شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - 16 Oct 2021
 
۱
۹

واکنش آمریکا به تغییر تیم مذاکره کننده ایران

سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۹
کد مطلب: 776782
یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «اگر مذاکره کننده اصلی تغییر یابد و ما همچنان قادر به گفت‌ؤگوی مستقیم با ایران نباشیم و آنها پارامترهای اساسی متفاوتی با آنچیزی که ما مذاکره کردیم بیایند، با مشکل مواجه خواهیم شد».
واکنش آمریکا به تغییر تیم مذاکره کننده ایران
به گزارش جهان نيوز، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «اگر مذاکره کننده اصلی تغییر یابد و ما همچنان قادر به گفت‌وگوی مستقیم با ایران نباشیم و آنها پارامترهای اساسی متفاوتی با آنچیزی که ما مذاکره کردیم بیایند، با مشکل مواجه خواهیم شد».

وی در ادامه گفت: «ما حتی با مذاکره کنندگانی که با آنها آشنا بودیم نیز نتوانستیم شکاف‌ها را از بین ببریم. اگر شما آن متغیرها را تغییر دهید به سختی شاهد خواهیم بود که این (کاهش شکاف‌ها) به سرعت اتفاق بیفتد».

این مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود درباره جدول زمانی انجام مذاکرات برجام گفت: «ما یک جدول زمانی نداریم. موضع ما این است که ما آماده بازگشت به میز مذاکره هستیم».

وی در ادامه گفت: «اگر آنها نخواهند که به زودی به میز مذاکره بازگردند یا آنها بازگردند و موضع‌گیری‌های ناسازگار با شرایط اتخاذ کنند بنابراین نتیجه‌گیری‌ها خود را تحمیل خواهند کرد که آنها خواستار ادامه برنامه هسته‌ای خود هستند».

سعید خطیب زاده،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز اخیرا در کنفرانس خبری خود درباره ترکیب تیم مذاکره کننده ایران برای مذاکرات برجام گفت: « ترکیب تیم مذاکره کننده در حال بررسی است و طبیعتا تغییراتی صورت خواهد گرفت و شکل و شمایل این تغییرات هنوز نهایی نشده و به محض نهایی شدن به اطلاع همه خواهد رسید».

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش نیز چند روز پیش در پیامی در توییتر به تغییرات در تیم مذاکره کننده ایران برای مذاکرات برجام واکنش نشان داد و نوشت: «تغییرات خاص در تیم مذاکره کننده پس از تشکیل دولت جدید در ایران طبیعی است. مهمترین نکته برای موفقیت  گفت‌وگوهای وین این است که از تداوم روند اطمینان حاصل شود. مذاکرات باید نه از ابتدا ، بلکه از نقطه ای که تا 20 ژوئن به آن رسیده است ، از سر گرفته شود».

تا کنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این، دولت بایدن اعلام کرده هیچگونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

مضاف بر این، مقام‌های دولت آمریکا پیش از این تصریح کرده‌اند که قصد دارند از ورود به برجام به عنوان «سکویی» جهت پرداختن به سایر اختلافات از جمله مسائل موشکی و منطقه‌ای استفاده کنند.

اخیراً مقام معظم رهبری در جلسه‌ای تأکید کردند آمریکایی‌ها خواستار گنجاندن بندی در توافق هسته‌ای برجام برای ملزم کردن ایران به گفت‌وگو بر سر مسائل موشکی و منطقه‌ای هستند.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آمریکا 100 درصد عامل اصلی مشکل توافق هسته ای، برجام و مداکرات وین بوده است.
منصف
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا حالا میبینی که شکاف ها را خیلی زود خودت پر میکنی.

در ضمن شما صلاحیت مذاکره نداری. فعلا خودت رفتی بیرون از برجام پس فعلا خودت با خودت کنار بیا بعد !!!

رفت آن آدمی که با چنگ و دندان تو بلرزد و بترسد. آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت.
Iran, Islamic Republic of
باقری کنی درست می کند
Denmark
آمریکایی ها به خنده ریسه ای ظریف و رد و بدل کارت تبریک و جشن تولد برای نوه های عراقچی و اون زنیکه و قدم زدن توی پارک ظریف و کری و استخدام کردن جاسوس در تیم هسته ای ایران و.. عادت کردن ، حالا براشون خیلی سخته که بخوان با یک تیم جدی و بدون باج دهی مواجه بشن .!
Iran, Islamic Republic of
مگه آمریکاییها تیم مذاکره را عوض نکردند؟؟ ... کری الان کجاست ؟؟...وندی شرمن کجاست ؟؟...
Iran, Islamic Republic of

دکتر ظریف تحویل بگیر...!!!!
Iran, Islamic Republic of
گویا دولتمردان یا تصمیم بگیران سیاسی آمریکا بدجوری در خواب تشریف دارند یا خود را به آن راه زده اند.
اقتدار ایران را باید بیش تر از این مشاهده کنند تا حرف های بی حساب نزنند.
Iran, Islamic Republic of
مذاکره کنندگانی که با آنها آشنا بودیم !
Iran, Islamic Republic of
به استقبال آمریکا بری مثل سگ پاچه تو می گیره
با چوب دنبالش کنی مثل سگ برات دم تکون میده
در هر صورت هرگز قابل اعتماد نبوده و نیست