دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - 25 Oct 2021
 
۱
۱۵
اعتراف عراقچی:

فقط تحریم‌های برجامی لغو می‌شود/‌راستی‌آزمایی زمانبر نیست

يکشنبه ۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۳۸
کد مطلب: 761396
نایب رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: به گفته معاون وزیر امور خارجه، آمریکا و ۱+۴ پذیرفته‌اند تنها تحریم‌های هوایی، دریایی، بانکی و بیمه‌ای رفع شوند.
اعتراف عراقچی: فقط تحریم‌های برجامی لغو می‌شود
به گزارش جهان نيوز، شهریار حیدری نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر در خصوص جلسه این کمیسیون با حضور سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه برای بررسی مذاکرات وین گفت: در این جلسه عراقچی گزارشی از جزئیات مذاکرات وین ارائه کرد. به گفته وی، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در مورد لغو کامل تمام تحریم‌ها در مذاکرات مطرح شده است.

نماینده مردم قصر شیرین ادامه داد: مقرر شده است آمریکا و ۱+۴ در زمان مشخص لغو تحریم‌ها را در دستور کار قرار دهند. طرف‌های برجامی نیز درخواست بازگشت ایران به برجام را داشته اند. در خصوص بازگشت ایران به تعهدات برجامی، چون مباحث فنی است باید در مذاکرات بعدی مورد بررسی قرار گیرد.

حیدری ادامه داد: به گفته عراقچی تحریم‌ها به دو بخش تقسیم شده اند، تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند و تحریم‌هایی که جنبه خاص دارند. تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند شامل تحریم‌های هوایی، دریایی، بانکی و بیمه‌ای هستند. تحریم‌های خاص شامل تحریم افراد و اشخاص است.

وی ادامه داد: طبق توافق ایران با ۱+۴ و آمریکا مقرر شده است تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند لغو شوند و برای لغو تحریم‌هایی که جنبه خاص دارند، در دور سوم مذاکرات بحث و رایزنی شود.

حیدری تصریح کرد: عراقچی اعلام کرد پس از برداشته شدن تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن، جمهوری اسلامی به برجام بازخواهد گشت.

وی تأکید کرد: به گفته عراقچی آمریکا و ۱+۴ پذیرفته اند که تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند به طور کامل لغو شوند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر عراقچی، راستی آزمایی زمانبر نیست. جمهوری اسلامی درخواست راستی آزمایی کرده است، طبق این درخواست، وقتی که تحریم‌ها به صورت واقعی رفع شوند و اثر آنها بر اقتصاد کشور مشاهده شود، جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت.

مالکی: بحث تعلیق تحریم‌ها به هیچ وجه مطرح نیست
فدا حسین مالکی در گفتگو با مهر با اشاره به حضور سیدعباس عراقچی در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه، آمریکایی‌ها پذیرفته‌اند که تحریم‌های موضوعی مانند تحریم‌های مربوط به نفت، بانک، کشتیرانی، صنعت و اقتصادی را لغو کنند.

وی بیان کرد: طبق گفته عراقچی، آمریکایی‌ها درباره لغو تحریم‌های حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران حرف و حدیث دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه، آمریکایی‌ها باید در ابتدا کل تحریم‌ها را لغو کنند تا پس از راستی آزمایی، ما به تعهدات خود دربرجام بازگردیم.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بحث تعلیق تحریم‌ها به هیچ وجه مطرح نیست و در این جلسه تأکید همه بر این بود که مذاکرات نباید فرسایشی شود و نباید در آن شرط و شروطی وجود داشته باشد.

مالکی بیان کرد: تأکید ما آن است که در این راستا گام اول را آمریکایی‌ها باید بردارند و گام اول این است که آنان باید کل تحریم‌های ایران را لغو کنند تا بعد از آن جمهوری اسلامی ایران هم به تعهدات خود در برجام عمل کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
پس شما اونجا چه کار میکردید؟فقط برجامی یعنی چی؟!!
Iran, Islamic Republic of
چرا برای شکست های دولت حسن روحانی در مذاکره، توافق هسته ای و برجام و... فیلم نمی سازید؟!
Iran, Islamic Republic of
چندتا از کارگردانهای معروف هالیوود دارن میسازن در شبکه‌های اجتماعی هست!!!!!! ...
Iran, Islamic Republic of
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور بابت مشکلات مردم و کشور باید از مردم ایران عذرخواهی کند.....
Iran, Islamic Republic of
علی برکت الله
.
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
باید کل تحریم‌ها لغو شود
این کلام رهبر است و تمام.
Iran, Islamic Republic of
ترامپ بسیاری از تحریم های ایران را ذیل تحریم های تروریستی برده و تحریم های برجامی یعنی هیچ.
Iran, Islamic Republic of
مذاکره ایران در وین غلط و اشتباه است.
مشکل ما با آمریکا و اروپا از طریق مذاکره حل نخواهد شد و حل نمی شود.
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
هر انسان عاقلی اینو میدونه که اگر تمامی تحریم ها برداشته نشه، تحریمهای برجامی را با عنوان جدیدی مانند نقض حقوق بشر و غیره مجددا احیا می کنند.
آقایان مذاکره کننده نمی دانند؟!!!
ا
United Arab Emirates
از اول قرار بود آمریکا به برجام برگرده نه دوست ما بشه ! تا کی قراره علیه وزارت خارجه مطلب بزنید ؟
پرویز
Iran, Islamic Republic of
وقتیاز طرف دولت اصولگرایان جلیلی مذاکره کننده برجام بود, نه تنها هیچگونه تحریمی را نتوتنستند لغو کنند بلکه به تعداد آنها ذائما افزوده میشد .
Iran, Islamic Republic of
بیشتر از این هم ازشون انتظاری نیست.در برجام هم دیدیم که چی دادیم و چی شد!
علی بهشتی
Iran, Islamic Republic of
مو به مودستورات امام خامنه ای نائب امام زمان بایداجراشود...
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
طرف های مذاکره از ما چه می خواهند؟ می خواهند که فعالیت هسته ای ما را محدود کنند، در حالیکه خودشان هیچ محدودیتی ندارند. پس این ما هستیم که باید در قبال محدود کردن فعالیت هسته ای خود ، خواهان کسب امتیازات دیگری از آنها باشیم نه اینکه تحریم شویم و سپس با منت گذاری آنرا تعلیق و یا لغو کنند..