چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 12 May 2021
 
۰

رسالت و برنامه‌های شورای شهر

پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۰
کد مطلب: 761865
۹ اردیبهشت ۷۸ بود که همزمان با سالروز صدور پیام امام خمینی (ره) در خصوص شوراها و پیام ویژه‌ای از سوی رهبر معظم انقلاب، شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز به کار کرد.
به گزارش جهان نيوز، ۹ اردیبهشت ۷۸ بود که همزمان با سالروز صدور پیام امام خمینی (ره) در خصوص شوراها و پیام ویژه‌ای از سوی  رهبر معظم انقلاب ، شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز به کار کرد.

مقام معظم رهبری در اولین سالروز تأسیس شورا فرمودند:  "خدای متعال را شکرگزاریم که در انتخابات شوراها یک نهاد دیگر برای خدمت به مردم تأسیس شد و ملت ایران یک گام دیگر به تحقق کامل قانون اساسی مترقی جمهوری اسلامی نزدیک گشت".

نهم اردیبهشت ماه، فرصت مغتنمی برای بازخوانی نقش، جایگاه و رسالت شوراها و تأثیرگذاری آنان در عرصه‌های مختلف کشور است؛ چرا که اقدامات مؤثر و عملی آنان زمینه رضایتمندی مردم از خدمت‌رسانی را به همراه دارد و اعتماد عمومی را افزایش خواهد داد.

از مهمترین وظایف شوراها انتخاب شهردار برای مدت چهار سال، بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌ها در حوزه شهری و روستایی، نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرحهای مصوب در امور شهرداری، همکاری با مسئولان اجرایی، نهادها و سازمانها و برنامه‌ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی است.

اکنون که در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ هستیم، امیدواریم با توجه به نقاط قوت و ضعفی که در شوراهای گذشته دیده شده، شاهد گام های موثری برای تحقق اهداف شورای ششم از سوی افراد متعهد و متخصصِ برگزیده از سوی مردم باشیم.

 بررسی و ترسیم چشم‌انداز این اولویت‌ها برای شورای ششم، بتواند شورای شهر را هرچه قوی‌تر و مستحکم‌تر در اجرای وظایف و کارکردهای خود قرار دهد.  

 ترسیم چشم‌ انداز با نگاه ۱۴۲۰ در مدیریت شهری، پیگیری اعتبارات از دولت،مشارکت شهروندان در اداره شهر، شایسته‌سالاری و احترام به متخصصین و نخبگان، ایجاد مدیریت یکپارچه شهری و همسان‌سازی قوانین و مقررات در مناطق ۲۲ گانه،

درک مشکلات شهری از نزدیک و نظارت کارآمد بر فعالیت های شهرداری ، اصلاح فرایندهای درآمدزایی و حذف هزینه‌های اضافی در جهت هرچه بهتر اداره شدن شهر، بهره‌مندی از کارشناسان و مدیران با تجربه و کارآمد، ارتقاء سطح معیشت کارکنان شهرداری تهران، بهره‌گیری از ظرفیت‌های سراهای محلات و فرهنگ سراها و مجموعه های ورزشی، توجه ویژه به آموزش های شهروندی، توسعه نظارت و تعامل سازنده با

کلیه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و حاکمیتی و مردم‌ نهاد در جهت کاهش آسیب‌ها و تلاش جهت ارتقای سلامت اجتماعی، روحی و جسمی شهروندان، توسعه و بهسازی ناوگان حمل و نقل شهری، کاهش ترافیک شهری، افزایش سرانه فضای سبز، تلطیف منظر شهری، توجه ویژه به معماری ایرانی و اسلامی، بازگرداندن مدیریت شهری به ریل خدمت و کار و جبران عقب‌ماندگی‌های دوره اخیر.

توجه ویژه به ظرفیت های درون شهرداری بویژه سرمایه انسانی، دقت و تامل در انتخاب شهردار، تقویت بنیه بودجه سالانه، تلاش در جهت ایجاد شهر هوشمند،  توجه ویژه به اقتصاد شهری و درآمد پایدار، توجه خاص به زیست فرهنگی، اجتماعی خصوصا سمن‌ها، شورایاری‌ها، محلات و محیط زیست و ارتباط تنگاتنگ با کارشناسان و خبرگان متخصص در تقویت مصوبات شورا، قطعاً باعث تحول، پویایی و رشد همه جانبه شهر خواهد شد.

مهدی پیرهادی
 
مرجع : افکار نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *