يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - 24 Oct 2021
 
۲
۲۵
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

دولت سیزدهم وارث بدهی‌های زیادی است/ رشد اقتصادی پایین، تورم بالا، سرمایه گذاری کم، همه و همه نتیجه نظام بودجه‌ریزی گذشته است/ باید ساختار بودجه تغییر کند/ روایت میرکاظمی از یک ضربه بزرگ روحانی

يکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۹
کد مطلب: 778410
رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان کرد که ما در قرارداد کرسنت به خاطر به کارگیری متهمینی در این پرونده در دولت آقای روحانی محکوم به پرداخت خسارت شده‌ایم و دادگاه ما را به پرداخت 2 میلیارد و 400 میلیون دلار محکوم کرده است که از حساب ما برداشت خواهد شد.
دولت سیزدهم وارث بدهی‌های زیادی است/ رشد اقتصادی پایین، تورم بالا، سرمایه گذاری کم، همه و همه نتیجه نظام بودجه‌ریزی گذشته است/ باید ساختار بودجه تغییر کند/ روایت میرکاظمی از یک ضربه بزرگ روحانی
به گزارش جهان نيوز، سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز (یکشنبه ۱۸ مهرماه) در صحن علنی مجلس به ارائه گزارشی از روند تحقق درآمدها و میزان مصارف بودجه پرداخت و اظهار داشت: مشکل اساسی ما کسری بودجه است و در طول ۸ سال گذشته ما یک رشد بی رویه در مصارف کشور داشتیم.

وی افزود: پایان سال ۹۱ که مصارف کشور ۸۹ هزار میلیارد تومان بوده به یکباره در بودجه ۱۴۰۰ به ۹۳۷ هزار میلیارد تومان در سقف یک و هزار و ۲۷۷ هزار میلیارد تومان  در سقف دو می رسیم یعنی در طول ۸ سال شاهد رشد حدود ۱۰ برابری هستیم که این نشان دهنده این است که ۱۴۰۰ را باید با تدبیری بیشتری اداره کرد.

میرکاظمی خاطرنشان کرد: سال گذشته یعنی سال ۹۹ منابع پایدار کشور ۳۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است نمی شود یکباره در سال ۱۴۰۰ به ۹۳۷ هزار میلیارد تومان مصارف در کشور برسیم بنابراین کنترل های لازم شروع شده است و ما سیستم بودجه را به سمت جلوگیری از ریخت و پاش ها سوق دادیم تا بتوانیم مدیریت کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم وارث بدهی های بالای دولت های پیشین به بانک مرکزی، تامین اجتماعی و صندوق توسعه ملی و...است، گفت: در حال مدیریت و سر و سامان دادن به این بدهی ها هستیم و مدیریت در مصارف در دست گرفته شده و به گونه ای حرکت کردیم که ماه گذشته اولین ماهی بود که پرداختی ها در آن بدون خلق پول صورت گرفت.

وی با اشاره به جلسه مشترک سازمان برنامه و بودجه با نمایندگان مجلس درباره بودجه ۱۴۰۱، اظهار داشت: همه متفق القول هستیم که ساختار بودجه باید تغییر کند این جزو وظایف قانونی مجلس است چرا که در اسناد بالادستی و در سیاست های ابلاغی رهبری وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: وضعیتی که دولت در آن مستقر شد، مناسب نبود، بنابراین ما باید تلاش مضاعفی می کردیم تا بر مشکلات فائق آییم، البته اولین مشکل کسری کالاهای اساسی بود که توانستیم با حرکات خوبی بخشی از آن را جبران کنیم و به تدریج جلو می رویم تا واردات کالاها صورت بگیرد.

میرکاظمی خشکسالی کشور را از دیگر مشکلات کشور برشمرد و گفت: به دلیل خشکسالی تولید گندم کاهش یافته بود، به همین دلیل ما در بودجه ۱۴۰۰ چیزی تحت عنوان خرید گندم نداشتیم، از سوی دیگر بیماری کرونا یکی دیگر از مشکلات موجود بود، کما اینکه تا قبل از استقرار این دولت حدود ۷.۸ میلیون دوز واکسن تزریق شده بود، اما الان ۶۳ میلیون دوز واکسن تزریق شده و ۸۰ میلیون دوز وارد شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: در حوزه انرژی کارهای جدی را در دستور کار داریم، کما اینکه فروش نفت را به طور جدی دنبال می کنیم و امیدواریم بتوانیم به دنبال مذاکره ای که با کشورهای همسایه به خصوص ترکمنستان آغاز کرده ایم، همان ارتباط قبل را برقرار کنیم.

وی همچنین در توضیح ضرورت تغییر بودجه بندی در کشور، یادآور شد: نتیجه عملکرد بودجه بندی سابق در کشور این بوده که در شرایط کنونی شاهد این هستیم که علی رغم مصارف بالایی که وجود داشته، منابع به شکل های مختلفی خلق شده که نتیجه آن رشد اقتصادی ۰.۴ درصد، تورم بالای ۲۳ درصد، بهره وری منفی یک درصد و نرخ سرمایه گذاری منفی ۴.۶ درصد بوده است، بنابراین باید اصلاحاتی انجام می دادیم که این جلسات در این راستا برگزار شد.

میرکاظمی گفت: در تلاش هستیم تا بودجه سال آتی با همکاری بین دولت و مجلس با بهترین نوع ساختار تهیه شده و بودجه ای بر محور برنامه و قابل رصد و نظارت باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه امروز کسی مسئولیت مشکلات را قبول نمی کند، مجددا بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه تاکید و تصریح کرد: تورم در جامعه رشد کرده سطح درآمد خانوار کاهش یافته و اقتصاد کشور از سال ۹۰ کوچکتر شده این نوع ساختار بودجه پاسخگوی مشکلات کشور نیست.

وی تاکید کرد: به دنبال این هستیم که تمامی دستگاه ها در برابر مطالبات و درآمدها پاسخگو باشند و نقش هر کدام در رشد شاخص‌های کلان اقتصادی مشخص شود و در پایان هر ماه عملکرد آنها قابل نظارت باشد.

وی ادامه داد: مشکلاتی در زندگی مردم وجود دارد و ما در تلاش هستیم تا آنها را مرتفع کنیم مدیریت تورم و به گردش درآوردن چرخهای اقتصادی در اولویت ماست در کنار مذاکرات خارجی اقدامات داخلی برای بهبود زندگی مردم با جدیت دنبال می شود.

میرکاظمی از توافق دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه خبر داد و گفت: ادامه روند گذشته به صلاح کشور نبوده و باید طرحی نو را پیش بگیریم بنابراین اصلاح ساختار بودجه دو ماه است در سازمان برنامه و بودجه شروع شده و ما به دنبال تبدیل بودجه نویسی بر مبنای ردیف به بودجه نویسی مبتنی بر برنامه ها هستیم.

رئیس سازمان برنامه وبودجه "رشد اقتصادی" و "ثبات اقتصادی" را دو محور مهم اصلاح سختار بودجه عنوان و اظهار کرد: همکاری خوبی بین دولت و مجلس کلید خورده و ان شاءالله ساختار بودحه به شکل احسن اصلاح می‌شود.

میرکاظمی در جلسه غیرعلنی چه گفت؟
احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به نشست غیرعلنی امروز مجلس گفت: در این جلسه سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد که ما با محدودیت جدی منابع در بودجه مواجهیم که مشکلات و چالش‌های جدی را برای ما ایجاد خواهد کرد و ضرورت دارد تا در قانون بودجه سال 1400 بازنگری شود.

وی افزود: به گفته آقای میرکاظمی، دولت قبل در 6 ماهه نخست با فروش 85 هزار میلیارد تومان اوراق و 54 هزار میلیارد تومان تنخواه هزینه‌های خود را تامین کرده است و دولت فعلی باید ماهانه 12 هزار میلیارد تومان برای سررسید اوراق فروخته شده در دولت قبل پرداخت کند که این پرداختی‌ها تا سال 1404 ادامه خواهد یافت و مجموع این پرداختی 523 هزار میلیارد تومان است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: میرکاظمی عنوان کرد که ضرورت دارد مجموعه این موارد در تصویب قانون برنامه هفتم توسعه و قانون بودجه سال 1401 لحاظ شود.

علیرضابیگی اضافه کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت که دولت یازدهم و دوازدهم 2700 هزار میلیارد تومان هزینه داشته اما رشدی که در حوزه اقتصادی داشته 4 دهم درصد بوده است.

وی افزود: رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت که با توجه به کاهش ذخایر و افزایش قیمت نهاده‌های دامی و اهمیت بحث واکسیناسیون ما در ابتدا تمرکزمان را روی این دو مورد گذاشتیم و در ادامه سایر موارد را مورد رسیدگی قرار خواهیم داد که البته سرعت واکسیناسیون نشان داد که توجه به مسائل اقتصادی با رعایت عدالت و توجه به تمرکززدایی و نیز آمایش سرزمین می‌توان به موفقیت‌های بزرگی در امور اقتصادی نیز دست یافت.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: میرکاظمی عنوان کرد که بی‌توجهی به آمایش سرزمین باعث مهاجرت افراد از محل سکونت‌شان شده و حتی در جاهایی که به لحاظ امنیتی نیاز داری تا شهروندان ساکن باشند، به خاطر بی‌توجهی به آمایش سرزمین یا خالی از سکنه شده و یا در حال خالی شدن از سکنه است.

علیرضابیگی خاطرنشان کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان کرد که ما در قرارداد کرسنت به خاطر به کارگیری متهمینی در این پرونده در دولت آقای روحانی محکوم به پرداخت خسارت شده‌ایم و دادگاه ما را به پرداخت 2 میلیارد و 400 میلیون دلار محکوم کرده است که از حساب ما برداشت خواهد شد.

وی افزود: میرکاظمی گفت که قرارداد کرسنت یک قرارداد ننگین بود که هم از لحاظ اقتصادی برای ما ضررها و زیان‌های زیادی به دنبال داشت و هم از نظر امنیتی می‌توانست موجب تحکیم ادعاهای مطرح‌شده در مورد جزایر سه‌گانه ابوموسی،‌ تنب بزرگ و تنب کوچک ایران شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: میرکاظمی گفت که یکی از راه‌های ابطال قرارداد کشف فساد در آن قرارداد است و این کار در حال انجام بود و البته کسانی که متهم به این موضوع بودند در دولت قبل به کار گرفته شدند و همین مسأله باعث شد تا ما نتوانیم ادعایمان را در دادگاه ثابت کنیم.

علیرضا بیگی خاطرنشان کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد که قرارداد کرسنت به اندازه‌ای ننگین بود که دولت اصلاحات هم جرأت اجرای آن را نداشت و دیوان محاسبات جلوی این کار را گرفت و دولت نهم و دهم نیز آن را اجرا نکردند.

وی افزود: رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت که ما بیش از آنکه مالیات اخذ کنیم فرار مالیاتی داریم و از سوی دیگر در بحث کسری بودجه دولت قبل راهی که در پیش گرفته خلق پول است که این مسأله تورم را به جامعه تحمیل می‌کند و این کار باعث آسیب‌پذیرتر شدن اقشار ضعیف جامعه می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Denmark
حافظ اصلی بیت المال بزرگان محترم نظام هستند و برای اجرای امر الهی باید کسی که موجب متضرر شدن کشور شده پاسخگو باشد و در مقام پاسخگویی نباید مقام و منزلت افراد درنظر گرفته شود .
محمد
Iran, Islamic Republic of
.....
مطلع
Iran, Islamic Republic of
....
۱
Iran, Islamic Republic of
شورای نگهبان و شخص آقای جنتی باید انقلابی با قدرت با پشتیبانی مردم به کار خود ادامه دهند . رد صلاحیت و پاکسازی عناصری که باعث و بانی مشکلات امروز هستند از نان شب واجب تر است..!
Iran, Islamic Republic of
بگم بگم ها شروع شد....
باور کنید این نحوه صحبت هیچ دردی دوا نمی کنه..
حمید
Iran, Islamic Republic of
فجایع اقتصادی که دولت قبل ایجاد کرده باید به اطلاع مردم برسد.
وحید
Iran, Islamic Republic of
برسد برادر
سعید
Iran, Islamic Republic of
برسان برادر
فريد
Canada
تا به برجام برنگرديم همين آش و همين كاسه هست ..
مهدی
Iran, Islamic Republic of
برجام خسارت محض بود زیرا نه تنها سبب لغو تحریم ها نشد بلکه باعث تشدید تحریم ها و تورم شد.
Iran, Islamic Republic of
بدون توافق با جهان همه راهها بن بست است
حامد
Iran, Islamic Republic of
خیلی جالبه که هنوز یک عده دم از برجام و فواید اون میزنن !!!
حامد
Iran, Islamic Republic of
انشاءالله تمام متهمین کرسنت به دادگاه کشیده بشن و مجازاتی عبرت آموز برای سایرین در انتظارشون باشه!!
Iran, Islamic Republic of
مجلس علی لاریجانی و شخص لاریجانی برای رای اعتماد به متهم اصلی پرونده کرسنت یعنی بیژن زنگنه به مردم ایران باید پاسخگو باشند.
Iran, Islamic Republic of
پاسخگو باشند برادر
Iran, Islamic Republic of
متاسفم. برجام جز خسارت چیز دیگه ای هم داشت ؟. بازم شما همه چیزو گره زدین به برجام ؟!!
Iran, Islamic Republic of
دولت های گذشته هم همه چیز را به گردن قبلی می انداختند .
Iran, Islamic Republic of
توقع داری قرارداد ننگین کرسنت رو دولت رئیسی به گردن بگیره ...؟!!!!
Canada
...
Iran, Islamic Republic of
اون کسانیکه باعث ضرر و زیان به بیت المال مسلمین شدند امروز باید جوابگوی اعمالشان باشند ..
تورم بیش از 45 درصد
Iran, Islamic Republic of
آقای میرکاظمی گفته :« تورم بالای ۲۳ درصد.!!!!» ، در حالیکه طبق اعلام بانک مرکزی ، تورم بیش از 45 درصد است.!!!!! .
Iran, Islamic Republic of
آقای میر کاظمی فکر نکنم کاری از دستد بر بیاید آقای نوبخت حساب گر خوبی بود در هشت سال تحریمها کشور را اداره کرد تحریم دست روحانی نبود دست اروپا نبود دست خود امریکا است و هرکس دیگر بود نمی توانست کشور را تعطیل کند مذاکره برجام همه اش برای از بین بردن تحریمها بود البته یکی دوسالی خوب جواب داد ولی این مرد یعنی ترامپ همه چیز را برهم زد
بانشاط باش
Iran, Islamic Republic of
آقای میرکاظمی بسیار ناامیدانه و با یأس و در حالت افسردگی صحبت می کنه در حالیکه ، رئیس سازمان برنامه ریزی باید بسیار بانشاط ، با انگیزه و با دیدگاه و روحیه مثبت اندیشی ، نشاط و امید رو به جامعه منتقل کنه. !!!!
United Arab Emirates
لطفا تصمیمات خود را در مورد تغییر روش تعیین بودجه با صاحب نظران و مردم در میان بگذارید تا خطاها تکرار نشود.
آقای میرکاظمی اگه کاری از دستتان برنمیاد همین الان تشریف ببرید شاید نیرویی کاربلد تشریف بیارند