شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ - 21 Jul 2018
 
۷
۵۱
دستگیری مهدی جهانگیری؛ سواستفاده سیاسی یا برقراری عدالت؟

وقتی برادر رئیس ستاد مبارزه با فساد دستگیر می شود؛ حتما اشکالی هست/ اسحاق جهانگیری مردانه به نفع مردم وارد میدان شود

سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۹
چنین واکنش هایی، نشان از تقلیل مبارزه با فساد در حد بازی های سیاسی و گروکشی های اینچنینی دارد، در حالیکه اخبار مربوط به تخلفات مهدی جهانگیری در سال های گذشته، بسیار خبرساز شده و علی رغم اینکه معاون اول اذعان به عدم مسئولیت برادرش در سمت های دولتی دارد ولی مهدی جهانگیری در یک مورد صراحتا اعلام کرده بود که از روابط خود برای کمک به بخش خصوصی!! استفاده می کرده است
وقتی برادر رئیس ستاد مبارزه با فساد دستگیر می شود؛ حتما اشکالی هست/ اسحاق جهانگیری مردانه به نفع مردم وارد میدان شود
گروه سیاسی جهان نيوز: اسحاق جهانگیری در روزهای اخیر و پس از بازداشت برادرش در کرمان به خاطر تخلفات مالی و بانکی، فرار رو به جلو را به جای پذیرش واقعیت ترجیح داده و همه را متهم به سواستفاده سیاسی کرده است.

به گزارش جهان نيوز، مبارزه با فساد و برقراری عدالت اقتصادی در میان سایر اقشار کشور از جمله اهداف اولیه انقلاب اسلامی ایران به عنوان منادی بخش پیام کمک به مستضعفین کل جهان بود؛ هدفی که با وجود آنکه در دهه نخست انقلاب تا بخشی مورد توجه قرار گرفت ولی در فصول بعد، دولت ها خود به منشا رانت و سواستفاده های کلونی های جدید فساد تبدیل شدند. هرچند برخی در عنوان فساد سیستمیک در کشور اختلاف نظر دارند، اما کشف مفاسد کلان اقتصادی چندهزار میلیاردی، نشان از ریشه دواندن فساد در بخش های اجرایی و حتی نظارتی دارد. در سال های اخیر تلاش شده تا با مسببان این نوع فساد مبارزه شود و تا حدودی دستگاه قضاییه و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی موفق عمل کرده اند، با این وجود تا ریشه کن کردن فساد اقتصادی در کشور فاصله زیادی داریم.

خبرهای مربوط به دستگیری و محاکمه مفسدان اقتصادی، همواره با جنجال هایی همراه بوده و جریان های سیاسی متاسفانه برخوردهایی کاملا جناحی با آن داشته اند. در همین رابطه واکنش جریان مدعی اصلاح طلب بسیار قابل تامل است. جریانی که کوچکترین خبر یا تخلفی را از جریان رقیب از جمله مقامات دولت سابق در بوق و کرنا می کند و با اطلاق اصطلاحاتی چون نجومی سعی در منزه جلوه دادن نیروهای اصلاح طلب را دارد. امری که در انعکاس اخبار مربوط به بازداشت برادران رئیس جمهور و معاون اول به اثبات رسید و رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت یا با اکراه به این موضوع پرداختند و یا با سکوت از کنار آن عبور کردند.

بازداشت مهدی جهانگیری، برادر معاون اول و رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی از این نوع پدیده هاست. در اولین واکنش، اسحاق جهانگیری به گونه ای واکنش نشان داده که گویی دستگاه های نظارتی در حال انتقام گیری از وی در جریان بازداشت برادرش هستند. وی با انتشار تصویری از خود در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری، این متن را در اینستاگرامش منتشر کرده است: "اطلاع دقیقی از دلیل،چگونگی دستگیری، اتهام، ضابط و شاکی برادرم ندارم،البته وی هیچگونه مسولیت و فعالیت دولتی ندارد. مساله قابل پیش بینی بودوباید صبر کرد. امیدوارم سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه با فساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجراء شود."

وی در روز بعد از این واکنش نیز در اظهار نظر دیگری به صورت متناقض و سربسته به بازداشت مهدی جهانگیری پرداخت:"  هیچ خط قرمزی برای مقابله با فساد نیست و هیچ کس در این زمینه مصونیت ندارد، اما هیچ کس هم حق ندارد به بهانه مبارزه با فساد تسویه حساب سیاسی کند و نهادهای حاکمیتی باید در چارچوب قانون حرکت کنند... هیچ کس حق ندارد خودسر به حریم بخش خصوصی تجاوز کند و هر کس غیر از این حرکت کند، قطعا در مسیر آمریکا و دشمن قرار می‌گیرد."

چنین واکنش هایی، نشان از تقلیل مبارزه با فساد در حد بازی های سیاسی و گروکشی های اینچنینی دارد، در حالیکه اخبار مربوط به تخلفات مهدی جهانگیری در سال های گذشته، بسیار خبرساز شده و علی رغم اینکه معاون اول اذعان به عدم مسئولیت برادرش در سمت های دولتی دارد ولی مهدی جهانگیری در یک مورد صراحتا اعلام کرده بود که از روابط خود برای کمک به بخش خصوصی!! استفاده می کرده است:" کسی مخالف این نیست که من از نسبتم با برادرم در جهت کمک به بخش خصوصی استفاده کنم.اگر نزدیکان مسئولان در پارلمان بخش خصوصی از نسبتشان به آن ها در جهت رساندن صدای بخش خصوصی به گوش آن مسئول استفاده کنند هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد."

از سوی دیگر اسحاق جهانگیری چنان از بخش خصوصی می گوید که کسی نیست نداند، این بخش در کشور از مهجورترین حوزه های فعالیت اقتصادی است و ظاهرا تنها برخی شبه دولتی ها و افرادی که از رانت های مالی و اطلاعاتی دولتی برخوردارند می توانند به رقابت بپردازند. از این رو بخش خصوصی قدرتمندی اساسا در ایران وجود خارجی ندارد و این ارتباطات و روابط خاص است که باعث به وجود آمدن بخش شبه خصوصی با رانت های بی صاحب شده است.

نگاهی کوتاه به فعالیت های اقتصادی مهدی جهانگیری
امامهدي جهانگيري، برادر اسحاق جهانگيري كيست؟ وي چگونه توانسته به هزاران ميليارد تومان ثروت در اين كشور دست پيدا كند؟ برادر كوچك معاون اول دولت و رئيس گروه مالي گردشگري كه دهها شركت و بانك زير نظر آن است، اين دارايي ها را از چه راهي به دست آورده است؟ روابط وي با مشايي و بقايي در دولت قبل و بستن قراداد كلان ساخت هتل هاي 5 ستاره چگونه به دست آمده است؟

براي روشن شدن ثروت مهدي جهانگيري كافي است سري به پايگاه گروه مالي گردشگري زد. نگاهی به گروه مالی گردشگری نشان می دهد که این گروه متشکل از دهها شرکت ریز و درشت از جمله بانک گردشگری، شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان، شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان، شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران، گروه مهندسی صنعت نفت و گاز لاوان، مجتمع فولاد صنعت بناب، بیمه آرمان و... است. گروهی که در سایر بازراهای مالی و سرمایه ای دستی بر آتش دارد و بسیاری از پروژه های هتل سازی، پروژه هاي نفتي و گازي،‌ ساختمان سازی، اقامتگاه های بین راهی و تفریح گاه ها را در سراسر کشور در حال اجراء دارد و یا برنده اصلی مزایده های دولتی در اجرای چنین پروژه هایی است.

اين ثروت چندهزار ميليارد توماني كه در نوع خود در رقابت با ثروت 25 هزار ميلياردي بابك زنجاني قرار مي گيرد،‌ در طول سال هايي به دست آمده كه وي پس از استعفا از معاونت سازمان گردشگري و ميراث فرهنگي در  زمان رحيم مشايي، شركت هاي اقماري را تاسيس و در همان دولت پروژه هاي بزرگ را نصيب خود ساخت. پيشرفتي كه جهانگيري همان كسي بود كه در سال 87 پس از ماجراي مشهور حمل قرآن با موسيقي و دف، تحت فشار علما و اقشار متدين ناچار به استعفا شد. جستجويي با عنوان "رانت خواري بزرگ در شركت خصوصي متصل به حلقه قدرت" در سال 1390؛ تمامي زواياي پرونده جهانگيري، را روشن مي سازد. وی در دولت تدبیر و امید نیز روابط و سیطره اقتصادی خود را گسترده تر ساخت، به نحوی که از سوی رئیس جمهور وقت به عنوان یکی از فعالین بخش خصوصی مورد تقدیر قرار گرفت.

برای سال ها، ثروت مهدی جهانگیری محل بحث بوده و گزارش های متعددی درباره تخلفات او در رسانه ها منتشر می شد اما اسحاق جهانگیری هیچ گونه واکنشی نسبت به آن نشان نمی داد، در حالیکه انتظار می رفت کسی در جایگاه رئیس ستاد مبارزه با مفساد اقتصادی، حداقل درباره اطرافیان نزدیک خویش شفاف سازی کند تا ادعای مبارزه با فسادش در میان افکار عمومی قابل باور شود! مهدی جهانگیری که در سال 1387 از معاونت سازمان گردشگری استعفا داد و شرکت سمگا را تاسیس کرد، می توانسته بدون هیچ رابطه ای و رانتی این شرکت خصوصی را به بزرگترین پیمانکار و سرمایه گذار بخش گردشگری کشور تبدیل سازد؟ همانطور که گفته شد، گروه مالی گردشگری دارای زیرمجموعه ای است که ثروت آن حداقل دهها هزار میلیارد تومان است. بدون شک در کشوری مانند ایران که بخش خصوصی توانی برای رقابت های اینچنینی ندارد، هرگز نمی تواند در عرض چند سال به بزرگترین کارتل و کلونی ثروت و قدرت تبدیل شود!

حال پس از چندین سال کش و قوس، مهدی جهانگیری نیز در چنگال عدالت گرفتار آمده است ولی این بازداشت، آزمون جدی برای معاون اول دولت و مدعی مبارزه با فساد است تا به جای مطرح کردن اصطلاحاتی چون سواستفاده سیاسی یا بازی های سیاسی، صداقت خویش را در نحوه برخورد با برادر خویش به اثبات برساند و مانع از ایجاد هرگونه رابطه یا توصیه ای برای تبرئه وی شود.
 
کد مطلب: 555875
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
دیدید میگن کافر همه را به کیش خود پندارد !! اقایون خودشون با نگاه سیاسی به امور نگاه میکنند و به دیگران هم این تهمت رو میزنند !!! خلاصه گفتم یه وقت گول سیاسیون رو نخوریم ...
disgruntled
خدا به داد ملت برسد
Iran, Islamic Republic of
واقعا... ولی خودمانیم وقتی ایشان در مقابل چند میلیون بیننده در مناظره ها از دختر مظلوم وزیر به علت قاچاق در ویلای لواسانش حمایت کرد همه دیدن باز به اینا رای دادند پس خلایق هرچه لایق. من اطلاع دارم برادر این آقا فسادهاش خیلی بیشتر از ایناست.
Iran, Islamic Republic of
اسحاق اسحاق
3.000.000.000.000
Iran, Islamic Republic of
3.000.000.000.000 دزدی و پس ندادن اموال بانکها
باز داشت وی بجاست ولی چرا گذاشتند تا بعداز انتخابات،یعنی حتماً باید مسئولین ابتدا باهم درگیربشن بعد به تخلفات وابستگان هم رسیدگی کنند،این یعنی تسویه حساب سیاسی اگرچه اصل اتهام هم صحیح می باشد
Iran, Islamic Republic of
اعلان جنگ جناب فریدون ... قبل از انتخابات به همین زودی یادتون رفته ،قوه قضاییه اگرنگیرد این زن های خوب را می گوید درپشت پرده همه با همند اگرقبل از انتخابات باشد باز بهانه ی بنی اسرائیلی می اورید که بهمان وفلان و اگر بعد از انتخابات باشد باز همان آش وکاسه
افشین
Iran, Islamic Republic of
اگر فقط یکبار این دادگاه ها علنی پخش شود دیگر مشکلی درست نخواهد شد از این نوع
Iran, Islamic Republic of
پخش علنی به تنهایی فایده ای ندارد. بلکه باید مجرمین محکوم و به سزای اعمالشون برسند. احکام اسلام برای دزدی آن هم از بیت المال سنگین هست؛ مثل قطع انگشتان که قوه قضائیه ما جرات اجرای آن را ندارد. تا زمانی که احکام اسلام به صورت عملی و علمی وارد سبک زندگی ما نشود مشکلات حل نخواهند شد.
افشین
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا همین که مردم بداند بزرگترین محکومیت است .مگر عربستان هر ساله دست و انگشت صدها نفر را قطع نمیکند پس چرا مجبور است سال دیگر باز انگشت و دست صدها نفر دیگر را قطع کند پس راه حلش این نیست راهش اطلاع داشتن مردم از کارها فاسد است و دست های پنهان ان
lمشگل در کشور ما مهدی جهانگیری نیست مشگل اصلی اسحاق جهانگیری ها هستند ومتاسفانه دستگاه قضا بسیار ضعیف است برای مبارزه باید مثل کشور چین عمل کرد
منوچهر
آقای جهانگیری ....... اینو چی می گی؟!!!!!!!!!!!!
حامیان اسحاق!
Iran, Islamic Republic of
برادرش بیکار بوده...
میخواسته به اعتیاد کشیده نشه! دستشو گرفته
در ضمن به خاطر کشور اینکارو کرده چون اگه معتاد می شد همه می گفتن برادر جناب معاون هم معتاده ما که جای خود! و این طورمیشد که کشور کلا معتاد می شد. اما فساد مالی که اشکالی نداره تازه کلاسم داره!!
Moldova, Republic of
متاسفانه در ایران همه چیز آلوده به سیاست است. الن همه اصلاح طلبان این بازداشت را سیاسی میبینند. و اگر فردا او را دادگاه بیگانه اعلام کند اصولگراها خواهند گفت که قوه قضائیه زیر فشار حکم داده است
علی
فقط سکوت کنید
زاهد
ای برادر دنیا همین است
حامد
نظرت چیه اقای جهانگیری اگه یه کارمند 100 هزار تومان برده بود کارش تموم بود
Iran, Islamic Republic of
اسحاق جهانگیری :مردم عزیز ایران حالا دیدید که حتی یک لکه خاکستری هم در پرونده من نیست !!!!!!!!!!!!! همه این لکه ها در پرونده برادرم جمع کردم خه خخخخخخخخخخخخخخخ!!!!؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
بسیار جالب بود
مردم عزیز یادتونه ........
مردم ايران بازم فريب خوردن ، البته اگر بصير بودن همون موقع ميفهميدن.
آره دیگه تا به خودشون میرسه میشن حرکت کنندگان در مسیر آمریکا.ینی خودشون حق ...دارن و بقیه ندارن.یکی بیاد کلا این قماش رو از بین ببره دیگه.ینی داریم چنین کسی رو تو مملکت که بتونه این دیوانسالار(دیوانه سالارها)رو جمع و هرز چینی کنه...
ما فقط منتظر ظهور حضرت مهدي (عج) باشيم ، فكر نكنم كسي ديگه اي بتونه.
Iran, Islamic Republic of
این ظهور احتیاج به انتخاب درست من وشما دارد مگه حضرت تنها برای من وشماست اگر جماعتی حال خودشان را دگرگون کردند آنوقت نبایستی انتظار مصلح را داشته باشند
صحبتها و ادعاهاي زمان انتخابات فقط براي فريب مردم بيچاره بوده تا چند سال بيشتر بتونن رانتخواري بيشتر بكنن و خون مردم رو توي شيشه كنن و ... ، اي كاش بتونيم انتخاب درستي توي مسئولين از رئيس جمهور گرفته تا پايين رده داشته باشيم تا عدالت رو برقرار كنن .
به اميد ظهور حضرت مهدي(عج)
حمید
یه آقایی بیکاربوده،رفته یه جایی کار پیداکرده، یه کمی پول بالا کشیده ، نباید به خاطر اختلافات سیاسی که با ما دارند این آقارو دستگیر کنند
محسن
Iran, Islamic Republic of
در دیدار سردار ابوحمزه با امام جمعه بردسیر مطرح شد؛
دستگیری مهدی جهانگیری توسط سپاه ثارالله استان کرمان/چگونه حمایت کنندگان از سران فتنه خود را نماینده مردم میدانند؟/مردم را سر خط مطالبه گری بیاوریم
http://www.armanekerman.ir/?p=176371

چرا جهان نیوز سخنان سرداران و فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را منتشر نمی کند؟؟؟؟

البته احتمالا این پیام من هم تایید نخواهد شد.
سالار
با سلام ..کمی صبور باشیم ..بعد اگر مشخص شد قضاوت کنیم....مثل جاسوس بودن دختر لاریجانی .....من که تا معلوم نشه هیچ حرفی رو باور نمیکنم....باید روز ی جواب این قضاوتمون رو بدیم...یا علی
M.sh
Iran, Islamic Republic of
اشتباها مثبت دادم!
اخه چیو با چی مقایسه میکنی!؟ یکی مثل امد نیوز صهیونیستی شایعه پراکن که نه سندی داشت ونه مدرکی ویکی مثل دستگاه قضا ما که طرف رو گرفته لابد حتما مدارکی موجود بوده.
حجت
Iran, Islamic Republic of
تا مسنولین دست از دزدی و اختلاس و کمک به دزدها برندارند و بطور صادقانه مبارزه با فساد را شروع نکنند جامعه دست از دزدی بر نمی دارد چون مردم به حاکمان خود شبیه تر از پدران خود هستند
البته اگر خود مسولین دزد و دروغ باشند که باید فاتحه این جامعه را خواند
علی اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
درود برشرف قوه قضائیه باید زودتر اقدام می کرد ولی خواهش دارم که مثل بابک زنجانی نشود سریع اموال را توقیف کنیند که به بیت المال لطمه نخورد مردم دعا گوی شمایند.
Iran, Islamic Republic of
اینا برای محکومیت معاول اول احمدی نژاد خوشحالی می کردند اما رسم دنیا این است که بالاخره یکی هم پیدا میشه که مچ خودشونو بگیره!
معاون اول جناب روحانی چشم شما روشن
علی
Iran, Islamic Republic of
از قدیم گفتند کدخدا را ببین ده را بچاپ وقتی این کدخداها خودشان مروج فساد هستند دیگر چه میشود کرد خدا ریشه اشان را قطع کند
حجت
Iran, Islamic Republic of
اسحاق جان رئیس مبارزه با فساد نگران نباش
هر دم از اين باغ بري مي‌رسد تازه‌تر از تازه‌تري مي‌رسد.
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه دستگاههای نظارتی خودشان آلوده شده اند
سلام
Iran, Islamic Republic of
قبلا رسم بود برای حفظ آبروی فرد دستگیر شده تا زمان اثبات اتهام نامش به صورت کامل در رسانه ها عنوان نمیشد برای مثال بابک زنجانی که ب ز معروف شده بود چی شد یه دفعه رسم عوض شد ..؟
دولتمردان بزرگوار ما میتوانند بفرمایند در مملکت اسلامی چطور راه خوردن بیت المال برای بعضیها به راحتی خوردن آب فراهمه ولی برای یک جوان چند میلیون تومان برای تهیه جهیزیه فراهم نمیشه؟ چرا با نام بردن این همه دزد و مفسد اقتصادی در جامعه اسلامی یک نفر هم گردن زده نمیشه ولی در کشور غیر مسلمان مانند چین مفسد اقتصادی بخصوص با سمت دولتی باید اعدام گردد؟ با کدام حکم اسلامی؟
محسن
Iran, Islamic Republic of
ایشان برادر معاون اول هستند که از مخالفان سر سخت تیم احمدینژاد هستند و اکنون هم پس از 5 سال هنوز کصافت کاریاشونو به اون دولت نصبت می دهند
اونوقت این اسمون ریسمون کردنتون برای چسبوندن برادرش به دولت احمدینژاد چیست
در حالی که همون موقع هم این ... در جهت تخریب دولت از هر کاری دریغ نمی کردند از جمله همین اسحاق خان و برادرشان
امير
Iran, Islamic Republic of
اسحاق جهانگیری مردانه به نفع مردم وارد میدان شود.
ببخشيد اسحاق جهانگيري چي دانه وارد ميدان شود؟!
Iran, Islamic Republic of
بحث مهدی واسحاق وفاضل ومجریه وقضاییه نیست .الکی خودمون گول نزنیم .ارده ای که برای بسط عدالت در بین مردم باشد از طرف عده ای انگشت شمار در این مملکت نیست
Iran, Islamic Republic of
اسحاق جهانگیری مردانه به نفع مردم وارد میدان شود
مگه میشه؟ مگه داریم؟ سابقه داشته؟ اونهم تو جمهوری اسلامی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
شغل اقا مهدی هم شعل شریفیه مثل شعل دختر وزیر ...
رضا
Iran, Islamic Republic of
یه مصوبه لازمه ان هم این که اگر کسی یک میلیون به بیت المال خیانت کرد دستش در ملا عام قطع بشه چرا قانونهای ما بچه گانه است تکرار شد اعدام
M.sh
Iran, Islamic Republic of
من مثبت دادم ولی حکم قطع اعضا بیش از ۶ شرط دارد در قران !
Iran, Islamic Republic of
جهانگیری بیشتر از این ناراحته که میگه چرا فقط برادر دزد من را گرفتید و چرا برادر دزد... که احمدی نژاد نوار دزدیش و اختلاس ان را رو کرد می گوید چرا با برادرخودتان برخورد نمی کنید ؟؟؟؟ ؟ البته بی راه هم نمی گه .
Iran, Islamic Republic of
به این برادرهای مظلوم چرا اینقدر گیر میدید ؟
Iran, Islamic Republic of
راستی قول آقای اسحاق جهانگیری که به ملت ایران قول داد به هر ایرانی ده میلیون می دهیم چرا اجرا نمیشود؟؟ و اگر صرفا برای فریب مردم بوده قابل پیگیری است.؟لطفا اطلاع رسانی کنید.
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
اقای جهانگیری بگوید منظورش از تسویه حساب سیاسی چیست ؟ یا برادرش بیگناه است وبرایش پرونده سازی کردن ؟ویا نه واقعا متهم است وباید پاسخگویی کند دربرابر اتهامات ولی قوه قضاییه بخاطر اینکه وجهه معاون اول نظام خراب نشود نباید ورود کند که ورود کرده ؟
علي
آخر اين مهدي عزيز هم مظلوم است .وقتي مردم به سادگي گول مي خورند چرا اين آقايان مملكت نخورند
Iran, Islamic Republic of
جرم برادر ... قبل از انتخابات هم مشخص بود. چرا قبل از تایید صلاحیت ها به جرم اینها رسیدگی نشد تا شورای نگهبان هم بتونه تصمیم درست بگیره.
حقگو
Iran, Islamic Republic of
تا حالا شنیده اید که یک نفر از منتسبین به مسؤلین بی درد برای دفاع ازحرم شرکت کرده یا از این همه یک نفر شهید حرم شده باشد که اگر این اتفاق می افتاد گوش فلک را کر میکردند در عوض تا دلتان بخواهد
جاسوسی رشوه خواری اختلاس رانتخواری و ... توسط بعضی از مسؤلین و وابستگانشان انجام شده است این نشانگر وجود اشکال اساسی در مملکت است که باید مؤمنین واقعی برای پاکسازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ازلوث این زالوها وارد میدان شوند .