چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - 27 Oct 2021
 
۲
۱

اگر دوز دوم واکسن کرونا را نزنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: 762978
مقامات بهداشتی می‌گویند اگر واکسن کرونایی که دریافت می‌کنید دارای ۲ دوز باشد، حتما باید برای ایجاد محافظت کامل در برابر کرونا، به ویژه انواع جدیدی که به وجود آمده، دوز دوم را نیز بزنید.
دوز دوم واکسن کرونا را نزنیم چه اتفاقی می‌افتد؟
به گزارش جهان نيوز، با تولید واکسن کرونا توسط چندین شرکت و توزیع آنها در کشورهای جهان، روند واکسیناسیون کرونا آغاز شده است. در میان واکسن‌های تولیدشده واکسن فایزر، اسپوتنیک، آسترازنکا، مدرنا، سینوفارم و بهارات دارای ۲ دوز هستند که هرکدام به یک فاصل زمانی معین باید تزریق شوند. اما واکسن «جانسون اند جانسون» و «اسپوتنیک لایت» تک‌دوز هستند. در این روند اگر شخصی از مرحله دوم واکسیناسیون کرونای خود صرف‌نظر کند چه اتفاقی می‌افتد؟ اما آیا واقعا مهم است؟ بله، مقامات بهداشتی می‌گویند اگر واکسن کرونایی که دریافت می‌کنید دارای ۲ دوز باشد، حتماً باید برای ایجاد محافظت کامل در برابر کرونا، به‌ویژه انواع جدیدی که به وجود آمده، دوز دوم را نیز بزنید. چراکه اگر ادارات، دانشگاه‌ها، شرکت‌های هواپیمایی و سایر مکان‌ها نیاز به اثبات واکسیناسیون را اجرایی کنند، بنابراین عدم دریافت دوز دوم واکسن می‌تواند مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند.

اما بسیاری از مردم این پیام را دریافت نمی‌کنند که دوز دوم مهم است. طبق جدیدترین داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات‌متحده (CDC)، بیش از پنج میلیون نفر، یا تقریباً هشت درصد از کسانی که اولین بار واکسن‌های فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند، دوزهای دوم خود را نزده‌اند. دلایل از دست دادن دوز دوم توسط مردم متفاوت است. برخی از افراد می‌گویند که آنها نگران عوارض جانبی واکسن‌ها هستند، زیرا به‌طور گسترده‌ای گزارش شده که بعد از دوز دوم این عوارض بیشتر خود را نشان می‌دهند. دیگران می‌گویند برنامه زمانی دوز دوم لغو شده است. اما تحقیقات جدید همچنین نشان می‌دهد که بسیاری از افراد فقط گیج شده‌اند و به‌اشتباه فکر می‌کنند یک دوز کافی است.

محققان دانشگاه کرنل و بیمارستان کودکان بوستون در ماه فوریه داده‌های بیش از هزار آمریکایی را موردبررسی قرار دادند و دریافتند که ۲۰ درصد معتقدند که پس از دریافت تنها یک دوز از واکسن دو-دوز به‌شدت در برابر کرونا محافظت می‌شوند. ۳۶ درصد دیگر گفتند مطمئن نیستند که چقدر محافظت شده‌اند. و در میان پاسخ‌دهندگانی که قبلاً حداقل یک دوز دریافت کرده بودند، ۱۵ درصد یادشان نبود که به آنها گفته شده بود برای دوز دوم برگردند. طبق گزارشی که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، تقریباً نیمی از آنها به یاد نمی‌آوردند که کسی به آنها گفته باشد بعد از دوز دوم، محافظت از بدن در برابر کرونا به اوج می‌رسد است.

جان براونشتاین، متخصص اپیدمیولوژیست و کارشناس ارشد نوآوری در بیمارستان کودکان بوستون و یکی از نویسندگان مشترک این مطالعه، گفت: بررسی ما این واقعیت را آشکار کرد که هنوز در مورد زمان ایجاد محافظت هنگام واکسیناسیون، سردرگمی زیادی وجود دارد.علاوه بر این سردرگمی، برخی کشورها دوزهای دوم را عمداً به تأخیر می‌اندازند تا بتوانند افراد بیشتری را با سرعتی بیشتر واکسینه کنند. البته این امر می‌تواند به دلیل محدود بودن میزان واکسن نیز باشد. واکسن‌های فایزر و مدرنا که هر دو واکسن‌هایی بر پایه mRNA بوده و دو دوز هستند، باید در فاصله ایدئال بین سه یا چهار هفته تزریق شوند. اما در برخی کشورها ازجمله انگلیس و کانادا، دوزهای دوم تا ۳ یا ۴ ماه به تأخیر افتاده است. درحالی‌که این استراتژی برای کشورهایی که با مشکلات توزیع یا کمبود واکسن روبرو هستند کارساز بوده، دکتر آنتونی فائوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، بارها در برابر درخواست‌ها برای اتخاذ یک استراتژی یک دوزه در ایالات‌متحده مقاومت کرده است. فائوچی ماه گذشته اعلام کرد: مشخص نیست که محافظت از بدن توسط دوز اول چقدر طول می‌کشد. این نگرانی وجود دارد که انواع مسری بیشتری که همچنان در سراسر جهان پخش می‌شوند(مانند گونه‌های آفریقایی، انگلیسی و هندی) می‌توانند آنتی‌بادی‌های ناشی از واکسن را فقط پس از یک دوز فرار کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات‌متحده (CDC) اخیراً گزارش کرده است که مطالعه کادر درمان و کارگران اورژانس نشان می‌دهد یک دوز واکسن ۸۰ درصد در جلوگیری از کرونا مؤثر بوده که این میزان بعد از دریافت دوز دوم به ۹۰ درصد رسیده است. اما متخصصان واکسن می‌گویند این اعداد می‌تواند مردم را گمراه کند و فکر کنند که دوز دوم سود چندانی ندارد. درحالی‌که این افراد برخی از تغییرات مهمی را که پس از واکسیناسیون کامل با هر دو دوز در بدن اتفاق می‌افتد، نمی‌توانند به دست آورند.


پاول اوفیت، استاد دانشگاه پنسیلوانیا و عضو گروه مشاوره واکسن سازمان غذا و دارو، می‌گوید: دوز دوم واکسن‌های mRNA، مقداری از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ویروس را حدود ۱۰ برابر بیشتر از دوز اول ایجاد می‌کند. همچنین دوز دوم باعث ایمنی سلولی می‌شود، که نه‌تنها محافظت طولانی‌تر، بلکه محافظت بهتر در برابر گونه‌های مختلف را ایجاد می‌کند.

سعد بی. اومر نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر انستیتوی جهانی بهداشت دانشگاه ییل، این تحقیق را با یک دیدگاه خنثی در مورد مزایای دو دوز در مقابل تک‌دوز شروع کرد. اما او اکنون متقاعد شده است که فواید دوز دوم معنی‌دار است. او معتقد است با توجه به داده‌های حاصل از مطالعه و سایر شواهد، منطقی نیست که افراد از دوز دوم خود صرف‌نظر کنند. وی دراین‌باره می‌گوید: وقتی نوبت به جلوگیری از مرگ از طریق واکسن می‌رسد، لیوان ۶۴ درصد پر است، اما آیا ترجیح نمی‌دهید برای نتیجه‌ای سخت و برگشت‌ناپذیر مانند مرگ، تقریباً ۱۰۰ درصد آن را پُر کنید؟!

اگرچه ابتلای مجدد به کرونا پس از واکسیناسیون نادر بوده، اما اتفاق می‌افتد. برای مثال برخی مطالعات روی افرادی که یک دوز واکسن دریافت کرده بودند نشان می‌دهد بعضی از آنها مجدداً توسط گونه انگلیسی یا آفریقایی آلوده شده‌اند. ازاین‌رو واکسیناسیون کامل محافظت بیشتری در برابر سویه‌های مختلف کرونا ایجاد می‌کند.
مرجع : آنا
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Canada
شما دوز اول و به ملت بزن، دوز دوم پیشکش، بیش از یک میلیارد نفر در جهان دوز اول و زدن ، تو ایران چند نفر زدن