شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ - 25 Sep 2021
 
۰
بیانیه شورای امنیت ملی درباره تمدید تفاهم با آژانس؛

تفاهم ایران و آژانس تا سوم تیر ماه تمدید شد

دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۱۹
کد مطلب: 764428
دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درباره تمدید تفاهم ایران با آژانس بین الملل انرژی اتمی، بیانیه‌ای توضیحی منتشر کرد.
تفاهم ایران و آژانس تا سوم تیر ماه تمدید شد
به گزارش جهان نيوز، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در خصوص پایان موعد بیانیه مشترک ایران با آژانس در زمینه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی یک بیانیه توضیحی صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: امروز سوم خردادماه 1400 فرصت سه ماهه در خصوص نگهداری داده های دوربینهای نظارتی نصب شده در تاسیسات هسته ایران به پایان می رسد.

این بیانیه می‌افزاید: شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر تداوم توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران بر اساس قانون "اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران" در مورد نحوه ادامه کار پس از انقضاء زمان توافق قبلی با آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم گرفت؛ "با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل و فصل موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که به موازات مذاکرات وین در جریان می باشد، حفظ داده های دوربین های نظارتی را به مدت یک ماه از تاریخ سوم خردادماه 1400 ادامه دهد تا از این طریق فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات فراهم شود".

پیشتر کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، گفته بود: تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده های دوربین ها حداکثر تا یکماه دیگر، امروز از سوی سازمان انرژی اتمی به اطلاع مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید.

غریب آبادی افزود: داده های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی شود. داده های یک ماه پیش روی نیز صرفا نزد ایران خواهد ماند. در رابطه با حذف یا انتقال داده ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود.

نماینده دائم کشورمان به کشورهای طرف مذاکره توصیه کرد تا از این فرصت که بر اساس حسن نیت ایران فراهم شده است، در جهت لغو کامل تحریم ها به گونه ای عملی و قابل راستی آزمایی استفاده کنند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت: بحث طولانی با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران داشتیم و در خصوص برخی موضوعات به توافق رسیدم.

بنابر گفته وی تفاهم ایران و آژانس تا 24 ژوئن ( سه تیر ماه) تمدید شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *