سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - 26 Oct 2021
 
۷
۱۴
یادداشت انتخاباتی شماره یازده//

چرا کسی این روزها از آیت الله رئیسی مطالبه تشکیل کابینه جوان نمی‌کند؟!

شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۶
کد مطلب: 770649
حال که التهاب و هیجان انتخابات ریاست جمهوری کاهش یافته فرصت خوبیست که نواقص برخی از دوستان ارزشی در مطالبه دولت جوان حزب اللهی را آسیب شناسی کرد
چرا کسی این روزها از آیت الله رئیسی مطالبه تشکیل کابینه جوان نمی‌کند؟!
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: این روزها برای فعالین سیاسی و رسانه شاید مهمترین کار، پیگیری و تلاش برای دست یافتن خبر از کابینه احتمالی دولت آیت الله رئیسی است. اما در این میان یک سوال مهم می تواند مطرح شود؛ چرا این روزها مطالبه جدی در میان فعالین سیاسی و حتی جریان جوان ارزشی کشور از آیت الله رئیسی برای تشکیل دولت جوان و به خصوص بکارگیری جوانان به عنوان وزیر نیست؟! آنهم در شرایطی که چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برخی سلبریتی‌های جوان حزب اللهی! و همچنین جمع قابل توجهی از فعالین جوان ارزشی مهمترین رسالت خود را مطالبه تشکیل دولت جوان حزب اللهی گذاشته بودند.کار این مطالبه به جایی رسید که برخی صرف جوان بودن را دلیل اصلح بودن بر دیگر کاندیداهای انقلابی عنوان می‌کردند.

در هر صورت دیگر از آن شور و هیجان و مطالبه چرا خبری نیست؟! شاید برخی بگویند که خیلی طبیعی است، چون برای بعضی، کاندیدا جوان مدنظرشان رئیس جمهور نشد و یا به رقابت های انتخاباتی نرسید، پس دیگر مطالبه دولت جوان حزب اللهی معنا و یا فایده‌ای ندارد. جواب این سوال این است که مگر مطالبه دولت جوان حزب اللهی یک آرمان و گفتمان مطلوب بود و یا یک ابزار سیاسی و تبلیغاتی که فقط با رئیس جمهور شدن چهره مدنظر ما قابل پیگیری باشد. بنابرانی عذر این افراد پذیرفته نیست. از سوی ممکن است که برخی بگویند که گزینه ها و یا کاندیداهای جوان آنها ممکن است که اینک خود در معرض وزیر شدن باشند! اینهم عذری بدتر از گناه هست! مگر قرار بود با به مسوولیت رسیدن گزینه مدنظر ما مطالبه و گفتمان دولت حزب اللهی به اتمام برسد و یا جوان شدن کل دولت مدنظر بود؟

اما واقعیت چیست؟ هم اکنون اگر از بسیاری بپرسید که چرا مطالبه دولت جوان حزب اللهی را از آقای رئیسی پیگیری نمی کنید، پاسخ خواهند داد آقای رئیسی گرچه جوان نیست ولی اصلح ترین چهره بوده و با سابقه کار جهادی نشان دادند که کابینه پیر و خسته را تشکیل نخواهند داد.

حال که التهاب و هیجان انتخابات ریاست جمهوری کاهش یافته فرصت خوبیست که نواقص برخی از دوستان ارزشی در مطالبه دولت جوان حزب اللهی را آسیب شناسی کرد و به نظر می رسد که از موارد ذیل خارج نباشد:

یک: عمده اشکال افرادی که دولت جوان حزب اللهی را به عنوان یک گفتمان مطلق در انتخابات ریاست جمهوری دنبال می کردند، این بود که جوان بودن را به سن و سال تفسیر کردند و حتی باوجودی که رهبری بعدا با مثال روشن فردی مانند شهید قاسم سلیمانی تصریح کردند که منظورشان سن و سال صرفا نیست، به مسیر و اصرار خود ادامه دادند. خلاصه آنکه جامع ندیدن مسایل مطرح شده از طرف رهبری همواره یکی از آسیب های ثابت بخشی از جریان ارزشی بوده است.

دو: اینک که چهره ای شاخص و متعلق به جبهه انقلاب همانند آیت الله رئیسی با سن بالای شصت سال در حال تشکیل کابینه دولت جدید است و سطح رضایت و امیدواری بسیار خوبی از ایشان در اکثریت بدنه مردم و جریان انقلابی وجود دارد، به خوبی دریافته‌ایم که نمی توان با عالم سیاست، حکمرانی و رقابت‌های انتخاباتی صرفا با یک تک گزاره همانند «جوان بودن» مواجه شد و ده ها شاخص و ایضا مصلحت های دیگر را نیز باید در نظر گرفت. آیا کارشناسی است که اینک «سن» آقای رئیسی را ضعف او بداند و بیان کند؟! از سوی دیگر، شاید تعداد اندکی نیز باشند و بگویند ما همچنان به تشکیل دولت و رئیس جمهور جوان اصرار داریم ولی به خطر رعایت مصلحت، شرایط و نیاز کشور به آرامش و یا حتی کمک به دولت جدید، سکوت کردیم! تمامی این گزاره ها را نیز اگر درستی آن را بپذیریم باز تاییدی بر این است که در نظر گرفتن مصلحت و شرایط کشور می تواند بر اصرار به برخی تک گزاره های سیاسی ما ارجحیت پیدا کند و شرایط هر انتخابات می تواند همراه با تعدادی زیادی از مصلحت های موجود باشد.

سه: برخی از ماها نیز باید بپذیریم که اصرارمان برای دولت جوان حزب اللهی دیگر رنگ گفتمانی نداشت و آلوده به رقابت های سیاسی، انتخاباتی و واضح تر آنکه بازی قدرت شده بود. خطای این دسته از افرادی که دولت جوان حزب اللهی برایشان موضوعی برای کسب قدرت و یا وسیله ای برای رساندن گزینه خود به ریاست جمهوری شده بود، به مراتب بدتر از کسانی هست که نتواستند به صورت تحلیلی و ذهنی درک جامعی از  طرح دولت جوان حزب اللهی توسط رهبر انقلاب داشته باشند.

چهار: جریان جوان حزب اللهی خوب است حال که از التهابات انتخابات ریاست جمهوری فاصله گرفته ، به مواضع و عملکرد و به خصوص استدلال های خود برای کاندیدا اصلح و یا غیر اصلح دانستن دیگر کاندیداها بیاندیشد و با قاضی کردن کلاه خود، ضعف های تحلیلی خود را بهتر متوجه بشود و تجارب سیاسی ارزشمندی را برای آینده خود ذخیره کند.

*مدیر مسئول جهان نيوز

بیشتر بخوانید:
نظر متفاوت رهبری با عملکرد شورای نگهبان چگونه قابل جمع شدن است؟/ آیا اعضای شورای نگهبان به وظیفه قانونی و دینی خود در انتخابات ۱۴۰۰ درست عمل کردند؟

با رای ۶۲ درصدی از مشارکت ۵۰ درصدی، آیا اکثریت ایران از رئیس جمهور شدن «رئیسی» راضی هستند؟!

پشت‌پرده رأى دادن زنان بی حجاب در خارج کشور چیست؟!

پاسخ به یک سوال مهم/ رای به کاندیدای قوی من یا کاندیدای ضعیف‌تر مورد اجماع جبهه انقلاب؟!
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Canada
آقا، تو کلا اصلا ننویسی فکر کنم خیلی بهتره
رر
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
آقا چرا مثل همه جای دنیا یک دولت متخصص تشکیل نمیدیم ؟ .
Iran, Islamic Republic of
متخصص خالی بدرد نمیخوره.جوان متخصص حزب اللهی
United States
جوان و حزب اللهی چی شد پس؟؟؟؟!! سید جان چشم امید ما به دولت جوان و حزب اللهی شماست....
Iran, Islamic Republic of
اگه منظور از کابینه جوان امثال آقای عبدالملکی و جبرائیلی ست که بدون سابقه اجرایی بدنبال این جایگاهها هستند که همان بهتر که کابینه جوان نباشد ولی چنانچه امثال افرادی ..... است امیدواریم طبق فرمایش آقا دولت جوان و انقلابی تشکیل شود
Iran, Islamic Republic of
ورود به مصادیق جهت تخریب کار پسندیده ای نیست،
هر چند همین آقای عبدالملکی که از ایشون به نداشتن سابقه اجرایی نام برده شده بنابر اعلام وزارت کار موفق شدن با ارائه الگویی کارآمد در مدیریت اشتغال کمیته امداد سال های 1398و 1399 رتبه اول اشتغال پایدار را بین تمامی دستگاه های اجرایی کشور کسب کنند.
Iran, Islamic Republic of
ایجاد ۳۰ درصد از ظرفیت اشتغال کشور توسط آقای عبدالملکی و همکاراشون در مجموعه کمیته امداد در سال ۱۳۹۹ افتخار کمی نیست که از اون به عدم داشتن سابقه اجرایی نام برده میشه!!!
Iran, Islamic Republic of
امیدواریم آقایونی که به هر نحوی تا به حال مشغول خدمت بوده اند! اجازه بدن بعد از مدت ها دولتی متخصص، خلاق، با انگیزه، پرتلاش و جوان برای خدمتی صادقانه و جهادی به مردم تشکیل بشه و مردم لذت این خدمت و در زندگیشون احساس کنن.
Iran, Islamic Republic of
البته که اقای رئیسی همین الان هم بدنبال پیر ها نیستن/ قطعا جووون زیاد تو کابینه خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
عده ای سهم خواهان و تشنگان قدرت که سالهاست در دولت ها جا خوش کردند و با فشار خود و نفوذ هایشان همچنان تلاش دارند در قدرت بمانند و اگر جوانان بیایند دیگر جای برای این پیران خسته ناکارآمد نیست.
Iran, Islamic Republic of
اینکه گفتن ندارد ایشان حتما بهتربن ها را برای اداره وزارت خانه ها پیدا میکند چون کم نیستند جوانان با عزم و وطن پرست مخالف غرب و طرفدار خود کفائی بدون چشم به خارج
آقا سید عزیز لطفا این سلطانهای ارزاق عمومی مردم را نا امید کن و کشور را بجای واردات تولید را سر لوحه قرار دهید انشالله به امید خداوند مهربان
هادی نادمی
دولت جوان انقلابی مطالبه رهبری است.
حسن
Iran, Islamic Republic of
کابینه جوان و متخصص ومتعهد خیلی خوب است ولی نه انقدر جوان که مثل بچه مدرسه ایها بدنبال تیمهای ابی و قرمز باشد .