پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - 3 Dec 2020
 
۰

اقدام وحشیانه ماموران امنیتی انگلیس

سه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۸
کد مطلب: 309031
وب سایت دویچه وله آلمان (DW) نوشت: «فشار دولتی علیه گاردین، مستقیما از سوی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هدایت می‌شود.»
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، «دولت بریتانیا، سردبیر گاردین را وادار کرده که هارد دیسک حاوی اطلاعات اسنودن را نابود کند. ماموران امنیتی، سایر همکاران روزنامه را نیز مجبور کرده‌اند که با مته به جان کامپیوترها بیافتند و از این صحنه‌ها عکس و فیلم گرفته‌اند.»

وب سایت دویچه وله آلمان (DW) طی گزارشی "فشار شدید امنیتی بر تحریریه روزنامه گاردین برای جلوگیری از انتشار اسناد افشاگرانه اسنودن" خبر داد و نوشت: «فشار دولتی علیه گاردین، مستقیما از سوی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هدایت می‌شود.»

براساس این گزارش، گاردین فاش کرده که آژانس امنیت ملی آمریکا در راستای اجرای برنامه های جاسوسی، میلیون ها دلار به گوگل، یاهو و مایکروسافت نیز پول ‌داده است.

متن کامل خبر دویچه وله به شرح زیر است:

«روزنامه گاردین با اعلام فشار شدید امنیتی بر تحریریه خود، از همکاری با نیویورک تایمز در انتشار اسناد افشاگرانه اسنودن خبر می‌دهد. گاردین فاش کرده که آژانس امنیت ملی آمریکا، به گوگل، یاهو و مایکروسافت نیز پول ‌داده است. روزنامه "گاردین" از سوی سرویس اطلاعاتی بریتانیا به شدت تحت فشار قرار گرفته تا مستندات مربوط به رسوایی سازمان امنیت ملی آمریکا را نابود کند. به نقل از روزنامه "ایندیپندنت"، فشار دولتی علیه گاردین، مستقیما از سوی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هدایت می‌شود.

تحریریه گاردین برای کاستن از این فشارها، به کمک روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز متوسل شده است. این دو روزنامه، در آینده به طور مشترک به ارزیابی و انتشار اسناد افشاگرانه اسنودن خواهند پرداخت.

این خبر، روز جمعه (۲۳ اوت/اول شهریور) در پایگاه اینترنتی گاردین اعلام شده است. در این وبسایت آمده که اسناد حساسی از افشاگری‌های اسنودن در مورد سرویس اطلاعاتی بریتانیا به نیویورک تایمز ارائه شده اما تحریریه گاردین نیز همانند سابق، خبررسانی در این زمینه را ادامه خواهد داد. در اطلاعیه روز جمعه گاردین، تاکید شده که روزنامه‌نگاران آمریکایی حمایت‌های قانونی بیشتری نسبت به روزنامه‌نگاران بریتانیایی دارند.

گاردین چند روز پیش فاش کرده بود که دولت بریتانیا، الن روس‌بریجر، سردبیر این روزنامه را وادار کرده که هارد دیسک (حافظه ثابت) حاوی اطلاعات اسنودن را نابود کند. ماموران امنیتی، سایر همکاران روزنامه را نیز مجبور کرده‌اند که با مته به جان کامپیوترها بیافتند و از این صحنه‌ها عکس و فیلم گرفته‌اند. پلیس بریتانیا علیه دیوید میراندا، شریک زندگی گلن گرین‌والد، روزنامه نگار گاردین نیز پرونده‌ای گشوده است. میراندا که برزیلی است، چند روز پیش برای چند ساعت در فرودگاه هیثروی لندن بازداشت و بازجویی شد. به گفته اسکاتلندیارد، وی مدارک امنیتی بسیار حساسی همراه خود داشته است.

همکاری رسانه‌ای گاردین و نیویورک تایمز از سال ۲۰۱۰ و پس از رسوایی شنود اطلاعاتی در روزنامه انگلیسی "نیوز آو د ورلد" شروع شد که متعلق به روپرت مردوخ بود. پرونده شکایت از کارکنان این نشریه از هفته آینده دوباره به جریان می‌افتد. روزنامه نگاران "نیوز آو د ورلد" متهم شده‌اند که برای کسب اطلاعات، به کارکنان دولت رشوه پرداخته‌اند.

گاردین و نیویورک تایمز در حالی از همکاری خود در تداوم انتشار اسناد اسنودن خبر می‌دهند که روزنامه "ایندیپندنت" نیز روز جمعه اقدام به انتشار گزارشی افشاگرانه در مورد فعالیت‌های سرویس امنیتی بریتانیا در خاورمیانه کرد. طبق مستندات اسنودن، مقر ارتباطات دولت بریتانیا به کمک کابل‌های فیبر نوری، سرگرم ره‌گیری، جمع‌آوری ایمیل‌ها، مکالمات تلفنی و سایر داده‌های اینترنتی در خاورمیانه است. مشخصات دقیق و محل این پایگاه هنوز روشن نیست. گاردین هم‌چنین خبر می‌دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا به گوگل، مایکروسافت و یاهو در چارچوب برنامه جاسوسی پریزم پول می‌داده است. به نوشته گاردین، میلیون‌ها دلار پول به شرکت‌های یادشده پرداخته شده تا فناوری‌های خود را با نیازهای این آژانس هماهنگ و منطبق سازند.

یاهو در واکنش به این خبر و ضمن تایید دریافت پول از آژانس امنیت ملی امریکا، یادآوری کرده که موضوع در حیطه مسائل قانونی قرار داشته و طبق قوانین ایالات متحده نیز، هزینه این خدمات بر عهده دولت بوده است. گوگل خبر گاردین را تکذیب کرده اما مایکروسافت تاکنون چیزی در این زمینه نگفته است.»
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *