جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - 22 Oct 2021
 
۰

انواع موتور ویبره و نکات مهم هنگام خرید

چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۱۸
کد مطلب: 776879
موتور ویبره وسیله ای است که توسط آن ارتعاش و لرزه برای دستگاه های دیگر ایجاد می شود. این لرزش توسط وزنه هایی که به صورت لنگ در هر دو طرف شافت موتور ویبره قرار دارند ایجاد می شود. استفاده از موتورهای ویبره در صنایع گوناگون و متنوع متداول و رایج است. انواع موتور ویبره براساس پارامترهای مختلف دسته بندی می شوند. ما در این جا به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

انواع موتور ویبره بر اساس فناوری
 • موتور ویبره وزنه متعادل: در این نوع ویبراتور روی محور موتور قرار می گیرد و ایجاد لرزش و ارتعاش می کند.

  موتور ویبره رزونانس خطی: در این نوع از یک جرم داخلی کوچک که به فنر متصل است استفاده می شود تا نیروی مورد نیاز برای ارتعاش را تامین کنند. این نوع از موتور ویبره به اکچویتور نیز شناخته می شوند.
انواع موتور ویبره بر اساس ناحیه ارتعاش
موتور های ویبره براساس ناحیه ای که ارتعاش به آن وارد می شود دو نوع هستند:
 • ارتعاش داخلی: ویبراتورداخلی به طور مستقیم در داخل قطعه نفوذ می کند و ایجاد ارتعاش و لرزه می کند. مانند ویبراتورهایی که داخل موادی مانند بتن و مثل آن وارد می شود. ویبره بتن در سه نوع ویبره بتن بنزینی، ویبره بتن برقی و ویبره بتن دریلی با توجه به شرایط محیط کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

  ارتعاش خارجی: در این نوع موتورهای ویبره یا ویبره بدنه دستگاه بر روی سطح خارجی و بدنه ی اجسام متصل می شود. ارتعاشات را به قسمت های خارجی سطوح و بدنه وارد می شوند.

  ارتعاش سطح: این نوع ارتعاش در سطح مواد وارد می شود و باعث صاف و یکدست شدن سطح مواد می شود.

 
 
 
 
 
 
انواع موتور ویبره بر اساس منبع تغذیه
 • موتور ویبره برقی: انواع ویبراتور برقی شامل ویبره پایه دار، ویبره فلنجی، میکروویبره، ویبره دریلی و ویبره بتن برقی می باشد.

  موتورویبره بادی: ویبراتور پنوماتیک هنگامی که هوای فشرده از طریق درگاه ورودی تامین می شود نیروی خطی رفت و برگشتی ایجاد می کند. این نیرو توسط شاتلینگ پیستون ایجاد می شود

  از انتها به به بدن ویبراتور ختم می شود. ویبراتور بادی یکی ار انواع ویبره بدنه است که بر روی دستگاه ها نصب می شونند. اما از نظر طاهر و منبع تغذیه با ویبره بدنه برقی متفاوت هستند. استفاده از ویبره بدنه بادی به هزینه بالایی دارد بنابراین بیشتر در مکانهای که امکان استفاده از ویبره بدنه برقی نیست کاربرد دارد.

  ویبره مغناطیسی: ویبره بدنه مغناطیسی از دو هسته سیم پیچ موازی هم ساخته می شود. با اتصال برق به ویبراتور، جاذبه و دافعه ایجاد شده بین هسته ها باعث ارتعاش رفت و برگشتی می شود.
انواع موتور ویبره براساس دور و کاربرد
تفاوت در دور این موتورهای ویبره در اصل تفاوت در دامنه حرکت است. به این صورت که هر چه دور موتور بیشتر باشد ضربه ها و لرزش ریزتر می شود.

موتورهای ویبره موجود در بازار معمولا با دورهای 1000 , 1500 و 3000 دور عرضه می شوند.
 • موتور ویبره 1000دور: این نوع موتور ویبره ارتعاشات درشتی را تولید می کند و برای مواردی که نیاز به قدرت ارتعاش بالا باشد استفاده می شود. مواردی مانند زغال سنگ و پودر زغال سنگ

  موتور ویبره 1500دور: از این نوع موتور ویبره برای مصارفی مانند شن شویی و ماسه شویی و مواردی از این دست استفاده می کنند. دامنه ارتعاش در این موتورهای ویبره متوسط می باشد.

  موتور ویبره 3000دور: این نوع از موتور ویبره برخلاف موتور ویبره 1000دور مولد ارتعاشات ریزتر و با سرعت بیش تر است. که در کاربردهای صنعتی و عمومی به کار برده می شود.

 •  
انواع موتور ویبره براساس ساختار ظاهری وشیوه نصب به دستگاه های صنعتی
 • موتورویبره پایه دار: موتورهای ویبره پایه دار مانند الکتروموتورها هستند و تنها فرقشان این است که ضربه در اثر چرخش به ماشین یا صفحه وارد می شوند. این نوع موتورهای ویبره بر روی میز ویبره, ماشین های بچینگ, الک صنعتی و دیگر سطوح فلزی استفاده می شوند.

  موتور ویبره فلنجی : این موتور ویبره مشابه موتورهای ویبره پایه دار هستند و تنها از لحاظ شکل ساختاری و پوسته با هم فرق دارند. این ویبره فلنج دارد و فقط از یک سر به دستگاه متصل می شود. اگر ویبره پایه دار را به صورت عمود روی صفحه قرار بدهیم مانند موتور ویبره فلنجی در دستگاه حرکات دایره ای تولید می کند.

 •  
نکاتی که هنگام خرید موتورهای ویبره بایدبه آنها توجه کنیم چیست؟
با توجه به تنوع در انواع موتورهای ویبره که با چند نمونه آن آشنا شدیم باید در هنگام خرید توجه کنیم که کدامیک از انواع این موتور ویبره ها برای انجام کار ما مناسب تر هستند.

در میان نکاتی که هنگام خرید موتور ویبره باید به آن ها توجه کنیم چند نکته بسیار مهم هستند که ما به آن ها اشاره می کنیم:
 • توان: توان موتور ویبره باید با دور و میزان ضربات متناسب باشد تا عمر موتور ویبره افزایش پیدا کند.

  دور موتور: به تعداد دوری که موتور ویبره در یک دقیقه تولید می کند سرعت موتور می گویند. با توجه به نیازپروژه موتور ویبره با دورمتناسب انتخاب می شود.

  ضربات و یا نیروی گریز از مرکز: ضرباتی که توسط موتور ویبره تولید می شود همان نیروی گریز از مرکز است که عامل مهمی در انتخاب موتور ویبره به شمار می رود.

  آمپراژ: یک موتور ویبره با کیفیت موتوری است که با داشتن توان بالا آمپر کمتری نیزمصرف کند. هر قدر آمپر موتور پایین باشد به نسبت بازده موتور افزایش پیدا می کند و همچنین میزان مصرف برق و هزینه ها نیز کاهش پیدا می کند.
علاوه بر عواملی که در بالا ذکر شد باید توجه داشته باشیم که موتور ویبره را از شرکتی معتبر خریداری کنیم تا خدمات پس از فروش مناسبی دریافت کنیم .

فروش تخصصی و حرفه ای ویبره در آوید صنعت avidsanat.ir

 • کاهش هزینه های شما با مشاوره عالی 
  ارائه محصول با کیفیت بالا
  ارسال سریع و ارزان به تمام نقاط ایران
  گارانتی واقعی یکساله 
  تضمین قیمت مناسب 
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *