سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 19 Feb 2019
 
۰
۵
غيبت‌ سالانه برخي اعضاي مهمترين نهاد فرهنگي كشور

اعضای كم‌كار شوراي عالي انقلاب فرهنگي را بشناسيد

يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۴۳
اعضای كم‌كار شوراي عالي انقلاب فرهنگي را بشناسيد
برخي اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي بيش از يك سال است كه در جلسات اين شورا حضور نيافته‌اند.

به گزارش جهان به نقل از فارس، شوراي عالي انقلاب فرهنگي ۱۹ آذر ۶۳ با پيام امام خميني(ره) به‎صورت رسمي تأسيس شد.

مهمترين اهداف اين شورا از زمان تاسيس تاكنون، گسترش و نفوذ فرهنگ اسلامي در شئون جامعه و تقويت انقلاب فرهنگي و اعتلاي فرهنگ عمومي، تزكيه محيط‌هاي علمي و فرهنگي از افكار مادي و نفي مظاهر و آثار غربزدگي از فضاي فرهنگي جامعه، تحول دانشگاه‌ها، مدارس و مراكز فرهنگي و هنري براساس فرهنگ صحيح اسلامي، گسترش و تقويت هر چه بيشتر آنها براي تربيت متخصصان متعهد، اسلام‌شناسان متخصص، مغزهاي متفكر و وطن‌خواه، نيروهاي فعال و ماهر، استادان، مربيان و معلمان معتقد به اسلام و استقلال كشور، تعميم سواد، تقويت و بسط روح تفكر و علم‌آموزي و تحقيق و استفاده از دستاوردها و تجارب مفيد دانش بشري براي نيل به استقلال علمي و فرهنگي، حفظ و احيا و معرفي آثار و مآثر اسلامي و ملي و نشر افكار و آثار فرهنگي انقلاب اسلامي، ايجاد و تحكيم روابط فرهنگي با كشورهاي ديگر به ويژه با ملل اسلامي بوده است.

به طور كلي وظايفي محوله به شوراي عالي انقلاب فرهنگي را مي‌توان در ۳ حوزه سياست‌گذاري، تدوين ضوابط و نظارت تقسيم‌بندي كرد؛ تهيه و تدوين سياست‌ها و طرح‌هاي راهبردي كشور در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي از جمله در حوزه‌هاي زنان، تبليغات، اطلاع‌رساني، چاپ و نشر، بي‌سوادي، دانشگاه‌ها، برقراري روابط علمي و پژوهشي و فرهنگي با ساير كشورها، همكاري حوزه و دانشگاه، فعاليت‌هاي ديني و معنوي، تهاجم فرهنگي و ساير حوزه‌هاي فرهنگي مربوطه از جمله وظايف سياست‌گذاري اين شورا محسوب مي‌شود.

همچنين تعيين ضوابط تأسيس مراكز علمي و آموزشي و نيز ضوابط گزينش مديران و استادان و دانشجويان از ديگر وظايف اين شورا است، ضمن اينكه بررسي و تحليل شرايط فرهنگي ايران و جهان، بررسي الگوهاي توسعه و پيامدهاي فرهنگي آن، بررسي وضع فرهنگ و آموزش كشور و نيز نظارت بر اجراي مصوبات شورا از جمله وظايف نظارتي شوراي عالي انقلاب فرهنگي محسوب مي‌شود.

بر اساس اين گزارش، اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي به دو دسته اعضاي حقيقي و حقوقي تقسيم مي‌شوند كه در حال حاضر محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهوري به عنوان رئيس شورا، آيت‌الله صادق آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي، سيد عزت‌الله ضرغامي رئيس سازمان صدا و سيما، سيد مهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، كبري خزعلي رئيس شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان، عبدالله جاسبي رئيس دانشگاه آزاد، غلامعلي حداد عادل رئيس كمسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، علي عباسپور تهراني‌ فرد رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي، حسينعلي شهرياري رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي، كامران دانشجو وزير علوم، تحقيقات و فناوري، مرضيه وحيد دستجردي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، محمد محمديان رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، محمدحسين يادگاري رئيس جهاد دانشگاهي، حميدرضا حاجي‌بابايي وزير آموزش و پرورش و محمد عزيزي معاون برنامه‌ريزي و راهبردي رياست جمهوري از اعضاي حقوقي اين شورا هستند.

همچنين علي لاريجاني، محمدرضا مخبر دزفولي، محمدعلي كي‌نژاد، محسن قمي، احمد جنتي، غلامعلي حداد عادل، علي‌اكبر رشاد، احمد احمدي، عليرضا صدر حسيني، حسن حبيبي، علي‌اكبر ولايتي، ايرج فاضل، علي شريعتمداري، رضا داوري اردكاني، حسن رحيم‌پور ازغدي، مهدي گلشني، ميرحسين موسوي، محمدرضا عارف، صادق واعظ‌زاده، منصور كبگانيان، حسين كچوئيان و محمود محمدي عراقي به عنوان اعضاي حقيقي اين شورا شناخته مي‌شوند.

اين اعضا كه بر اساس حكم رهبر معظم انقلاب در ارديبهشت ۱۳۸۶ براي ماموريتي ۳ ساله انتخاب و معرفي شده بودند، در حال حاضر در پايان دوره ماموريت خود هستند، يعني شوراي عالي انقلاب فرهنگي اكنون در انتظار حكم اعضاي جديد خود است و در همين زمينه اخبار متعددي از ايجاد تغييرات جديد در تركيب اعضاي اين شورا به گوش مي‌رسد.

بر اساس اين گزارش، قرار است تركيب جديد اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي بعد از تغيير ساحتار اين شورا معرفي شود، ضمن اينكه در ميان اعضاي جديد شوراي عالي انقلاب فرهنگي تعدادي از شخصيت‌هاي برجسته‌ علمي و فرهنگي به عنوان عضو افتخاري و بدون حق رأي حضور خواهند داشت كه به نظر مي‌رسد حضور چنين افرادي علاوه بر افزودن به غناي مباحث مطروحه در شورا، كمك شاياني در تصميم‌سازي‌هاي آتي شوراي عالي انقلاب فرهنگي خواهد داشت.

با اين حال در طي سال‌ها و ماه‌هاي گذشته اخبار مختلفي از كم‌كاري و حضور كم‌رنگ برخي از اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي در جلسات اين شورا به گوش مي‌رسيد؛ در همين زمينه برخي اعضا چون عليرضا صدر حسيني و احمد احمدي در اكثر جلسات يك سال گذشته شورا حضور نداشته و عملا تنها نامشان در ميان اعضاي شورا وجود دارد.

حسن حبيبي هم يكي ديگر از اعضاي اين شورا است كه البته به دليل كسالت و بيماري چندين ماه در بيمارستان بستري بود و اكنون نيز به سختي توان حركت دارد.

برخي از اعضاي ديگر نيز به دلايلي چون مشعله زياد و مسئوليت‌هاي متعدد اجرايي، عملا فرصتي براي حضور در جلسات شورا نداشته و حتي اگر در جلسات هم حاضر شوند، تنها يك حضور فيزيكي بوده كه تاثيري در تصميم‌گيري‌ها و تصميم‌سازي‌هاي شورا نداشته است.

البته استعفاي حسن رحيم‌پور ازغدي از شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه به گفته يك منبع آگاه به دليل همين مشغله فراوان كاري بوده است، در هفته‌هاي گذشته واكنش‌هاي رسانه‌اي زيادي در كشور به دنبال داشت، هرچند كه هنوز پذيرش يا عدم پذيرش استعفاي رحيم‌پور ازغدي اعلام نشده است.

در كنار اين مسائل بايد يادآوري كرد كه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در جلسه ۱۳ آبان سال جاري، بنا به پيشنهاد كميسيون مشورتي اين شورا، موادي از اساسنامه فرهنگستان‌هاي هنر، علوم، علوم پزشكي و زبان و ادب فارسي را اصلاح كرد تا بر اساس آن افراد پيشنهادي براي عضويت در فرهنگستان‌ها به معرفي اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي و يا خود فرهنگستان مربوط و تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي براساس ضوابط و معيارهاي علمي مصوب انتخاب شوند.

پس از اين اصلاح اساسنامه، اولين گام با تغيير رئيس فرهنگستان علوم پزشكي برداشته شد و محمدرضا مرندي با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي در جلسه ۱۷ آذر ماه، به جاي ايرج فاضل در رياست اين فرهنگستان جاي گرفت، ميرحسين موسوي نيز بر همين اساس رياست از فرهنگستان هنر بركنار شد و جاي خود را به علي معلم دامغاني داد.

بر اساس اين گزارش، به جز ايرج فاضل و ميرحسين موسوي كه با بركناري از رياست فرهنگستان‌هاي علوم پزشكي و هنر، عملا در جلسات شوراي عالي انقلاب فرهنگي حاضر نمي‌شوند، غيبت برخي از ديگر اعضاي اين شورا همراه با شائبه‌ها و مباحث مختلفي بوده است، اما با توجه به كم‌كاري برخي از اين اعضا و اخباري كه در خصوص تغيير ساختار شوراي عالي انقلاب فرهنگي و احتمال عدم حضور آنها در تركيب جديد به گوش مي‌رسد، به نظر مي‌رسد كه اين افراد پيش دستي كرده و خود زمينه‌هاي خروجشان از تركيب اين شورا را فراهم مي‌كنند.
کد مطلب: 156925
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آنقدر اين شورا كم كار است كه اگر الان در سايتش برويد هنوز اسم مير حسين موسوي در ليست اعضاي شورا قرار دارد... وقتي اينها وقت چك كردن سايت را ندارند آن وقت شما توقع داريد ...
Iran, Islamic Republic of
با سلام این اساسنامه دانشگاه ازاد چی شد آخر سر؟!
Iran, Islamic Republic of
حالا كي به مصوباتش توجه ميكند
Iran, Islamic Republic of
ماشاءالله در اين مملكت چه فراوان است فرهنگ!!!! شوراي عالي انقلاب فرهنگي مي خواهيم چه كنيم.!!!!
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
سلام
آیا نباید اول به جای اینکه آبرو ریزی کنید بهشون نامه بزنید و نهی از منکر کنید یا به رهبری نامه بزنید مثلا مطلع شون کنید؟!؟!
مثل آیینه باشید.
آیینه داد و فریاد نمیزنه.
آبرو ریزی نکنید. آبروی افراد که بازیچه رسانه ها نیست.