سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 19 Feb 2019
 
۰

آماده‌باش انتخاباتی خاندان رفسنجانی

شنبه ۹ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۹:۲۷
این خبر در حالی با اقبال حامیان میرحسین همراه شد که در آغازین روزهای سال 88، هاشمی رفسنجانی، خود با میرحسین دیدار و حمایتش را از او اعلام کرده بود. این حمایت موسوی را چنان سر ذوق آورد که در توصیف آن گفت "من به حمایت هاشمی رفسنجانی افتخار می‌کنم." فعالیت شاخص مهدی هاشمی در این زمینه، طراحی راه‌های متعددی برای کمک مالی به ستاد انتخابات میرحسین موسوی است.
به گزارش شبکه ایران، اخبار متفاوتی که این روزها از رفتار انتخاباتی "خانواده هاشمی رفسنجانی" بر صفحه رسانه‌ها نقش می‌بندد، حاکی از یک "جهت" و "هدف" هماهنگ است که با اندکی کنکاش به راحتی می توان آنرا دریافت.

بر این اساس اختلاف سلیقه‌ سیاسی که گاهی ممکن است حتی میان یک خانواده‌ دو نفره رایج باشد، اکنون در میان خانواده هاشمی به چشم نمی خورد به طوریکه از فاطمه، فائزه، محسن، مهدی و "پدر" فقط "یک جای پا" در صحنه سیاست ایران باقی مانده است.

هرچند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این چهار سال حاضر نشده تا برای لحظه‌ای هم هدایت سیاسی جریان مقابل دولت را رها کند، اما سایر اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی، که در چند سال اخیر تلاش کرده بودند چندان پر سر و صدا ظاهر نشوند این ایام و همزمان با در روزهای داغ انتخابات به چهره های خبرسازی مبدل شده اند.

شاید زمانی که روشنک سیاسی رئیس شاخه زنان حزب کارگزاران، از حمایت فائزه هاشمی از میرحسین خبر داد، گمان نمی‌کرد که فضای انتخابات به زودی پشت پرده این حمایت را شفاف کند.

او به خبرنگاران گفت که دختر هاشمی رفسنجانی، به آخرین نخست وزیر کشور پیوسته و در روزهای آینده نیز به شهرستان‌ها خواهد رفت تا در گوشه و کنار کشور برای میرحسین موسوی سخنرانی و تبلیغ ‌کند.

این خبر در حالی با اقبال حامیان میرحسین همراه شد که در آغازین روزهای سال 88، هاشمی رفسنجانی، خود با میرحسین دیدار و حمایتش را از او اعلام کرده بود. این حمایت موسوی را چنان سر ذوق آورد که در توصیف آن گفت "من به حمایت هاشمی رفسنجانی افتخار می‌کنم."

بر همین اساس بود که فائزه هاشمی که پیش از این و در 4 سال گذشته اغلب در کشورهای خارجی از جمله کانادا و انگلیس، گذران معیشت می کرد، اولین عضو از خانواده شد که راه پدر را پیمود و از آنجاییکه محدودیت های سیاسی پدر را نیز برای خود نمی دید، به حمایت صریح از میرحسین و تخریب گسترده دولت نهم پرداخت.

اما آخرین تلاش او برای حمایت از موسوی که در گردهمایی اخیر گرامیداشت دوم خرداد رقم خورد، بیش از همیشه خبرساز شد، چرا که حمایت فائزه از میرحسین با "نفی دولت‌نهم و احمدی‌نژاد" همراه شد. او در بخشی از سخنانش گفت: اکنون در شرایطی به سر می‌بریم که نکبت، خفت و خواری، نصیب ملت ایران شده است.

فائزه هاشمی هشدار درباره پیامدهای پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات را نیز به اظهاراتش اضافه کرد "مطمئن هستم که اگر در اثر خطای ما این دولت پیروز شود،‌ امر بر این آقا مشتبه می‌شود و خود را امام زمان می‌نامد و خطاهای گذشته را با قدرت بیشتر ادامه می‌دهد."

او که چند روز پیش از پیوستن به میرحسین از "پوشش زنان ایرانی بعد از انقلاب" انتقاد کرده بود، از فعالیت‌های تبلیغی نیز غافل نشده چنانچه به گزارش سایت احمد توکلی، ساماندهی "دختران نسل فیروزه‌ای" را به عهده گرفته و در تلاش است دخترانی فیروزه‌ای پوش را به نفع میرحسین موسوی وارد صحنه کند.

با این حال فائزه در طی این مسیر تنها نبود چرا که چندروزی پس از او، خواهرش، "فاطمه هاشمی رفسنجانی" نیز، به میرحسین پیوست. فاطمه البته همزمان با اعلام حمایت خود از موسوی، نارضایتی پدر را نیز از وضع موجود بیان و عنوان کرد" آیت الله هاشمی رفسنجانی معتقدند که نیاز به تغییرات زیادی در سطح مدیریتی کشور داریم."

موازی با همین رویدادها بود که خبرگزاری‌ها، خبری از دیدار انتخاباتی محسن هاشمی، فرزند ارشد اکبر هاشمی رفسنجانی و رئیس قطار شهری تهران را با میرحسین موسوی در خروجی خود قرار دادند.

گرچه محسن هاشمی دیدارش را با میرحسین تکذیب کرد اما به نوشته این سایت‌ها از جمله سایت پلاک‏، او در این دیدار آماری از NGOهای تحت حمایت مالی و سیاسی خانواده‌اش ارائه و وعده حمایت اینNGOها را از میرحسین اعلام کرده است.

اگرچه حمایت مالی "محسن "از موسوی بلافاصله از سوی دفتر او تکذیب شد، اما خبر بعدی درباره فعالیت انتخاباتی محسن که "عصر ایران " منتشر کرد، هیچگاه تکذیب نشد.چنانکه این سایت در مطلبی نوشت "تعدادی از فعالان رسانه‌ای تحت حمایت محسن هاشمی، حامی کاندیداتوری موسوی، که برای میرحسین فعالیت خبری-تبلیغی دارند، در سایت خبری متعلق به محسن رضایی شروع به کار کرده‌اند."

فعالیت‌های انتخاباتی "معنا‌دار" خانواده هاشمی رفسنجانی، به همین سه نقر محدود نشد چنانکه مهدی هاشمی رفسنجانی نیز وراد عرصه شد تا فقط یاسر هاشمی، فرزند کوچک خانواده و خانم مرعشی مادر خانواده از صحنه رقابت‌های انتخاباتی دور بمانند.

فعالیت شاخص مهدی هاشمی در این زمینه، طراحی راه‌های متعددی برای کمک مالی به ستاد انتخابات میرحسین موسوی است.

بنابر این خبر که بر خلاف رویه رسانه ای خانواده هاشمی تاکنون تکذیب نشده است، "مهدی" برای پشتیبانی مالی ستادهای میرحسین، مؤسسات انتشاراتی را در نظر گرفته است. بنا بر این اعلام قرار است این موسسات بواسطه انعقاد قرارداد با برخی از اعضای مرکزی جمعیت «ت‌و‌ت» و مؤسسه «د و الف» برای تدوین کتاب‌هایی با موضوعات ساده و پیش‌پا افتاده، مبالغ هنگفتی را به ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی تزریق کنند.

"مهدی" تنها به این تلاش ها اکتفا نکرده است و "فائزه"، خواهرش را نیز، در ساماندهی ستاد موسوم به دختران فیروزه‌ای که این روزها در ستاد انتخاباتی میرحسین مشغول به فعالیت هستند، یاری می‌دهد.

سایت نزدیک به احمد توکلی، مهدی هاشمی علاوه بر این، رسماً به عضویت شورای راهبردی ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان که خارج از ستاد اصلی میرحسین تشکل شده است در آمده تا ظرفیت‌های دوم‌خرداد را به نفع موسوی به میدان بیاورد.

به این فعالیت‌ها مهدی باید خبری را نیز افزود که بر اساس آن مهدی هاشمی از طرف پدر در جلسه‌ای که در خصوص بررسی وضعیت نامزدها و فضای انتخاباتی برگزار شده حضور یافته است. او در این جلسه که میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی نیز در آن حضور داشته‌اند، به عنوان نماینده تام الاختیار هاشمی رفسنجانی به عضویت "کمیته مشترک صیانت از آراء" در آمده است.

در این میان حضور هاشمی رفسنجانی گرچه برخلاف فرزندانش علنی و آشکارا نیست اما در عین حال بیشتر از آن‌ها محسوس و قابل مشاهده است چرا که حضور او تنها به یک جبهه خاص و حمایت از یک کاندیدا محدود نمی‌شود.

به همین دلیل در مسیر "ورود" یا "انصراف" همه کاندیداهای ریاست‌جمهوری نقش هاشمی رفسنجانی قابل شناسایی است. تلاش او اما از زمستان گذشته آغاز شد آنجا که پیش از همه به دیدار خاتمی رفت و او را به صحنه انتخابات آورد.

گرچه پس از انتشار خبر دیدار هاشمی با خاتمی، روابط عمومی دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ‌آن‌را "تکذیب" کرد اما با وجود عدم تمایل هاشمی به رسانه‌ای شدن این جلسه و نتیجه آن، اصلاح‌طلبان به تایید آن پرداختند.

در این‌باره عبدالله ناصری عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین با تایید این دیدار به بهره‌برداری انتخاباتی از آن پرداخت و به ایسنا گفت: «در بین شخصیت‌های برجسته و مسوولان عالی کشور آقای هاشمی از مصرترین افرادی است که اصرار دارد آقای خاتمی نامزدی در انتخابات آینده‌ ریاست جمهوری را بپذیرد."

داریوش قنبری سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس نیز، "حمایت هاشمی از خاتمی" را تایید کرد و آن‌را قطعی دانست.

چند روزی پس از اعلام کاندیداتوری خاتمی، زمانی که هنوز میرحسین در حال بررسی ورود خود به عرصه بود، هاشمی رفسنجانی در اقدامی "سیاسی- انتخاباتی" به دیدار کروبی رفت تا این بار از پتانسیل سیاسی خود برای "نیامدن یک کاندیدای احتمالی" استفاده کند. 

اما آنچنان که رویدادهای پس از این دیار گواهی دادند، هاشمی به خواسته خود نرسید و کروبی همچنان درصحنه ماند تا اینکه با انصراف خاتمی همه این موضوعات رنگ ببازد و اکنون حتی رئیس مجمع تشخیص به میرحسین و اطرافیانش توصیه کرده که بر موضوع "کناره‌گیری کروبی" اصرار نکنند. 

پس از این بود که آخرین نخست وزیر کشور سکوت 20 ساله‌اش را شکست و کاندیداتوری‌اش را به اطلاع همه رساند. موسوی در ابتدایی‌ترین روزهای سال نو به دیدار هاشمی رفت تا با او درباره "نگرانی‌های مشترک" سخن بگویند. 

گرچه بنابر رسانه‌ای شدن این دیدار نیز نبود اما به زودی خبر آن بر پیشانی خبرگزاری‌ها و مطبوعات مختلف نشست و سبب شد تا میرحسین نیز در سخنرانی‌هایش آن ‌را تایید و حمایت هاشمی را باعث "افتخار" خود بداند. او در مصاحبه با روزنامه "الاتحاد" امارات این موضوع را این چنین مطرح کرد:" من کنار نمی‌روم زیرا مردم ایران و هاشمی رفسنجانی از من حمایت می‌کنند." 

البته نظر مثبت هاشمی بر کاندیداتوری میرحسین پیش از این و در برخی از موضع‌گیری‌های "مبهم" رئیس مجمع تشخیص نیز افشا شده بود، آنچنان که دیدار اعضای حزب کارگزاران سازندگی با او به بلاتکلیفی این حزب که با انصراف خاتمی گریبانگیر آن شده بود، پایان داد. شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی یک روز پس از این دیدار، حمایت رسمی خود از میرحسین را اعلام کرد. 

اما محسن رضایی دیگر رقیب احمدی‌نژاد نیز از حمایت رئیس مجمع تشخیص بی‌نصیب نماند و آنچنان که علیرضا زاکانی، نماینده مردم تهران در مجلس، اعلام کرده، هاشمی رفسنجانی در دیداری با محسن رضایی، او را ترغیب به کاندیداتوری کرده و گفت "اگر با آمدنت یک میلیون رأی از احمدی‌نژاد کم کنی باز هم مفید است." 

این سخن زاکانی به مرور زمان به تایید شخصیت‌های دیگری نیز رسید. باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در پاسخی به خبرنگاران، تلویحا گفته‌های زاکانی را تایید کرد. او در این باره گفت: تا جایی که اطلاع داریم هاشمی رفسنجانی دل خوشی از اینکه احمدی‌نژاد مجددا رای بیاورد ندارد. 

همچنین حبیب‌الله عسگر اولادی دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری با تایید تلویحی اینکه هاشمی در برابر احمدی نژاد صف آرایی کرده، گفته بود "هاشمی رفسنجانی نباید در مقابل رئیس‌جمهور قرار گیرد". 

شاید بتوان در دایره بزرگ فعالیت‌های انتخاباتی خانواده رئیس مجمع تشخیص، محمد هاشمی، برادر او و حسین مرعشی، پسر عموی همسر هاشمی رفسنجانی را نیز، جای داد. 

بر این اساس محمد هاشمی با تکیه بر کرسی ریاست دفتر سیاسی حزب کارگزاران نقش ویژه‌ای در همراهی حزب متبوعش و حمایت از میرحسین موسوی دارد. 

علاوه بر این حسین مرعشی، هم‌حزبی محمد هاشمی، که اکنون وظیفه سخنگویی کارگزاران را عهده‌دار است، یکی از چهره‌های شاخص این حزب است و تاکنون تلاش زیادی برای ایجاد یک موج حمایتی از میرحسین انجام داده است به طوری که چندی پیش اعلام کرد: تمام امکانات حزب کارگزاران در اختیار موسوی است. 

البته او تنها به حمایت از میرحسین نمی‌پردازد و اگر فرصتی پیش آید، رئیس‌جمهور را نیز "تخریب" می‌کند چنانچه در سفری که به همره آخرین نخست وزیر کشور به جنوب کشور داشت، احمدی‌نژاد را بدتر از "بنی‌صدر" خواند. 

این حجم از فعالیت انتخاباتی در حالی از سوی خاندان هاشمی رفسنجانی تدارک می شود که وی در مصاحبه مکتوب با زادسر نماینده سابق جیرفت گفته بود " موضع من در حق دولت نهم همان سکوت من است." 

اما شاید نقش پررنگ هاشمی رفسنجانی، اعضای خانواده و نزدیکان او، در حمایت از همه رقبای احمدی‌نژاد را بتوان اینگونه رمزگشایی کرد که انتخابات ریاست جمهوری دهم "مرحله سوم" از انتخابات ریاست جمهوری نهم در سال 84 است. 

بر این اساس بار دیگر رقابت انتخاباتی دهمین دوره ریاست جمهوری همچون دور دوم انتخابات نهم، به رقابت "احمدی نژاد-هاشمی" تبدیل شده است و در این میان اگرچه هاشمی بنابر دلایل قابل فهمی صلاح ندانسته است به طور مستقیم به رقابت با احمدی نژاد بپردازد اما سعی دارد جبهه مقابل را آنگونه که از آراء احمدی نژاد کاسته شود، مدیریت و آرایش کند.
کد مطلب: 53140
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *