چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 12 May 2021
 
۳
۴۱
«بازگشت امریکا به برجام نیازی به مذاکره ندارد»

سورپرایز تکراری عراقچی؛ «ادامه بررسی‌ها و تلاش‌ها»/ مذاکرات فرسایشی شده است؟

سکوت اروپایی‌ها و ناامیدی تقریبی روس‌ها
يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب: 762087
همین که عراقچی هر بار چیزی برای سورپرایز مخاطبان خود جز تاکید بر «ادامه تلاش‌ها» ندارد، گواهی بر آن است که باید گزاره‌های برخی نمایندگان مجلس و نیز برخی منابع مطلع درباره رکود نسبی در این مذاکرات را با اهمیت تلقی کرد.
سورپرایز تکراری عراقچی؛ «ادامه بررسی‌ها و تلاش‌ها»/ مذاکرات فرسایشی شده است؟
نگروه سیاسی جهان نيوز: کار نشست هسته‌ای در وین مطابق با آخرین اظهارات رئیس‌هیئت ایرانی همچنان در «بحث و بررسی و ادامه تلاش‌ها» می‌گذرد. شاید لازم باشد که هیئت ایرانی هرچه سریع‌تر به افکار عمومی اعلام کند که هم‌اینک «دقیقاً در چه نقطه‌ای» قرار دارد، در غیر این صورت زمینه‌های فرسایشی شدن آن پیش می‌آید.

به گزارش جوان، دکتر عباس عراقچی نیز در هر اظهارنظری یکی دوبار به مسئله «فرسایش» اشاره می‌کند که واضح است واکنشی به نگرانی‌های داخلی در عبور از سیاست «فرسایشی نشدن» است، اما این اظهارنظر‌ها چه بسا به نفع ایران و تیم ایرانی تمام نشود. آخرین اظهار نظر او دیشب و پس از پایان جلسه کمیسیون برجام در وین و قبل از بازگشت به پایتخت‌ها این بود که همه دارند تلاش می‌کنند و «آخرین وضعیت رایزنی‌های کارگروه‌های کارشناسی را در حوزه‌های لغو تحریم، هسته‌ای و ترتیبات اجرایی مورد بحث و بررسی قرار دادند» و با تاکید بر اینکه نباید فرسایشی شویم: «طرف‌ها توافق دارند که در دور آینده گفتگو‌ها باید کار با سرعت و جدیت بیشتری ادامه پیدا کند».

گویا این گزاره خود دولتی‌ها فراموش شده است که «بازگشت امریکا به برجام نیازی به مذاکره ندارد» که دکتر عراقچی حالا کند شدن روند مذاکره را به خاطر ورود به مرحله نگارش می‌داند! مگر قرار است توافق جدیدی انجام شود و برجام مرده است؟! با این حال حتی اگر به اقوال برخی منابع مطلع هم که حاکی است مذاکرات در بن‌بست برخی تحریم‌های اصلی گیر افتاده است، توجه نکنیم، همین که دکتر عراقچی هر بار چیزی برای سورپرایز مخاطبان خود جز تاکید بر «ادامه تلاش‌ها» ندارد، گواهی بر آن است که باید گزاره‌های برخی نمایندگان مجلس و نیز برخی منابع مطلع درباره رکود نسبی در این مذاکرات را با اهمیت تلقی کرد.

اگر امریکایی‌ها تلاش کنند مذاکرات را تا «زمان‌های قابل بهره‌برداری» معطل نگه دارند و در آن زمان‌های خاص، نظام را بین پذیرفتن سناریوی امریکا یا پذیرفتن نارضایتی‌ها از به سرانجام نرسیدن مذاکرات، رها کنند، تیم مذاکره‌کننده ایرانی را مثل گذشته دور زده‌اند.

کلی سخن گفتن تیم مذاکره‌کننده آن هم در حالی که اروپایی‌ها ساکتند و روس‌ها نیز خیلی امیدوار نیستند، مشکلی را حل نمی‌کند، آنچنانکه میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین بعد از پایان جلسه دیروز گفت: «انتظار نداریم در آینده نزدیک مذاکرات درباره احیای برجام به موفقیت برسد. مذاکرات انجام شده در وین با پیشرفت ثابتی همراه بوده است.»

شاید بازگشت به پایتخت‌ها در روز جاری بهترین فرصت برای شفاف‌سازی روند مذاکرات با رسانه‌ها باشد تا جلوی هرگونه دور خوردن تیم گرفته شود، کاملا شفاف و جزء به جزء نه «ادامه تلاش‌ها و بحث‌وبررسی‌ها»!

دور سوم از مذاکرات وین که سه شنبه قبل شروع شده بود، دیروز عصر مجدداً قطع شد و هیئت‌های مذاکره‌کننده به پایتخت برگشتند. بازگشت به پایتخت‌ها در مذاکرات، اغلب اوقات برای کسب تکلیف درباره مسائلی است که درباره آن‌ها اجازه توافق وجود ندارد. روز جمعه اغلب طرف‌های مذاکره در وین چشم‌انداز مذاکرات را مثبت ارزیابی کردند، ولی دیروز مشاور امنیت ملی امریکا گفت که هنوز معلوم نیست مذاکرات جاری در وین به توافق میان طرف‌ها در خصوص برجام منجر شود.

سیدعباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره‌کننده ایرانی صبح دیروز در نشستی دوجانبه با میخاییل اولیانوف به تبادل نظر با نماینده روسیه پرداخت، نشستی که به گفته منابع حاضر در وین، اندکی هم طولانی شد. بعد از این نشست هم، بازماندگان در برجام (روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) بدون حضور ایران، با هیئت امریکایی به ریاست رابرت مالی گفت‌وگوی غیر رسمی انجام دادند. از محتوای نشست‌هایی که دیروز به طور جداگانه برگزار شده، گزارشی به بیرون درز نکرده، ولی بعد از این نشست‌های جداگانه، عصر دیروز هم یک نشست جمعی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام با حضور هیئت‌های ایران و ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) برگزار و هیئت‌های شرکت کننده مجدداً به پایتخت‌های‌شان برگشتند. نشست عصر دیروز (شنبه) به منظور بررسی و جمع‌بندی نتیجه کارگروه‌های کارشناسی سه‌گانه هسته‌ای، تحریمی و ترتیبات اجرایی در سطح رؤسای هیئت‌ها برگزار شد و آنگونه که میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات گفته، اعضای ۱+۴ و ایران، نتایج بینابینی مذاکرات را جمع‌بندی کرده‌اند و بعد از جمع‌بندی، مجدداً به پایتخت‌ها برگشتند. از زمان شروع مذاکرات حضوری وین در چاچوب کمیسیون مشترک در وین از روز ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، این سومین بار است که هیئت‌های حاضر برای رایزنی با پایتخت‌ها وین را ترک می‌کنند. به طور معمول، بازگشت به پایتخت‌ها، یا در وضعیتی اتفاق می‌افتد که هیئت‌های شرکت‌کننده به پیشرفت قابل‌توجهی می‌رسند و برای ورود به مرحله بعدی نیاز به کسب اجازه از پایتخت‌ها دارند یا اینکه در روند مذاکرات به مسائلی برخورد می‌کنند که باز هم برای آن‌ها نیاز به هماهنگی با پایتخت‌ها وجود دارد.

روز‌های پنج شنبه و جمعه اکثر طرف‌های مذاکره‌کننده، از پیشرفت مذاکرات در وین خبر دادند. «ند‌پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه امریکا شامگاه پنج شنبه گفت که در گفتگو‌های در حال انجام در وین درباره برجام پیشرفت حاصل شده و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه هم در حالی که هنوز عمان را ترک نکرده بود از «نشانه‌های مثبت در هر دو مسیر (وین و منطقه)» خبر داد. با این حال، «جیک سالیون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید جمعه شب گفت که معلوم نیست مذاکرات جاری در وین برای احیای برجام به توافق منجر شود. سالیوان که در نشست آسپن صحبت می‌کرد، گفت: «آن‌ها در مذاکرات هسته‌ای در وین در نوعی وضعیت نامشخص قرار دارند. هنوز معلوم نیست که آیا این مذاکرات طی هفته‌های آینده به توافق ختم شود.» سالیوان البته این را هم گفت که تهران در مذاکرات جدی است، ولی تأکید کرد مذاکرات غیرمستقیم، کارایی کمتری دارند: «نمی‌توانم در مقطع فعلی درباره ماهیت مذاکرات صحبت کنم، چون گفتگو‌ها در وضعیت مبهمی قرار دارند.»
 
برآورد هیئت امنیتی اسرائیلی که از دو روز قبل موازی با برگزاری مذاکرات وین، برای اثر‌گذاری بر مذاکرات به واشنگتن سفر کرده این است که «دولت جو بایدن بازگشت فوری به توافق اصلاح شده را قطعی کرده» است. «عاموس هرئل» تحلیلگر امور نظامی روزنامه هاآرتص با اشاره به سفر آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش رژیم اشغالگر، یوسی کوهن، رئیس موساد و تمیر هایمن، رئیس دایره اطلاعات نظامی اسرائیل به واشنگتن نوشته که به نظر می‌رسد این هیئت «تأثیر عملی بسیار کمی داشته است». به نوشته هاآرتص، ارزیابی‌های سازمان امنیتی این است که «دولت جوبایدن بازگشت فوری به توافق اصلاح شده را قطعی کرده» و به خاطر همین، «اسرائیل برای تهیه لیستی از دیگر درخواست‌های امنیتی از امریکایی‌ها پس از امضای توافقنامه آماده می‌شود». هرئل به نقل از منابع سیاسی گفته که هیئت اسرائیلی در واشنگتن در این گفتگو‌ها به بهبود توان مازاد نیروی هوایی و در رأس آن، توان هجومی در منطقه سوم، یعنی دور از مرز‌های فلسطین اشغالی پرداخته است. هرئل ادامه داد: «بر اساس گفته‌های این منابع، در صورت شکست این توافق و مشخص شدن اینکه ایران آن را نقض کرده و به سمت تولید سلاح هسته‌ای پیش رفته است، این امر به مثابه بیمه تأمین امنیت اسرائیل است.»
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Canada
دوست عزیز ، دیپلماسی نمیتونه تحریم رو از رو میدان برداره، ولی از رو مردم بیچاره میتونه، پس بزارید دیپلماسی کارشو بکنه
Iran, Islamic Republic of
دوست گرامی میدان احتیاج به برداشتن تحریم‌ها از خود نداره، چون از دهه های قبل خودکفا شده. .
Iran, Islamic Republic of
حال که میدان خودکفا است پس بگذارید مردم از چنگال تحریم با دیپلماسی رها شوند.
سراب برجام
Iran, Islamic Republic of
درس عبرت برجام این بود که هرگز نباید به مذاکره با دولتهای بدعهد و خبیث اعتماد کنیم.
Iran, Islamic Republic of
نه که هشت ساله با دیپلماسی برای این مردم موفقیت پشت موفقیت آوردن، بقیه اش رو هم ساکت بشینیم ببینیم چی میشه
Iran, Islamic Republic of
با این دیپلماسی 8 سال جواب نداد. 8000 سال دیگر هم جواب نمی دهد.....
رشید
Iran, Islamic Republic of
نتیجه مقاومت در میدان نابودی داعش در سوریه و عراق و تقویت امنیت ملی ایران شد اما نتیجه دیپلماسی و مذاکره تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن شد.
Iran, Islamic Republic of
الکی دست وپا می زنید. عمر اسلام امریکایی رو به اتمام است. ان شاءالله
Iran, Islamic Republic of
میدان میتونه تحریم ها رو برداره البته با سازندگی اقتصادی
محسن
Iran, Islamic Republic of
مردم الان نهایت ایستادگی را کردند بیشتر از این دیگر برای مردم ما اثری ندارد بگذارید یکبار برای همیشه بینی این استکبار جهانی به خاک مالیده شود . .
شاعر
Iran, Islamic Republic of
مقاومت راه سلیمانی است / مذاکره مایه پشیمانی است
Iran, Islamic Republic of
توافق انجام شده و مراحل پایانی را طی میکند
Iran, Islamic Republic of
حتما توافق مثل برجام یکطرفه و بدون ضمانت اجرایی است و مراحل پایانی آن هم 8 سال دیگر طول می کشد!.....
هوشیار
Iran, Islamic Republic of
بعید می دانم امریکا و غرب اهرم فشار(تحریم ها) را کنار بگذارند.
Iran, Islamic Republic of
8سال قبلم همینو گفتید. می خواهید دلار و 200000 تومن بکنید . بسه دیگه
Iran, Islamic Republic of
نخیر توان نشون ندادن بلد نیستن
کانادا خوش میگذره؟
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
دولت اگر بلد بود و میتوانست در 8 سال گذشته تحریم ها را لغو می کرد.
Italy
مردم ایران حرفشونو تو انتخابات میزنن.از طرف مردم صحبت کردن بسه،.
دانیال
Iran, Islamic Republic of
تشکیل دولت جوان انقلابی و مدیریت جهادی تنها راه برون رفت از وضع موجود است با دیپلماسی لبخند هر روز عقب تر می رویم.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
8 سال دیگر را نیز خواهیم دید
Iran, Islamic Republic of
برعکس حرف شما، این دیپلماسی غلط و بدون تضمین بود که سفره مردم رو کوچک کرد. پس بگذارید مردم نظارتشون رو بکنن
Iran, Islamic Republic of
عراقچی: هنوز با فرسایش فاحش فاصله داریم !
Romania
مگر امروز رهبری نگفتند که وزارت خارجه فقط مجریست و تصمیم گیر نیست. امروز رهبری تمام مسیولیت مداکرات وین و برحام را قبول کردند شما جه می گویید. از این صریحتر که نمیشود. تصمیمات در شورای امنیت ملی گرفته می شود و بعد از تایید رهبری به تیم وزارت خارجه ابلاع می شود و انها موطف به اجرای ان هستند. حالا شما چرا واقعیت را تحریف می کنید.
Iran, Islamic Republic of
بله مجری کارش ایراد داره
Iran, Islamic Republic of
رهبر گفتند مجری است یعنی باید مجری باشد و بس
یعنی در حوزه های دیگر دخالت نکند
Iran, Islamic Republic of
مردم بیچاره تو کانادا مشغول باشن!!!
Iran, Islamic Republic of
بیرون گود نشستین میگین لنگش کن .....میشه عراقچی بدش بیاد امریکا همه تحریم رو برداره؟؟؟؟.
Iran, Islamic Republic of
برجام انتخاباتی!!
برجام فرسایشی!!
برجام بی برجام!!..
Iran, Islamic Republic of
فکر کنم ظریف منتظره امروز رهبری ازش دلجویی کنه بعد بیاد ایران!!!!!!؟..
Iran, Islamic Republic of
دقیقا
یک هفته است فایلش در اومده امروز که رهبر سخنرانی دارن یادش افتاده
Iran, Islamic Republic of
چرا نمیگذارید مردم راحت زندگی کنند ؟ ...
Iran, Islamic Republic of
آسایش مردم در لغو تحریم های بانکی است و الا تعلیق تحریم های کوچا فقط تزریق امید بیهوده به مردم و دوباره تنش ارزی خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
اگه مذاکره برای مردم ایران هیچی نداره برای این گروه که حق ماموریت و اقامت در هتل های لوکس و .... داره. پس چرا نه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
برجام چیزی نیست جز اجازه موقت تجارت از حزبی موقت در آمریکا و تکرار تحریم و خسارات جدید به همه اجزای کشور.
Iran, Islamic Republic of
مردم دارند زیر چرخ دنده های تورم له میشند اون موقع دم انتخابات همه یاد مردم می افتند؟
Iran, Islamic Republic of
رهبرمان به صراحت فرمودند اول تحریمها را بردارند ،بعدماراستی آزمایی می کنیم واگر درست بود ما به شرایط غنی سازی قبل برمیگردیم..
Iran, Islamic Republic of
. مردم نان ندارند بخورند