پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - 15 Apr 2021
 
۰
۱۷
وزیر صمت دولت دهم:

دولت فعلی یک دولت خسته، پیر و مغرور است/ مدعیان نجات کشور از قحطی، از تنظیم بازار شب عید عاجز بودند

چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۷
کد مطلب: 759389
مشکلات فعلی فقط منوط به بی توجهی دولت در چگونگی رفع تحریم‌ها نیست و دلایلی دیگری نیز دارد از جمله اینکه دولت فعلی دولتی خسته، پیر و دولتی مغرور است که با منتقدان بسیار بد برخورد می‌کند و ادبیات بسیار زشتی را علیه منتقدان بکار می‌گیرد.
دولت فعلی یک دولت خسته، پیر و مغرور است
به گزارش جهان نيوز، مهدی غضنفری وزیر اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با فارس به ادعای مضحک عباس آخوندی، وزیر حاشیه ساز، ناکارآمد و مستعفی وزارت راه و شهرسازی در پنج سال ابتدایی دولت های روحانی که این روزها در خلا عدم محاکمه برای کاندیداتوری ریاست جمهوری هم هوایی شده، واکنش نشان داده است.

به گزارش جهان نيوز، بخش های مهم اظهارات غضنفری را در ادامه خواهید خواند:

*اگر براساس ادعای آقای آخوندی کشور در آستانه قحطی بود باید این موضوع در شب عید همان سال 1392 بروز می‌کرد که خوشبختانه چنین اتفاقی رخ نداد. علاوه بر این دولت روحانی در چند ماه اول با توجه به برخی امورات از جمله انتخاب وزرا کار خاصی برای تنظیم بازار انجام نداده بود و هر تصمیمی که اتخاذ کرده بودند از زمستان 92 نمایان می‌شد.  بنابراین اگر کشور در آستانه قحطی بود این قحطی باید در تابستان و یا پاییز 92 رخ می‌داد که چنین اتفاقی هم نیفتاد و بر این اساس کاملا روشن است که دولت یازدهم کشور را با ذخایر کافی و وافی تحویل گرفته بود. 

*اگر اینها مدعی تنظیم بازار هستند و قدرت تنظیم بازار را دارند و  در سال 92 باعث نجات کشور از قحطی شده اند چرا از تنظیم بازار شب عید 1400 عاجز بودند؟ لذا از آنجا که در آن روزها هیچ مشکلی برای آنها در تنظیم بازار رخ نداد، ناشی از آن بود که ما در دولت دهم ذخایر کافی از کالاهای اساسی برای آنها فراهم کرده بودیم و در نتیجه سخنی که آقای آخوندی در مورد قحطی گفتند درست نیست. اما برداشت من از مجموعه رفتارهای آقای آخوندی این است که مطالب مطرح شده از سوی آقای آخوندی باور درونی‌شان بوده است. 

*دولت روحانی اطلاعات کافی از مجموعه داشته‌ها و دارایی‌های کشور نداشت و متاسفانه باید بگویم که این چیزی که دولت فعلی قرار است به دولت سیزدهم تحویل دهد ده‌ها برابر دارای مشکلات بیشتری نسبت به آن چیزی است که از دولت دهم تحویل گرفته اند. 

*مشکلات فعلی فقط منوط به بی توجهی دولت در چگونگی رفع تحریم‌ها نیست و دلایلی دیگری نیز دارد از جمله اینکه دولت فعلی دولتی خسته، پیر و دولتی مغرور است که با منتقدان بسیار بد برخورد می‌کند و ادبیات بسیار زشتی را علیه منتقدان بکار می‌گیرد. 

*زمانی بازار دچار نافرمانی و سرکشی می شود که عده ای که فهم بازار و توان حکمرانی بازار را ندارند مسئولیت تنظیم بازار را به عهده می گیرند.

*گناه را گردن مردم و بخش خصوصی نباید انداخت. مردم سوال می‌کنند جناب آقای رییس جمهور اگر شما و دولت شما قادر به رفع مشکلات نیستید درواقع اگر برای شما امر حکمرانی بازار آن قدر پیچیده بود که نتوانستید آن را تنظیم کنید چرا از تجربیات موفق گذشته بهره نمی‌گیرید؟ چرا فرافکنی می‌کنید؟ چرا دروغ می‌گویید؟ چرا مشتی لاطائلات تحویل مردم می‌دهید؟ شما برای اینکه کاستیهای خود را توجیه کنید می‌گویید هشت سال پیش قرار بوده قحطی بیاید و شما جلوی آن را گرفته اید. اگر شما چنین طبیب حاذقی هستید پس چرا حالا پس از هشت سال تجربه بیشتر قادر به انجام ساده ترین کارها در بازار نیستید.

*آقای آخوندی جمله خودت را اینگونه اصلاح کن: «مردم عزیز ایران! اگر در ابتدای کار دولت یازدهم، بازار به نظم و به سامان بود چون ما بر سر سفره آماده نشستیم و حالا که نوبت خودمان شده که کاری بکنیم متوجه شدیم از پس آن برنمی‌آییم. ما را ببخشید» آخوندی باید این جمله را اعتراف می‌کرد نه اینکه راجع به گذشته سیاه نمایی کند.

*این افراد اغلب آدم‌های سیاسی هستند یعنی آدم‌های حکمرانی تخصصی نیستند، مثلا قواعد حکمرانی اقتصادی را نمی‌دانند. من نمی‌دانم شما چرا از این آدم‌ها انتظار دارید که یک اتفاق مثبتی در کشور رخ دهد. زیرا آدم سیاسی بودن و حکمران اقتصادی بودن دو منظر و دو ساحت کاملا جدا از یکدیگر است.

*آن دوره برای تامین کالاهای اساسی و ذخیره سازی آن انجام می‌گرفت این بود که در طول هفته چهار جلسه ضد تحریمی برگزار می‌شد که در آن مسائل مختلف برگزار می‌شود به طوری که شنبه هر هفته در وزارت صمت با مدیریت اینجانب یک جلسه و روزهای یکشنبه نیز با مدیریت معاون اول رئیس جمهور یک جلسه در حاشیه جلسه دولت برگزار می‌شد و صبح دوشنبه هر هفته نیز جلسه‌ای با حضور رئیس جمهور و وزاری اقتصادی دولت برگزار می‌شد که در آن جلسه من به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت آخرین ذخایر کالاهای اساسی کشور را گزارش می‌کردم و وضعیت کشتی‌های حامل کالا به کشور و یا دموراژ کشتی‌ها تشریح می‌شد و در صورتی که مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی و تخلیه بار کشتی‌ها وجود داشت رئیس جمهور بلافاصله در آن جلسه دستور تسریع برای تامین ارز را صادر می‌کرد و کشتی‌های حمل بار کالاهای اساسی براساس این اقدامات از دموراژ خارج می‌شد.  علاوه بر سه جلسه مذکور، سه شنبه‌ها نیز تیم اقتصادی دولت در بانک مرکزی در راستای چگونگی تامین ارز مورد نیاز تمامی دستگاه‌ها تشکیل جلسه می‌داد و بر این اساس تمامی وزرا و مسئولان دولتی به صورت جدی برای حل مشکلات ناشی از تحریم‌ها با یکدیگر همکاری تنگاتنگ داشتند.  با توجه به جمیع مطالب ذکر شده برای تامین کالاهای مورد نیاز کشور برنامه ریزی وجود داشت و برای دستیابی به هدف و برنامه تعیین شده تمام برنامه‌ها از قبل تعیین می‌شد.  نکته بعدی که در مورد نحوه تامین کالاهای اساسی در دوره تحریم‌های فعلی و گذشته وجود دارد این است که ما می‌دانستیم که زنجیره‌های تامین دارای تاخیر زمانی است. به عنوان مثال اگر اکنون جوجه ریزی برای تامین مرغ انجام نشود دو ماه آینده اثرات آن نمایان می‌شود و اگر برخی اقدامات از قبیل تهیه و خرید نهاده‌های دام یا طیور را به موقع انجام ندهیم مشکل تامین گوشت یا شیر در ماه‌های آینده آشکار خواهد شد بنابراین بسیاری از فعالیت‌های ما برای تنظیم بازار از 4 تا 6 ماه زودتر آغاز می‌شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آی گل گفتی
Iran, Islamic Republic of
....
محمد
Iran, Islamic Republic of
یعنی موفقیت های دولت در سطح جهانی و در دادگاهای لاهه انتقال آب خلیج فارس به نقاط خشک کشت 530 هزا رهکتار زمین بایر در حوزستان و هزاران پروژه مشابه به چشم شما نیامد ؟
Iran, Islamic Republic of
باید چرخ معیشت مردم بچرخد !!!
مهدی
Iran, Islamic Republic of
.تحریم ها , عدم تصویب FATF , بلایای طبیعی , کرونا ........ موجود است . انصاف داشته باشیم.
رضا
Iran, Islamic Republic of
خشکسالی ، بلایای طبیعی ، سایه و تهدید به جنگ ، افراد خیانت کار و ... همیشه بوده اند ، مهم نظر فعلی مردمه
چرا ما خودمون رو اینقدر قوی نکنیم که بتوانیم یک FATF ایرانی به بقیه تحمیل کنیم ؟؟؟
به زودی ما خواهیم توانست آمریکا را تحریم کنیم
Iran, Islamic Republic of
اگر نظر مردم مهمه ، چرا از فردای انتخابات 96 شما در دست وپای دولت پیچیدید ونگذاشتید به برنامه هایش عمل کنه؟
Iran, Islamic Republic of
...... اجرای طرح ترافیک و شلوغ کردن مترو و اتوبوسها باعث افزایش تعداد ابتلا به کرونا و افزایش تلفات کرونا در تهران شده اند....
Iran, Islamic Republic of
برجام دستاورد اصلاح طلبان موجب افزایش عمر تحریم ها شد ...
رضا
Iran, Islamic Republic of
دیپلماسی خسته ی دولت در موضوع برجام ما را از جایگاه شاکی به جایگاه متهم رسونده و حالا باید برای بازگشتن بایدن به مذاکرات روزشماری و التماس کنیم !!!.
با روحانی تا 1400
Iran, Islamic Republic of

اون از ارز -سکه -طلا-مسکن-بورس-خودرو-مرغ -گوشت-شکر-آهن-سیمان -پوشک-پوشاک -پارچه -مداد-خودکار -میز-مبلمان-فرش-......
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
مس روي قلع و سرب و برنج و ...!!!!!!
........
India
......
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
دوره شما را هم دیدیم .اینقدر هم تعریفی نبود.
Iran, Islamic Republic of
چطورریس جمهور ودولتش شب خواب می‌روند ولی مردم...نه