و كارشناسي شده. به نظر همين حجاب اجباري هم اگه نبود الان جامعه ايران بالاي صد مليون داشت و البته نصفش ايدزي.
Iran, Islamic Republic of
چون سگ های فری میسن به جون این انقلاب افتادن. وگرنه حجاب رو خدا اجباری کرده نه انسان. به همه جا نفوذ کردن و اکثریت رو فاسد کردن
Iran, Islamic Republic of
ناشناس 15:25 معلومه اهل فیلم و سریال نیستی تا بدونی چه راهکارهای خوبی دارن اینا!
مثلا دشمن به جوانان القا میکنه که از ترس طلاق ازدواج نکنن و متفکران ما برا مقابله با این مساله با سلبریتی ها یا فیلم و سریالهاشون تبلیغ میکنن که از طلاق نترسید بعد از طلاق یه همسر پولدارتر و جوانتر و بهتر گیرتون میاد!
یه مثال دیگه اینکه دشمن به جوانان توصیه میکنه ازدواج در سن بالا پایدارتره و اندیشمندان ما برا مقابله با ان مساله در فیلم و سریال هاشون دختران را از بی شوهری و دبه ترشی میترسانند و واژه وزین پیر دختر و پیر پسر و ترشیده را مکرر تکرار میکنن.
Iran, Islamic Republic of
یه مورد دیگه. دشمن القا میکند که زنان با بچه دار شدن وظیفه شان تغییر میکند و از کارمند بیرون خانه باید تبدیل به مادری دلسوز بشن و اینا برا مقابله با این دروغ بزرگ سریال میسازند و بازیگره تو سریال تاکید میکنه که فقط تا پایان زایمان مرخصی گرفته و این وظیفه مادربزرگ است که بچه را بزرگ کنه و به مادربزرگ مفلوک میگویند چی از این بهتر از خدات هم باشه (برگرفته از سریال آنا و کیمیا و پریا و سایه بان)
نتیجه هم که میبینیم آمار بالای طلاق و مادران کارمند و کودکان سرگردان و مادربزرگان کارگر!
ای مروجین بی ناموسی!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
هرچی فساد بیشتر افساد طلبا راضی تر
kami
Iran, Islamic Republic of
آقای واداده، البته از شما و دولتی که وزرای کابینه اش فریب خانم چیت ساز رو میخورن انتظاری جز پلشتی نمی رود، حتی در حیطه فکر و نظر
هاشمی
Romania
هدف غربی ها اندلسی کردن ایرانه اینها از اسلام سیلی خورده اند و حالا تصمیم دارند ریشه را بزنند و ریشه چیزی جز اصالت خانواده و حیا و عفاف و عقاید دینی نیست
Iran, Islamic Republic of
اسلام مگر به کسی سیلی میزند اسلام دین مهرو محبت و صفای باطن است . این چیزی است که ما از اسلام میدانیم و بقیه اش دکان است برای کاسبان ان
Iran, Islamic Republic of
كسي كه ميخواد جلوي تعالي اسلام را به هر طريقي بگيره، جلوي رود ايستاده و خواه ناخواه غرق ميشه، حالا ميخواد بگه رود مرا غرق كرد يا خودم غرق شدم.
امین
Iran, Islamic Republic of
عزیزم لطفا یه کم مطالعه کن تا بفهمی اسلام چه دینیه.اسلام دین تک بعدی نیست وحواسش به تمام ابعاد انسان هست .برای همین با وجود این همه دشمن در طول سالها تونسته باقی بمونه.چون مطابق فطرته.اگه یکی بیاد به حق تو تجاوز کنه تو مهرورزی میکنی؟؟؟یا محکم می ایستی و حقت رو میگیری!!!! چرا الکی چرند میگین.همانطورکه انسان هم قوه ی شهوت دارد و هم غضب و هم عقل،اسلام هم برای رشد هر کدام محدوده و جهت را مشخص میکنه تا توجه بیش از اندازه به یکی مانع رشد دیگری نشه.اینه که بالاخره اسلام عالمگیر هم میشه.کاملترین برنامه است
Iran, Islamic Republic of
اینی که شما فهمیدی بخشی از دین اسلامه ؛ و برای دونستن مابقیش؛ برو دستورات تولی و تبری ؛ جهاد ؛ غزوات و سریه های رسول اکرم(ص) رو مطالعه کن ؛ انشاالله اسلام رو بهتر میشناسی .
Iran, Islamic Republic of
شماها چه بخواهید وچه نخواهید اسلام، عالمگیر خواهد شد.
شماها نمی توانید نور خدا را با پف خاموش کنید.
.
Iran, Islamic Republic of
بله به کسانی که قصد سیلی زدن دارند سیلی می زند
Iran, Islamic Republic of
ما از شر رضاخان و محمد رضا خلاص شده ایم ولکن از شر تربیت یافتگان شرق و غرب به این زودی ها نجات نخواهیم یافت
امام خمینی
علی
Iran, Islamic Republic of
با سلام شورای نگهبان اکنون با تایید اینها پیش خدای متعال وامام وشهدا چه حوابی دارید ما قیام کردیم که احکام اسلامی در این کشور پیاده شود
Iran, Islamic Republic of
ای فرزند حیدر کرار
اینا به جون بچه هامون افتادن. خودت به دادمون برس. سگ های فراموسون همه حا نفوذ کردن.
حداقل با نام ابوذر بنویس
Iran, Islamic Republic of
در ایران اسم ابوذر زیاد داریم اما ابوذر وار خیلی کم
استاد من حیدر کرار بود و ابوذر هم بود داد نزد یا حیدر کرار
بلکه هر جا ظلم دید فریاد حیدری زد.
Iran, Islamic Republic of
فارسیش چی میشه؟
Iran, Islamic Republic of
فارسیش میشه
خدا نور اسمانها و زمین است(الله نور السماوات والارض)
و گرد وخاک شما نمیتواند، روشنای نور عالمگیر خدا را تاریک کند بلکه شما نور خدا به سمت خود را مانع میشوید
Iran, Islamic Republic of
جنگ بشریت با الیومیناتیه با فراماسونریه. صهیونیست ها کفتار اینان. اینا آدم دارن همه جا.
666 سه تا شیش داره
بقالی سرکوچه کیشمیش داره
اینو صاف از تلویزیون حمهوری اسلامی هر شب داد میزدن. عاشقان 666 همه جا هستن. همه جا.
لطفا منتشر کن شاید چند نفر بیدار شن
Iran, Islamic Republic of
اگر تایید نمی شدند الان صداهای ناهنجار بعضی ها گوش فلک را کر کرده بود که وا آزادی وا تدبیر....
Iran, Islamic Republic of
چند هفته پیش در دره دار آباد به چشم خود دیدم یک گروه پسر بچه ابتدایی و یک گروه دختر بچه ابتدایی را آوردن کنار هم نشاندند اینا معنی داره طرف از اول قسم خورده که از هر چه بگذره از 2030نمی گذره.
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا آسیبی که به جامعه وارد میشود از عدم آگاهی دادن به مردم است
درباره مساله ایدز سالهای نخست مدام از تلوزیون و رسانه ها اعلام میشد که انتقال از طریق مادر به جنین و استفاده از سرنگ مشترک در معتادین هست چون صحبت درباره ارتباط جنسی را تابو میدانستیم
بعد که این بیماری در حال گسترش بود تازه شروع کردند و گفتند بیشترین مبتلایان از طریق روابط کنترل نشده بوده است در صورتی که باید از همان روز اول اموزشها داده میشد
Iran, Islamic Republic of
یعنی چی ؟! یعنی از ترس ایدز ،فساد را در جامعه نهادینه کنیم؟!لااقل متن رو بخون بعد نظر بزار!
Iran, Islamic Republic of
فساد خودش هست تو نمی بینی بذارید اون فاسدها حداقل مسائل بهداشتی جنسی و کثافتکاریهاشون و رعایت کنن انقدر افراطی هستید که نظر و درست نمیخونید و فقط میخواید حمله کنید حداقل آمار وزارت بهداشت و بخون یه زمانی انتقال ایدز از طریق سرنگ آلوده بود اما الان در ایران از ایدز معتادان تبدیل شده به ایدز از طریق روابط نامشروع و جنسی همین شماها همونایی بودید که یه زمانی ویدیو رو حرام میدونستید استفاده از اینترنت و گناه میدونستید بعدها به این نتیجه رسیدید که از هر وسیله ای هم میشه درست استفاده کرد هم در راه حرام حالا هم نوبت پیله کردنتون به این آموزشهاست فکر میکنی چرا به دهه نودیا میگن گودزیلا بازم سرت و بکن زیر برف خودت جایی و نبین فکرکن چیزی نیست هست با چشم بستنم تغییر نمیکنه دیگه ام حوابت و نمیدم برای کسیکه خودش و به نادانی و جهالت زده هیچ توضیحی قانع کننده نیست
مارال
Iran, Islamic Republic of
عزیزم منم موافقم که شاید آمار افزایش ایدز از طریق روابط جنسی بیشتر شده باشه ولی دقیقا برخلاف شما علت رو عدم آگاهی نمیدانم بلکه گسترش فساد و استفاده از همان وسایل ارتباطی است که فقط تکنولوژیش رو وارد کشور میکنن نه فرهنگ استفادشو.هیچ کس سرشو زیر برف نکرده،فقط اگه متنو بخونی و آمار مبتلایان به ایدزو در آمریکا و بقیه ی کشورهایی که قیودی در روابط ندارن ببینی ،می فهمی انشاءالله که چاره این بیماری ،نواقص آموزشی نیست ،چرا که اگه اینطور بود اونا تونسته بودن مهارش کنن.مشکل اینه که از همون وسایلی که فکر میکنی میشه درست استفاده کرد همین ارتباطات ناسالم کلید میخوره.چون ما مطابق با فرهنگمون براش برنامه ریزی نمیکنیم وکنترلش داخل از کشور و به دست ما نیست بلکه کنترلش با افراد دیگه اس.برو تو تلگرام ببین چه خبره. اگه متاهلی ببین چند تا رقیب داری اگه شوهرت یا زنت یاد نگرفته باشه که خودشو نگه داره و طبق دین سرشو تو زندگیش بکنه. یه سر بزن به آمارها و ببین چند تا خانواده براثر همین چیزها از هم پاشیده شده. اگه فرهنگ یه وسیله ارتباطی وارد نشه و حدود اون تعیین نشه،هرچقدر هم آموزش جلوگیری بدن تاثیری نداره.حالا ببین کی در جهالت و نادانیه.
Iran, Islamic Republic of
من پاسخ دهنده ی صحبت قبلی تون نیستم اما مارال جان بهتر نیست ک به مردم آگاهی داده بشه تا فرهنگ شون رشد کنه?آیا تا بحال شده فرهنگ درستی از ندانستن بوجود بیاد?ما حتی در سنین نوجوانی هم بچه ها رو از روابط جنسی آگاه نمیکنیم چون فکر میکنیم بهتره ب اصطلاح چشم و گوششون باز نشه در صورتی ک نیازشون در این سنین شروع شده و این طبیعت انسانه ک خداوند در وجود ما قرار داده
Iran, Islamic Republic of
از بس به فکر شکم و زیر شکم هستند همه را مثل خود میدانند
Iran, Islamic Republic of
آقا چطور به خودت اجازه میدی به ... شورای نگهبان جسارت کنی شما
Iran, Islamic Republic of
ننگ و نفرین بر کسانی که قوانین و خواسته های فساد انگیز غرب را برای ما این کشور قانونی می کنند. مجلس محترم هم که خواب تشریف دارد!
Iran, Islamic Republic of
از حساسیتی که نسبت به این موضوع دارید باید تشکر کرد...
یقین بدانید اگر این حساسیت کم شود دولتی‌ها با جسارت آموزه‌های 2030 را دنبال خواهند کرد...
شما را به خدا ماهی یکبار از این اخبار کار کنید و مسئله را زنده نگه دارید....
کاش هماهنگیی که افساد طلباها در باطل خود دارند را کمی اصولگرایان در حقشان داشتند
Iran, Islamic Republic of
تمام محققان secret society ها میگن یکی از پروژه های اصلی ایلومیناتی رواج مسائل جنسی ار سن خیلی کم بین کودکانه. تمام کارتون های disney پر از این موضوعاته. به صورت subliminal
Iran, Islamic Republic of
چرا کسی جلوی اینها نمی ایسته؟! دارن کاری میکنن که پدر و مادرها چاره ای ندارن جز اینکه بخاطر جلوگیری از تحصیل فرزندانشون بیفتن زندان!!!
رضا
Iran, Islamic Republic of
با چه جرئتی بچه هامون رو به مدرسه بفرستیم؟
دولت رو بی خیال
یه نماینده هم در مجلس نداریم که جلوی اینا رو بگیره؟!
به خدا تو مملکت اسلامی خجالت داره این حرفا
Iran, Islamic Republic of
علاوه بر مسولین خانواده ها هم باید بسیار مراقب فرزندانشان باشند دختر من در یک مدرسه مذهبی غیر انتفاعی درس می خواند در کلاس بچه سر دیدن فیلم های ترکیه ای و کره ای و البته آمریکایی رقابت دارند فیلم هایی که از طریق اینترنت به راحتی و برخی از بچه ها دور از چشم والدین دانلود نموده و بسیاری از این فیلم ها روابط جنسی را در سطح وسیعی نشان می دهند خوب است در این مورد هم گزارشی تهیه کنید ما مراقب فرزند خود در منزل هستیم ولی هم کلاسیها فیلمها را به طور کامل برای دوستانشان تعریف میکنند . از مدرسه که نا امیدیم امیدوارم خود والدین کاری کنند
مردم
Iran, Islamic Republic of
تاسف برای مسئولان ... از دولتمردان تا نمایندگان مجلس
...
Iran, Islamic Republic of
چه کسی جلوی این فاجعه رو که کودکی معصومانه ،را قربانی نیات پلید استکبار میکند ،میگیرد؟! مجلس در خواب فرو رفته ما شرم نمیکند که اینگونه بچه های معصوم را از دوران کودکی خود محروم می کنند؟ ایا این اموزش در غرب توانسته از بارداریهای ناخواسته نوجوانان در دبیرستان یا از میزان شیوع ایدز در انها بکاهد؟!ایا امار تکان دهنده ای که خود اوباما اعلام کرد =از هر 5دختر ورودی دانشگاه در امریکا ،سه نفر مورد تجاوز قرار میگیرند ، برای نتیجه معکوس این اموزشها در کودکان ونوجوانان کافی نیست؟
اینها دلشون برای کودکان نسوخته ،دستورات اربابشان را اجرا میکنند.
Iran, Islamic Republic of
كار درستي مي كنند
چون يك مشت خشك مغز و پيرو عقايد عصر آهن خوششون نمي ياد مملكت عقب بمونه و ايدز بگيريم
جلوي اينم بگيريد از در ديگه اي مياد
بفهميد مردم از شما و فكر اصليتون متنفرن
Iran, Islamic Republic of
متحجر شمائید که تازه دارید جاپا جای غربی میگذارید ونسخه های اموزشی که خانواده واخلاق رو به نابودی کشیده ،روش چشمتون میزارید. درحالیکه الان خود متفکران غربی دنبال راه چاره براش میگردند .
Iran, Islamic Republic of
عزیز من شمام دارین جا پای غرب میذارین فقط از نوع قرون وسطی،این مراحل و دنیا تجربه کرده
Iran, Islamic Republic of
شما مشکلت خود خدا و رسولش و معصومین و اعتقادات الهیست. بحث عقب ماندگی و... نیست ...
Romania
مشخصه چقدر از حاکمیت اسلام در این مملکت دارید می سوزید هر چند تا پیاده شدن واقعی اسلام خیلی فاصله داریم ولی از همین اسلام نیمه نصفه هم شما خیلی می سوزید انشاالله سوختن شما روز بروز بیشتر و بیشتر بشه آی که چه لذتی می بریم از نفرت شما و ارباب هاتون
Iran, Islamic Republic of
شما از عقیده ی ما متنفر باشید. ما بهش افتخار میکنیم. شما با بمب اتم حرفتون رو اثبات میکنید ما با استدلال عقلی. جهل مرکب درد بزرگیه. یاد مرگ رو فراموش کردین. یه عبد صالحی میگفت به محض مردن عجایبی رخ میده که اصل تو تخیل نمیاد. میگفت خیلی بترسین. وای به روزی که برای مخالفت با حق تو قلب هم میسوزن ادمها. ای بابا اینا دیگه قصه شده انگار. ولی وعده ی خدا حتمیه. وعده ی حتمی هم فرمودن نزدیکه.
Iran, Islamic Republic of
شما که مغزت تر تازست بفرمایید دارید روش شیطان پرستان رو اجرا میکنید که چی؟ تمام سران و ادمهای با نفوذ در تمام دنیا شیطان پرستن بدن هیچ شک و شبه ای. تمام شرکت های بزرگ تمام بانکهای بزرگ و کوچیک و تمام هرچی فکر کنی مهمه. خواب بودی 200 سال اقای روشنفکر. همین بنجمین فرنکلین خونه ای تو لندن داشت که بعد تخریبش کلی اسکلت و جمجمه زیرش پیدا کردن. میدنی برای چی؟ human sacrifice کدوک کشی انسان قربانی کردن ایین های هدیه به شیطان. توهم زدی. ار پارک دیگه ای بخر
Iran, Islamic Republic of
با کلیت این مقاله موافقم ولی این حقیقته بچه های الان مثل بچه های دهه ۶۰ نیستن وقتی از بچگی تو مهدکودک بهشون رقص مختلط یاد میدن وقتی خیلی از دختر و پسرها در سن پایین با هم دوست میشن و متاسفانه رابطه برقرار میکنن اینجور آموزشها هم لازم میشه
Iran, Islamic Republic of
این خیلیها کجان که ما نمیبینیم؟ اینکه یه عده در فرهنگ غرب حل شده اند ،دلیلی نیست که همه جامعه رو عین اونها ببینیم.این بازی که انحراف بعضی خانواده ها رو به حساب همه بزاریم وتوهم ما بیشماریم رو بسازیم ،در ادامه همون جنگ روانی است که غرب راه انداخته است.
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز من خودم الان بالای ۳۰ سالمه و تا الان با هیچ فردی از جنس مخالف دوست نبودم ولی تو جامعه تو کوچه خیابون تو محیط کار دارم می بینم که چقدر راحت دختر و پسرها با هم دوست میشن توهم توطئه نداشته باش من جزو اون قماش نیستم اگر پدر بالا سرم بود و مادرم تک سرپرست نبود تا الان ازدواج کرده بودم تو خونه من و شما ماهواره نیست تو خونه بقیه هم نیست اینایی که تو پارتیهای مختلط میگیرن کی ان خارجی ان؟ از آمریکا اومدن اون مهدکودکهایی که رقص مختلط یاد میدن به بچه ها تو اروپان یا تو کشور خودمون هر کی هرچی میگه بهش می پرید برند غربزدگی میزنید زندگی تو رو نمیدونم ولی انقدر میدونم که خودم تا الان غرق در رابطه با نامحرم نشدم یه نگاه به اینستاگرام دختران و پسرانی که به دوبی و ترکیه میرن و فیلمهاشون و میذارن یا نه به کوچه و خیابونا بنداز ببین چه خبره استارتشم از سبک زندگی ماهواره ای خورد با ندیدن واقعیت تغییر نمیکنه من بخاطر مشکل دندانها و لثه ام ۲ بار جراحی لثه کردم فکرش و بکن یه ایدزی میبود تو بیماران قبلی چی بر سر من و امثالم میومد ؟ هر بار میرفتم برای دندونپزشکی و لثه ام با ترس روی یونیت می نشستم اینکه شما دزدنیستی یا یا اهل رابطه نامشروع نیستی دلیل نمیشه بقیه هم اینطوری نباشن
امیر
Iran, Islamic Republic of
آفرین حاج حسین عزیز. بسیار خوب بود. عالمانه و غیورانه
محمدی
Iran, Islamic Republic of
واقعا عالی بود. خدا خیرتون بده
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
اجراي سند 2030 در راستاي همان موضوع محيط زيست و حمايت از يوز ايراني است كه در پوشش ملاحظات زيست محيطي به دنبال جاسوسي موشكي بودند و اكنون هم براي به اضمحلال كشيدن خانه و خانواده و به دنبال متلاشي كردن فرهنگ ايراني اسلامي ما هستند اين بار آموزش و پرورش و دانشگاه ها ماموريت دارند .
دولتي خائن تر از دولت نكبت روحاني در طول تاريخ چند هزار ساله ايران نديده ايم و نه شنيده ايم كه اينقدر در مقابل حيله هاي دشمن منفعل و خوار و زبون باشد .
مجلس از خواب خرگوشي بيدار شو
اينقدر به حواشي خودت را مشغول نكن
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
واقعیت این است که برخی از مسئولین و کارشناسان، با وجود حضور فیزیکی در ایران، در فضای فرهنگی غرب تنفس می کنند و گمانشان بر این است که وضعیت خانواده و بالتبع آمار انحرافات جنسی در ایران مانند کشورهای غربی است و ما نیز باید به شیوه آنها عمل کنیم.

براي اينكه اكثرا"‌ دو تابعيتي هستند و در ماه چند بار به بهانه هاي واهي براي شركت در اجلاس هاي كذا و كذا با خرج بيت المال خانوادگي زرت و زرت مي روند اروپا و امريكا براي همين وزير آخوندي سفارش 200 فروند اير باش 300 داده كه حضرات راحت باشند .
چي فكر مي كرديم ؟؟؟
چي شد ؟/
امام روحت شاد كجايي ببيني
seyd
Iran, Islamic Republic of
هیچ کارتون رو روال نبوده همه کارها دیمی و دست یک مشت به همه چیز منفعت طلب بوده اینم نتیجه اش از مکافات عمل غافل مشو ... هم شما را هم میگم که این خبر را با آب و تاب گذاشتی تو هم یه پس فطرتی مثل بقیه
Iran, Islamic Republic of
البته پس فطرتی شما کجا و ما کجا؟!!!!
خدا یه بخشی از گل(فطرت) آلوده شماها رو درون ما هم برای آزمایش ما گذاشته... اما به لطف خداوند متعال همه پلشتی‌ها در روز قیمات به خود شما برگردانده خواهد شد و مومنین خالص و کفار هم خالص خواهند بود
لاهیجی
Iran, Islamic Republic of
وااسلاما, وافریادا از این همه خیانت. کاش آقا ظهور میفرمودند و این نامردها را کن فیکون میکردن. اگه قرار باشه همین حجاب و عفاف را هم از ملت بگیریم دیگه چیزی از انقلاب باقی نمیمونه به جز یه اسم و خرابی ناشی از جنگ و تحریم و خشکسالی. آن وقت باید بپرسیم که اصلا چرا انقلاب کردیم. البته دستاوردهای علمی و پیشرفتهای خیره کننده در عرصه های مختلف را هم نباید فراموش کرد. باور کنید خیلی از کشورهای اروپایی و شرق اسیا حسرت پیشرفت عجیب ما را دارند که در سایه حضرت امام خامنه ای کبیر حاصل شده. اگر دولت به حرف این نایب امام زمان گوش میکرد الان ما خیلی بهتر از ملت آلمان و بریتانیا زندگی میکردیم. البته اونا که به یک جا وصلن از صدراعظم آلمان بهتر زندگی میکنند و فقط ما طبقات پایین از ملت اتیوپی بدتر زندگی میکنیم. کاش به رییسی رای میدادیم و نجات پیدا میکردیم. کاش حسن روحانی به حرف ولایت گوش کند و بدون اتکا به دشمنان خودمان به کمک نیروهای سپاه و خاتم الانبیا هواپیماهایی به مراتب پیشرفته تر از ایرباس و بویینگ بسازیم که اگر ولی فرمان دهد می سازیم. این برند بازیهاست که باعث شده خودمان چیزی نسازیم و حتی سنگ پا و چوق بستنی و پیپ و دکمه و زین اسب را هم وارد کنیم. ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند مگر همه بمیریم ولی تنها بماند.
Iran, Islamic Republic of
دوستان نگران نباشید.این جهان ملک خداوند است و همه چیز ب سمت اصلش میرود.تغییر و تحولات جوامع ب سمت کمال پیش میرود منتهی تا پریشان نشود کار به سامان نشود.انقدر در یک موضع در جا نزنیم بلکه باید جریان داشته باشیم با حفظ ارزش ها.اما نگاه شما جریان ندارد.شما توجه نمیکنید ک چقد انجام و آگاهی از آنچه نامش را فساد گذاشته اید نسبت ب قبل آسانتر شده?هر کس در اتاق خودش با یک سرچ کردن میتواند همه چیز را بفهمد و ببیند و حتی تا حدی انجام دهد.جوری فریاد سر دادید ک گویی در قرن 7زندگی میکنید!جهان عوض شده و این کارها و حرف های شما ب هیچ وجه چاره ی کار نیست همینطور ک تا اکنون نبوده.و ب این موضع گیری هایتان هم افتخار نکنید،اروپا هم زمانی همین موضع گیری ها را داشت و جریان نیافتن تا وضع این شد ک الان هست
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
تعجب می کنم که میگی "تا پریشان نشود کار به سامان نرسد "حاضری در خانواده خودت از این فرمول استفاده کنی این همان راه حل انجمن حجتیه برای ظهور امام زمان است که می گفتند کاری کنیم فساد زیاد بشه تا امام تشریف بیارن !!! واقعا بی سوادی شرف دارد به این روشنفکری!!!
Iran, Islamic Republic of
نه حاضرم در خانواده و ن در کل جهان این فرمول رو استفاده کنم و ب هیچ وجه آن تفکر را در مورد امام زمان ندارم،فقط نظرم رو گفتم شاید هم اشتباه کردم،لطفا اگه از نظری خوشتون نمیاد هزار جور انگ و برچسب ب اون آدم نزنید.قرار نیست همه مثل هم فکر کنند.ما اینجا نظراتمون رو بیان میکنیم تا فکر همدیگه رو بفهمیم و شاید ب نتیجه ای برسیم.اینهمه سو ظن ب هموطنتون برای چیه?
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز یک عذر خواهی به شما بدهکارم ولی تا پریشان نشود ...همه جا کاربرد ندارد
Iran, Islamic Republic of
سکوت پیشه کن عزیز فلانی. کثافت از سر روس مدارس و کودکستان های امریکا داره میباره. چون همین تز جنابعالی رو دارن پیاده میکنن.
Iran, Islamic Republic of
مسئولین آموزش و پرورش با چه جسارتی سند 2030 رو اجرا می کنند مگه دولت اعلام نکرد به سند 2030 پایبند نخواهد بود پس چه کسی و با چه مجوزی چراغ خاموش به اقدامات خلاف شرع و قانون ادامه میده مسئول جلوگیری و برخورد با قانون شکنی کیست نکنه دولت بظاهر چیزی اعلام میکنه و در پس پرده کار خودش رو انجام میده ! نظارت مجلس و مسئولین نظارتی کجایند .
Iran, Islamic Republic of
راه حل نه از آموزش پرورش شروع میشه بلکه از خانواده ست زنو شوهر باید بدونن بچه ای که به دنیا میارن قراره توی جامعه مسئولیت بپذیره به عنوان دانش آموز دانش جو تا آخر یکی از مهمترین این مسئولیتها همسری ست باید فرزند رو آماده این مسئولیت بار بیارن اگه بچه به اندازه کافی با اعتماد به نفس بار بیاد اگر زود هم ازدواج کنه مشکلی پیش نخواهد آمد بلکه خیلی هم جلو می افتد از زندگی.
علی
Iran, Islamic Republic of
خیلی منطقی و عالی بود.
حسین
Iran, Islamic Republic of
سلام مثل اینکه دولت وظیفه خود را گم کرده و تحصیل کرده های نفوذی غربی تعهدات سنگینی به غرب دارند. به همین علت به تذکرات رهبری توجه نمی کنند. بدون نظر مجلس و سایر مراکز قانون گذاری اسنادی توسط این دولت امضاء شده که بیش از صد سال بعضا این مردم را به غرب بدهکار کرده است. ...
وقتی خانواده آن ها در اختیار غربی هاست و دو تابعیتی ها در پستهای مدیریتی قرار می گیرند، انتظاری جز آنچه رخ داده شاید کمی سخت باشد.
نتیجه اعتماد به غرب و بی اعتمادی به مردم شهید پرور و انقلابی را در برجام دیدند و حالا کمی سرشان به سنگ خورده اما متاسفانه کمی دیر شده است.