شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - 16 Oct 2021
 
۳
۷

جزئیات جدید نیویورک‌ تایمز از نحوه ترور شهید فخری‌ زاده

شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۵۳
کد مطلب: 776459
روزنامه عبری زبان یدیعوت احارانوت در گزارشی ادعایی نحوه ترور شهید فخری زاده را برای مخاطبان خود تشریح کرد.
جزئیات جدید نیویورک‌ تایمز از نحوه ترور شهید فخری‌ زاده
به گزارش جهان نيوز، طبق روال معمول محافل اطلاعاتی و رسانه‌ای رژیم اسرائیل، اطلاعات مورد نیاز خود برای انتشار را ابتدا در اختیار یک رسانه آمریکایی که معمولا نیویورک تایمز است قرار داده و همزمان با انتشار آن در این رسانه آن را به زبان عبری برای مخاطبان خود و با ادعای استناد به این رسانه آمریکایی منتشر کردند.

در این بین یا نت رسانه برخط یدیعوت احارانوت ساعاتی پیش سناریوی ادعایی محافل اطلاعاتی اسرائیلی از نحوه ترور شهید فخری زاده را منتشر کرد و در این رابطه نوشت:

دانشمند بزرگ هسته‌ای اصرار داشت که خود پشت فرمان نشسته و در حالی که همسرش در کنار او بود، رانندگی کند، این در حالی است که گروه ترور در یک مرکز سری در فاصله هزاران مایل دورتر در اتاق عملیات به  انتظار او نشسته بود.

براساس سناریوی ادعایی صهیونیست‌ها دستگاه اتوماتیکی که از طریق ماهواره کنترل می‌شود به شکل سری و در قطعات مختلف یکی پس از دیگری وارد ایران شده و در داخل کشور در مدت زمانی نسبتا طولانی مونتاژ شده بود.

به گزارش تسنیم، در اعترافات یدیعوت آحرانوت آمده است: محسن فخری زاده در جریان عبور ستون  خودروهای ضد گلوله اش از یکی از شهرهای حومه تهران در نوامبر 2020 با آتش گلوله کشته شد در حالی که نهادهای اطلاعاتی اسرائیل متهم به انجام این کار شدند.

در این گزارش تاکید شده است: شماری از روزنامه نگاران از جمله رونین برگمن خبرنگار یدیعوت احارانوت با همکاری یکدیگر نحوه انجام عملیات موساد در ترور محسن فخری زاده، فردی که حداقل برای 14 سال یکی از اهداف ترور محسوب می‌شد را تشریح و بازنویسی کرده‌اند.

در ادامه این گزارش ادعایی آمده است: فخری زاده یکی از ارشد‌‌ترین دانشمندان ایران محسوب می‌شد که در راس پروژه عماد قرار داشت.

به رغم آن که این پروژه در سال 2003 تعطیل شد، اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسرائیل در سخنرانی خود در حاشیه اعلام دستیابی به آرشیو هسته‌ای ایران در سال 2018 ادعا کرده بود که فخری زاده همچنان نقش اصلی را در برنامه هسته‌ای ایران دارد، نتانیاهو در این نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفته بود که نام او را به یاد داشته باشید.

به زعم این رسانه اسرائیلی که تلاش می‌کند داده‌های منابع امنیتی اسرائیلی را به روزنامه آمریکایی نسبت دهد، نام فخری زاده بارها و بارها در نشست های مشترک اسرائیل و آمریکا در دوره نخست وزیری ایهود المرت هم مطرح شده بود.

یدیعوت احارانوت اعتراف می‌کند که فخری زاده برای سال‌ها به هر شکل یکی از اهداف ترور سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل بود، اما تلاش دارد آن را به رسانه آمریکایی نسبت داده، گرچه تاکید می‌کند در سال 2009 عملیاتی برای ترور وی تدارک دیده شد که در آخرین لحظات لغو شد.

براساس روایت این رسانه عبری زبان، تیم ترور در آن زمان در نقطه‌ای در تهران منتظر انجام ماموریت خود بود اما موساد در آخرین لحظات در رابطه با احتمال مطلع شدن ایران دچار شک و تردید شد و از بیم افتادن عاملان ترور در کمین ماموران ایران دستور لغو عملیات صادر شد.

در بخش دیگری از این گزارش ادعا شده است، اسرائیل ترور فخری زاده و دانشمندان هسته‌ای را همزمان با آغاز مذاکرات باراک اوباما متوقف کرد تا راه مذاکرات رئیس جمهور آمریکا هموار شده و منجر به توافق هسته‌ای 2015 گردد.

با این حال زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور بعدی آمریکا در سال 2018 از توافق هسته‌ای خارج شد اسرائیل مجددا عملیات تخریبی خود را در برنامه هسته‌ای ایران از سر گرفت که یکی از این اقدامات تلاش برای ترور این دانشمندان بزرگ بود.

براساس ادعاهای منتشر شده در این گزارش، کار آماده سازی برای ترور فخری زاده با سلسله نشست‌‌هایی در اواخیر 2019 و اوایل 2020 با نشست های با حضور مسئولین عالی‌رتبه اسرائیلی و ریاست یوسی کوهن رئیس موساد از یک سو و مسئولین آمریکایی از سوی دیگر آغاز شد و در برخی از نشست‌ها شخص رئیس جمهور ترامپ و مایک پامپئو وزیر خارجه اش هم شرکت می کردند.

این در حالی است که جینا هاسپل رئیس وقت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا هم در این نشست‌ها حضور داشت.

به نوشته یدیعوت احارانوت: یک منبع آگاه آمریکایی که در یکی از این نشست‌ها حضور داشت به روزنامه آمریکایی گفته است، طرف آمریکا از نقشه ترور مطلع شده و به شدت تحت تاثیر قرار گرفت.

در بخش دیگری از این گزارش ادعا شده است: نقشه مذکور بعد از ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس که از طریق حمله هوایی آمریکایی در ژانویه 2020 صورت گرفت، بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

تهیه کنندگان این گزارش ادعا می‌کنند یکی از دلایلی که باعث تسریع در انجام نقشه ترور شد، این بود که در اسرائیل به این نتیجه رسیده شده بود که به احتمال زیاد ترامپ در انتخابات پیروز نخواهد شد و در دوره ریاست جمهور بایدن اسرائیل از این چتر حمایتی که ترامپ برایش ایجاد کرده بهره مند نخواهد بود.

در ادامه این گزارش رسانه اسرائیلی ادعا می‌کند، بر خلاف ترورهای سابقی که دانشمندان هسته‌ای مورد هدف قرار گرفته‌اند و در آن از راکبین موتور سوار استفاده می‌شد تا عملیات به سرعت انجام و عاملان از محل متواری شوند، این بار چنین الگویی رد شد زیرا ایرانی‌ها از ترور سلیمانی درس گرفته و خوب می‌دانستند که فخری زاده در لیست ترورهای اسرائیل قرار دارد.

در بخش دیگری از گزارش، یدیعوت احارانوت سناریوی خود را از نحوه ترور تشریح کرده و با استفاده از پوشش رسانه آمریکایی می‌نویسد: طراحان ترور ابتدا‌ ‌ایده انفجار یک کامیون بمب گذاری شده را در مسیر فخری زاده مطرح کردند تا بعد از آن تک تیراندازها بتوانند این دانشمند را مورد هدف قرار دهند.

اما این طرح رد شد زیرا سرویس اطلاعات اسرائیل سال هاست که یک اصل را همواره در راس اولویت‌های خود قرار می‌دهد، موساد اصلِ "راه فرار نباشد، عملیاتی در کار نیست" همواره در دستور کار خود قرار داده است.

در ادامه سناریو سازی های رسانه اسرائیلی آمده است: بعد از آن طراحان ترور نقشه تک تیرانداز الکترونیکی را توسعه دادند، که از طریق ماهواره کنترل می‌شد و اتاق کنترل آن در مرکزی در فاصله چند هزار مایلی محل وقوع ترور قرار داشت.

مسئولین موساد ادعا می‌کنند که برای انجام این ترور از مسلسل سنگین از نوع (FN MAG) استفاده کرده و دستگاه ربات پیچیده‌ای روی آن تعبیه کردند که توسط شرکت صنایع تسلیحات اسپانیایی (Escribano) ساخته شده و (Sentinel 20) نام داشت.

به زعم این رسانه عبری زبان مجموع این مسلسل خودکار یک تن وزن داشت و برای وارد کردن آن به ایران، به اجزای بسیار کوچکی تجزیه شد و قطعات آن یکی پس از دیگری وارد ایران شدند.

بعد از آن در محلی مخفی اجزای آن مونتاژ شد و این ربات بر روی یک خودری نیسان بمب گذاری شده قرار داده شد تا هیچ چیز از ابزار ترور بعد از عملیات باقی نماند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، این روبات به گونه‌ای ساخته شده بود که در بستر وانت زامیاد که خودروی رایج در ایران بوده قرار بگیرد. دوربین‌هایی نیز در جهت‌های مختلف کار گذاشته شده بود به گونه‌ای که به اتاق فرماندهی تصویر کاملی نه تنها از هدف و جزئیات امنیتی وی بلکه از محیط اطراف نیز می‌داده است. در نهایت این وانت نیز با مواد منفجره پر شده بود تا پس از ترور منفجر شده و تمام شواهد را از بین ببرد.

این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش خود نوشت: پیچیدگی‌های بیشتری در هنگام شلیک این سلاح وجود داشته است. مسلسلی که بر روی وانت نصب می‌شود حتی اگر پارک شده باشد،‌ به دلیل تکانه‌ای که پس از شلیک هر تیر ایجاد می‌شود مسیر تیرهای بعد را تغییر می‌دهد. از سوی دیگر، حتی اگر ارتباط رایانه‌ای با اتاق کنترل از طریق ماهواره،‌ اطلاعات را با سرعت نور ارسال کند، باز هم اندکی تاخیر وجود دارد. چیزی که اوپراتور در (اتاق فرماندهی) در صفحه می‌بیند یک ثانیه قدیمی بوده و تعدیل هدف برای جبران نیز باز هم ثانیه دیگری می‌برد و همه اینها در حالی است که خودروی آقای فخری‌زاده در حال حرکت است.

مدت زمان لازم برای رسیدن تصاویر دوربین به اوپراتور مسلسل (در اتاق فرمان) و رسیدن واکنش وی به مسلسل بدون در نظر گرفتن زمان واکنش چیزی حدود 1.6 ثانیه برآورد شده که این تاخیر زمانی برای به خطا رفتن بهترین هدف‌گیری کافی است.

نیویورک تایمز نوشت که برای جبران این تاخیر،‌ تکانه وانت زامیاد و سرعت خودروی فخری‌زاده، هوش مصنوعی برنامه‌ریزی شده بود.
سلاح در زیر چادر این وانت نیسان و نیز برخی از وسایل ساخت و ساز استتار شده بود، دوربینی که در داخل خودرو کار گذارده شده بود زاویه‌های مختلفی از دید را از منطقه به اتاق عملیات می داد.

طراحان ترور برای چالش‌های دیگری همچون تکان‌‌هایی که در زمان شلیک گلوله‌ها از این مسلسل به خودرو وارد می‌شود و می‌تواند دقت را کاهش دهد، تاخیر راه اندازی ربات در زمان رسیدن ستون و عدم همخوانی زمان انتقال تصاویر از دوربین‌های تعبیه شده و حتی میزان وضوح تصاویر دوربین‌ها هم با به کارگیری برنامه هوش مصنوعی راه‌حل پیدا کردند.

به زعم یدیعوت احارانوت بعد پایان عملیات و انفجار وانت نیسان انفجار نتوانست سلاح را از بین برده و قطعات مثلث به هوا پرتاب شد، گرچه قطعات آن سالم باقی ماندند اما سلاح قابلیت تعمیر ندارد.

شهید محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع بعدازظهر روز جمعه هفتم آذر ماه سال گذشته در اقدامی تروریستی در منطقه آبسرد در شمال استان تهران به شهادت رسید.

پس از انتشار این خبر، روزنامه «نیویورک‌تایمز» همان زمان به نقل از سه مقام اطلاعاتی گزارش داد که رژیم صهیونیستی پشت پرده ترور این دانشمند دفاعی و هسته‌ای ایران بوده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Canada
تروریست های نامرد خیلی دقیق بوده اند... خیلی هم خرج کرده اند ظاهرا....
علی
Iran, Islamic Republic of
خدا شهید فخری زده را رحمت کنه. شهید که جاش خوبه و تو بهشت هستند.
اما چرا بعد از یکسال سیستم امنیتی خودمون نحوه ترور را به طور رسمی اعلام نمی کند ؟ .
Belgium
عدم برخورد مناسب با عاملین شهادت و ترور سردار سلیمانی باعث وقاحت دشمنان نظام شد که نتیجه آن شهادت فخری زاده بود. اگر باز هم کوتاهی شود، شک نکنیم که دشمن باز هم جلو خواهد آمد
ناقی
Iran, Islamic Republic of
صهیونیزم ، منتظر چوب انتقام ایران باش. ولی حوصله هم داشته باش.
Iran, Islamic Republic of
انشاالله مکرتون به خودتون بگرده .
معلم مدرسه
Iran, Islamic Republic of
قران کریم میفرماید:چشم در مقابل چشم, گوش در مقابل گوش و ……
آقایان مسؤول تذکر میدهم:
اگر به ازای ترور داشمندان هسته ای ایران، از سران و دانشمندان خبیث و کودک کش اسراییلی را به درک واصل نکنیم و همین طور تماشاچی باشیم ………!؟! این قصه کماکان ادامه خواهد داشت.
Iran, Islamic Republic of
....