سه شنبه ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - 13 Apr 2021
 
۰
۱

تایید انفجار در کشتی «ایران ساویز» در دریای سرخ

پنجشنبه ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۳
کد مطلب: 759466
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تایید اخبار حمله به کشتی ایران در دریای سرخ اظهار داشت: کشتی تجاری ایران دچار آسیب جزیی شده و حادثه، خسارت جانی نداشته است.
تایید انفجار در کشتی «ایران ساویز» در دریای سرخ
به گزارش جهان نيوز، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص اخبار حمله به کشتی ایران در دریای سرخ اظهار داشت: کشتی تجاری ایران با نام ساویز روز سه شنبه ۱۷ فروردین حدود ساعت ۶ صبح به وقت محلی در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل کشور جیبوتی بر اثر انفجاری که منشا و شیوه شکل گیری آن در دست بررسی است دچار آسیب جزیی شده است.
 
کشتی غیر نظامی «ساویز» برای برقراری امنیت دریانوردی بود
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: بر اساس اعلام قبلی رسمی و هماهنگی‌های انجام شده با سازمان بین‌المللی دریانوردی به عنوان نهاد مرجع، کشتی غیر نظامی ساویز برای برقراری امنیت دریانوردی در مسیر خطوط کشتیرانی و مقابله با دزدان دریایی در منطقه دریای سرخ و خلیج عدن مستقر شده بود. این کشتی عملا به عنوان ایستگاه لجستیکی (پشتیبانی فنی و تدارکات) ایران در دریای سرخ عمل می کرد و لذا مشخصات و ماموریت این کشتی قبلا به صورت رسمی به آن سازمان اعلام شده بود.

منشا اتفاق، در دست بررسی است
خطیب زاده افزود: در اثر حادثه رخ داده خوشبختانه هیچگونه خسارت جانی بوجود نیامده است و بررسیهای فنی در مورد چگونگی این حادثه و منشا آن در حال انجام است و کشورمان کلیه اقدامات لازم از طریق مراجع بین المللی را در این خصوص انجام خواهد داد.

گفتنی است رسانه صهیونیستی «تایمز آو اسرائیل» سه شنبه شب ادعا کرد که یک کشتی با پرچم ایران به نام «ساویز» در دریای سرخ هدف موشک قرار گرفته است.
این رسانه صهیونیستی در ادامه مدعی شد که این حادثه در نزدیکی یمن روی داده است.

رسانه صهیونیستی تایمز آو اسرائیل خبر خود را «بر اساس گزارش های تایید نشده» منتشر کرده است.

تسنیم هم با تایید این حمله نوشت که «گفته می شود که این سانحه به دلیل انفجار مین‌های چسبان در بدنه کشتی رخ داده است.»

کشتی ایران ساویز در چند سال گذشته در دریای سرخ به منظور پشتیبانی از تکاورهای ایرانی که به ماموریت اسکورت شناورهای تجاری اعزام می شوند مستقر بوده است.
 
نیویورک تایمز: اسرائیل عامل حمله به کشتی ایرانی است اسرائیل به آمریکا اطلاع داده بود
رسانه های آمریکایی به نقل از منابع ناشناس گزارش دادند، اسرائیل به آمریکا اطلاع داده که یک کشتی ایرانی را در دریای سرخ هدف قرار داده است.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک مقام آگاه آورده است، اسرائیلی ها این حمله را واکنش به آنچه که «حمله ایران علیه یک کشتی اسرائیلی» ادعا کرده اند، انجام داده‌اند.
 
پنتاگون: در حمله به کشتی «ایران ساویز»، اطلاع و نقشی نداشته ایم
به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در واکنش به حادثه کشتی ایرانی «ایران ساویز» در دریای سرخ مدعی شد که اطلاعی در این باره ندارد.

وی با رد هرگونه نقش نظامیان آمریکایی در حادثه کشتی «ایران ساویز» در دریای سرخ تاکید کرد که هیچ یک از نیروهای آمریکایی در حمله به این کشتی نقشی نداشته اند.
مرجع : کیهان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Romania
باید کشتی سوم را هم بزنند تا متوجه شوید کار کیست؟