شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - 20 Oct 2018
 
۱
۱۷
وقتی بی بی سی فارسی صدای اصلاح طلبان را هم در می آورد

برنامه سازی و طراحی بی بی سی فارسی برای تخریب اصلاحات!/ بی بی سی برای تخریب اصلاح طلبان از چه کسانی خط می گیرد؟!

يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۰
بی بی سی فارسی همچنین در تمام این سالها نقش مکمل رسانه ای را برای اصلاح طلبان بازی کرده و همواره در همه انتخابات ها نیز از گزینه اصلاحات حمایت تمام قد کرده و تاکنون ده ها رپرتاژ تبلیغاتی رایگان برای این جریان سیاسی در خارج از کشور ساخته و برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی در داخل ایران آنها را به صورت ویژه پخش کرده است.
برنامه سازی و طراحی بی بی سی فارسی برای تخریب اصلاحات!/ بی بی سی برای تخریب اصلاح طلبان از چه کسانی خط می گیرد؟!
گروه سیاسی جهان نيوز: رابطه اصلاح طلبان با تلوزیون بی بی سی فارسی رابطه عمیق و چندین ساله ای است. بسیاری از گردانندگان بی بی سی فارسی خود روزگاری در روزنامه های اصلاح طلب قلم می زدند و خط تخریب اصلاح طلبان نیز در رسانه سلطنتی انگلیس ممنوع و می شود گفت خط قرمز بوده است.

به گزارش جهان نيوز، بی بی سی فارسی همچنین در تمام این سالها نقش مکمل رسانه ای را برای اصلاح طلبان بازی کرده و همواره در همه انتخابات ها نیز از گزینه اصلاحات حمایت تمام قد کرده و تاکنون ده ها رپرتاژ تبلیغاتی رایگان برای این جریان سیاسی در خارج از کشور ساخته و برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی در داخل ایران آنها را به صورت ویژه پخش کرده است.

اما اینک اصلاح طلیان از عملکرد چند هفته اخیر بی بی سی فارسی به شدت عصبانی هستند و کار به جایی رسیده که فردی همچون محسن آرمین علیه بی بی سی فارسی مطلب منتشر کرده است! این چهره قدیمی جریان چپ و عضو شورای مرکزی مجاهدین بی بی سی را به علت عبور از جریان اصلاحات در ایام اعتراضات اخیر در ایران، به باد انتقاد گرفته است.

البته محسن آرمین  گرچه در واقع نگران از دست دادن بی بی فارسی به عنوان رسانه مکمل و همراه جریان اصلاحات هست، ولی تلاش کرده که عبور بی بی سی فارسی از اصلاحات را خطری برای نظام بداند!

همچنانکه برخی دیگر از چهرهای تندرو اصلاحات همانند مصطفی تاج زاده پیش از این نیز به دنبال القای این گزاره بودند که عبور اغتشاشگران و معترضین از اصلاحات سبب می شود که آنها از دموکراسی و انتخابات عبور کرده و به سمت سرنگونی نظام بروند! بدین معنا که این اصلاح طلبان هستند که باید اپوزسیون داخل نظام باشند و مانع سوریه شدن ایران بشوند!

وی طی یادداشتی نوشته است: "عتراضات و ناآرامي‌هاي اخير از منظرهاي مختلفي قابل‌بررسي است. درباره اين پديده تحليل‌هاي مختلفي منتشر شده است و تحليل‌گران هر يك از منظري به بررسي آن پرداخته‌اند. در اين ميان رفتار تبليغاتي و سياسي برخي جريان‌ها و رسانه‌هاي خارج از كشور به دلايلي كه خواهم گفت كمتر مورد توجه قرار گرفت. موضوع اين يادداشت تحليل تحول آشكاري است كه در شيوه خبررساني و تبليغاتي شبكه تلويزيوني بي‌بي‌سي در اين ماجرا شاهد آن بوديم. اما چرا بي‌بي‌سي؟ علت روشن است؛ شبكه‌هاي تلويزيوني فارسي زباني نظير«VOA»، «من‌وتو» از نظر كلاس حرفه‌‌اي قابل مقايسه با بي‌بي‌سي نيستند. آنها خود را رسانه‌اي ضد جمهوري اسلامي ايران تعريف كرده‌اند ،  بنابراين ضرورتي هم براي پنهان كردن انگيزه و اغراض خود نمي‌بينند. بنابراين تعجبي ندارد اگر مثلا شبكه فارسي «من‌وتو» در جريان اعتراضات اخير به اتاق جنگ و طراحي و هدايت عمليات خياباني تبديل شده باشد. اما بي‌بي‌سي از نظر كلاس كار حرفه‌اي با ديگر رسانه‌هاي فارسي‌زبان خارج از كشور قابل مقايسه نيست. بديهي است كه هر رسانه ديگري اهداف تبليغاتي و سياسي خاص خود را تعقيب مي‌كند اما بي‌بي‌سي اهداف خود را همواره در ضمن رعايت اصول حرفه‌اي و ظرايف كار رسانه‌اي پي گرفته است.
آرمین می افزاید: "از اين‌رو در اين يادداشت مي‌كوشم با تمركز بر رسانه بي‌بي‌سي به عنوان رسانه‌اي حرفه‌اي و توانمند در برقراري ارتباط با مخاطب و موفق در پيگيري اهداف تبليغاتي سياسي خود، به بررسي اين موضوع بپردازم. شايد آنان كه رفتار اين رسانه را طي ناآرامي‌هاي اخير پيگيري كرده‌اند با من هم نظر باشند كه بي‌بي‌سي طي اين ماجرا برخلاف شيوه معهود، به وضوح و آشكارگي تمام از سطح حرفه‌اي خود فاصله گرفت، به‌گونه‌اي كه حتي ضرورتي به تظاهر به رعايت اصول و قواعد خبررساني نديد. از ميان ده‌ها و بلكه صدها شعاري كه تظاهرات‌كنندگان در حدود ٨٠ شهر كشور سر دادند ٢ شعار «اصلاح‌طلب اصولگرا اينه تموم ماجرا» و شعار حمايت از رضاشاه تقريبا در تمامي گزارش‌هاي خبري و تحليلي بي‌بي‌سي تكرار شد. كساني كه اندك تجربه و آگاهي در فعاليت‌هاي سياسي دارند، نيك مي‌دانند در تظاهرات خودجوش و اعتراضي، يك گروه متشكل ٥ الي ١٠ نفره به راحتي مي‌تواند به شعارها جهت دهد، با وجود اين شعار حمايت از رضاشاه چنان با مطالبات معترضان ناهمخوان بود كه از حد شعار حاشيه‌اي يكي دو تجمع اعتراضي فراتر نرفت. اما تبليغات بي‌بي‌سي به گونه‌اي بود كه به بيننده القا مي‌كرد ٨٠ شهر ايران يك‌صدا پايان جنبش اصلاحي و رهبري رضا پهلوي را فرياد زده‌اند!!! مسولان بي‌بي‌سي در پيگيري اين خط تبليغاتي چنان شتاب‌زده عمل كردند كه حتي به اين صرافت نيفتادند كه مخاطب آنان احتمالا خواهد پرسيد چگونه در تظاهرات ايران مردم همزمان هم شعار مرگ بر ديكتاتور سرمي‌دهند و هم شعار زنده‌باد رضاشاه! در طول اين مدت تقريبا در بخش‌هاي خبري شبانه يك زوج به عنوان كارشناس سياسي يكي مخالف و ديگري موافق دعوت مي‌شدند. اما تركيب چنان گزينش مي‌شد كه آن‌كه طرفدار ادامه اعتراض‌ها و سرنگوني است فردي حراف و مسلط باشد و آن‌كه از اغتشاش و تخريب حمايت نمي‌كند و ديدگاهي اصلاح‌طلبانه دارد، از تسلط كافي برخوردار نباشد، تا نتيجه به نفع طرف اول بچربد. نتيجه منطقي! اين گفت‌وگوها يا مناظره‌ها البته روشن بود: مدعي بودند آنچه در حال وقوع است، يك انقلاب يا مقدمات يك انقلاب است و اصلاح‌طلبان كه خواهان اصلاح از درون هستند، ديگر قادر به نمايندگي مطالبات مردم نيستند! و بايد در انديشه اپوزيسيوني كارآمد و توانمند بود آنگونه كه برخلاف اصلاح‌طلبان بتواند مطالبات جامعه را نمايندگي كند."

این چهره اصلاح طلب در ادامه نیز تصریح می کند: "بي‌بي‌سي در اين تبليغات يك‌سويه همه پرنسيپ‌هاي گذشته خود را زيرپا گذاشت. براساس اطلاعات موثق يكي، دو مناظره ضبط شده كه با وجود تمام تمهيدات به عمل آمده نتيجه آن مغاير با خط تبليغاتي بي‌بي‌سي از آب درآمده بود و در آن منطق اصلاح‌طلبان موجه‌تر و قوي‌تر جلوه كرده بود، اجازه پخش نيافت. شاهكار بي‌بي‌سي در پيگيري اين خط تبليغاتي مصاحبه با آقاي رضا پهلوي به عنوان رهبر اپوزيسيون ايران! بود؛ كسي كه مجري بي‌بي‌سي تاكيد داشت بگويد اين روزها درخيابان‌هاي ايران شعارها در حمايت او طنين‌انداز است و مستند اين ادعاي بزرگ البته شعارهايي حاشيه‌اي به نفع رضاشاه در يكي دو تجمع روزهاي گذشته بود كه در بخش‌هاي خبري بي‌بي‌سي دايما به نمايش گذاشته مي‌شد. برخلاف ديگر مصاحبه‌ها كه مجري حرفه‌اي بي‌بي‌سي مي‌كوشيد با به چالش كشيدن نظرات مصاحبه شونده و طرح پرسش‌هاي مخالف مصاحبه را هرچه جذاب‌تر كند، در اين گفت‌وگو هرچه بود اثبات شكست و به سرآمدن تجربه اصلاحات در ايران و ميدان دادن به رضا پهلوي با طرح پرسش‌هاي همدلانه و تاييدآميز بود. مجري بي‌بي‌سي در اين گفت‌وگو چنان عنان اختيار از كف داد كه او را رهبر اپوزيسيون ناميد و از برنامه او براي دوران پس از سرنگوني جمهوري اسلامي ايران پرسيد. نيازي به توضيح بيشتر نيست آنان كه برنامه‌هاي بي‌بي‌سي را طي اين مدت پيگيري كردند احتمالا از چند و چون ماجرا به خوبي آگاهند. خط خبري و تبليغاتي بي‌بي‌سي در اين مدت را مي‌توان اينچنين خلاصه كرد: پايان كار اصلاح‌طلبان و فقدان نيروي سياسي مردمي و موجه در درون نظام كه بتواند مطالبات مردم را پيگيري كند و ضرورت انتقال رهبري اپوزيسيون به خارج از كشور و پوشاندن اين قبا بر تن رضا پهلوي."

وی همچنین خاطر نشان می کند: "جالب اينجاست كه برخي معترضان ايراني خارج‌نشين نيز با اين خط سياسي تبليغاتي همراهي يا مشتاقانه در اين سناريو ايفاي نقش كردند و با حضور در برنامه‌هاي بي‌بي‌سي يكي به صراحت از موضع ترامپ در حمايت از اعتراضات اخير و سرنگوني جمهوري اسلامي دفاع مي‌كرد و ديگري خاتمي و اصلاح‌طلبان را آماج حملات خود قرار مي‌داد. دم خروس را آنجا مي‌شد مشاهده كرد كه مجريان بي‌بي‌سي نيز اطلاعيه مجمع روحانيون مبارز را كه يكي دو بند آن با بد سليقگي تنظيم شده بود، مكررا به آقاي خاتمي منسوب و از زبان او نقل مي‌كردند تا مخاطبان به اين نتيجه برسند كه خاتمي هم صف خود را از مردم جدا كرده و صلاحيت نمايندگي مطالبات اجتماعي را ندارد. به گمان من اين تغيير خط تبليغاتي، نه اتفاقي است و نه تصميمي است كه در سطح بي‌بي‌سي اتخاذ شده باشد. همزماني اين تحول با اظهارات تيلرسون، وزير امور خارجه امريكا مبني بر تلاش و حمايت دولت اين كشور از تغيير رژيم ايران از طرق مسالمت‌آميز!! را نمي‌توان تصادفي دانست. باتوجه به همراهي و پيروي انگلستان از سياست‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي امريكا مي‌توان چنين نتيجه گرفت اين رسانه بريتانيايي ملزم به ايفاي نقش در چارچوب اين خط مشي شده است."
کد مطلب: 581876
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مودی
خب بنده خدا آرمین راست گفته دیگه .... بی بی سی برای اولین طی 20 سال اخیر از اصلاح طلبان طرفداری نکرده و برای آنان و شعارهایشان و رجالشان رپرتاژ اگهی نرفته .... منم بودم عصبانی میشدم و به بی بی سی حمله میکردم. اما آقای آرمین خط امامی ببین کار تو هم فکرانت به کجا رسیده که بی بی سی دشمن نظام دایما از شما تعریف و حمایت میکند.... مگر شما ادعای خط امام ندارید همان امامی که میفرمود اگر دیدید دشمن از شما تعریف کرده بدانید حتما به دروازه خودی گل زده اید....
سروش
Iran, Islamic Republic of
اصول گرایان برن یاد بگیرن، دارن کم کم سنگراشونو از دست می دن، برین از اونجایی شروع کنین که شکست خوردین. چطور نتونستین تحرکات رو پیش بینی کنین، بهترین راه برای جلب دوباره اعتماد مردم صداقت هست،
Iran, Islamic Republic of
بی بی سی اصلاح طلبا رم نمیخواد بی بی سی فقط ضربه زدن به کشورهای هدف و میخواد
Iran, Islamic Republic of
یه مطلب از شهرداری بزن bbcبه ما چه ربطی داره تو این وضع
United States
...
ناشناس
Russian Federation
بی بی سی خط فکری سینوسی ولی مشخصی داره.برای مخالفت با جمهوری اسلامی.اگه اصلاح طلبا بتونند تواین راه کمکش کنند ازپتانسیلشون استفاده می کنه.اگه جریان احمدی نژادبه کارش بیاد از اونا حمایت می کنه.اگرم سلطنت طلبا تواین راه براش فایده داشته باشن اسم اونارو میاره.اتفاقا خطرناکترین شبکه ،همینه.چون خط فکری ثابتی رو طی نمی کنه متناسب با موج ایجاد شده سعی می کنه موج سورای کنه برای ضربه زدن به انقلاب. کما اینکه دهه ی شصت از بنی صدر حمایت می کرد ولی الان سالی به ۱۲ ماه حتی یه بارم حاضر نیست اسمشو بیاره.
Iran, Islamic Republic of
اللهم اشغل ظالمین بالظالمین!
Iran, Islamic Republic of
آمریکایی ها یا وقت ندارند که منتظر اصلاح طلبان باشند
یا این که به این نتیجه رسیدند انتظاری که از اصلاح طلبان داشتند خیلی بیش از توانایی شون بوده
بنابراین میخوان خودشون مدیریت مستقیم اوضاع و به دست بگیرند
الحمدللّه
seyed hosein
Iran, Islamic Republic of
سلام و احترام
خیلی خوش باورید که حتی احتمال اینرا که بی بی سی بخواهد از اصلاح طلبان عبور کند را محتمل بدانید...
شک نکنید که آنان اصلاح طلبان را سرباز خود و سرمایه ی خود میدانند و به این راحتی حاضر به عبور از چنین سرمایه ارزشمندی که سالها تمامی موفقیتهای کشورمان در سایه پافشاری بر آرمانهای انقلاب را کتمان میکند و اظهار میدارند "ما فقط در آبگوشت بزباش خودکفاییم!!" نیستند...
Iran, Islamic Republic of
این سرباز ها خیلی شلیک کردن بلد نیستند
برای غربی ها دیگه وقت مارتینگل کردن روی این سرمایه های به شدت نوسانی نیست
Iran, Islamic Republic of
خون شدای مدافع حرم در رگ تاریخ جریان یافته
این بیچاره ها مثل شاه که برای حفظ خودش الکی دست و پا می زد، الکی دست و پا می زنند.
Iran, Islamic Republic of
گزارشی سراسر دروغ و بی محتوا, جوجو نیوز تو دیگه دست همه سایتهای خبری را بخاطر خبرهای جانبدارانه و یکطرفه از پشت بستی. چرا به صدا و سیما گیر نمیدی که بیست و چهار ساعته تبلیغ یک جناح خاص را انجام میده؟؟
seyed hosein
Iran, Islamic Republic of
قبول دارم رسانه میلی هم در اصل به میل اصلاح طلبان است و این حرفهای شما نوعی فرار به جلو محسوب میشود...
Iran, Islamic Republic of
کسانیکه که از دشمن ملت ایران توقع کمک دارند . باید بدانند که اگرخدای ناخواسته آسیبی به انقلاب برسد دشمنان اگرخرشان ازپل گذشت همه پادوهای خودامثال آرمین . تاجراده وخاتمی ور...رازیر پاله میکنند . بابیرحمی تمام آنهاراازمیان برمیدارند. چقدرزبونی وبدبختی است که ازبی بی سی وانگلیس انتظارکمک داشته باشند . این تازه احساسی ازپیروزی آنهابود که باشمااینگونه برخوردکردند. اگرخدای نخواسته بهدف میرسیدند شماها وجود نداشتید که انتقادکنید ببینید درمشروطه با امثال شماکه ادعای آزادی طلبی دروغین دارید ودراصل بااسلام مخالفید چه کردند
Iran, Islamic Republic of
عملکرد اصلاح طلبان و اصولگرایان برای تخریبشان کافی است، نیازی به بی بی سی و ... ندارد.
Iran, Islamic Republic of
اخه تفاوت رفتارشون در سال ۸۸ با دولت احمدی نژاد و ۹۶ به همه ثابت کرد حزبی عمل میکنن
Iran, Islamic Republic of
بی بی سی برای تخریب اصلاح طلبان از چه کسانی خط می گیرد؟!
به نظر می رسد از اصول گرایان !!! که پست و مقام از همه چیز برای آنان بیشتر ارزش دارد!!!!