پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ - 23 Sep 2021
 
۲
۳

چه کسانی عضو اتاق فکر اصلاح طلبان شده‌اند؟

سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۵
کد مطلب: 776027
ضرورت دارد اتاق فکری با حضور آقایان ناطق نوری، خاتمی، لاریجانی، روحانی و لاریجانی برای برون رفت از مشکلات موجود تشکیل شود.
گروه سیاسی جهان نيوز: جهانبخش خانجانی از اعضای جبهه اصلاحات و نیز محکوم فتنه سال 88 در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا از اتاق فکر جبهه اصلاحات رونمایی کرده است. خانجانی در بخشی از این گفتگو از علی لاریجانی، ناطق نوری، حسن روحانی و محمد خاتمی به عنوان اعضای این اتاق نام برده است.

بخش های مهم این گفتگو را در ادامه خواهید خواند:

* جریان اصلاح‌طلبی به دلیل این که مبنای جریانی‌اش تعامل و توسعه یافتگی است و یک فرآیند رو به رشد و اصلاح در درون را مدنظر دارد و در عین حال جزم‌اندیشی در آن حاکم نیست، می‌تواند جریانات و افرادی که از آن حلقه سخت کنده می‌شوند را به سمت خودش جذب کند.

*برای این که جریان اصلاحات از یک سو جریان دوراندیش و مصلحت اندیش است و از یک سوی دیگر جریان توسعه‌گرای دموکراتیک‌خواه است، مشاهده می‌کنیم صرف نظر از جریانات برانداز و جریاناتی که جنگ مسلحانه با نظام جمهوری اسلامی کردند (که آن‌ها با هر دو گروه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان زوایه دارند) افراد هرچقدر از جریان معقول و منطقی اصولگرایان جدا شوند، به اصلاح طلبان نزدیک می‌شوند؛ برای همین است که مشاهده می‌کنید از آقایان ناطق نوری و هاشمی رفسنجانی گرفته تا جناب آقای لاریجانی و امثالهم که خودشان متعلق به یک جریان هستند، به حلقه اصلاح‌طلبان متصل و یا نزدیک می‌شوند که نتیجه‌اش این می‌شود.

*از اشتباهات اصلاح طلبان به نظر من چه زمانی که حضرت آیت الله خامنه‌ای به رهبری رسیدند و چه بعداز فوت مرحوم هاشمی این بود که فاصله‌شان بین رهبری و خودشان را افزایش دادند و هرچقدر این فاصله بیشتر شد آن وقت جزمیت و یا دفعیت طرفینی افزایش پیدا کرد؛ یعنی هرچقدر این‌ها کمتر رفتن، در نتیجه در یک چنین فرآیندی این نتیجه اتفاق افتاد.

*ضرورت دارد اتاق فکری با حضور آقایان ناطق نوری، خاتمی، لاریجانی، روحانی و لاریجانی برای برون رفت از مشکلات موجود تشکیل شود. گفت‌وگو هم به دانش نیاز دارد و هم به تئوری‌های جدید نیازمند است و من معتقدم صرفا جریان اصلاح طلبی راه‌گشا نیست و اگر بخواهیم یک نوع اصلاح گرایی را پیش بگیریم باید یک اتفاق سیاسی _فرهنگی در جریان اصلاح طلبی و اصولگرایان معقول منطبق بر توسعه گرایی شکل بگیرد که یک جریان حافظ منافع به وجود بیاید، حال اگر به نام اصلاح طلبان باشد یا به نام مصلحت اندیشان یا یک نام دیگری فراگیرتر باشد که بتواند هم اصولگرایان معقول و هم اصلاح طلبان را گرد هم بیاورد که این‌ها بتوانند هم با حاکمیت گفت‌وگو کنند و هم در جریانات سیاسی تاثیرگذار باشند و هم در فرآیند انتخاباتی بتوانند نقش آفرین باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان و افراد نامبرده به تاریخ پیوستند .
Iran, Islamic Republic of
اتاق فکر مشکل میت را حل نمیکنه،یک جلسه ختم ویک تاج گل ویک ظرف خرما ویک نماز لیله الدفن،خلاص
كاملتصلاح
Russian Federation
اصلاح طلب و اصول سوار دیگه تمومه ماجرا