يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - 20 Jun 2021
 
۰

چشم بسته صدا و سیما و نامزدها به حوزه گردشگری

چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۶
کد مطلب: 766099
صنعت گردشگری که همیشه شعار دولت ها برای جایگزینی درآمد آن به جای نفت بوده و از آن به عنوان صنعت درآمدزا یاد می کردند، در دو دوره مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری هیچ جایگاهی نداشت.
چشم بسته صدا و سیما و نامزدها به حوزه گردشگری
به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، سعید جلیلی، محسن رضایی، ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی شب گذشته بخش‌هایی از شعارهای خود را در حوزه فرهنگی و اجتماعی در دومین مناظره انتخاباتی شرح دادند. آنها از دولت روحانی انتقاد کرده و عملکرد یکدیگر را زیر سوال بردند اما هیچکدام کلمه‌ای درباره گردشگری نگفتند.

صنعت گردشگری صنعت زیبایی است که تنها جایگاهش در حوزه شعار دولتمردان است. شعاری که هر کسی وقتی رئیس جمهور می‌شود، اعلام می‌کند ایران جز و۱۰ کشور برتر حوزه گردشگری است و از نظر تاریخی نیز جزو ۵ کشور برتر جهان محسوب می‌شود آماری که هیچ وقت در هیچ کجا ثابت نشد.

اما از این جملات برای اهمیت دادن به صنعت درآمدزای گردشگری استفاده می‌کنند چون کشور ترکیه در همسایگی ایران، صنعت درآمدزا و مهمش را گردشگری قرار داده است و از محل آن میلیاردها دلار درآمد دارد ولی سهم ایران از گردشگران این همسایه صفر است چون گردشگری در اولویت ایران نیست.

از آن‌طرف کشورهای دیگر نیز یک به یک در حال روی آوردن به گردشگری هستند تا بتوانند از ذخایر زیست محیطی خود کم کرده و به صنعت گردشگری روی بیاورند اما باز هم ایران از این قافله عقب مانده است چون در تصور دولتمردانش، گردشگری جایگاهی ندارد. که اگر داشت شب گذشته در مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری می‌شد ردپایی از آن را دید ولو در حد شعار.

دور قبلی مناظره‌ها که درباره مسائل اقتصادی بود، فعالان گردشگری تصور می‌کردند باید شاهد برنامه نامزدها در باره این صنعت درآمدزا باشند. اما انتظارات آنها پس از سه ساعت به نتیجه نرسید. در دور بعد آنها منتظر بودند تا این بار اگرچه به گردشگری به عنوان صنعت اقتصادی نگاهی نشده، اما نگاه فرهنگی شود. اما شب گذشته این انتظار هم به سرانجامی نرسید. چون در طول سه ساعت گفتگوی نامزدها درباره مسائل اجتماعی و فرهنگی، هیچ کلمه‌ای از گردشگری برده نشد.

در مناظره شب گذشته ۲۱ سوال که توسط کارشناسان سازمان صدا و سیما مطرح شده بود، در زمینه‌های مختلف از هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری پرسیده شد.

اما از میان این سوالات نیز هیچکدام به گردشگری مرتبط نبود. شاید مقصر اصلی در عدم طرح موضوع گردشگری در مباحث اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مناظره ها، همین طراحان سوال بوده که نگاه جامعی به مسائل این حوزه‌ها نداشته‌اند و صنعت گردشگری را در میان پرسش‌ها نگنجانده‌اند.

این بار هم انتظار فعالان گردشگری از برنامه نامزدها در مناظره بعدی با موضوع روابط بین الملل به نتیجه‌ای نخواهد رسید. شاید یکی از دلایل آن عدم طرح سوال از سوی پرسش کنندگان بوده باشد که این موضوع را در هیچیک از سوالات خود نگنجانده‌اند.

عدم توجه به موضوع گردشگری در میان صحبت‌های نامزدهای ریاست جمهوری درحالی است که از سال ۹۸ تا کنون، صنعت گردشگری بیشتر و اول از همه مورد آسیب قرار گرفت. آسیب‌هایی که از سیل عید سال ۹۸ شروع شد و به دوران کرونا رسید و بسیاری از فعالان اقتصادی این صنعت را به زمین زد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *