سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - 26 Oct 2021
 
۰

درباره دخالت در انتخاب استانداران

نورالدین قدیمی
چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب: 776825
رهبر معظم انقلاب اسلامی، این مجلس را انقلابی ترین مجلس بعد از انقلاب نامیده اند، لذا از نمایندگان مجلس انقلابی انتظار داریم تبعیت از امر رهبری را سرلوحه کار خود قرا دهند.
جهان نيوز - نورالدین قدیمی: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار  ششم خرداد ۱۴۰۰ با نمایندگان محترم مجلس فرمودند: "یکی از آسیب‌ها، ورود نمایندگان در مسائل اجرائی است؛ فرض بفرمایید وارد شدن در اینکه مدیرکل فلان تشکیلات در شهر ما یا در استان ما مثلاً فرض کنید که چه کسی باشد، چه کسی نباشد؛ استاندار، فرماندار و از این قبیل. حالا یک وقت در مواردی یک حالت اضطراری ممکن است رخ بدهد که آن موارد استثنائی را من کاری ندارم امّا به طور معمول نمایندگان محترم از این مسائل اجرائی باید کناره بگیرند، وارد شدن در این مسائل و با مسئول اجرائی در این زمینه گفتگو کردن و توافق کردن و امثال اینها خطراتی دارد؛ از این بایستی اجتناب بشود."

اخبار دریافتی حکایت از تحرک گسترده برخی از نمایندگان مجلس برای انتخاب و تحمیل استاندار مورد نظر خود به مجموعه وزارت کشور دارد که آرزو می کنیم صحت نداشته باشد ولی شنیده می شود متاسفانه برخی از نمایندگان محترم حتی با استاندار موردنظر، بر سر انتخاب سایر مسئولان استانی و فرمانداران و... درحال رایزنی و معامله می باشند که اگر صحت داشته باشد، فاجعه بار است و بسیار جای تاسف دارد.

 تذکرات:

۱. تذکر اول را به نمایندگان محترم مجلس می دهیم و به این عزیزان یادآور می شویم که رهبر معظم انقلاب اسلامی، این مجلس را انقلابی ترین مجلس بعد از انقلاب نامیده اند، لذا از نمایندگان مجلس انقلابی انتظار داریم تبعیت از امر رهبری را سرلوحه کار خود قرا دهند. براساس نظر رهبری انقلاب اسلامی، ورود نمایندگان به انتخاب مسئولان اجرائی کاری ناپسند، خطرناک و غیر قابل قبول می باشد.
البته اعلام نظر و پیشنهاد در حد عرف جامعه و جایگاه و مسئولیت نمایندگی مجلس، بلااشکال  و ممدوح است ولی اصرار برانتخاب، تحمیل و معامله ناپسند است و دور از انتظار.

۲. تذکر دوم به مجموعه تصمیم گیران در وزارت کشور، به ویژه شخص وزیر محترم کشور که مسئولیت نهایی انتخاب استانداران را برعهده دارند می باشد که دقت نمایند اولا آیت الله رئیسی ریاست محترم جمهوری اسلامی در مراسم تکریم از پیشکسوتان دفاع مقدس فرمودند: " امر و نظر رهبری برای ما ( مجموعه دولت) حجت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است" و ثانیا به این نکته توجه کنند که نمایندگان مجلس، از طرف رهبری انقلاب از ورود به امورات اجرائی و انتخاب استانداران و... منع شده اند، لذا پذیرش نظرات تحمیلی اینگونه افراد در انتخاب مسئولان، ازنظر عرفی، قانونی و شرعی، فاقد وجاهت و امری ناپسند است.
 مسئولان مربوطه یقین داشته باشند که اگر به این تدبیر رهبری عمل نکنند، در آینده بسیار نزدیک، آثار زیانبار آن را مشاهده خواهند کرد که شاید دیگر دیر شده باشد و هزینه هایی به کشور و مردم تحمیل شود.

۳. تذکر سوم به جریانات سیاسی انقلابی، به ویژه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به عنوان فراگیرترین گروه سیاسی که اصلی ترین نقش را در دو انتخابات اسفند ۱۳۹۸ و خرداد ۱۴۰۰  داشته و بیش از ۲۲۰ نفر از نمایندگان محترم فعلی مجلس با حمایت این جریان سیاسی مورد اقبال مردم قرارگرفته و افتخار نمایندگی مردم را کسب کرده اند، می باشد که بر عملکرد منتخبین مورد حمایت خود نظارت داشته و به این نکته مهم توجه جدی نمایند که عدم توجه به تدابیر رهبری انقلاب توسط آنها، بیانگر این واقعیت می باشد که اینگونه افراد، از دایره نیروهای انقلابی خارج شده و در انتخایات آینده نباید مورد حمایت قرارگیرند.

۴. تذکر چهارم به مردم شریف حوزه های انتخابیه می باشد که اولا بدانند نمایندگانی که برخلاف امر رهبری به دنبال انتخاب مسئولان استانی موردنظر خود می باشند، دغدغه مردم را ندارند بلکه به دنبال منافع فردی و تثبیت جایگاه و آینده خود می باشند و ثانیا دقت نمایند که درانتخابات آینده از رأی مجدد له اینگونه افراد خودداری نمایند.

۵. عموم مردم و مسئولان محترم در جایگاههای مختلف بدانند که  یکی از عوامل مهم پیشرفت کشور و حل مشکلات مردم، اصلاح فرایند انتخاب مسئولان بر اساس شایسته سالاری و حذف روشهای سهم خواهانه می باشد که در سایه عمل به تذکرات فوق الذکر محقق خواهد شد. انشاءالله
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *