يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - 20 Jun 2021
 
۴
۳۹

پیام فائزه به همتی: در مناظرات کم نیاور!

سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۲
کد مطلب: 765862
در مسافرت بودم و نتوانستم مناظره اول را ببینم، اما مناظره عادلانه نبود!
پیام فائزه به همتی: در مناظرات کم نیاور!
به گزارش جهان نيوز به نقل از مشرق، فائزه هاشمی معتقد است لاریجانی گزینه ای مناسب برای ریاست جمهوری بود و شورای نگهبان با ردصلاحیت او اشتباه کرد. از او درباره احتمال تغییر نگاه جبهه اصلاحات برای معرفی کاندیدا می گوید: نظر جبهه اصلاحات آیه قرآن نیست که تغییرناپذیر باشد اما احتمال این تغییر کم است.

 از نکات جالب توجه مصاحبه  فائزه هاشمی با خبرآنلاین آن است که او با وجود آنکه  مناظره ها را ندیده است؛ اما ادعا می کند مناظره عادلانه نبوده و ۵ نفر در مقابل دو نفر قرار گرفته اند.

دختر هاشمی در بخش دیگری از این گفتگو می گوید:در مناظرات قبلی، کاندیداها در دو دسته اصولگرا و اصلاح‌طلب قرار می گرفتند تنوعی هم وجود داشت و ممکن بود فردی جزو این دو جریان محسوب نشود و مستقل باشد. یکی از ویژگی های مناظرات کاندیداهای ریاست جمهوری که می‌تواند مخاطب جذب کند و انگیزه برای رأی دادن و رأی ندادن ایجاد کند، حرف هایی است که در این مناظرات مطرح می‌شود وقتی ما می بینیم بعد از تایید صلاحیت شورای نگهبان و حتی قبل از آن و بعد از آن برای کاندیداها خط و نشان می کشند مثلا اینکه کاندیداها از خطوط قرمز نباید رد شوند درباره سربازی نباید حرف بزنند و غیره. وقتی این همه خط و نشان کشیدند و این همه مانع درست کردند و کاندیداها را تهدید به برخورد و واکنش کردند.

فائزه هاشمی در بخش دیگری از این مصاحبه با تاکید مجدد بر ندیدن مناظره می گوید:چون من گوش ندادم نمی توانم اظهارنظر دقیقی داشته باشم باید فضای کلی را مورد بررسی قرار داد نمی توان با چند جمله از این و آن اظهارنظر کرد. امابه نظرم دستاوردی نداشته است چون مناظره برگزار می شود که شنوندگان و مخاطبانش بشنوند تا بتوانند به رأی دادن برسند. من چون این مناظره را گوش ندادم افراد دیگری را هم تا آخر شب پیدا نکردم که به طور کامل مناظره را شنیده باشد. این مسئله نشان می دهد که استقبال از مناظره صورت نگرفته و شرایط، شرایطی نیست که افراد دلشان بخواهد بنشینند و مناظره گوش دهند. من خودم را یک فرد سیاسی می دانم و باید بنشینم مناظره را گوش کنم اما آن اندازه انگیزه نداشتم که آن را بشنوم و بخواهم رأی بدهم. بنده به عنوان یک فرد سیاسی انگیزه کافی نداشتم که در خانه بمانم و مناظره گوش کنم. مناظره ها با توجه به این محدودیت ها و ردصلاحیت ها و شرایط موجود کشور بیشتر نمایشی است تا واقعی.

مهرعلیزاده به طمع پست و مقام نامزد شده است.

 هاشمی در بخش دیگری از این گفتگو می گوید:این طور که من در اخبار دیدم آقای مهرعلیزاده نامه‌ای به بهزاد نبوی یا به جبهه اصلاح‌طلبان ارسال نکرده است و به بیانی، اقدام او یک کارِ رسانه‌ای است. من فکر می‌کنم اگر مهرعلیزاده در این قضیه جدی بود یا فکر می‌کرد آنها می‌توانند در این قضیه جدی باشند و تغییر نظر دهند، بالاخره به آنجا می‌رفت و گفت و گو می‌کرد و برنامه ارائه می‌داد، نه اینکه یک نامه رسانه‌ای منتشر کند و بعد بگوید من به آقای بهزاد نبوی نامه نوشتم.

 به نظر می‌رسد آقای مهرعلیزاده بیشتر به دنبال این بوده که یک کار رسانه‌ای انجام دهد تا اینکه بخواهد یک کار جدی در این قضیه داشته باشد؛ چون آقای مهرعلیزاده، احتمال نمی‌دهد که اصلاح‌طلبان در این زمینه وارد حمایت از وی شوند.

بنابراین به نظر من همانطور که خانم منصوری و آقای محمود صادقی گفتند و یکی از روزنامه‌ها هم نوشت ایشان نامه‌ای به آقای بهزاد نبوی ارسال نکرده است، به نظر من این روش درست نبود و به گونه‌ای اقدامی غیرصادقانه بود یعنی ابتدا رسانه‌ای کرد و بعد، گفت من نامه را ارسال کردم در واقع ایشان مسیر خوبی را در این قضیه طی نکرده است.

به بیانی دیگر چون ایشان از ابتدا هم جزء آن ۱۱ الی ۱۲ نفری که اصلاح‌طلبان به آن رأی دادند و امیدوار بودند آنها در آینده می‌توانند کاندیدایشان باشند، نبود، این به این معنا است که هیچ کدام از احزاب اصلاح طلب که در جبهه اصلاح‌طلبان ایران، تصمیم‌گیر بودند مهرعلیزاده را به عنوان کاندیدایشان معرفی نکردند یا اگر هم معرفی کردند تعدادشان بسیار اندک بود و آقای مهرعلیزاده در آن حد قرار نگرفت که بتواند پتانسیل کاندیدا بودن جبهه اصلاحات را داشته باشد.

بنابراین به نظر من چون ایشان چنین احتمالی را نمی‌دهد از این طریق وارد شده و فقط خواسته که یک کار رسانه‌ای و خبرسازی کند، ضمن اینکه بعید می‌دانم کسی ارزیابی خوبی از آقای مهرعلیزاده به عنوان یک مدیر قوی داشته باشد؛ آقای مهرعلیزاده در جاهای مختلف بودند، ایشان در دوره آقای خاتمی در وزارت  ورزش بودند و رئیس منطقه آزاد کیش هم بودند حداقل در این دو بخش، عملکردی از ایشان باقی نمانده است که به عنوان یک مدیر قوی ایشان مورد ارزیابی قرار بگیرند، البته به نظر من ایشان کاندیدا می‌شود نه برای اینکه رئیس جمهور باشد، یعنی اکثر کاندیداها این گونه هستند یعنی کاندیدا می‌شوند تا بعدا بتوانند در دولت‌های بعدی مطرح باشند و پُستی به آنها داده شود. من فکر می کنم آقای مهرعلیزاده چنین هدفی دارد تا اینکه واقعا بخواهد رئیس جمهور باشد.

عضو شورای مرکزی کارگزاران ادامه داد:در مورد آقای همتی، ممکن است این احساس ایجاد شود که یک سری تحرکاتی در حال رخ دادن است؛ بخش‌هایی از کارگزاران، درباره این قضیه صحبت می‌کنند که از آقای همتی حمایت کنند ولی من فکر می‌کنم این مثل انتخابات مجلس سال ۹۸ شود که کارگزاران و چند حزب دیگر خارج از جبهه اصلاحات خودشان لیست دادند و وارد انتخابات شدند چون به نظر نمی‌رسد که جبهه اصلاحات نسبت به این قضیه یک گرایش مثبتی نشان داده باشد. اینکه جبهه اصلاح‌طلبان ایران نظرش را بشکند اشکالی ندارد و می‌تواند اتفاق بیفتد چون آیه قرآن نیست که نتوان آن را تغییر داد ولی آنچه از شواهد مشاهده می‌شود این است که جبهه اصلاحات قصد چنین کاری را ندارد.

مظلوم نمایی اصلاح طلبان معنا ندارد
مظلوم نمایی که معنا ندارد؛ آنها(اصلاح طلبان) یک کار اشتباهی کرده‌اند و بر فرض هم اگر مظلوم نمایی باشد خطا از خودشان بوده که چنین شرایطی را فراهم کرده اند که این مظلوم نمایی اتفاق بیفتد. من اعتقاد ندارم که اصلاح‌طلبان دارند مظلوم نمایی می‌کنند، آنها چندان هم اظهارنظر نکردند و فقط اعلام کردند ما کاندیدا نداریم، همین!
اتفاقا بعضی از اصلاح طلبان دارند مردم را به حضور در انتخابات تشویق می‌کنند که بیایند و به آقای همتی رای دهند و در انتخابات مشارکت داشته باشند. من مظلوم نمایی نمی‌بینم چون آنها بسیار ساده از این قضیه گذشتند. من باز هم تاکید می کنم که اگر هم مظلوم نمایی باشد این خطایی است که شورای نگهبان کرده و باید پاسخ آن را بگیرد.

دختر هاشمی ادامه داد:از لحاظ شخصیتی که حتما آقای همتی می‌تواند یک قطب جدی باشد، به هرحال ایشان اقتصاددان است و سالها در جاهای مختلف بوده و الان هم بیشترین مانوری که کاندیداها می دهند روی مسائل اقتصادی است؛ اما این را فراموش نکنید که اولا آقای همتی خودشان در سیستم بوده اند، حالا می‌خواهند در این دوره جدید چه کار کنند که فکر می‌کنند می‌توانند موفق باشند؟ دوم اینکه جمعیت، مردم و آن احزاب اصلاح‌طلبی که باید از آقای همتی حمایت کنند یا برایشان انگیزه ایجاد شود که رای دهند، هنوز شکل نگرفته است، چون به نظر نمی‌رسد آن پایگاه رای، پایگاه رای بزرگی شود، بنابراین من حداقل تا الان احتمال دو قطبی شدن یا احتمال قوی بودن پایگاه ایشان در مقابل آقای رئیسی را خیلی جدی نمی دانم.

همتی در مناظرات نباید کم بیاورد
فائزه هاشمی گفت: چون این طرف ۲ نفر هستند و آن طرف ۵ نفر هستند، بنابراین اگر به صورت تعدادی هم حساب کنید تعداد اصلاح‌طلبان به اصولگرایان ۲ به ۵ است. در مناظره ها حتما از نظر زمان و تعداد کم می‌آورد، اینکه ۵ نفر مقابل شما، نقد می کنند، سؤال می‌کنند یا شما را زیر سؤال می برند، بعد شما که می‌خواهید جواب دهید ۲ نفر این طرف هستید معلوم است که زمان کم می آورید یعنی تعادلی بین آنها وجود ندارد. طبیعتا جبهه آنها در این قضیه قوی تر است ولی به نظر من از آنجایی که جبهه اصولگرایان منطقی در حرفهایشان ندارند و بیشتر شعاری و پوپولیستی حرف می زنند.

چون من دیده ام مثلا خبرنگار اصولگرایان از من سؤال می کند و خبرنگار اصلاح طلب هم سؤال می کند، من می بینم که اصولگرایان منطق چندان قوی ندارند بنابراین دست بسیار پُری برای مطرح کردن مسائل ندارند، یعنی اگر آقای همتی شجاعت داشته باشد می‌تواند بسیاری از مسائلی که مطرح می‌شود را به خود آنها برگرداند چون پایه مشکلات کشور اینها هستند؛ حالا اگر مثلا امثال من نسبت به اصلاح طلبان ایراد داریم، ایرادمان به اصولگرایان سر جای خود باقی است یعنی پایه اصلی آنها هستند ضمن اینکه ما هم کم کاری کرده‌ایم؛ بنابراین می توانند ورق را به نفع خود برگردانند ولی به این شرط که شهامت داشته باشند چون ممکن است مجبور شوند که بخواهند خیلی جاهای بالا بالا را زیر سؤال ببرند و نباید کم بیاورند ولی در مجموع چون ۲ به ۵ هستند طبیعی است که این جبهه ضعیف‌تر است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


فهیم
Iran, Islamic Republic of
حمایت شما از همتی نشان از شکست قطعی همتی دارد
مطلع
Iran, Islamic Republic of
دولتهای هاشمی و روحانی رکورددار تورم و جهش ارز در تمام دولت ها هستن.
Iran, Islamic Republic of
راست گفته همتی باید کم نیاره چرا؟
چون میدونه کم بیاره فاتحه همشون خونده است.
شمارش معکوس محو اصلاح طلبان از صفحه روزگار...
Iran, Islamic Republic of
باشه خوب اگر چنانچه رای نیاورد بریزم توی خیابان؟؟!!
درس عبرت تکرار
Iran, Islamic Republic of
همتی همان روحانی است آزموده را دوباره آزمودن خطاست.
Iran, Islamic Republic of
مشکل شما کارگزارانی ها و اصلاح طلبان این است که خود را باسواد و دیگران را بی سواد می دانید و همین موجب این مصیبت ها در کشور شده است..
نقل قول
Iran, Islamic Republic of
زیباکلام: خاتمی هم بیاید رای نمی آورد.
سرور
Iran, Islamic Republic of
خب. حالا این شخص چه وزنی در سیاست کشور دارد که به وی می پردازید؟ تقریبا هیچ.
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
باز اين جهان نيوز بهانه پيدا كرد اين فرد را مطرح كند !!!!!؟.
Iran, Islamic Republic of
معلومه که همتی از مریدهای پدر مرحومتونه بایدم ازش حمایت وتعریف کنید
محمد از اصفهان
Iran, Islamic Republic of
بله حتما جناب آقای دکتر همتی اقتصاددان بزرگ کم نیاورید....... اما یک نکته: ایشون که فرمودند در دولت به صحبتهای من کسی گوش نداد! پس حتما ایشون رئیس جمهور شدند......
Iran, Islamic Republic of
خانم فائزه بکجا چنين شتابان خيلي خودتون رو تحويل ميگيريد
سعید
Iran, Islamic Republic of
...
محمدایوب
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
طرف , صحنه مناظره نامزدها را باصحنه های اکشن فیلمهای بروسلی و هالیوودی اشتباه گرفته!!!
Iran, Islamic Republic of
والله من که موندم در باره این خانم و مواضعش چی بگم؟؟!!!!!
Iran, Islamic Republic of
اطرافيانش تو كار اين خانم موندن ,چه برسه به دیگران!!
Iran, Islamic Republic of
باز هم این خانم
Iran, Islamic Republic of
....
شهروند
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
تو که گفتی نمیخوام رای بدم پس لطفا ساکت باش
Iran, Islamic Republic of
متضرر است کسی که بخواد از فائزه هاشمی خط بگیره ...!!!!
United States
.......
Iran, Islamic Republic of
فائزه خانم مرحوم بابات فوت شده
حسین
Iran, Islamic Republic of
....!!
الهام
Iran, Islamic Republic of
دوران ساده لوح بودن مردم گذشته .
Iran, Islamic Republic of
واقعا که شما اصلاح طلبها خیلی رو دارید
این وضع اقتصاد.. ..
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
دیگه بابا نیست..
محمد
Iran, Islamic Republic of
آقا جهان عزیز ،درتعجبم کس دیگه این را پیدا نکردی.
Iran, Islamic Republic of
...........
Iran, Islamic Republic of
اگر بابای خدابیامرز در مناظرات کم آورد همتی هم کم میاره اینها از یک مکتبند.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....!!
Iran, Islamic Republic of
روحانی و همتی به همراه مسئولان باید در باره بورس جوابگو باشند!.
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
فائزه خانم پایه مشکلات کشور شما اصلاح طلب ها هستید .
حسین
Kyrgyzstan
....
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
....
زینب
Iran, Islamic Republic of
حسابی کم اورد خیالتون راحت.
Iran, Islamic Republic of
همینکه به مهرعلیزاده پیام‌ نداد جای شکر داره البته نه همتی نه مهر علیزاده هیچکدوم رای نمیارن ولی مهرعلیزاده بداخلاقی انتخاباتی رو تموم کرد